Jump to content

Studentica pod ovrhom zbog nasljedstva


antess

Preporučene objave

Ovakva je situacija. Otac je preminuo prije 7 godina kada sam ja imala 15.

Na ostavinskoj raspravi su se braća odrekla nasljedstva u majčinu korist dok se ja nisam očitovala (rečeno mi je da ne mogu zato što sam maloljetna).

Sada studiram i radim preko studenskog ugovora te primam obiteljsku mirovinu. Jučer kada je majka podizala mirovinu saznala sam da sam pod ovrhom. Otac je imao neki dug (za koji ja nisam niti znala da postoji) i očigledno je bio sudski spor (za koji također nisam znala) te je moj račun stavljen pod ovrhu i mirovina je u cjelosti oduzeta zato što je obavijest o ovrsi stigla isti dan kada je sjela mirovina.

Sada me zanima hoče li plaća koju primam na žiro račun također biti ovršena?

Kako je moguće da sam ja ovršena kada nisam prihvatila ili se očitovala o nasljedstvu?

Ako odem kod javnog bilježnika i odreknem se nasljedstva (ukoliko to uopće mogu još) mogu li se nekako maknuti od ovrhe?

Koji je sljedeći korak?

Hvala vam puno unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada studiram i radim preko studenskog ugovora te primam obiteljsku mirovinu. Jučer kada je majka podizala mirovinu saznala sam da sam pod ovrhom

Ako odem kod javnog bilježnika i odreknem se nasljedstva (ukoliko to uopće mogu još) mogu li se nekako maknuti od ovrhe?

Koji je sljedeći korak?

Hvala vam puno unaprijed

 

ovrha se nemože napraviti ako nisi dobila rješenje o ovrsi na svoje ime.

provjeri u fini temeljem čega je ovršen račun.

 

nasljednik odgovara (nasljednici solidarno) za dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine. šta si nasljedila odnosno dali je vrijednost nasljeđene imovine veča od duga.

 

obiteljska mirovina nije nasljedstvo . ona a je zakonsko pravo.

 

ako si nešto nasljedila sad se nemoš odreči tog nasljedstva. ako ga daruješ ipak si nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovrha se nemože napraviti ako nisi dobila rješenje o ovrsi na svoje ime. provjeri u fini temeljem čega je ovršen račun. nasljednik odgovara (nasljednici solidarno) za dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine. šta si nasljedila odnosno dali je vrijednost nasljeđene imovine veča od duga. obiteljska mirovina nije nasljedstvo . ona a je zakonsko pravo. ako si nešto nasljedila sad se nemoš odreči tog nasljedstva. ako ga daruješ ipak si nasljednik.
bovu ovo i mene zanima pa ako mi možeš pojasnit molim te. Jel to znači da naprimjer ako je dijete jedini nasljednik iza oca, a otac nije imao nikakve imovine, a djetetu pripadne obiteljska mirovina koju je otac primao, da onda to dijete ne odgovara za dugove oca? Čak i ako će tu obiteljsku mirovinu primati narednih recimo deset godina?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, a djetetu pripadne obiteljska mirovina koju je otac primao, da onda to dijete ne odgovara za dugove oca? Čak i ako će tu obiteljsku mirovinu primati narednih recimo deset godina?
pitanje mirovine je nevezano za institut nasljeđivanja,budući da se pravo na mirovinu stječe po odredbama drugog zakona a ne Zakona o nasljeđivanju.
bila sam maloljetna i nisam imala opciju očitovati se,
a što je u vaše ime učinila majka kao zakonska skrbnica.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@lulijana...a otac nije imao nikakve imovine..., a djetetu pripadne obiteljska mirovina koju je otac primao, da onda to dijete ne odgovara za dugove oca?

pitanje mirovine je nevezano za institut nasljeđivanja,budući da se pravo na mirovinu stječe po odredbama drugog zakona a ne Zakona o nasljeđivanju.

.

da bude jasnije ,može li konkretniji odgovor...

ako dijete naslijedi mirovinu da li mu se ovrhom može naplatiti očev dug ,odnosno da li uopče odgovara za taj dug...

ako supruga naslijedi mirovinu,da li odgovora za suprugov dug.....i iz te mirovine mora vračati dug....

a što je u vaše ime učinila majka kao zakonska skrbnica.

iz ovog pretpostavljam da je majka mogla u njezino ime prihvatiti nasljedstvo? ako je tako može li to poništiti ako joj ne odgovara....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesam li ja automatski nasljedila sav dug bez opcije odricanja?

 

ne. nasljedila je dio duga (napr. ako si nasljedola 1/6 odgovaraš i za 1/6 duga) a dio duga je od drugog nasljednika (majke) ali solidarno je odgovarate nasljednika za dug ostavitelja. ovrhovoditelj smatra da će se lakše naplatiti od nasljednika koji imate prihod od obiteljske mirovine.

od majke može tražiti povrat djela ovršenoga.

 

Ažurirano

 

ako dijete naslijedi mirovinu da li mu se ovrhom može naplatiti očev dug ,odnosno da li uopče odgovara za taj dug...

 

....

 

nije mi jasno šta niste razumjeli od navedenog da se obiteljska mirovina ne nasljeđuje, ona je zakonsko pravo.

problem je što je nasljeđen dio imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da se imovina dijeli pola majci a pola na majku,2 brata i mene. Ako je to slučaj pošto su se brača odrekla u korist majke ona je nasljedila 87.5% imovine, a ja 12.5%.

Trenutno su pod ovrhom mamin tekući (na koji prima plaću), moj tekući na koji primam mirovinu, te pretpostavljam ali nisam sigurna pošto nisam stigla provjeriti moj žiro račun na koji primam studentsku plaću.

 

Ukupan dug je 30 000kn. Jedna mirovina od 1800 je kompletno oduzeta s mog računa zato što ju nisam stigla zaštiti.

I sad ako ja odgovaram za 12.5% duga pošto sam nasljedila 12.5% imovine teretim li se ja sa 3750kn (što je 12.5.% ukupnog duga) i hoću li nakon što se s mog tekućeg i žira oduzme ukupan iznos od 3750kn biti odblokirana.

 

U jednom djelu piše da nasljednici odgovaraju solidarno (molim pojašnjenje), u drugom da odgovaraju u omjeru nasljeđene imovine (jeli to ovo što sam napisala iznad?)

 

U slučaju da sam u pravu sa ovime gore, koji je postupak da se odblokira moj račun? Nakon što uplatim ostatak mog dijela duga trebam li se javiti ovrhovoditelju ili će ovrha mojih računa automatski prestati.

Hvala vam puno na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija