Jump to content

HT ovrha - 12 godina poslije


TomoB

Preporučene objave

Molim za pomoć,

 

naime, 2003. pokrenuta je ovrha od strane HT-a na plaću u firmi gdje sam radio.

Početkom ovog mjeseca u tvrtku gdje sad radim došlo mi je rješenje o ovrsi (zaključak) na ime duga prema HT-u.

nazvao sam odvjetnika koji zastupa HT, te mi je na moje pitanje o čemu se radi, s obzirom da je ta ovrha provedena još 2003.g., rekao da ovrha nije provedena do kraja, te da je ostao dug oko 1500kn + kamate za ovih 13 godina???

ponudili su mi nagodbu da platim tu osnovicu od 1500 + 400 kn troškove, te da će slučaj biti rješen.

 

zanima me kako je to moguće, pošto nikada, ponavljam NIKADA, nisam dobio nikakvu obavijest da dug nije podmiren?

Bio sam i na općinskom sudu u Splitu provjeriti taj slučaj, no tamo mi osim uvida u spis, nisu mogli reći što da napravim, osim da prihvatim nagodbu.

U spisu je zadnja 'plava kuverta' iz 2004. godine.

 

Potražio sam savjet na pravnom fakultetu u Splitu, ali su mi rekli da nemogu napraviti ništa, jer mi je sad istekao rok za prigovor (u firmu je došlo 10.5.)

Postoji li mogućnost zastare po ovom slučaju ili to moram platiti?

 

I kako je moguće da nikad nisam bio obaviješten o dugu koji nije naplaćen, neznam iz kojih razloga, nego je nakon 12 godina izvađen iz arhive i sad me terete za 12 godina kamata..

 

hvala na savjetima

Tomislav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Evo još jednog hitnog HT slučaja. Molim vas pomozite jer mi prolazi vrijeme za žalbu! Unaprijed zahvaljujem!

 

Opisujem slučaj:

1) 24.09.2004 ovrhovoditelj podnosi prijedlog za ovrhu za dugovanja po računima za mobitel što je zaprimljeno od strane suda 30.09.2004

2) Prijedlog ovrhovoditelja je prihvaćen od strane suda i presuda postaje pravomoćna 22.09.2005

3)16.08.2010 sud obustavlja rješenje o ovrsi i ukida sve provedene ovršne radnje pozivajući ovrhovoditelja da u roku 15 dana dostavi prijedlog za provedbu. Odluka je postala pravomoćna 05.11.2010

4) Ovrhovoditelj, nedavno, 29.04.2016 šalje sudu novi prijedlog za ovrhu prilažući kao dokaz zaprimljeno 'Rješenje o ovrsi' od 30.09.2004

5) Sud 09.05.2016 donosi presudu o ovrsi u korist ovrhovoditelja, te da se mogu žaliti u roku 8 dana ali da žalba ne odgađa ovrhu.

 

To su svi dokumenti iz spisa, preuzeti sa suda

 

Najljepše vas molim savjet, odnosno vaše viđenje slučaja jer je presuda preuzeta danas i ništa mi nije jasno, a čini mi se da se mogu pozvati i na zastaru dugovanja/zastaru izvršenja ovrhe koja je u konačnici poništena 2010/zastaru podnošenja zahtjeva za ovrhom jer je novi predan skoro 12 godina nakon nastanka duga.

 

Unaprijed hvala još jednom i lijep pozdrav!

uređeno: od ovrsenik_1
čitljivost
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama,

Uglavnom, nikada nije dolazila nikakva obavijest o dugu ili promjeni bilo čega. Na koju adresu bi trebalo napisati prigovor? Sud ili odvjetnički ured koji vodi slučaj?

 

Najvjerojatnije ćete morati u parnicu radi proglašenja ovrhe nedopuštenom. Ali potražite savjet odvjetnika koji ima iskustva u ovakvim slučajevima, neka on izvrši uvid u spis, pa će vam moći dati najtočniji savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

5) Sud 09.05.2016 donosi presudu o ovrsi u korist ovrhovoditelja, te da se mogu žaliti u roku 8 dana ali da žalba ne odgađa ovrhu.

 

dali si podnio žalbu po uputi o pravnom lijeku? osporavao dug i pozvao se na zastaru potraživanja. ako nisi platit ćeš tražbinu koja je zastarila.

 

22.9.2005. postaje pravomoćno rješenje o ovrhi. ako po tom rješenju nije naplaćen dug do 21.9.2015. potraživanje je u zastari.

novi prijedlog za ovrhu je trebalo podnijeti do 21.9.2015. kasne više od 7 mjeseci.

 

sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti. stranka se mora pozvati na zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali si podnio žalbu po uputi o pravnom lijeku? osporavao dug i pozvao se na zastaru potraživanja. ako nisi platit ćeš tražbinu koja je zastarila.

 

22.9.2005. postaje pravomoćno rješenje o ovrhi. ako po tom rješenju nije naplaćen dug do 21.9.2015. potraživanje je u zastari.

novi prijedlog za ovrhu je trebalo podnijeti do 21.9.2015. kasne više od 7 mjeseci.

 

sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti. stranka se mora pozvati na zastaru.

 

@bovu, zalba za zastaru je podnesena nakon primitka presude. Hvala puno na infu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molila bih Vas za savjet i pomoć.

Prije otprilike tjedan dana na našu adresu došla je gđa i predstavila se kao sudski ovršitelj, kako suprug i ja nismo bili kod kuće ostavila je ceduljicu sa imenom i kontakt telefonom.

Nazvala sam gđu da vidim o čemu se radi te mi je ista objasnila da je došla popisati nam imovinu zbog riješenja o ovrsi iz 2004 godine a odnosi se na neplačena 3 mjeseca računa za cronet. to je naime dug iz 2003 godine, a za koji je kako navodi izdano riješenje 28.9. 2004. Napominjem, opomenu , rješenje ili bilo kakav drugi papir nikada nije stigao na našu adresu što je i gđa. potvrdila jer kako navodi nešto sa adresom nije bilo ispravno te se mom suprugu nije moglo nikakvo pismo uručiti. Po navodima gđe. rješenje je stavljeno na nekakvu oglasnu ploču. Ni danas mi nemamo službeni papir, ona je najavila mogući ponovni dolazak. Rečeno mi je da slučaj vodi odvjetničko društvo iz Šibenika Rude i partneri, imam njihov kontakt ali ih ne želim još nazvati dok se ne posavjetujem. Gđu sam upitala da li se možda radi o apsolutnoj zastari u ovom slučaju s obzirom na vrijeme koje je prošlo, našto mi je odgovorila da zastare nema jer je rješenje iz 2004 kada nije bilo zakona o zastari, te da ukoliko se ne naplate putem prodaje naše imovine da će mome suprugu sjesti na račun pa da se ne iznenadimo ako se i to dogodi. molim Vas za savjet. Što nam je sada činiti?

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gđu sam upitala da li se možda radi o apsolutnoj zastari u ovom slučaju s obzirom na vrijeme koje je prošlo, našto mi je odgovorila da zastare nema jer je rješenje iz 2004 kada nije bilo zakona o zastari...

 

Ne znam koji je ona zakon gledala, ali je krivo gledala.

 

Prvi korak vam je pribaviti primjerak posljednjeg rješenja o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam koji je ona zakon gledala, ali je krivo gledala.

 

Prvi korak vam je pribaviti primjerak posljednjeg rješenja o ovrsi.

 

 

 

Hvala na odgovoru. Pretpostavljam da ću primjerak moći zatražiti i dobiti od odvjetničkog društva kada ih kontaktiram. molila bih kada bi mi netko objasnio što nakon toga. Naime nikada nisam bila niti u sličnoj situaciji nemam nikakvog iskustva ni znanja po tom pitanju. Dakle dođem do riješenja i što onda? Na koju adresu šaljem žalbu odnosno poziv na zastaru. Ide li to odvjetničkom društvu ili na neku drugu ustanovu. Smijem li dotičnoj gđi zabraniti ulazak u stan ako ponovno dođe??? Hvala unaprijed na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija