Jump to content

pomoc oko oporuke...HELP


anonimno

Preporučene objave

sastavljamo oporuku za oca koji u zadnje vrijeme ima zdravstvenih problema...

Uglavnom.. zelimo svu imovinu prebaciti na majku s tim da to stupa na snagu tek kada otac umre..

Dakle 100% imovine ostaje majci kada otac umre a do tada je on vlasnik svega...

Sada molim nekoga od vas kome je stalo da mi posalje neku smislenu oporuku koju treba samo dopuniti i odnijeti javnom biljezniku..

Molim na mail....

amirc@(noSpam)net.hr

unaprijed hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zasto se igrate s tako ozbiljnim dokumentom?

 

Oporucnim nasljedjivanjem nasljednik ionako stjece imovinu tek nakon smrti ostavitelja, tj. otvaranjem nasljedstva stvara se tzv. nasljednicka zajednica. U ovom slucaju nasljednik je samo vasa majka.

 

Osim toga, ako ne zelite da vam odvjetnik napise oporuku, sto bi vam preporucila, imate mogucnost da vam oporuku sastavi sudac ili sudacki savjetnik, biljeznik ili dipl.predstavnik ako zivite u inozemstvu. Ako vam oporuku sastavljaju u sudu (ili izvan njega), tamo ju mozete i pohraniti. Isto tako oporuku mozete pohraniti i kod ovjetnika.

 

Preozbiljno da na tome ucite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A u čemu je problem ?? kada jednog dana otac umre, kod otvaranja ostavinske rasprave vi (djeca) se fino prihvatite i odreknite nasljedstva u korist majke - stvar rješena !

 

Ako sva djeca se s time slažu, ali ako ima netko (od djece-braće i sestara) da se protivi tome, e tada vam nebu oporuka pomogla. Jer pogotovo ako je otac bolestan tada bi netko od djece koja baš nisu sretna s tim rješenjem koje predlažete lagano mogla pobiti oporuku, pa eto veselja !!

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet ja... problem je sto je djete samo jedno.. a postoji i polusestra po ocu koja zivi u inozemstvu..

Problemi s ocevim zdravljem nisu ozbiljni a to sam naveo kao razlog zasto uopce sastavljati oporuku..

Dakle oporukom zelimo iskljuciti polusestru iz nasljeđivanja...

a kolika je uopce cijena jedne oporuke, tjo god da je sastavlja?

hfala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se imovina raspoređuje oporukom, treba imati u vidu odredbe o nužnom dijelu. Naime, ukoliko otac radi oporuku, vašoj polusestri bi trebao ostaviti njezin nužni dio - taj nužni dio iznosi polovicu od onoga što bi dobila da oporuke nema (u konkretnom slučaju, polusestrin nužni dio bi iznosio 1/6 ostavine). Vaš otac ne mora u oporuci ništa ostaviti vašoj polusestri, ona svoj nužni dio na ostavinskoj raspravi može, ali i ne mora tražiti (ali ja se baš ne bih pouzdala u to da ona neće tražiti svoj dio).

Oporuka se može sastaviti i tako da ne košta ništa. Dovoljno je da otac vlastitom rukom (ne strojem ili kompjuterom) napiše svoju posljednju volju, da se potpiše, a dobro je i da stavi datum. Takva je oporuka pravovaljana bez ikakve ovjere. Isto tako, može biti napisana i mehaničkim sredstvom (stroj, komp. i sl.), ali tada oporučitelj mora pred dva svjedoka koji su istodobno nazočni izjaviti da je to njegova oporuka i pred njima je vlastoručno potpisati. Zatim se oba svjedoka potpišu na istu tu oporuku. To se isto nigdje ne ovjerava i ništa ne košta i kao takvo je pravovaljano.

Ako želite veću pravnu sigurnost (da ta oporuka ne bude osporavana npr. zbog lažnog potpisa i sl.), možete se obratiti sudu ili javnom bilježniku za sastav oporuke, odnosno u inozemstvu - diplomatskom ili konzularnom predstavništvu. To je tzv. javna oporuka i plaća se prema vrijednosti imovine - tisuću, dvije pa i više kuna.

U vašem slučaju, ako želite da polusestra nema pravo na nužni dio, najbolje je da vi ili majka zaključite s ocem ugovor o doživotnom uzdržavanju. Otac se obvezuje ostaviti vama, odnosno majci imovinu, on je vlasnik dok je živ, a vi se zauzvrat obvezujete brinuti o njemu, pomagati mu i sl. Možda najbolje da zaključi takav ugovor s majkom, a kad majka umre, sve ostaje vama, polusestra nema pravo naslijediti vašu majku.

Takav ugovor možete napraviti kod javnog bilježnika ili se obratiti odvjetniku da vam on napravi ugovor pa ga solemnizirate kod javnog bilježnika. (vjerojatno je jeftinije da odmah odete bilježniku). Propisano je da ovakav ugovor možete napraviti i u sudu. Cijena je kao i kod oporuke.

Eto, sad imate masu informacija, možete odabrati što vam od svega najviše odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija