Jump to content

Promjena imena


Discipline

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...
Vidite odredbe čl. 6. te 8-10. Zakona o osobnom imenu.

 

Trajanje predmeta zavisi, ali računajte na mjesec-dva.

 

ovaj zakon sto ste mi poslali izgleda da mi da se netice mene puno....jako opcenit itd...

ja sam odrasla osoba,obadva roditelja preminula. sa stalnim smejstajem vanka i stanovnik... i ostalo sto sam vam navela

koja je procedura?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekajte malo, vi pitate kako promijeniti ime u stranoj državi? To vam ne bih znao budući ne poznajem zakone drugih zemalja kojima je regulirana ova materija.

 

Odgovor je dan sukladno našoj legislativi, jer sam vas shvatio da biste mijenjala ime u RH. A čl. 7. citiranog zakona se vas ne tiče niti sam ga spomenuo (maloljetna osoba).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekajte malo, vi pitate kako promijeniti ime u stranoj državi? To vam ne bih znao budući ne poznajem zakone drugih zemalja kojima je regulirana ova materija.

 

Odgovor je dan sukladno našoj legislativi, jer sam vas shvatio da biste mijenjala ime u RH. A čl. 7. citiranog zakona se vas ne tiče niti sam ga spomenuo (maloljetna osoba).

 

da promjenila sam ime vani i mislim da bi dobro bilo to naparaviti i u HR...

dali mi mozete Paste ovdje koji djelovi se mene ticu. mozda sam propustila te djelove. mozda nemogu prepoznat sto se to tocno mene tice i tome sl.

Zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne da bi bilo dobro nego moraš po zakonu tražit promjenu imane.nema tu nešto što se tiče tebe nego je napisano za sve koji žele mjenjat ime.

 

"Svaka osoba može promijeniti svoje osobno ime. Zahtjev za promjenu osobnog imena podnosi se nadležnom uredu državne uprave u županiji prema mjestu prebivališta, odnosno Gradskom uredu za opću upravu Grada Zagreba, ako imate prebivalište u Gradu Zagrebu."

 

Članak 5.

(1) Osoba koja posjeduje osobnu iskaznicu mora podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice ako:

1. su se promijenili osobni podaci o njezinu osobnom imenu,

 

isto vrijedi i za putovnicu i vozačku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci ako se meni recimo neda trositi vrijeme na birokraciju,moram ovo napravit. Zato sto to zakon inzistira i vjerojatno kasnije u zivotu ovo moze bit vazno....

 

ja sam davno spadala pod splitsku zupaniju...ali ,prosle su velike godine... ja nemam adresu tj.prebivaliste u HR. Koliko se sjecam ja sam jos uvijek upisana na staroj adresi gdje sam zadnji put zivila....Dali se potrebni dokumenti mogu poslat mom advokatu ili ovdje(vani)gdej zivim?

 

Moja osobna je istekla. Dali bih prvo ovo trebala rijesit ili je mozda neki drugi dokument broj 1 da sredim, pa onda mozda osobna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve što trebaš odrađuješ u RH a ne vani.Kontaktiraj ured državne uprave po staroj adresi da vidiš da li opunomoćeni odvjetnik može dat zahtjev za tebe i da li se to može obavit sa isteklom osobnom (vjerovatno ne može).

 

Ako te nema dugo vjerovatno ti je poništeno prebivalište.

 

Moraš doći ovamo,prijavit prebivalište na stranoj adresi,napravit novu osobnu pa ići tražit novo ime i opet novu osobnu.

 

Normalno da je važno jer ovdje postojiš pod drugim imenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja radim na promjenama osobnog imena, ako Vas još interesira, mogu Vam dati točnu informaciju na koji način da promijenite osobno ime.

nadodala sam srednje ime, prvo ime i prezime je isto-gdje zivim.

Svi Hrvatski dokumenti su mi istekli

Sto bih trebala napraviti i gdje?

Otprilike koliko to vremenski oduzima?

Koje dokumente trbam da bih mogla ovo u hrvatskoj izvrsiti?

Unaprijed zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadodala sam srednje ime, prvo ime i prezime je isto-gdje zivim.

Svi Hrvatski dokumenti su mi istekli

Sto bih trebala napraviti i gdje?

Otprilike koliko to vremenski oduzima?

Koje dokumente trbam da bih mogla ovo u hrvatskoj izvrsiti?

Unaprijed zahvalna

 

Ukoliko živite u inozemstvu možete se obratiti najbližem veleposlanstvu.

Možete se direktno obratiti Uredu državne uprave prema zadnjem mjestu prebivališta.

Postupak traje između 1- do 2 mjeseca maksimalno. Troškovi iznose 70.00 kuna za rješenje.

Ako ste rođeni u Hrvatskoj nisu vam potrebni nikakvi hrvatski dokumenti. Ako ste rođeni u inozemstvu priča je malo zamršenija da ne duljim. Uglavnom za promjenu osobnog imena potrebno je imati hrvatsko državljanstvo i upis u maticu rođenih u hrvatskoj...Svaki Ured državne uprave ( primjerice ja radi u Međimurskoj županiji) ima web stranice i možete skinuti zahtjeve za promjenu osobnog imena.

Dakle, ili se obraćate Veleposlastvu ili pismenim zahtjevu Uredu državne uprave prema zadnjem mjestu prebivališta. Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Ksenija,

 

Vi ste 11 osoba... koja je odgovorila na moje pitanje! od tih 11 su 4 advokata.

 

Kad usporedim Vas odgovor s njihovim odgovorima, Vase znanje mi izgleda Superiorno.

Istinski Vam Hvala Tisucu i 363 puta .:moli::)

 

Ja zivim vanka i ovdje mi je adresa.

Ovdje imam kompletne dokumente npr. njihovu putovnicu i uredna sam stanovnik ove zemlje.

Rodena sam u HR

Imam orginalni Rodni List i kopiju Domovnice(trenutno nemogu nac orginal...). Takoder imam staru osobnu i putovnicu-orginali(oba dvoje istekli).

 

Prema vasem prijedlogu,danas saam nazvala i pregledala Croat Embassy stranice...

morat cu ih opet nazvat...i primjetila sam da oni mogu Samo izdat Putovnicu a ne osobnu iskaznicu.

Dali mogu s gore navedenim od mojih dokumenata ,i dalje promjenit ime u hrvatskom veleposlanstvu? I kako onda ide procedura za osobnu i dali je uopce trebam vadit?

 

Lijep Pozdrav i Hvala

Disciplina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dali mogu s gore navedenim od mojih dokumenata ,i dalje promjenit ime u hrvatskom veleposlanstvu? I kako onda ide procedura za osobnu i dali je uopce trebam vadit?

Neće ti u Veleposlanstvu odobrit novo ime.Oni mogu u krajnjem slučaju poslat tvoj zahtjev u RH da tu odobre ime.

 

Nakon što ti odobre novo ime možeš u Veleposlanstvu dobot novu putovnicu na to novo ime.Ako želiš osobnu moraš doći u Hrvatsku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Interesantna diskusija, ali mislim da je gospodja lose objasnila, a to je vjerojatno od dugog boravka u inozemstvu.

Naime ja sam shvatio da gospodja pita dali mora promijenuti ime u Hrvatskoj jer je nadodala srednje ime na njeno orginalno hrvatsko ime i prezime.

Na primjer: njeno hrvatsko ime je Maria Sucic. U inozemstvu je dodala srednje ime i to je Maria Mary Sucic.

Dali ona zbog toga mora promijenuti ime u hrvatskoj ili ne. Naravno da ce ona dobiti sve nove hrvatske dokumente na ime Maria Sucic..

Dali Hrvatska uopce koristi srednje ime u osobnoj ili putovnici?

Eto strucnjaci molim vas objasnite

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, gleda prednjeg upita, u RH se osobno ime sastoji od imena i prezimena. I ime i i prezime može se sastojati od više riječi u imenu i prezimenu. Nadalje, RH ne poznaje institut srednjeg imena. U gore navedenom slučaju Maria Mary Sucic ime je Maria Mary, a prezime Sucic. Nadalje, osobno ime u RH mora biti usklađeno sa osobnim imenom na ino putnim ispravama, stoga će policija prilikom izdavanja putovnice ili osobne iskaznice tražiti da se dokumenti usklade, odnosno, gospođa Sucic treba promijeniti ime. Gospođa će uskladiti ime na način da podnese zahtjev za promjenu imena, o postupku sam pisala u nekom od mojih gore postova, međutim, zahtjev se može podnijeti preko Veleposlanstva, preko punomočnika u RH ili direktnim pisanim zahtjevom nadležnom tijelu u Republici Hrvatskoj time da je potrebno u zahtjevu odrediti punomočnika za primanje pismena u Republici Hrvatskoj. Postupak traje otprilike dva do tri tjedna dok se ne pribave određene javne isprave odnosno provjere iz kaznenih evidencija, a što je zapravo jedini uvjet za pozitivno rješavanje zahtjeva (dakle, da se ne vodi postupak za kaznena dijela po službenoj dužnosti). RH ima vrlo fleksibilan Zakon, što zapravo znači da osoba može promijeniti osobno ime sa više riječi i na način kako to njoj odgovora da ne duljim, koliko puta želi. Dakle, na postavljeno pitanje mog odgovor glasi da RH ne poznaje srednje ime, postoji osobno ime koje se sastoji od imena i prezimena, a ime ili prezime može se sastojati od više riječi. Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ime, kao i prezime se može sastojati od vise riječi no u osobne dokumente će se isto upisati ako jedno ili drugo ne prelazi određeni broj slova koji se mogu upisati u dokumente. Dakle, može se upisati dva imena ili prezimena. No ukoliko prelazi, upisati će se ono osobno ime koje stranka u izjavi kod matičara odredi da će se njime koristiti u pravnom prometu.

Sto se tiče same promjene osobnog imena, a na tragu upita korisnice, oni hrvatski državljani kojima je promjena osobnog imena odobrena po propisima drugih država, s kojim se vise ne služe jer su stekli novo osobno ime, upisuju se u maticu rođenih bez provođenja postupka promjene osobnog imena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Sto se tiče same promjene osobnog imena, a na tragu upita korisnice, oni hrvatski državljani kojima je promjena osobnog imena odobrena po propisima drugih država, s kojim se vise ne služe jer su stekli novo osobno ime, upisuju se u maticu rođenih bez provođenja postupka promjene osobnog imena.

Udajom u inozemstvu promijenjeno je prezime. U vjencanom listu djevojacko prezime mladenke je napisano sa promijenom  "S"  (s sa kvacicom) u "sh". Matica ne zeli upisati promjenu prezimena zbog tog "sh".

U jednom starijem postu (link dolje) sugerirano je da u "RH treba pokrenuti upravni postupak kojim će se utvrditi da se radi o istoj osobi i vratiti ime i prezime u izvorno stanje". Nazalost, link iz posta ne radi.

Da li bi bilo jednostavnije naprosto zatraziti promjenu imena? Da li je to uopce legalno, obzirom da je prezime vec promijenjeno u drugoj drzavi? Osoba je uzela strano drzavljansto ni nije se odrekla hrvatskog. Vazecih hrvatskih dokumenata nema.

Hvala unaprijed.

Link na stari post:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija