Jump to content

nasljeđivanje dugova


jasmin1.10.

Preporučene objave

DOBAR DAN

 

 

Majka mi se udala za očuha koji mi je dao prezime, kasnije je očuh umro ,a majka je uzela kredit,kojeg ne vraća i sad pošto sam odselio u Zg mene zanima dali će mene i polusestre u budućnosti banka teretiti za taj kredit i ne plaćanje računa,ako mi je očuh ostavio pola kuće?dali je ikako moguće izbjeći da me terete za bila šta od dugova i kredita?

 

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo pripazite da se ne bi slučajno odrekli u korist nekog drugog sunasljednika, jer u tom slučaju takvo odricanje smatra se izjavom o ustupu nasljednog dijela i tada odgovarate za dugove.

 

Jasno, do visine nasljednog dijela, ali tu postoje dvije poteškoće - u slučaju više nasljednika, odgovornost je solidarna, što znači da vjerovnik može naplatiti cjelokupni dug od bilo koga od vas, po vlastitu izboru, a taj onda neka kasnije rješava pitanje regresa prema ostalim nasljednicima, i drugo - odgovarate i vlastitom i naslijeđenom imovinom, a vjerovnik opet bira otkuda će se naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me još jedna stvar,dali postoji ikakva pravna mogućnost da mi ostane dio kuće a da izbjegnem plaćanje dugova?
Postoji - ako vam majka prije smrti prepiše svoj dio nekretnine. Naravno, pod uvjetom da na njenom suvlasničkom dijelu nije upisana hipoteka za taj kredit. Ako ima hipoteka, onda ne možete izbjeći.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvodljivo,no tu nije kraj priče,obzirom da je moguće pobijati dužnikovu pravnu radnju(prikrata vjerovnika)
Moguće je pobijati ali ako bi majka sada izvršila darovanje, a umre nakon recimo 4 godine ili kasnije, tada više nije moguće pobijati pravnu radnju budući da je istu moguće pobijati samo unutar tri godine od izvršenog darovanja. Tako da ako bi se darovanje odmah izvršilo tada bi bile puno manje šanse da će se radnja s uspjehom pobijati.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Naime moj problem je podosta kompliciran te mi konkretan odgovor nisu mogli dati odvjetnici u mom gradu, pa Vas molim za pomoć.

Situacija je sljedeća: Moj pokojni otac je zajedno sa svojom nevjenčanom suprugom,samnom te sa mojim vanbračnim partnerom, otvorio restoran u Italiji,gdje svatko od nas ima 25% udjela u restoranu. Ja i otac smo službeni partneri firme. No nakon 04.mjeseca rada, ja i moj vanbračni partner smo napustili restoran i vratili se u Hrvatsku raditi. Talijanskim knjigovođama su dostavljeni i novi ugovori o radu za poslove koji smo obavljali u Hrvatskoj. Od toga je prošlo dvije godine, te je moj otac nažalost umro, i dugovi su se počeli nagomilavati na restoran. moje pitanje je dali ću ja nasljediti te dugove kao njegova kćerka ili moja majka koja nije zakonski razvedena od mog oca, ili dugovi padaju na nas troje(mene, mog partnera i vanbračnu ženu).Dali mi mogu uzeti stan koji sam kupila kreditom u Hrvatskoj i na kojim se nalazi hipoteka banke? Molila bih Vas ukoliko je moguće dobiti odgovore na moje pitanje te savijet. Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji - ako vam majka prije smrti prepiše svoj dio nekretnine. Naravno, pod uvjetom da na njenom suvlasničkom dijelu nije upisana hipoteka za taj kredit. Ako ima hipoteka, onda ne možete izbjeći.

 

Banke su inače vrlo pažljive što se tiče mogućnosti naplate svojih dugova od dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija