Jump to content
Jethro

Prisilni umješač

Preporučene objave

tužitelj u parnici poziva umješača.

upozoren je od strane suca da umješač mora sam tražiti da bude umješač, tj da mora pristati i imati interes.

na raspravi se nije pojavio umješač, niti je tražio da bude umješač, smatra da nema interes.

protustranka (tuženi) zahtjeva od suda da bude svjedok.

sud ignorira zahtjev tuženog i naređuje da se pozove xy kao umješač (???).

da li je ovo standardni postupak koji sudac može učiniti prema zpp, što ako se umješač ne odazove pozivu suda, može li se xy ("umješač") zvati kao svjedok? može li sudac, kakav je, tražiti privođenje umješača?

ogs u zagrebu.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

ako sud smatra da je njegov iskaz pravno relevantan, može ga na prijedlog stranke zvati kao svjedoka (no nije li možda tipfeler da ga se zove kao umješača, a sud je ustvari mislio reći - kao svjedoka?). prisilno dovođenje je moguće, kao i novčana kazna, te zatvor ako svjedok uskrati iskaz (čl. 248. ZPP-a), ali ja nisam čula za takav slučaj u parnici.

Podijeli ovu objavu

ako sud smatra da je njegov iskaz pravno relevantan, može ga na prijedlog stranke zvati kao svjedoka (no nije li možda tipfeler da ga se zove kao umješača, a sud je ustvari mislio reći - kao svjedoka?). prisilno dovođenje je moguće, kao i novčana kazna, te zatvor ako svjedok uskrati iskaz (čl. 248. ZPP-a), ali ja nisam čula za takav slučaj u parnici.

hvala na odgovoru, ali odgovor je ne, ne i ne!

"sud ga poziva u svojstvu umješača kako je zatražio tužitelj"

stvar je u tome da ga tuženik želi pozvati kao svjedoka, a sud ga zove u svojstvu umješača, kako traži tužitelj!

nije li ovo presedan?

Podijeli ovu objavu

to je moguće, ako primjerice potencijalni umješač na prethodnu raspravu nije uredno pozvan, odnosno ako mu se poziv nije mogao dostaviti, pa se onda ponavlja poziv, primjerice. pretpostavljam da nije zabranjeno sudu ponavljati poziv umješaču čak i ako je uredno pozvan, a nije se odazvao, iako ne znam kako je to ekonomično.

Podijeli ovu objavu

molio bih samo smjernicu kako se to radi. primjer...

i sl.

smije li pozvati sud xy-a na (zahtjev tužitelja) osobu xy da bude umješač na tužiteljevoj strani (kako traži tužitelj)?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad