Jump to content

Komad fasade pao na automobil


slavonac59

Preporučene objave

Sin vlasnika garaže je izlazio autom iz garaže. Komad žbuke koji se odlomio sa zgrade je pao na automobil i oštetio poklopac motora. Sada on traži da mu osiguravajuća kuća kod koje je zgrada osigurana isplati nastalu štetu na autu. Vlasnik garaže, kao ni njegov sin ne stanuju u toj zgradi. Da li ima pravo na odštetu, budući je i on kao vlasnik garaže suvlasnik zgrade u kojoj se garaža nalazi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba vidjeti kakav ugovor je sklopljen, ali zgrada je najvjerojatnije osigurana samo za slucaj stete na zgradi a ne i od odgovornosti prema trecima.

 

Ako postoji osiguranje prema trecima, osiguranje sigurno nece isplatiti odstetu ako je vlasnik vozila ujedno i suvlasnik zgrade, jer se u tom slucaju ne radi o trecoj osobi.

 

Vlasnik vozila moze tuziti ostale suvlasnike za naknadu stete, umanjenu za iznos koji bi otpadao na njegov suvlasnicki dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LJuboZG hvala na odgovoru. Provjerit ću što piše u ugovoru o osiguranju. Znam da je prije par godina bila tema o tome tko je kriv ako snijeg s krova zgrade ošteti parkirani automobil. Tada su pravni stručnjaci tvrdili da ne možeš tražiti odštetu ako si suvlasnik te zgrade. Mislim da je to i ovdje slučaj, samo što oštećena osoba ne stanuje u zgradi,već samo ima garažu, pa samim tim postaje suvlasnik zgrade, ako sam dobro shvatio. Ne znam kako bi prošla njegova tužba na sudu, jer zgrada još nije etažirana tako da ne znamo točno koliko kvadrata kome pripada pa ne znam kako bi sud izračunao postotak odgovornosti svakog suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jer zgrada još nije etažirana tako da ne znamo točno koliko kvadrata kome pripada pa ne znam kako bi sud izračunao postotak odgovornosti svakog suvlasnika.

 

Nije bitno je li zgrada etažirana ili nije, suvlasnici zgrade su suvlasnici u određenim udjelima koji su upisani u zemljišnu knjigu.

 

Obratite pozornost i na ovo što je felixx napisao. Sin je suvlasnik nekretnine ako je kao takav upisan u zemljišnim knjigama. Sinu je nastala šteta ako je vozilo u njegovom vlasništvu. Ako vozilo nije u njegovom vlasništvu, nego on to vozilo samo koristi, šteta nije nastala sinu nego vlasniku vozila. To sve utvrdite prije nego išta pokrećete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Nije bitno je li zgrada etažirana ili nije, suvlasnici zgrade su suvlasnici u određenim udjelima koji su upisani u zemljišnu knjigu.

 

Obratite pozornost i na ovo što je felixx napisao. Sin je suvlasnik nekretnine ako je kao takav upisan u zemljišnim knjigama. Sinu je nastala šteta ako je vozilo u njegovom vlasništvu. Ako vozilo nije u njegovom vlasništvu, nego on to vozilo samo koristi, šteta nije nastala sinu nego vlasniku vozila. To sve utvrdite prije nego išta pokrećete.

Prije par dana smo dobili dopis od osiguranja da im napišemo da li je vlasnik vozila suvlasnik zgrade. Garaža glasi na ime njegovog oce, tako da sin nije suvlasnik zgrade. Ali pistoji još nešto, naime prostor ispred garaža je u vlasništvu zgrade, tako da mi je sad nejasno tko je u pravu. Sin je izlazio iz garaže svog oca koji je suvlasnik, ali nezgoda se desila na parkingu koje je u vlasništvu zgrade, a taj prostor on ne bi smio koristiti jer nije suvlasnik zgrade. S druge strane, nemože izaći iz garaže bez da koristi taj prostor ispred garaža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
Dana 30. 06. 2016. u 14:36, LjuboZG je napisao:

Dostavite osiguranju

Hej, ja imam pitanje.

Prije dva tjedna kada je jako puhalo u Zg komadi kamena/fasade su padali sa zgrade ispod koje mi je bio parkiran auto i na dva mjesta mi oštetili vjerrobransko staklo. Nekoliko ljudi je aute pronašlo s u potpunosti raskrhnutim staklima sa strane ili na gepeku (ne vjetrobranskog).

Uglavnom zanima me mogu li saznati kojem osiguranju se moram javiti bez da se obratim nekom iz te zgrade? Nisam suvlasnik.

 

uređeno: od Korisnik59
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Dana 23. 04. 2023. u 21:31, drot13 je napisao:

Nikako ne možeš saznati, a i da saznaš, osiguranje bi ih kontaktiralo. Jesi li štetu kome prijavio (policiji)?

Ne radi mi dolaženje obavijesti, mislio sam da sam namjestio da mi dolaze obavijesti. Ispričavam se na ne odgovaranju.

Nisam prijavio policiji.

uređeno: od Korisnik59
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Kako mislite dokazati svoje navode? I jeste li uopće nešto poduzeli od nastanka ovog štetnog događaja?

Nije da sam ih nekako mogao dokazati sve i da sam nazvao odmah nakon nastanka štete..? Popravio sam si vjetrobransko staklo koje je na dva mjesta ošetećeno. Puno drugih ljudi je imalo oštećenja nastala od iste stvari i svi su oni još uvijek tu tako da ne bih bio jedini koji to tvrdi kada bi dolazilo do potrebe dokazivanja.. Nije mi to vrijedno uloga vremena koliko mi se čini da iziskuje, ali me zanima za ako se ponovi i slučaj bude da je moj auto oštećen poput nekih drugih koje sam vidio (u potpunosti razbijena stakla).

 

p.s. Nije mi došla obavijest za komentar drot13, a došla mi je obavijest sad za komentar Borbena7. Pa eto, zanimljivo.

uređeno: od Korisnik59
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Korisnik59 je napisao:

Nije da sam ih nekako mogao dokazati sve i da sam nazvao odmah nakon nastanka štete..?

Osim policije i prijave, fotografije, svjedoci...

prije 3 sati , Korisnik59 je napisao:

ali me zanima za ako se ponovi i slučaj bude da je moj auto oštećen poput nekih drugih koje sam vidio (u potpunosti razbijena stakla).

Prijava policiji, zatim predstavniku stanara ili upravitelju koji će Vas uputiti na osiguranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija