Jump to content

žalba na povrat poreza


Mara Mery

Preporučene objave

Poštovani,

nedavno nam je stiglo rješenje na kućnu adresu da smo dužni uplatiti povrat poreza oko 4500 kn. Pokušavajući saznati gdje je propust rečeno nam je da su naša djeca ostvarila prihod veći od 12 000 kn. Jedan sin je student , jedan učenik 3.razreda srednje škole. Nizom godina uplaćivali smo štednju našoj djeci u Croacija osiguranju te oni nisu htjeli štednju isplatiti na suprugov račun već smo morali djeci otvoriti njihov. Sada smo dobili porez na novce koje smo mi odvajali od svojih usta i na koje smo već platili porez u firmama u kojima radimo. Napominjem da nam nitko na to nije skrenuo pozornost te smatramo da smo smo debelo prevareni od Porezne uprave. Što nam je činiti?

 

P.S. Živimo u potpomognutom području đakovštine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna vidi samo iznos, ali ne i porijeklo novca pa su vas zbog toga kontaktirali. Vi trebate opravdati novce. Dakle ako se radi o štednji otiđite u banku i tražite izvod. S tim će stvar biti riješena. Ali, ukoliko se radi o prihodu od rada preko student servisa morat će te vratiti 4500kn poreza. Student sam i takvo je bilo moje iskustvo. Više ništa ne stavljam na žiro račun. Sve uplate osim uplata od student servisa idu na tekući pa kasnije nema problema sa poreznom.

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna vidi samo iznos, ali ne i porijeklo novca pa su vas zbog toga kontaktirali. Vi trebate opravdati novce. Dakle ako se radi o štednji otiđite u banku i tražite izvod. S tim će stvar biti riješena. Ali, ukoliko se radi o prihodu od rada preko student servisa morat će te vratiti 4500kn poreza. Student sam i takvo je bilo moje iskustvo. Više ništa ne stavljam na žiro račun. Sve uplate osim uplata od student servisa idu na tekući pa kasnije nema problema sa poreznom.

Lijep pozdrav.

 

------------------------------------------------------------------------------------

Dobar dan,

 

Imam slican problem sa vracanjem poreza te planiram pisati žalbu ukoliko ima smisla, te me zanima imam li pravo i molim pomoc i savijet

:ideja:

Moje djete je student i bavi se aktivno sportom, za sto prima stipendiju u iznosu 600 kn mjesecno / godisnje je to 7.200 kn (što usput receno ne da nije dovoljno ni za najminimalnije potrebe vrhunskih sportasa.... ).

Djete je dodatno bilo uz sve obveze vrijedno i odlucilo nesto tijekom 2015 godine raditi, posteno preko student servisa, te je sveukupan iznos presao tih carobnih 12.000kn.

Imam informacije da se stipendije ne oporezuju, pa sad više ni sama ne znam da li je to točno i da li se imam pravo žaliti u tom smislu ? Ili postoji li mogucnost žalbe da se vrati iznos poreza samo za pretplaceni iznos npr 3.000 kn ako je ukupna zarada u 2015 bila 15.000 kn

Hvala unaprijed, M.

uređeno: od G-man
dupliranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan,

 

Imam slican problem sa vracanjem poreza te planiram pisati žalbu ukoliko ima smisla, te me zanima imam li pravo i molim pomoc i savijet

 

Poštovana,

vidite pomažu li vam ovi članci Zakona i Pravilnika ako je u pitanju sportska stipendija.

 

Zakon o porezu na dohodak

 

Primici na koje se ne plača porez na dohodak

Čl.10

Porez na dohodak ne plaća se na:

...

14. športske stipendije koje se prema posebnim propisima isplaćuju športašima za njihovo športsko usavršavanje, do propisanog iznosa,

...

 

Pravilnik o porezu na dohodak

Čl.7

...

(9) Športske stipendije koje se, prema posebnim propisima, isplaćuju športašima za njihovo športsko usavršavanje smatraju se, prema članku 10. točki 14. Zakona, primitkom na koji se ne plaća porez na dohodak do propisanog iznosa iz članka 45. stavka 1. toč­ke 4. ovoga Pravilnika.

...

čl.45 st.1

4. športske stipendije prema članku 10. točki 14. Zakona, koje se prema posebnim propisima isplaćuju športašima za njihovo športsko usavršavanje ukupno do 1.600,00 kuna mjesečno,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija