Jump to content

Prodaja stana u kući koja je zaštićeno kulturno dobro


lipica

Preporučene objave

Oko ove teme imam nekoliko nedoumica:

 

Znam da postoji Zakon o zaštitii I očuvanju kulturnih dobara i pravo prvokupa grada, županije, države...

 

U centru Zagreba puno je takvih kuća; kada se međutim prodaju stanovi gotovo se uopće ne susreće ta problematika - pa se čini kao da se te odredbe zaobilaze i da se svi prave kao da za to ne znaju (ili stvarno ne znaju) ili ne žele znati.

 

Ako znam da je zgrada evidentirana pri Ministarstvu kao zaštićeno kulturno dobro, mora li to pisati I u mome vlasničkom listu?

Koji je tada točan redoslijed pri prodaji stana: ponuda gradskim /državnim tijelima po nekoj x cijeni, pa nakon što oni u roku od 60 dana odbiju, ponuda na tržištu po toj istoj cijeni?

 

Ili možda prvo trebam naći kupca na tržištu koji bi ponudio neku cijenu pa onda po toj istoj cijeni ponuditi gradu/državi i čekati istek roka od 60 dana, pa ako oni ne kupe onda prodati kupcu (ako je uopće voljan čekati i riskirati?)

 

Koliko dugo (dana,mjeseci, godina) nakon što grad/država odbiju kupovinu moram nuditi prodaju po toj istoj cijeni?

Ako ne prodam npr. nakon isteka tog nekog (kojeg?) vremena nekom kupcu i ako potom odlučim sniziti ciejnu, pretpostavljam da opet trebam ponoviti cijeli postupak nuđenja gradu/državi po toj novoj cijeni, pa potom po toj istoj na tržištu?

 

Čudi me da nitko od brojnih prodavatelja (ili vrlo, vrlo mali broj) ili agencija koje posreduju u prodaji stanova o tome ne govori, a zaključujem da takvih stanova ipak mora biti dosta!!!!?

Gdje je catch 22?

Može li mi netko dati točan naputak i redoslijed što i kako činiti u takvoj situaciji, a da se ispoštuju i odredbe zakona o pravu prvokupa grada/države.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ili možda prvo trebam naći kupca na tržištu koji bi ponudio neku cijenu pa onda po toj istoj cijeni ponuditi gradu/državi i čekati istek roka od 60 dana, pa ako oni ne kupe onda prodati kupcu (ako je uopće voljan čekati i riskirati?)

-tocno.

Ako ne prodam npr. nakon isteka tog nekog (kojeg?) vremena nekom kupcu i ako potom odlučim sniziti ciejnu, pretpostavljam da opet trebam ponoviti cijeli postupak nuđenja gradu/državi po toj novoj cijeni, pa potom po toj istoj na tržištu?

-tocno.

obratite se pravnici (=grad) u cirilometodskoj da Vam ubrza cijeli postupak ako moze; paralelno se obratite i ministarstvu kulture (=drzava) -radi ubrzanja idite licno na njihove urudzbene zapisnike sa kopijama gdje ce vam lupiti pecat o primitku svog zahtjeva njima (a ne da se bavite slanjima "preporuceno s povratincom".

taj maksimalni rok od 60 dana vrlo lako da ce biti i znatno skracen.

ne gubiti vrijeme na drz. tuzilastvu u gajevoj.

- prije cijele procedure - kod pravnice u cirilometodskoj (moze i telefonski) provjerite sa svim "siframa" zgrade provjeriti da li je uopce tocno da je vasa zgrada zasticeni spomenik kulture!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

puno hvala na brzom odgovoru i na korisnim informacijama o ubrzanju postupka.

Nije mi samo jasno zašto spominjete drž. tužilaštvo u Gajevoj - zašto bi se tamo išlo odnosno ne išlo, te da li je potrebno u Ćirilometodskoj išta provjeravati za zgradu ako se zgrada kao zaštićeno kulturno dobro već nalazi na popisu na stranicama Ministarstva.

 

Postoji li možda umjesto aktivnog i opcija pasivnog nuđenja (preko oglasnih ploča) gradu/državi, pa kad istekne rok, a nitko se ne javi... Ili to nije opcija?

I još me uvijek intrigira što se čini da jako mali broj ljudi uopće provodi takav postupak a starih i potencijalno zaštičenih kuća je u starim jezgrama ipak mnogo. Znači li to da oni svjesno idu na to da se grad/država zapravo neće naknadno javiti kao interesent. (No ipak, postoje i neke kazne!)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako ste potpuno sigurno da vam je objekt kulturno dobro, onda se morate obratiti u gajevu (=drzava) i u holding, vukovarska cini mi se br. 52, pored ducana narodnih novina (=grad)...

i jedni i drugi nisu (=defakto) nisu zainteresirani za konzumaciju prava prvokupa, nego racunaju na preminuca ljudi koji nemaju porodicu/nasljednika, pa time dobivaju nekretnine besplatno... bolje ne riskirati kazne, nego koristiti vrijeme dobivanja kredita kupca u rjesavanju svojih administrativnih pitanja (jer ionako 99% kupaca nema kes za kupnju nekretnina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Da li možda netko zna odgovor na ovo pitanje:

Ako je gradu i državi  ponuđeno pravo prvokupa po određenoj cijeni koje su oni odbili iskoristiti, a stan potom nije nikome prodan, može li se on i u kojem vremenskom roku  prodati po istoj toj ili višoj cijeni bez ponovnog nuđenja gradu i državi, ili se nakon isteka određenog vremena  i kojeg mora ponovo nuditi gradu i državi?

I gdje to eventualno točno piše koliko vremena ima prodavatelj nakon nekorištenja prava prvokupa da pod tim uvjetima (odnosno ne lošijima) proda stan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po pitanju rokova, Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i Zakon o obveznim odnosima kao lex generalis, ne propisuju iste. Prema odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara propisuje se jedino da nakon isteka roka od 60 dana za očitovanje o pravu prvokupa, vlasnik može prodati kulturno dobro po cijeni koja ne može biti manja od cijene u ponudi i pod uvijetima koji nisu za kupca povoljniji sadržanih u ponudi, što bi se tumačilo da pri prodaji po istoj ili višoj cijeni i uvjetima lošijima u ponudi o pravu prvokupa ne mora ponovno nuditi JLS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Prodaja stana u kući koja je zaštićeno kulturno dobro

Hvala na odgovoru; i po meni bi se to tako tumačilo; no problem je u tome što su naše odredbe i zakoni često na sličan način nedorečeni gdje to ne bi trebali biti - dakle loši, pa se onda u odgovarajućoj situaciji, ovisno o tome tko su stranke u  postupku i kakav interes imaju, pruži sasvim drugačije tumačenje! Zašto to npr nije jasno definirano nekim rokom u kojem se onda mora prodati, pa ako taj rok istekne onda se mora ponovo nuditi po istim ili drugačijim uvjetima. Ovako to može biti i par mjeseci i godina i par godina... i onda uvijek netko može reći da je trebalo ponovo, jer je proteklo toliko i toliko vremena...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok. Hvala na odgovorima. Dakle, treba ipak ponovo osigurati neki papir kao pokriće,  inače može biti svašta. 

I ovaj komentar: čini mi se da je ovo što kaže Veteran velika  istina koja zapravo znači: kada bi se pravim ljudima dalo da sastave valjane zakone - a to bi značilo precizne i određene u najvećoj mjeri tako da budu jasni i običnom čovjeku bez famoznih tumačenja (u kojima se onda nužno  niti struka ne slaže) riješili bismo cijelo pravosuđe u državi: ne bi bilo uopće potrebe za tolikim brojem  sporova, niti bi se oni maratonski vodili. A ovako smo osuđeni na daljnje  iscrpljivanje  snaga svih onih koji na tome rade ( i to najčešće za korist onoga kojemu ta korist ne bi trebala pripasti).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima, imam jedno pitanje vezano za temu.

Sto se dogodi ako je kupljena kuca koja je kulturno dobro a u trenutku kupnje to nije bilo poznato, odnosno prekršeno je pravo prvo otkupa?
S tim da se kupac zeli i dalje kucu koju je kupio?

Da li postoji zastara nakon koje nije bitno da je prekseno pravo?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija