Jump to content

Problem sa susjedima i vodom


Light1

Preporučene objave

Poštovani,

 

 

opisat ću sada svoj problem sa susjedima i zatvaranjem vode. Možda neću dobiti odgovore koje želim, ili nikakve koje dosad nisam čula, ali vrijedi pokušati.

 

 

Prvo da imenujem aktere priče. To su zločesti broj 1, zločesti broj 2, dobri susjedi i mi. Zločesti 1 jedan je moj prvi susjed, do njega je zločesti 2, a do zločestog 2 je dobri susjed. Dakle, mogu reć

da je to niz obiteljskih kuća. Zločesti 1 ne živi tu, već negdje drugdje u istom gradu(Zagrebu), dakle njegova kuća je prazna.

 

Postoji jedan zajednički šaht koji se nalazi malo dalje od svih naših kuća. Od šahta cijev za vodu ide prvo prema kući zločestog 1 i u njegovoj kući se onda ta ista cijev račva na dva dijela-jedan vodi prema mojoj kući, a drugi prema kući zločestog 2, a onda dalje od zločestog 2 se nastavlja cijev prema dobrom susjedu.

 

Zločesti 1 je na cijev koja vodi prema meni ugradio ventil. Ventil se nalazi odmah poslije račve, ali i dalje u njegovoj kući. Zločesti 2 je ugradio ventil također. Ali tako da se nalazi blizu dijela cijevi koje vode prema dobrim susjedima.

 

Problem je taj da nama i dobrim susjedima zločesti 1 i 2 zatvaraju ventile i da nažalost nemamo vode dok je oni naravno imaju.

Vodovod se naravno ograđuje od ikakvog rješavanja problema jer je za vodovod bitna samo glavna šahta i da je sve u redu sa njom, a sve dalje od glavne šahte nije njihov problem.

 

 

Razmatrali smo i da se priključimo na isti šaht(i mi i dobri susjedi), ali sa drugom cijevi koja bi se onda račvala na dva dijela- jedan prema nama a drugi prema dobrim susjedima. ali da bismo kopali od šahta do naših kuća moramo imati odobrenje stanara koji žive u maloj zgradi blizu te šahte što je zapravo gotovo nemoguća misija.

 

a druga stvar je ta što moja kuća i nije legalizirana(nije moguće legalizirati zbog gradskog urbanističkog plana, ali to je sad jedna druga priča, već sam pisala na legalisu) što onda stvara problem i praktički nam bez legalizirane kuće nije moguće napraviti nove cijevi koje bi vodile od šahta do nas, a da nemamo veze sa zločestim susjedima.(tako kaže vodovod)

 

 

ovaj problem nije nov. mogu detaljnije ako netko želi ali zasad ću samo reć da je 2014. zločesti 1 ugradio gore spomenuti ventil tako da može blokirat dotok vode do moje kuće. tada je jednom zatvorio ventil, ali nakon dva, tri dana natezanja telefonom ipak ga je otvorio. moja majka ga je imala tada namjeru sudski tužiti, ali sam je nažalost sprječila u tome jer nam je kao što sam rekla naposljetku otvorio ventil.

 

prije nešto više od dva tjedan ponovno je zločesti 1 zatvorio ventil i sprječio dotok vode prema nama. obavijestili smo policiju(ali i to je bila muka, jer su nas vozali od jedne policijske postaje do druge jer zločesti 1 živi na području za koji je nadležna druga policijska postaja, ali neću sad o tome). naposlijetku je policija imala obavijesni razgovor

sa zločestim 1 i isti dan(dva dana nakon zatvaranja) je otvorio ventil.

 

 

i prekjučer nam je ponovno zatvorio ventil, opet zovemo policiju. prvi govore javite se u palaču pravde za hitne intervencije, drugi nas ipak lijepo saslušaju i napokon skuže cijelu srž problema(usudila bih se reći i jedini u zadnje 2 godine kolko zovemo policiju). zločesti 1 na poziv policije dolazi do svoje kuće i policiji jasno daje do znanja da ne želi otvoriti ventil.

i tu je zasad kraj priče.

 

 

nemamo vode, dakle.

 

 

Mi ga namjeravamo tužiti sada, jer kako sam čula da nitko nema pravo ugrađivati ventil u svojoj kući na glavnu cijev kojom ide voda dalje u druge kuće koje su također suvlasnici te glavne cijevi. Dobro ja

sad tu pričam o nekom suvlasništvu, a pravno zapravo ne znam da li je ta cijev zbilja u suvlasništvu sviju nas ili zapravo samo cijev u mojoj kući može biti moja. a u tuđoj kući tuđa. ako me razumijete.

 

 

druga stvar je što sad zločesti 1 počinje vrtiti priču o ''potkopavanju njegovih temelja''.poslao nam je čak pismo u kojem nas na to upozorava i u kojem nam kaže da će zatvoriti naš ventil zbog toga. što je kao što vidite naposljetku i napravio.

i isti dan kad nema je posljednji put zatvorio ventil je piknuo svoju cjev kako bi voda curila i kako bi kao imao opravdanje zašto on ima ugrađen ventil iako tehnički taj ventil ne sprječava nikakvo curenje dok je zatvoren.

 

 

GLAVNO pitanje- kakvu bi presudu uopće smio/mogao donijeti sud?

1. da li sud može narediti da se makne ventil i zabraniti postavljanje ikakvih novih ventila u nečijoj kući koji sprječavaju dotok vode u drugu kuću?

2. da li ja mogu tužiti zločestog 1 za psihičko maltretiranje jer ne znam kako bi drugačije ovo nazvala.

3. koliko bih trebala čekati presudu (čula sam 3-5 godina, tako kažu u potrošačkom kodu-imali smo prilog)?

4. da li se može u nekom kratkom roku dobiti nekakva pomoć(npr da sud naredi da se otvori ventil(par dana nakon podignute tužbe) dok ne dođe presuda), iako ne znam tko bi mi garantirao da zločesti 1 opet nece zatvoriti ventil

 

 

ukratko-poludit ću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino mjerodavno je : na čije ime glasi priključak ? Ne ulazeći u to kako ste se vi dogovorili oko plaćanja utrošene vode, vlasnik priključka vam jednostavno može svima zajedno zatvoriti ventil i ne možete mu ništa. Čak štaviše, on vam nije smio niti dopustiti da se priključujete na njegov priključak. Po vašoj priči je to "zločesti 1".

Ne znam samo kako ste se i na struju priključili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko bih trebala čekati presudu (čula sam 3-5 godina, tako kažu u potrošačkom kodu-imali smo prilog)?

 

Gledao sam prilog. Ti zločesti susjedi su u stvari sociopati.

Smješi se u kameru i kaže da on ne zatvara vodu. Ne smijem tu napisati što bi mu ja radio na vašem mjestu...

 

da li se može u nekom kratkom roku dobiti nekakva pomoć

(npr da sud naredi da se otvori ventil(par dana nakon podignute tužbe) dok ne dođe presuda), iako ne znam tko bi mi garantirao da zločesti 1 opet nece zatvoriti ventil

 

ukratko-poludit ću.

 

Umjesto da se godinama besmisleno natežete po sudovima :

Zagreb doslovno leži na vodi.

Na dubini 4 m do najviše 8 m svugdje u nizinskom djelu Zagreba imate vodu. Raspitajte se koliko bi vas koštalo da vam ovi koji se tim bave izbuše okitenku fi 110 (red veličine 300-400 kn po metru, uključena i cijev) ... Oni vam daju i svoju posebnu pumpu da ispumpate ono malo pijeska s vodom prvih dan-dva, da se dolje formira 'spremnik' vode u sloju šljunka. Nakon toga nabavite hidroforsku pumpu (može i hidropak za 800 kn) ili bolje usku rostfrajnu visokotlačnu potopnu pumpu 10 - 12 bara (imate od 1000 - 1500 kn, ja kupio novu neraspakiranu za 550 kn prošli tjedan preko oglasnika) i hidroforski kotao cca 180 litara (700 kn novi)...

Sve u svemu, za par tisuća kn rješite problem. Možete čak sa dobrim susjedom dogovoriti da vam zajednički izbuše cijev, podjelite taj trošak.

Znam ljude koji su tako napravili, dali vodu na analizu i voda je 100% ok za piće (ali to ovisi o djelu grada, nije uvijek ok) . Ali da i nije za piće, za sve drugo je ok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino mjerodavno je : na čije ime glasi priključak ? Ne ulazeći u to kako ste se vi dogovorili oko plaćanja utrošene vode, vlasnik priključka vam jednostavno može svima zajedno zatvoriti ventil i ne možete mu ništa. Čak štaviše, on vam nije smio niti dopustiti da se priključujete na njegov priključak. Po vašoj priči je to "zločesti 1".

 

Prema sudskoj praksi, čin zatvaranja protoka vode jeste čin smetanja posjeda. Druga je stvar što se to dešava u pravilu u zajedničkoj kući ili manjoj zgradi.

 

A nekada se priključivalo doslovce na svakakve načine, tako da ukoliko se radi o starijem priključku (a gotovo sigurno da) i vjerojatno ne baš centru, ovo uopće ne čudi. Ljudi su se snalazili na raznorazne načine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema sudskoj praksi, čin zatvaranja protoka vode jeste čin smetanja posjeda. Druga je stvar što se to dešava u pravilu u zajedničkoj kući ili manjoj zgradi.

 

A nekada se priključivalo doslovce na svakakve načine, tako da ukoliko se radi o starijem priključku (a gotovo sigurno da) i vjerojatno ne baš centru, ovo uopće ne čudi. Ljudi su se snalazili na raznorazne načine.

Koliko vidim četiri kuće su priključene na jedan vodomjer. Tzv. "zločesti1" ima legalan priključak s vodomjerom i njemu dolaze računi za vodu. Preostala tri imaju nekakav sporazum s prvim za plaćanje i to je očito narušeno. Ako netko od ovih troje nije platio, zar mora trpjeti ovaj"zločesti" i plaćati za vodu koju drugi troše.

Očito je vodovodna mreža prošla i ispred njihovih kuća, pa zašto nisu tražili priključak, makar i poljoprivredni pa ne bi imali problem, jer bi imali svoje brojilo. Ali onda treba platiti priključak.

Zakon o vodama čl.209 - 212

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko vidim četiri kuće su priključene na jedan vodomjer. Tzv. "zločesti1" ima legalan priključak s vodomjerom i njemu dolaze računi za vodu. Preostala tri imaju nekakav sporazum s prvim za plaćanje i to je očito narušeno. Ako netko od ovih troje nije platio, zar mora trpjeti ovaj"zločesti" i plaćati za vodu koju drugi troše.

 

Ne znam kakav je točno pravni status tog prvog vodomjera (neka postavljač teme pokuša objasniti, čini mi se da je to nekakav zajednički priključak) .... koliko se sjećam iz priloga taj prvi nije jednom rječju spomenuo problem plaćanja računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače, ja sam do nedavno imao slučaj zajedničkog šahta u kojem je svatko plaćao svoje račune i imao svoj vodomjer, ali su svi vodomjeri bili u šahtu jednog susjeda (koji srećom nije bio zločest), tako da pričekajmo postavljačicu da taj dio malo pojasni da joj se ne kaže nešto potpuno krivo.

 

To je gotovo sigurno tako i u ovom slučaju. Osobno znadem "brdo" točno ovakvih primjera kakve navodiš, međutim ljudi su u redu i nema problema.

 

Jasno je da ako se radi o neplaćanju računa, svakako razumijem ovog "zločestog1", iako mu i to ne daje za pravo samoinicijativno zavrtati ventil i u slučaju sudskog spora bi izgubio. A svakako da bi dobio spor, ako ovi ostali ne plaćaju svoj dio računa.

 

I slažem se, najbolji način je da svatko ima svoj šaht, ali eto, bila su jednom vremena kad se na svako slovo zakona i nije baš pazilo, pa ima i ovakvih slučajeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, hvala svima na odgovorima.

 

 

što se tiče priključka, da on je zajednički, ne znam kakav je bio dogovor u prošlosti, ali

otkad znam za sebe taj priključak je zajedničko vlasništvo svih četvero. svatko dobiva svoj račun i plaća prema broju članova, osim zločestog 1-on ne plaća. što je i u

redu po meni jer ne živi tu, ali kasnije smo saznali da on tu kuću koristi kao skladište ili što već (tj to je sjedište njegove firme),al dobro to sad nije bitno.

 

 

i ne smijem zaboravit- zločesti 2 je prije cca tri godine(možda i više, ne sjećam se) počeo muljati sa brojem prijavljenih članova. imao je podstanare koje nije prijavljivao, imao je unuku koju nije prijavljivao. neko vrijeme smo čak i ignorirali to što nema prijavljenog jednog člana viška, ali kad je počeo još više smanjivati počeli smo i mi i dobri susjedi. tako samo smanjivali malo pomalo da bi svi imali po jednog člana. a onda se on skroz odjavio, a mi budale nastavile plaćati.kasnije smo se svi odjavili.

pa je vjerojatno tu poludio zločesti 2 jer je mislio da nas je pobjedio ili šta(ma najveći bolesnik u cjeloj priči) i onda je počelo sa zatvaranjem ventila (ove godine) dobrim susjedima, a nakon što je shvatio da dobrim susjedima dajemo vodu putem šlaufa(smiješno i žalosno) počeo je u dogovoru sa zločestim 1 zatvarati i nama ventil.

 

 

bilo je tu i pucanja cijevi u kući zločestog 2, pa nije htio popravljati dugo vremena.niti je naravno bio za ikakav dogovor da zajednički to rješimo. i zbog čega također nismo imali vode barem 4 mjeseca da ne bi previše iscurilo kroz puknute cijevi zločestog 2. ali smo zato svaku večer puštali na sat vremena da si možemo napuniti sve moguće boce i posude koje imamo. da, nikad dosadno kod nas.

 

 

 

 

 

 

imali smo i zajedničku struju sa čovjekom koji je živio tu prije zločestog 1,još kad se nisam ni rodila, ali hvala bogu mama je tada inzistirala na odvajanju. htjela se odvojiti i sa vode, ali je bila odgovorena od toga.

 

 

 

 

i htjela bih istaknut jednu stvar. za mene je objektivno najveći krivac vodovod(holding) jer nije regulirao nikakva prava niti ikakve mjere za ovakve slučajeve.

oni tamo fino zarađuju dok se susjedi sa susjedima godinama svađaju i vode sporove(ima sigurno hrpetina slučajeva sličnih mojem). briga njih tko plaća čiju vodu,

bitno je sve strpati u džep. ne znam da li su oni ikad čuli za termin korisnička podrška. pa zar ne bih ja kao potrošač koja plaćam uslugu trebala imati garanciju da

ću i dobiti tu istu uslugu.

a subjektivno je za mene najveći krivac, naravno, zločesti 1.

 

 

Umjesto da se godinama besmisleno natežete po sudovima :

Zagreb doslovno leži na vodi.

Na dubini 4 m do najviše 8 m svugdje u nizinskom djelu Zagreba imate vodu. Raspitajte se koliko bi vas koštalo da vam ovi koji se tim bave izbuše okitenku fi 110 (red veličine 300-400 kn po metru, uključena i cijev) ... Oni vam daju i svoju posebnu pumpu da ispumpate ono malo pijeska s vodom prvih dan-dva, da se dolje formira 'spremnik' vode u sloju šljunka. Nakon toga nabavite hidroforsku pumpu (može i hidropak za 800 kn) ili bolje usku rostfrajnu visokotlačnu potopnu pumpu 10 - 12 bara (imate od 1000 - 1500 kn, ja kupio novu neraspakiranu za 550 kn prošli tjedan preko oglasnika) i hidroforski kotao cca 180 litara (700 kn novi)...

Sve u svemu, za par tisuća kn rješite problem. Možete čak sa dobrim susjedom dogovoriti da vam zajednički izbuše cijev, podjelite taj trošak.

Znam ljude koji su tako napravili, dali vodu na analizu i voda je 100% ok za piće (ali to ovisi o djelu grada, nije uvijek ok) . Ali da i nije za piće, za sve drugo je ok.

da, razmišljali smo o nečem sličnom jer je u blizini kuće postojao nekakav bunar, ali još ćemo provjeriti sve to. no malo je nezgodno trenutno, jer očito moram tužiti

zločestog 1 što prije, a nije da imam novaca na bacanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opisano ponašanje susjeda predstavlja čin smetanja posjeda, glede čega možete usttai protiv njega tužbom za smetanje posjeda. Pripazite na relativno kratak rok (mjesec dana) od saznanja za čin smetanja.

 

meni ovo miriše na bespravnu gradnju i onda se priključi na struju i vodu kod susjeda.....moja voda-moje brojilo,moja struja-moje brojilo! amen! ja na selu imam staru kuću i struju i vodu. susjeda-rođakinja je to isključila. kad joj treba-uzme od mene-spiji se kabel ili crijevo. nema plaćanja niti mudrovanja. ljudi sami sebi kompliciraju stvari koje nikako ne bi trebali. čist račun=duga ljubav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni ovo miriše na bespravnu gradnju i onda se priključi na struju i vodu kod susjeda.....moja voda-moje brojilo,moja struja-moje brojilo! amen! ja na selu imam staru kuću i struju i vodu. susjeda-rođakinja je to isključila. kad joj treba-uzme od mene-spiji se kabel ili crijevo. nema plaćanja niti mudrovanja. ljudi sami sebi kompliciraju stvari koje nikako ne bi trebali. čist račun=duga ljubav!

 

Nemoj pisati bez veze kad nemaš pojma o čemu se radi.

Taj vodomjer ima status kao i vodomjer primjerice u zgradi - i to je potpuno legalni status.

Takvi priključci su posve uobičajeni u starim djelovima gradova gdje su sve te kuće zapravo nekad bile duboka dvorišta jednog vlasnika, koja su doživjela nacionalizaciju, pa denacionalizaciju.... A i vlasnički odnosi na nekretninama često nisu razriješeni.

 

Druga je priča što smo mi država u kojoj nitko nije u stanju obaviti svoj posao i u četvrt stoljeća razriješiti ovakve za obične ljude bitne 'repove' iz bivšeg režima ( nego se i dalje vode silno važne ideološke rasprave - o ustašama, četnicima i partizanima) .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni ovo miriše na bespravnu gradnju i onda se priključi na struju i vodu kod susjeda.....moja voda-moje brojilo,moja struja-moje brojilo! amen! ja na selu imam staru kuću i struju i vodu. susjeda-rođakinja je to isključila. kad joj treba-uzme od mene-spiji se kabel ili crijevo. nema plaćanja niti mudrovanja. ljudi sami sebi kompliciraju stvari koje nikako ne bi trebali. čist račun=duga ljubav!

da, u prvom postu sam napomenula da se ovo sve moje praktički treba legalizirati, osim tog jednog dijela koji je rađen prije 1968. no grad zagreb ima urbanistički plan prema kojem se već jedno 40-ak godina planira graditi nekakva cesta koja, samo da dodam, nema prevelikog smisla i zbog koje ne možemo legalizirati ništa. a što se tiče priključenja na cijevi zločestog 1-to je bilo dogovoreno između mog pokojnog tate i čovjeka koji je tu živio prije zločestog 1, postoji dokument.

 

 

 

 

uopće me ne zanima hoće li me netko smatrati dobrom ili lošom osobom u cijeloj priči jer od toga ne živim. a svakako živim od vode. i to je jedino što mi trenutno treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, u prvom postu sam napomenula da se ovo sve moje praktički treba legalizirati, osim tog jednog dijela koji je rađen prije 1968. no grad zagreb ima urbanistički plan prema kojem se već jedno 40-ak godina planira graditi nekakva cesta koja, samo da dodam, nema prevelikog smisla i zbog koje ne možemo legalizirati ništa. a što se tiče priključenja na cijevi zločestog 1-to je bilo dogovoreno između mog pokojnog tate i čovjeka koji je tu živio prije zločestog 1, postoji dokument.

 

 

 

 

uopće me ne zanima hoće li me netko smatrati dobrom ili lošom osobom u cijeloj priči jer od toga ne živim. a svakako živim od vode. i to je jedino što mi trenutno treba.

Imate li vi kao samostalna čestica pristup glavnom vodu vode, a da ne prelazi preko nečije druge čestice ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uopće me ne zanima hoće li me netko smatrati dobrom ili lošom osobom u cijeloj priči jer od toga ne živim. a svakako živim od vode. i to je jedino što mi trenutno treba....

...

da, razmišljali smo o nečem sličnom jer je u blizini kuće postojao nekakav bunar, ali još ćemo provjeriti sve to.

Pa ako vam treba voda, onda si prvo rješite - vodu!

 

Ako je tu prije bio bunar - još bolje!

Moguće je zatrpan, samo ga sami ponovo otkopate i očistite, nabavite jaku muljnu pumpu i ispumpate par kubika da se očisti, bacite unutra onog sredstva za kloriranje da se dezinficira... mali hidropak vam je dovoljan za početak da imate backup...

Ja na vašem mjestu ne bi uopće dvojio oko toga da riješim odu na takav alternativni način.

 

no malo je nezgodno trenutno, jer očito moram tužiti

zločestog 1 što prije, a nije da imam novaca na bacanje.

 

Razmislite i konzultirajte se koga ćete tužiti i za što.

Jer, takvi sporovi nemaju kraja.

Ako si rješite vodu, možete se prema vodoopskrbi postaviti na način da vam izvole napraviti priljučak ili se 'skidate' sa njihove mreže. Ne želite više plaćati uslugu koju oni ne isporučuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si rješite vodu, možete se prema vodoopskrbi postaviti na način da vam izvole napraviti priljučak ili se 'skidate' sa njihove mreže. Ne želite više plaćati uslugu koju oni ne isporučuju.

 

Njima to nije problem, provjereno.:zubo:

 

Što se njih tiče, problema nema, a ako netko želi, slobodno može podnijeti zahtjev za novi priključak. Dobro, tu bi vjerojatno bio problem planirana cesta i nemogućnost legalizacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate li vi kao samostalna čestica pristup glavnom vodu vode, a da ne prelazi preko nečije druge čestice ?

Ne.

 

 

Pa ako vam treba voda, onda si prvo rješite - vodu!

Ako je tu prije bio bunar - još bolje!

Moguće je zatrpan, samo ga sami ponovo otkopate i očistite, nabavite jaku muljnu pumpu i ispumpate par kubika da se očisti, bacite unutra onog sredstva za kloriranje da se dezinficira... mali hidropak vam je dovoljan za početak da imate backup...

Ja na vašem mjestu ne bi uopće dvojio oko toga da riješim odu na takav alternativni način.

da, ali vjerojatno i za to trebamo dozvolu od vodovoda. kontaktirat ćemo vodovod u vezi toga. no prvo, kažem, ide tužba.

 

 

 

s tim da smo pričali s jednim odvjetnikom, koji kaže da se nakon tužbe može dobiti nekakva privremena mjera od suda da nam se otvori ventil u roku od najviše 30 dana. ne znam kako to ide u praksi inače? čini mi se malo nestvarno. ima netko iskustvo možda?

 

 

edit: evo baš danas nam je bila policija. zločesti 2 ih je zvao jer misli da smo mu mi ukrali nekakve rajčice koje je kao posadio. on kraj svoje kuće uopće nema nikakvo povrće posađeno pa nam nije bilo jasno isprva, da bi nam policija rekla kako ih on sadi na jednoj drugoj adresi malo dalje od svoje kuće(??)

na ovome sigurno neće stati...

 

i iskreno da vam kažem-spremna sam na najgore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija