Jump to content

Otkazni rok (u korist poslodavca) i njegovo odricanje..


pepsi07

Preporučene objave

Pozdrav.

 

Situacije je slijedeća :

 

Radim u jednoj firmi skoro 5 godina kod privatnika, i planiram od 01.09.2016. biti slobodan čovjek, dakle dajem otkaz.

 

Koliko sam upoznat sa zakonom o radu, ukoliko radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok moze trajati najdulje 30 dana (nakon uručenja pismenog zahtjeva), ali taj rok poslodavac ne mora iskoristiti ako ne želi, dakle može mi isti dan kad mu uručim zahtjev za otkaz reći da sljedeći dan ne dolazim više na posao..a meni to ne odgovara !!

 

Planirao sam 01.08. obavijestiti poslodavca da želim raditi do kraja tog mjeseca, ali bojim se da mi ne kaže da sam slobodan čovjek prije 01.09., jer mi ta zadnja plaća (za 8.mjesec) treba !!!

 

Što mi preporučujete ?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam upoznat sa zakonom o radu, ukoliko radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok moze trajati najdulje 30 dana (nakon uručenja pismenog zahtjeva)...

 

Samo ako radnik ima za to opravdani razlog.

 

U protivnom, otkazni rok propisan Zakonom u radu u vašem slučaju iznosio bi mjesec i dva tjedna (radni odnos nešto manji od 5 godina), osim ako niste drugačije dogovorili ugovorom o radu.

 

...ali taj rok poslodavac ne mora iskoristiti ako ne želi, dakle može mi isti dan kad mu uručim zahtjev za otkaz reći da sljedeći dan ne dolazim više na posao..a meni to ne odgovara !!

 

Otkazni rok predviđen je da štiti stranu u radnom odnosu kojoj se otkazuje, tako da ne bi došla u probleme u svom poslovanju i organizaciji rada (poslodavac) odnosno da mu se pruži mogućnost da nađe novo zaposlenje (radnik).

 

Iako to zakon ne precizira, ta ista strana u radnom odnosu može se i odreći otkaznog roka, i u tom slučaju, po mom mišljenju, druga strana ne može učiniti ništa da to spriječi, jer se ne radi o njenom pravu, već pravu druge strane kojim ona može da disponira po svojoj volji. Vidite i ovaj članak.

 

Moja sugestija je da sa poslodavcem sklopite sporazum o prestanku radnog odnosa i tamo determinirate vremenski trenutak prestanka radnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U posljednjem ugovoru o radu kojeg sam potpisao (prije 3 godine) i koji je bio na određeno vrijeme je pisao otkazni rok od 30 dana.

 

Nakon isteka zadnjeg ugovora na određeno vrijeme mi je rečeno da sam od tad na dalje zaposlen za stalno, tj. neodređeno vrijeme.

 

Tako da ne znam koliko je zapravo dana moj otkazni rok.

 

Može li se kao opravdan razlog za davanje otkaza navesti to da radnik ne želi biti odgovoran za novo dodijeljenu funkciju (potpisuje se, i odgovara za sigurnost zaposlenika) jer mu tako nešto nije dodatno plaćeno ? Radi se konkretno o fuknciji stručnjaka zaštite na radu, ali nisam sklopio nikakav ugovor sa poslodavcem za obavljanje tih poslova, samo sam poslan po certifikat kako bi bio u mogućnosti to zakonski obavljati.

 

Koje su konkretne posljedice ako ja kao radnik ne ispoštujem otkazni rok ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U posljednjem ugovoru o radu kojeg sam potpisao (prije 3 godine) i koji je bio na određeno vrijeme je pisao otkazni rok od 30 dana.

 

Onda sam mišljenja da vam vrijedi otkazni rok od 30 dana.

 

Može li se kao opravdan razlog za davanje otkaza navesti to da radnik ne želi biti odgovoran za novo dodijeljenu funkciju (potpisuje se, i odgovara za sigurnost zaposlenika) jer mu tako nešto nije dodatno plaćeno ?

 

Vi kao radnik morate imati opravdan razlog za otkazivanje ugovora o radu isključivo ukoliko ugovor o radu otkazujete izvanrednim otkazom (ali u tom slučaju nema ni obveze odrađivanja otkaznog roka).

 

Za redovan otkaz ne morate imati nikakav razlog.

 

Koje su konkretne posljedice ako ja kao radnik ne ispoštujem otkazni rok ?

 

Može vas se tužiti za naknadu štete koju bi poslodavac time pretrpio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Vi kao radnik morate imati opravdan razlog za otkazivanje ugovora o radu isključivo ukoliko ugovor o radu otkazujete izvanrednim otkazom (ali u tom slučaju nema ni obveze odrađivanja otkaznog roka).

 

 

Ovo sam ja mislio navesti kao svoj (radnikov) opravdan razlog zašto želim bez otkaznog roka napusiti firmu. Da li se ovo može navesti kao opravdan razlog, i kako se uopce takav izvanredni otkaz podnosi, pretpostavljam da se poslodavcu samo trebaju navesti ti posebni razlozi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo ste mi kontradiktorni, jer prvo spominjete da vam treba otkazni rok, a zatim da ne treba. :zbunj:

 

Bilo kako bilo, izvanredni otkaz ugovora o radu morate jasno obrazložiti i on se može pobijati od strane poslodavca pred sudom. Sad, bi li on to radio, tko zna? U pravilu, ne pobijaju, ali svaki poslodavac je ionako svijet za sebe.

 

Međutim, ovaj razlog kojeg navodite, po mom mišljenju, ne bi bio opravdan razlog za izvanredno otkazivanje ugovora o radu s vaše strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo ste mi kontradiktorni, jer prvo spominjete da vam treba otkazni rok, a zatim da ne treba. :zbunj:

 

Bilo kako bilo, izvanredni otkaz ugovora o radu morate jasno obrazložiti i on se može pobijati od strane poslodavca pred sudom. Sad, bi li on to radio, tko zna? U pravilu, ne pobijaju, ali svaki poslodavac je ionako svijet za sebe.

 

Međutim, ovaj razlog kojeg navodite, po mom mišljenju, ne bi bio opravdan razlog za izvanredno otkazivanje ugovora o radu s vaše strane.

 

Meni ne treba nužno otkazni rok, meni je samo bitno da ne zakasnim sa uručenjem zahtjeva za otkaz ako je on neizbježan tako da moj zadnji dan bude 31.08. Jer ja ne želim prije toga otići iz firme, želim raditi cijeli 8.mj, ali da sam slobodan otići 01.09. Zato sad razmisljam i raspitujem se kako to najpametnije izvesti i koja su moja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovanje

Imam namjeru dati izvanredni otkaz, ali nisam siguran kako to pravilno učiniti.

Radim u inozemstvu za firmu registriranu u hrvatskoj. Ugovor na 3 mj. (06.04.2016 - 06.07.2016) vrlo je nepovoljan za mene. Prikazan je samo minimalac i pravo na prekovremene koji mi nisu prikazani na obračunu isplaćene plaće (IP1), kao ni rad blagdanom. Da ispoštuje usmeni dogovor 9 eura na sat naveo je dnevnice za rad u inozemstvu od 70 eura i uštimao toliko dana da se poklopi sa odrađenim satima. 04.08.2016 dao mi je na potpis novi ugovor na 3 mjesec. Nisam mu predao potpisan, jer sam tržio da se povisi minimalac i u ugovor uvedu dnevnice za rad u inozemstvu. Tu je puklo prijateljstvo i rekao je da mi za sedmi mjesec neće ništa više uplatiti od minimalca i da odradim 30 dana otkaznog roka što je po ugovoru. Najavio sam otkaz 09.08.2016. Prvu i drugu plaću ono što prelazi minimalac dobio sam u kafiću na ruke. Još ih nije prikazivao kao dnevnice. Od 22.06.2016 do 04.08.2016 poslao me u firmu u kojoj sam posao po ugovoru (električarski) radio dva dana, ostale dane neku vrstu mehaničarsko - bravarkog posla opasnog po zdravlje. Sele se neki dijelovi od više tona i tu rade mladi ljudi koji su lomili prste ili je nešto teško opalo na njih. To sam isto poslodavcu naveo kao razlog odlaska. Ispričao mi se ali nije imao koga staviti jer je radnja dobro plaćena. Morao sam si sam kupiti radne cipele sa pojačanjem i alat ako želim raditi. Imam li razloga za izvanredni otkaz i koje korake bih mogao poduzeti? Znam da je u pitanju 15 dana od saznanja nepravilnosti. Ako je to počelo 04.08. rok je do 19.08. Ovo su samo neke navedene nepravilnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor je napisan na hrvatskom jeziku. Firma je iz Varaždina, a vlasnik firme je iz Ptuja. A ugovor još nisam potpisao. Kada smo 04.08. završili sa poslom po kolegu i mene sa autom u njemačku došao je gazdin kolega. Prije kretanja dao mi je taj novi ugovor, te za 6 mj: nalog za službeno putovanje, izvještaj o putnim troškovima, obračun putnih troškova na potpis. Puno je brojki i obračuna koje sam htio pročitati i provjeriti. Nas ostavlja u Zagrebu, a on se vraća gazdi i treba mu vratiti njegove primjerke. Htio sam provjeriti da li je promjenio što u ugovoru, naravno na bolje. Ali nije. Moj zadnji potpisan ugovor vrijedi do 06.07.2016. Rado bih otišao iz firme na što jednostavniji i mirniji način. Po njegovim riječima uplatit će minimalac, a računica je: 197,5 sati x 9 eura = 1777,5 eura. Ali u ugovoru se ne spominju dnevnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ste po isteku vremena na koje je bio sklopljen ugovor o radu nastavili sa radom, tada se smatra da ste sklopili novi ugovor o radu na neodređeno, glede prekida kojeg trebate ili dati otkaz ili sklopiti sporazumni raskid ugovora o radu s poslodavcem.

 

Glede osnove za izvanredni otkaz, smatram da biste se prvo trebali obratiti poslodavcu sa zahtjevom za zaštitu vaših prava i tek tada ako ne poduzme ništa mogli biste izvanredno otkazati ugovor o radu, bez ikakvih posljedica. Možete ga i sada otkazati, ali tu postoji teoretska mogućnost da poslodavac to pobija na sudu, iako u 99,99% slučajeva to poslodavci ne rade.

 

Druga opcija je redoviti otkaz, ali tu ostaje obveza odrađivanja otkaznog roka, osim ako vas poslodavac ne oslobodi te obveze.

 

Glede ovih usmenih dogovora, moram napomenuti da je jedino mjerodavno ono što stoji u ugovoru o radu, jer usmene dogovore je gotovo pa nemoguće dokazati, osim ako bi svi zaposlenici (ili većina njih) tražila isto od poslodavca, što je, imajući u vidu situaciju i okolnosti vašeg radnog odnosa, nemoguća misija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija