Jump to content

Obveze predsjednika stanara i pričuva


Neven.

Preporučene objave

Poštovani, zanima me dali postoji kakav zakonski propis gdje je propisano koji troškovi se plaćaju iz pričuve?

 

Naime prije 2 godine sam se uselio u svoj stan u zgradi i od samog početka imam ozbiljnih nesuglasica s predsjednikom stanara. Prva stvar koju mi je napravio je ta da kada sam kupio stan, 2 godine sam ga preuređivao bez da je itko živio u njemu, a on mi je naplatio vodu za čak 2 osobe svaki mjesec (iako nitko nije živio tada u stanu, a sada živim sam). No dobro to sam nekako progutao, kasnije kad sam shvatio da moj stan nema dimnjak nije mi htio odobriti sredstva iz pričuve da se dimnjak izbuši i u mom stanu nego sam morao o svom trošku dao izraditi fasadni dimnjak.

 

Treći slučaj se dogodio kad sam bio u zajedničkom podrumu i uhvatio njegovog sina kako kuha pivo te pritom troši ogromne količine vode koju mi svi ostali stanari zajednički plaćamo (u našoj zgradi voda se obračunava po potrošnji čitave zgrade podijeljeno s brojem ukućana u domaćinstvu).

 

Četvrti slučaj koji je prelio čašu mi se dogodio prošli tjedan. Naime iz kanalizacije se kroz odvodnu cijev popeo štakor sve do drugog kata gdje je moj stan te mi je progrizao plastičnu cijev koja se spaja na wc školjku i pokušao ući u kupaonicu. Odmah sam reagirao te pozvao deratizaciju. Oni su mi rekli da su oni privatna firma te da se naplaćuju iz pričuve. Kad sam o tome obavijestio predsjednika stanara on je rekao da ne želi s njima poslovati jer postoji gradska deratizacija koja je besplatna (ali ona pruža svoje usluge samo u zajedničkim prostorijama i podrumima, a ne u stanovima) te mi je odbio potpisati papir za odobrenjem sredstva. Pošto mi je neprihvatljivo imati problem sa štakorima u stanu, deratizaciju sam platio iz svojeg džepa te su mi oni rekli ako uspijem od predsjednika stanara dobiti potpis da će mi vratiti moje novce.

 

Mene sad zanima kojim točno propisima je definirano za što se sve novac iz pričuve MORA koristiti, te dali ja imam ikakva pravna sredstva protiv predsjednika stanara s obzirom da smatram da nesavjesno obavlja svoju dužnost. Ako ne postoje ikakva pravna sredstva protiv njega, što bi se dogodilo kad bi ja prestao plaćati pričuvu iz protesta? Bi li me mogao on tužiti?

 

Nadam se da vam nisam previše dosadio s dugim tekstom te vam se unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

 

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene sad zanima kojim točno propisima je definirano za što se sve novac iz pričuve MORA koristiti, te dali ja imam ikakva pravna sredstva protiv predsjednika stanara s obzirom da smatram da nesavjesno obavlja svoju dužnost. Ako ne postoje ikakva pravna sredstva protiv njega, što bi se dogodilo kad bi ja prestao plaćati pričuvu iz protesta? Bi li me mogao on tužiti?

 

Zajednička pričuva uređena je čl. 90. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima kojim je propisano da je to namjenski vezana zajednička imovina svih koji su suvlasnicinekretnine, namijenjena za pokriće troškova održavanja i poboljšavanja nekretnine te za otplaćivanje zajma za pokriće tih troškova te da su dopuštena samo ona plaćanja iz pričuve koja su učinjena radi plaćanja troškova održavanja i poboljšavanja nekretnine ili otplatu zajma uzetoga za pokriće tih troškova.

 

Iz svega što ste napisali, ne smatram da predstavnik suvlasnika nesavjesno obavlja svoju dužnost.

 

1) Nije vam on naplatio vodu, nego vam je vodu naplatilo komunalno poduzeće koje ju dostavlja. Ako je ranije u stanu živjelo dvoje ljudi, tada ste kad ste kupili stan vi trebali zatražiti od predstavnika suvlasnika da prijavi da više nema dvoje ljudi u stanu. Ako to niste učinili, ne možete baš očekivati da će predstavnik suvlasnika hodati ko šerif po zgradi i utvrđivati u kojem stanu ima koliko ljudi. Ako ste tražili da prijavi manji broj osoba, pa to nije učinio, mogli ste o tome neposredno obavijestiti isporučitelja vode. U svakom slučaju, vodu vam nije naplatio predstavnik suvlasnika.

 

2) Ako vaš stan nema dimnjak, tada dimnjak nije imao još od trenutka izgradnje zgrade. Iz pričuve može biti plaćeno održavanje dimnjaka kao zajedničkog uređaja zgrade, ali izrada dimnjaka posebno za vaš stan nije trošak koji je dopušteno platiti iz pričuve.

 

3) Plaćanje vode prema broju članova kućanstva nije pravedan sustav, ali to je tako. Jednako kako njegov sin troši ogromne količine vode na kuhanje pive, možda imate i susjeda koji se tušira po 58 minuta četiri puta dnevno, a da to i ne znate. Sazovite sastanak suvlasnika i predložite postavljanje satova za svaki pojedini stan.

 

4) Proizlazi da ste sami pozvali deratizatore da uklone štakora iz vašeg stana. Ispravno bi bilo da ste zatražili od predstavnika suvlasnika da pozove upravitelja zgrade da pošalju deratizatore s kojima surađuju i da izvrše deratizaciju cijele zgrade. Ovako ste vi privremeno riješili problem samo u svom stanu, a za ostatak zgrade vas nije bilo briga iako deratizacija nije provedena u potpunosti, pa će vam se štakor opet popeti u stan, i još tražite da se iz zajedničke pričuve isplati održavanje vašeg stana.

 

Pričuvu morate plaćati. Ako ''iz protesta'' prestanete plaćati pričuvu upravitelj zgrade (ne predstavnik suvlasnika, nego upravitelj zgrade) će protiv Vas podnijeti prijedlog za ovrhu, pa ćete u konačnici platiti pričuvu s kamatama, odvjetničkim troškom, javnobilježničkim troškom, a ako podnesete prigovor protiv rješenja o ovrsi, onda i sa daljnjim sudskim troškovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Smatram da moram pojasniti neke činjenice.

 

1) U tom stanu nije nitko živio niti bio prijavljen preko 20 godina (bio je u derutnom stanju) tako da je on prijavio komunalnom poduzeću da u tom stanu stanuje dvoje ljudi tek kad sam ga ja kupio i počeo renovirati (odkuda njemu ta brojka ne znam). Meni je jasno da sam ja taj račun za vodu morao platiti jednom kada mi je stigao i to ne osporavam, ono na što me razočaralo je to da je on na svoju ruku prijavio da na adresi stanuje dvoje ljudi.

 

2) Zgrada je sagrađena 1941. kada se grijalo na keramičke peći pa se nisu koristili dimnjaci. Koliko znam unatoč tome drugi stanari su o trošku pričuve dali izgraditi dimnjak koji se spaja s glavnim (to moram još provjeriti pa ću vam naknadno javiti točno).

Zgrada također ima moderni lift koji sigurno nije sagrađen 1941. i njegova ugradnja je financirana iz pričuve, kako to može biti pravno dopušteno?

 

4) Ja sam prvo kontaktirao predsjednika stanara prije negoli sam zvao deratizatore i objasnio mu situaciju na što je on rekao da nije kod kuće te neka ja slobodno nazovem deratizaciju i da će se to kasnije platiti iz pričuve. Kad su oni došli u moj stan i kad sam im ga dao na telefon tek onda je rekao njima da on nije zainteresiran za suradnju i da želi unajmiti gradske deratizatore. A tom trenutku su oni tražili da im se plati dolazak.

 

Što je sa cijevima to jest unutarnjim instalacijama zgrada? Ako dođe do oštećenja cijevi, dali se trošak sanacije plaća iz pričuve?

 

Edit: Dali je predsjednik stanara izuzet plaćanja pričuve?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjerite jesu li ostali stanovi izradili dimnjake na trošak pričuve te zašto to nije učinjeno i s vašim stanom. Što se lifta tiče, to je investicija koja služi vlasnicima svih stanova, a ne samo jednom stanu, i to je upravo vrsta troška čijem pokriću je pričuva namijenjena.

 

U vezi deratizatora se vjerojatno niste dobro razumjeli kada ste ga zvali na početku. Ali i dalje ostaje činjenica da bi deratizaciju bilo opravdano platiti iz pričuve samo ako je izvršena za cijelu zgradu, a ne samo za vaš stan.

 

Trošak sanacije cijevi plaća se iz pričuve ako je do puknuća cijevi došlo između priključka zgrade i priključka pojedinog stana. Ako je do puknuća došlo na cijevi u samom stanu, vlasnik tog stana je dužan platiti popravak.

 

Predstavnik suvlasnika nije izuzet od plaćanja pričuve.

 

U svakom slučaju, uzmite u obzir da predstavnik suvlasnika najvjerojatnije taj posao obavlja jer je bio dovoljno dobar da se prihvati nečega što nitko drugi nije htio raditi. Postoji mogućnost da za to što obavlja posao predstavnika i što ga svi stanari svakodnevno zivkaju s raznim upitima ne prima nikakvu naknadu (to možete provjeriti u međuvlasničkom ugovoru).

 

Osnovna zadaća predstavnika suvlasnika je da suvlasnike zastupa prema upravitelju zgrade. Čak i kad bi vam predstavnik suvlasnika i htio odobriti plaćanje određenih troškova iz pričuve, postoji mogućnost da bi to stopirao upravitelj zgrade i rekao da troškovi nisu opravdani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija