Jump to content

Darovni ugovor


Ivana Rapf

Preporučene objave

Postovanje! Zanima me dali sam oslobodena poreza na nekretninu ukoliko darujem nekretninu svojoj majci.Moram napomenuti da je ta ista nekretnina bila darovana od strane oca mome bratu,zatim ju je brat darovao majci pa majka meni i ja bi sada darovala natrag majci.Razlog je taj jer sam saznala da je brat dok je bio vlasnik zalozio tu nekretninu i jos ju uvijek otplacuje a ja sam postala vlasnik ne znajuci da postoji teret na istoj.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali sam oslobodena poreza na nekretninu ukoliko darujem nekretninu svojoj majci.

porezni obveznik u ovom slučaju je majka kao stjecatelj nekretnine,no u svakom slučaju vrijedi porezno oslobođenje

Razlog je taj jer sam saznala da je brat dok je bio vlasnik zalozio tunekretninu i jos ju uvijek otplacuje a ja sam postala vlasnik ne znajuci da postoji teret na istoj.

nije to nikakav razlog zbog kojeg bi darovali nekretninu
da je ta ista nekretnina bila darovana od strane oca mome bratu,zatim ju je brat darovao majci pa majka meni i ja bi sada darovala natrag majci
trebali bi biti oprezni sa ovim učestalim darovanjima jedne te iste nekretnine
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htjela bi vratiti nekretninu majci jer bratu ne mogu on je u dugovima i nema nista na svoje ime i slabo vraca ovaj kredit pa se bojim da ne bi banka uzela ovaj stan sada je proslo vec devet godina meni je to jedina nekretnina a majka ima vec dva stana. Bratu ne mozemo vjerovati a ja kao nezaposlena ne mogu otplacivati njegov kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slabo vraca ovaj kredit pa se bojim da ne bi banka uzela ovaj stan
nema veze tko je vlasnik nekretnine ako dođe do situacije da se banka naplati iz zaožene stvari,budući da teret zaloga prati nekretninu a ne njenog vlasnika.
a ja kao nezaposlena ne mogu otplacivati njegov kredit
niko vas na to ne obvezuje,jer činjenica da ste prihvatili darovanu nekretninu pod teretom zaloga nepovlači za sobom učinak preuzimanja duga.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlog je taj jer sam saznala da je brat dok je bio vlasnik zalozio tu nekretninu i jos ju uvijek otplacuje a ja sam postala vlasnik ne znajuci da postoji teret na istoj.Hvala

 

 

ako je na nekretnini upisana hipoteka najgore što se može desiti je da nekretnina završi na licitaciji zbog ovrhe ako se ne plaća dug.

 

darovanja iste nekretnine u razmaku kraćem od tri godine postoji mogućnost da vam porezna pošalje čestitku i traži plaćanje poreza na dobit. porez plaća darovatelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Može li mi netko od potencijalnih nasljednika osporiti darovne ugovore koji nisu napisani u formi javnobilježničkog zapisa, nego na obrascu iz NN???!!! Hvala na brzom odgovoru i eventualnoj sugestiji kako se još zaštititi. Napominjem da je majka korisnik Doma i ja sam potpisnik tog Ugovora ... u smislu doplate razlike troškova od visine mirovine, ali nemam i Ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi netko od potencijalnih nasljednika osporiti darovne ugovore koji nisu napisani u formi javnobilježničkog zapisa, nego na obrascu iz NN???
prva i osnovna stvar u konkretnom slučaju jeste predaja posjeda,o čemu možete više pogledati u članku pod linkom

http://www.legalis.hr/forum/entry.php/33-Prava-predaja-posjeda-pri-darovanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prva i osnovna stvar u konkretnom slučaju jeste predaja posjeda,o čemu možete više pogledati u članku pod linkom

http://www.legalis.hr/forum/entry.php/33-Prava-predaja-posjeda-pri-darovanju

 

 

 

Može li se to riješiti dodatnom Izjavom i da li Ugovor o korištenju Doma može biti u ovoj situaciji do koristi?! Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel vam darovatelj predao darovanu stvar u posjed ili nije

Dobila sam darovni ugovor na obrascu nn-a po kojem sam nekretninu uknjižila i prijavila porez ... na oboje sam dobila i Rješenja.

 

No pošto nisam sigurna da li je to dovoljno da mi nakon smrti darovatelja netko od ostalih zakonitih nasljednika ne bi komplicirao život, zanima me da li je to što sam napravila dovoljno ili je potrebna još kakva Izjava o davanju nekretnine u posjed. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ponovim, ne nije! Imam samo darovni ugovor na nn obrascu!!!! Ne razumijem kako mi treba dati nekretninu u posjed!

 

Poštovana,

možda niste svjesni koliko je ovo pitanje Matrixa bilo važno. Predana nekretnina u posjedu je kada imate faktičnu vlast nad njom tj. raspolažete s njom bilo stalno ili povremeno.

 

Bez predaje nekretnine u posjed ovakav ugovor je ništavan bez obzira što je proveden u ZK i kao takav se može osporiti u parnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

možda niste svjesni koliko je ovo pitanje Matrixa bilo važno. Predana nekretnina u posjedu je kada imate faktičnu vlast nad njom tj. raspolažete s njom bilo stalno ili povremeno.

 

Bez predaje nekretnine u posjed ovakav ugovor je ništavan bez obzira što je proveden u ZK i kao takav se može osporiti u parnici.

 

 

Ma jasno mi je, zato i pitam! Dakle, predana nekretnina je bila vlasništvo moje majke i predana mi je takva kakva je bila; sa svime što je u njoj iako to nije striktno napisano u darovnom ugovoru. Prije nego sam dobila ovaj darovni ugovor imala sam specijalnu punomoć za prodaju kuće, kojim mi se davalo pravo prodaje i svako raspolaganje tom nekretninom. Upravo zato, nisam sigurna da li mi je potreban još kakav dokument kojim bi ostvarila pravo stvarnog posjeda! Oprostite, ali prvi puta u životu se susrećem s ovakvom situacijom i bila sam uvjerena da je tipski darovni ugovor dovoljan. Inače, naravno da imam ključeve.... Ako imate možda neku "šprancu" takve Izjave koja bi bila vjerodostojan privitak ovakvom darovnom ugovoru, bila bih Vam zahvalna da mi ju pošaljete na mail. Unaprijed puno hvala ... i sorry na nepoznavanju ovog problema i terminologije ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Darovnim ugovorom od majke i ujaka sam dobila građevinsko zemljište na kojoj se nalazi nelegalno izgrađena kuća koja NIJE ucrtana u katastar. Poreznoj moram prijavit promet nekretninom. Pitanje glasi, da li moram prijaviti da je u naravi to građevinsko zemljište sa kućom?? ( u Darovnom ugovoru piše da je u naravi to samo vrt kao što piše u katastru)

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u poreznoj dajete primjerak ugovora iz kojega se vidi sto je darovano, a u ugovoru mora biti navedeno kako i pise u katastru...)

takodjer ce te i biti oslobodjeni placanja poreza...

 

Koliko sam upoznata bit ću oslobođena od plaćanja poreza na dio koji mi daruje majka , ali ne i na onaj dio od ujaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo da se javim da nakon 4 mjeseca sam dobila od banke rjesenje o prijedlogu za ovrhu nad nekretninom.Ovrsenik sam ja i ujedno sam i vlasnik.Terete me za iznos koji je nakon devet godina zbog ne redovitog placanja toliko narastao zbog kamata da toliko ne vrijedi nekretnina.Zanima me sto je najbolje napraviti i dali ako se moze proglasiti nistavim darovni ugovor s obzirom da nisam znala da je na darovanoj nekretnini bila hipoteka brat mi je to svijesno presutio.Ja sam tu nekretninu preuzela darovnim ugovorom i sada sam ja vlasnik.Nisam u radnom odnosu nije ni brat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija