Jump to content

Partner i j.d.o.o.


srecko101

Preporučene objave

Osnovao sam j.d.O.o. sa partnerom u jednakoim omjerima. Počeli smo raditi u građevini dok jednoga dana partner nije nestao. Jednostavno je otišao sa gradilišta te poslao sms poruke svim djelatnicima te se ne javlja cca 2 mjeseca. U tom razdoblju posao na gradilištu nije izvršen do kraja i sve se raspalo. Ostao sam ja kao ovlaštena osoba za zastupanje dužan isplatu dio plaća te dio doprinosa. Kako nisam u mogućnosti doći do moga partnera , a isto tako nisam u mogučnosti podmiriti niti plaće niti doprinose u cijelosti, postoji li podjeljena odgovornost u tome ili samo ja kao direktor i ovlaštena osoba odgovoram u cijelosti. Naime ja bi podmirio dio duga ali nemam za cijelokupni iznos. Moje pitanje je snosli li moj partner dio odgovornosti ili sve ja kao odgovorna osoba moram podmiriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

J.o.o.o. je vrsta trgovačkog društva u kojem članovi društva (vlasnici) i članovi uprave (direktor) ne odgovaraju za obveze društva (isplatu plaća, doprinosa i sl.). U konkretnom slučaju plaće i doprinosi podmiruju se isključivo iz imovine j.d.o.o.-a ako ju ono uopće ima. Dakle, za obveze j.d.o.o.-a odgovoran je isključivo j.d.o.o. Navedeno je jedna od najvećih prednosti ovoga oblika društva. Simplificirano rečeno, niste dužni podmiriti plaće i doprinose niti Vi niti partner jer se taj dug podmiruje iz imovine društva. Stoga to nije niti Vaš niti partnerov dug nego dug j.d.o.o.-a.

Samo iznimno, Zakon o trgovačkim društvima (dalje u tekstu: ZTD) predviđa iznimke u kojima se odgovornost za obveze j.d.o.o.-a ipak može prenijeti i na članove društva, odnosno vlasnike (tzv. proboj pravne osobnosti iz čl. 10 ZTD-a). Slijedom navedenog, za davljenje preciznijeg odgovora morali biste provjeriti jeste li ili Vaš partner počinili neki od navedenih razloga. U slučaju da jeste, tada bi ipak odgovarali za obveze društva.

 

Nadalje, napominjemo da ste kao direktor dužni po službenoj dužnosti paziti da se ne pojave razlozi za otvaranje predstečajnog (prijeteća nesposobnost za plaćanje, čl. 4. Stečajnog zakona) ili stečajnog postupka (nesposobnost za plaćanje ili prezaduženost, čl. 6. Stečajnog zakona). S obzirom na to da spominjete da niste isplatili plaće i doprinose radnicima to bi se moglo smatrati kao nesposobnost za plaćanje, tj. stečajnim razlogom. U tom slučaju ste kao direktor, dužni odmah ili najkasnije u roku od 21 dana od nastupanja razloga pokrenuti stečajni postupak (čl. 110. Stečajnog zakona).

 S poštovanjem

Pravno ekonomska klinika Osijek

 

uređeno: od pek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Hvala Vam na iscepnim odgovorima, trudu te utrošenom vremenu. Naime moja tvrtka je na svo moju sreću otišla u stečaj te brisana iz sudskog registra. 

Nažalost stvari su se razvile u neželjenom obliku i morao sam zatvoriti tvrtku. Sada imam jos jedan problem jer djelatnici koji su otisli i napustili gradiliste i zapravo doveli tvrtku u probleme sada traze placu te mi prijete i dolaze na kucna vrata. Policija je obavjestena ali previse ne vjerujem u sustav da će poduzeti bilokakve mjere vezano za moju prijavu. Sustavno mi prijete što fizički a najgori je psihički dio jer nikada ne znaš sta će se dogoditi kada izađeš na ulicu. Zato imam i ja problema psihicke prirode i vjerujte mi nikome ne bi poželio takvo nešto. Šta poduzeti da se to nasilje spriječi...

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Poštovani.

Uz sve , več napisano , Sastavi te jedan Dopis sa cijelom kronologijom zbivanja u firmi..sa izvinjenjem, 

kao Čovjek čovjeku i to pošalji te na Adresu svih Djelatnika koji su ostali zakinuti.

Jer,,možda oni ne prepoznaju vašu muku..i kroz što sve prolazite..i vjerujem..da če..bar malo drugačije

razmišlja ti.

A,prijetnje, svakako prijavi te, ,ali..nemoj te ,baš iči u tu..krajnost..i prijaviti..oštečenog djelatnika..za ..

NAMETLJIVO PONAŠANJE..Jer bi to moglo izazvati..još veči..revolt.

Sami..ocijenite..šta je za prijavu..a..što..ne.

poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , frenki zg je napisao:

Poštovani.

Uz sve , več napisano , Sastavi te jedan Dopis sa cijelom kronologijom zbivanja u firmi..sa izvinjenjem, 

kao Čovjek čovjeku i to pošalji te na Adresu svih Djelatnika koji su ostali zakinuti.

Jer,,možda oni ne prepoznaju vašu muku..i kroz što sve prolazite..i vjerujem..da če..bar malo drugačije

razmišlja ti.

A,prijetnje, svakako prijavi te, ,ali..nemoj te ,baš iči u tu..krajnost..i prijaviti..oštečenog djelatnika..za ..

NAMETLJIVO PONAŠANJE..Jer bi to moglo izazvati..još veči..revolt.

Sami..ocijenite..šta je za prijavu..a..što..ne.

poz.

Ovo potpisujem u potpunosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija