Jump to content

Javno odricanje punoljetnog djeteta


Damir3105

Preporučene objave

Nego, što mi drugo preostaje? Preko Twitera, FB profila javno obznaniti da to više ne priznajem za svoje dijete i da javno pred Bogom i ljudima raskidam sve što nas na bilo koji način povezuje? Kao roditelju je to jako težak korak, ali ponekad ti "naši proizvodi" jednostavno otvrdnu i ignoriraju sve ono što im se pokušava nekako utuviti u glavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Nedostojnost za nas­­ljeđiva­­nje

Članak 125.

Nedostojan je naslijediti, kako na teme­­lju zakona tako i na teme­­lju oporuke, kao i dobiti bilo što na teme­­lju oporuke:

1. onaj koji je namjerno usmrtio ostavite­­lja, ili je to pokušao;

2. onaj koji je silom ili prijet­­njom natjerao, ili prijevarom naveo ostavite­­lja da napravi ili opozove oporuku ili neku oporučnu odredbu, ili ga je spriječio da to učini;

3. onaj koji je uništio ili sakrio ostavite­­ljevu oporuku s namjerom da spriječi ostvare­­nje ostavite­­ljeve pos­­ljed­­nje vo­­lje, kao i onaj koji je krivotvorio ostavite­­ljevu oporuku;

4. onaj koji se teže ogriješio o obvezu uzdržava­­nja prema ostavite­­lju prema kojemu je imao zakonsku obvezu uzdržava­­nja, onaj koji nije htio pružiti ostavite­­lju nužnu pomoć, koju mu je mogao pružiti bez opasnosti za vlastiti život, ili ga je ostavio bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdrav­­lje.

Članak 126.

(1) Nedostojnost ne smeta potomcima nedostojnoga i oni nas­­ljeđuju kao da je on umro prije ostavite­­lja.

(2) Nedostojnost prestaje ostavite­­ljevim oprostom danim u obliku propisanom za va­­ljanost oporuke.

(3) Na nedostojnost se pazi po službenoj dužnosti, osim u slučaju ogrješe­­nja o obvezu uzdržava­­nja, nepruža­­nja nužne pomoći i napušta­­nja ostavite­­lja bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdrav­­lje.

 

Je li se Vaše dijete teže ogriješilo o dužnost uzdržavanja i je li to ikad utvrđeno u sudskom postupku?

Ali da, ono što spominjete, anticipacijsko ili anticipirano odricanje od djeteta (u kojem god smislu) kao pravni pojam mi nije poznato da postoji - ne možete se djeteta odreći, osim preko novina, kao što uzrečica kaže, jer postoji pravni interes djeteta da ima oba roditelja, a više, pogotovo nakon punoljetnosti, ne postoji Vaš pravni interes da ga se odričete, jer ga više niste dužni uzdržavati i brinuti o njemu, zato to pravo odricanja od očinstva zastarijeva.

Nasljeđivanje je druga stvar, postoji niz načina na koji možete zakonskog nasljednika isključiti iz nasljeđivanja, u cijelosti ili djelomično, od kojih je najjednostavniji (iako ne i idealan) da imovinu oporučno ostavite nekome drugome, ili da imovinu ustupite za života, ili da sklopite ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju i sl. Ako imovine nemate, nemate ni taj problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Nedostojnost za nas­­ljeđiva­­nje

Članak 125.

Nedostojan je naslijediti, kako na teme­­lju zakona tako i na teme­­lju oporuke, kao i dobiti bilo što na teme­­lju oporuke:

1. onaj koji je namjerno usmrtio ostavite­­lja, ili je to pokušao;

2. onaj koji je silom ili prijet­­njom natjerao, ili prijevarom naveo ostavite­­lja da napravi ili opozove oporuku ili neku oporučnu odredbu, ili ga je spriječio da to učini;

3. onaj koji je uništio ili sakrio ostavite­­ljevu oporuku s namjerom da spriječi ostvare­­nje ostavite­­ljeve pos­­ljed­­nje vo­­lje, kao i onaj koji je krivotvorio ostavite­­ljevu oporuku;

4. onaj koji se teže ogriješio o obvezu uzdržava­­nja prema ostavite­­lju prema kojemu je imao zakonsku obvezu uzdržava­­nja, onaj koji nije htio pružiti ostavite­­lju nužnu pomoć, koju mu je mogao pružiti bez opasnosti za vlastiti život, ili ga je ostavio bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdrav­­lje.

Članak 126.

(1) Nedostojnost ne smeta potomcima nedostojnoga i oni nas­­ljeđuju kao da je on umro prije ostavite­­lja.

(2) Nedostojnost prestaje ostavite­­ljevim oprostom danim u obliku propisanom za va­­ljanost oporuke.

(3) Na nedostojnost se pazi po službenoj dužnosti, osim u slučaju ogrješe­­nja o obvezu uzdržava­­nja, nepruža­­nja nužne pomoći i napušta­­nja ostavite­­lja bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdrav­­lje.

 

Je li se Vaše dijete teže ogriješilo o dužnost uzdržavanja i je li to ikad utvrđeno u sudskom postupku?

Ali da, ono što spominjete, anticipacijsko ili anticipirano odricanje od djeteta (u kojem god smislu) kao pravni pojam mi nije poznato da postoji - ne možete se djeteta odreći, osim preko novina, kao što uzrečica kaže, jer postoji pravni interes djeteta da ima oba roditelja, a više, pogotovo nakon punoljetnosti, ne postoji Vaš pravni interes da ga se odričete, jer ga više niste dužni uzdržavati i brinuti o njemu, zato to pravo odricanja od očinstva zastarijeva.

Nasljeđivanje je druga stvar, postoji niz načina na koji možete zakonskog nasljednika isključiti iz nasljeđivanja, u cijelosti ili djelomično, od kojih je najjednostavniji (iako ne i idealan) da imovinu oporučno ostavite nekome drugome, ili da imovinu ustupite za života, ili da sklopite ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju i sl. Ako imovine nemate, nemate ni taj problem.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , sivko je napisao:

Možeš se odreći djeteta samo ako dokažeš da mu nisi biološki otac.ostalo ne postoji,bar pravno.

A za nasljedstvo,sad daruješ bilo kome a oni poslije mogu tražit nužni dio.

 

sklapanjem ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju isključuje se nasljeđivanje (pa i nužno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nedostojnost za nas­­ljeđiva­­nje

Članak 125.

Nedostojan je naslijediti, kako na teme­­lju zakona tako i na teme­­lju oporuke, kao i dobiti bilo što na teme­­lju oporuke:

1. onaj koji je namjerno usmrtio ostavite­­lja, ili je to pokušao;

2. onaj koji je silom ili prijet­­njom natjerao, ili prijevarom naveo ostavite­­lja da napravi ili opozove oporuku ili neku oporučnu odredbu, ili ga je spriječio da to učini;

3. onaj koji je uništio ili sakrio ostavite­­ljevu oporuku s namjerom da spriječi ostvare­­nje ostavite­­ljeve pos­­ljed­­nje vo­­lje, kao i onaj koji je krivotvorio ostavite­­ljevu oporuku;

4. onaj koji se teže ogriješio o obvezu uzdržava­­nja prema ostavite­­lju prema kojemu je imao zakonsku obvezu uzdržava­­nja, onaj koji nije htio pružiti ostavite­­lju nužnu pomoć, koju mu je mogao pružiti bez opasnosti za vlastiti život, ili ga je ostavio bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdrav­­lje.

Članak 126.

(1) Nedostojnost ne smeta potomcima nedostojnoga i oni nas­­ljeđuju kao da je on umro prije ostavite­­lja.

(2) Nedostojnost prestaje ostavite­­ljevim oprostom danim u obliku propisanom za va­­ljanost oporuke.

(3) Na nedostojnost se pazi po službenoj dužnosti, osim u slučaju ogrješe­­nja o obvezu uzdržava­­nja, nepruža­­nja nužne pomoći i napušta­­nja ostavite­­lja bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdrav­­lje.

 

Je li se Vaše dijete teže ogriješilo o dužnost uzdržavanja i je li to ikad utvrđeno u sudskom postupku?

Ali da, ono što spominjete, anticipacijsko ili anticipirano odricanje od djeteta (u kojem god smislu) kao pravni pojam mi nije poznato da postoji - ne možete se djeteta odreći, osim preko novina, kao što uzrečica kaže, jer postoji pravni interes djeteta da ima oba roditelja, a više, pogotovo nakon punoljetnosti, ne postoji Vaš pravni interes da ga se odričete, jer ga više niste dužni uzdržavati i brinuti o njemu, zato to pravo odricanja od očinstva zastarijeva.

Nasljeđivanje je druga stvar, postoji niz načina na koji možete zakonskog nasljednika isključiti iz nasljeđivanja, u cijelosti ili djelomično, od kojih je najjednostavniji (iako ne i idealan) da imovinu oporučno ostavite nekome drugome, ili da imovinu ustupite za života, ili da sklopite ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju i sl. Ako imovine nemate, nemate ni taj problem.

ZVUČI GROZNO, ALI JA MORAM DA SI OSIGURAM EGZISTENCIJU.

Nije utvrđeno zanemarivanje u nikakvom sudskom postupku.

Ali prema čl. 292 i čl. 89 OZ dužnost djeteta je uzvratiti uzdržavanje, naročito invalidne osobe. Kako izbjegava sve kontakte i pozive pismene poštom i telefonske, meni ne preostaje drugo nego za moga života, sastavit i ovjerit sporazum ili neki drugi akt o isključenju djeteta iz nasljedstva. Time bi osigurao osobu sa kojom bi sklopio uguvor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Toj osobi pripala bi moja nekretnina u cjelosti, bez prava djeteta na potraživanje NUŽNOGA DJELA. 

Dali  je to moguče ? U tom smjeru, ANTICIPIRANOG ODREKNUĆA, bilo je postavljeno moje pitanje.

S dužnim poštovanjem pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 7 minuta, Guliver Horvat je napisao:

Toj osobi pripala bi moja nekretnina u cjelosti, bez prava djeteta na potraživanje NUŽNOGA DJELA. 

Baš to ti je napisano u prethodnom komentaru korisnika bovu:

prije 2 sati , bovu je napisao:

sklapanjem ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju isključuje se nasljeđivanje (pa i nužno).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Guliver Horvat je napisao:

ZVUČI GROZNO, ALI JA MORAM DA SI OSIGURAM EGZISTENCIJU.

Nije utvrđeno zanemarivanje u nikakvom sudskom postupku.

Ali prema čl. 292 i čl. 89 OZ dužnost djeteta je uzvratiti uzdržavanje, naročito invalidne osobe. Kako izbjegava sve kontakte i pozive pismene poštom i telefonske, meni ne preostaje drugo nego za moga života, sastavit i ovjerit sporazum ili neki drugi akt o isključenju djeteta iz nasljedstva. Time bi osigurao osobu sa kojom bi sklopio uguvor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Toj osobi pripala bi moja nekretnina u cjelosti, bez prava djeteta na potraživanje NUŽNOGA DJELA. 

Dali  je to moguče ? U tom smjeru, ANTICIPIRANOG ODREKNUĆA, bilo je postavljeno moje pitanje.

S dužnim poštovanjem pozdrav

Dok ste Vi živi, ne postoji nikakvo "nasljedstvo", nasljedstvo nastaje tada kada Vi umrete. Dok ste živi, postoji Vaša imovina i Vi njome slobodno raspolažete ako ste jedini vlasnik - prodajete je, opterećujete, sklapate ugovore u vezi nje. U tom smislu ne postoji nikakav akt niti sporazum koji biste u odnosu na svoje dijete Vi bili dužni sklopiti ili ovjeriti kako biste mogli raspolagati svojom vlastitom imovinom (možda to od Vas traži osoba s kojom namjeravate sklopiti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, da bi se osigurala da Vaše dijete neće osporavati taj ugovor, ali u odnosu na svoje dijete, to niste dužni učiniti iz već navedenog razloga, i ne postoji praksa da se takav sporazum sklapa.

Eventualno na što misli osoba s kojom biste sklopili ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, jest ugovor o odricanju od nasljedstva koje nije otvoreno, kojim nasljednik izjavljuje da se odriče nasljedstva iza smrti pretka unaprijed, prije njegove smrti, koji biste morali solemnizirati, iz čl. 134. ZN-a, ali koji podrazumijeva da će se Vaše dijete sporazumjeti s Vama da se odriče nasljedstva, a s obzirom da nemate kontakta s tim djetetom, taj uvjet nije ispunjen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Guliver Horvat je napisao:

Dali zakon prepoznaje ANTIPACIJSKO ODRICANJE ?

Molim odgovor a može i na horvatska4@gmail.com

Hvala

   Poštovani

Zahvaljujem na brzom, detaljnom i sažetom odgovoru.

   Vjerojatno da djete neče prihvatit odricanje od nasljedstva iza moje smrti, koje nije otvoreno, a prije moje smrti. Naročito s razlogom jer izbjegava bilo kakve kontakte.

Jedini sam vlasnik nekretnine 1/1.

   Pod pretpostavkom da sa davateljem uzdržavanja sklopim ugovor O DOŽIVOTNOM uzdržavanju.

   Kako nakon moje smrti djete nebi bilo u prilici osporavat taj ugovor, niti vršit potraživanja niti u nužnom djelu, " dali postoji mogučnost sklapanja DAROVNOG ugovora sa davateljem uzdržavanja, ali sa ODGODOM prenosa vlasništva, do iza moje smrti."

   Upoznat sam sa tim uvjetom primatelja prema davatelju, i pri sklapanju ugovora o DOŽIVOTNOM uzdržavanju, ali ja samo PRETPOSTAVLJAM ( ? ) da je DAROVNI osiguran od osporavanja.

  Mislim da sam jasan u mojim tezama, te da nisam naporan uz sve Vaše dosadašnje konkretne, korisne i hvale vrijedne odgovore.      Lijepo Vas molim Vaš komentar na ovu moju pretpostavku.

Još jednom s dužnim poštovanjem primite moje pozdrave.

uređeno: od Guliver Horvat
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niti darovni ugovor nije osiguran od osporavanja, bilo tko može podnijeti tužbu za bilo što: može se, primjerice, tvrditi da su kod Vas postojale mane volje kod sklapanja ugovora (da ste bili u zabludi, ili da ste bili prisiljeni od strane obdarenika sklopiti takav ugovor) i sl. 

Međutim, teško biste u ugovoru mogli izvesti odgodu prijenosa prava vlasništva do nakon svoje smrti.

I konačno, sklopite onakav ugovor kakav odgovara Vašoj ugovornoj volji: ako sklopite darovni ugovor, on je ugovor bez protučinidbe, pa ćete Vi darovati svoju nekretninu, a da obdarenik nema nikakve obveze prema Vama. Doživotno uzdržavanje je, koliko razumijem, ono što Vi želite: da netko skrbi o Vama, a zauzvrat će nakon Vaše smrti steći Vašu imovinu. 

Ako si mogu dopustiti nešto osobniji komentar: prvo štitite sebe i svoje interese, nemojte dati da Vas nitko navuče na tanak led, jer mi se čini da se Vi više brinete o interesima svog suugovaratelja i svog djeteta, nego o svojim interesima. Ugovorno se osigurajte protiv toga da budete ostavljeni bez ičega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Niti darovni ugovor nije osiguran od osporavanja, bilo tko može podnijeti tužbu za bilo što: može se, primjerice, tvrditi da su kod Vas postojale mane volje kod sklapanja ugovora (da ste bili u zabludi, ili da ste bili prisiljeni od strane obdarenika sklopiti takav ugovor) i sl. 

Međutim, teško biste u ugovoru mogli izvesti odgodu prijenosa prava vlasništva do nakon svoje smrti.

I konačno, sklopite onakav ugovor kakav odgovara Vašoj ugovornoj volji: ako sklopite darovni ugovor, on je ugovor bez protučinidbe, pa ćete Vi darovati svoju nekretninu, a da obdarenik nema nikakve obveze prema Vama. Doživotno uzdržavanje je, koliko razumijem, ono što Vi želite: da netko skrbi o Vama, a zauzvrat će nakon Vaše smrti steći Vašu imovinu. 

Ako si mogu dopustiti nešto osobniji komentar: prvo štitite sebe i svoje interese, nemojte dati da Vas nitko navuče na tanak led, jer mi se čini da se Vi više brinete o interesima svog suugovaratelja i svog djeteta, nego o svojim interesima. Ugovorno se osigurajte protiv toga da budete ostavljeni bez ičega.

          Poštovani

   Ja trenutno memam osobu sa kojm bi sklopio bilo koji ugovor o uzdržavanju tako da nisam niti pod pritiskom trečih osoba, na što me upozoravate i na čemu sam Vam vrlo zahvalan.

   Prvenstveno mi je želja da moja imovima pripadne mome djetetu !     Ali s obzirom na sva zbivanja posljednjih 10 godina, pokušaja otuđivanja imovine sudskim putem od mene roditelja, još 2008. godine, kao i prekida svih kontakata unazad nekoliko godina, primoran sam zaštititi prvenstveno sebe i svoj krov nad glavom. Kako me Vi upučujete na mogučnost osporavanja i DAROVNOG ugovora, moralno bi bilo i želio bi osigurat osobu za sada još nepoznatu, koja bi DOŽIVOTNIM uzdržavanjem stekla pravo na ZASLUŽAN prenos vlasništva i neosporavan upis nekretnine u ZK, isto tako nakon moje smrti.

   Upučen sam u postojanje ugovora o doživotnom ( upis nekretnine nakon smrti primatelja uzdržavanja) i dosmrtnom uzdržavanju, i o rizicima za obje obvezujuče strane.

   Iz toga razloga je i bio moj primarni kontakt i upit o ANTICIPIRANOM ugovoru sa djetetom, koji nije moguč.

   Također pravno nije moguć DAROVNI ugovor sa odgodom.

   Kroz sve dosadašnje komentare, upučuje da su sve moje nakane uperene na moju štetu.

   Dali Vi ovom prilikom, možete da me savjetujete ili usmjerite na neometanost ispunjenja moje ugovorne volje. Možda postoji neka mogučnost moga osiguranja egzistencije i uzdržavanja sa kojim ja nisam upoznat, a bez štete za davatelja uzdržavanja ili mene posjednika nekretnine. Kako ste naveli da imam mogučnost oporučnog prenosa imovine, mislim da također postoji mogučnost pobijanja oporuke zbog prisile, zablude, mane dobre volje i sl.

   U ovoj nezavidnoj situaciji zahvalan sam Vam na svim Vašim sugestijama i poukama.

  S dužnim poštivanjem nadam se Vašim smjernicama s kojima bi omogučio realizaciju mojih htjenja i bezbrižan nastavak života.

 

   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Doživotno uzdržavanje je, koliko razumijem, ono što Vi želite: da netko skrbi o Vama, a zauzvrat će nakon Vaše smrti steći Vašu imovinu. 

ovo iznad je vaše rješenje i sve ostalo je nebitno......ovim ugovorom osiguravate sebe od moguće prevare (vlasništvo prelazi tek nakon smrti),osiguravate i osobu koja se brine za vas jer Vaš sin nema pravo na nužni dio...

dosmrtno je problem jer vlasništvo ide odmah na tu osobu

darovanje je problem jer sin može tražiti nužni dio...

znači nema potrebe za pravnim zavrzlavama tipa odricanje sina itd.....doživotno gdje se kvalitetno napišu prava i obveze i bez brige....

ostali sporovi tipa da vas sin pokušava diskreditirati na sudu da niste bili uračunljivi ili pod nečijim uticajima i slično,uvijek su moguće,ali ako je sve u redu oko toga,to može samo rezultirati da vam sin ima sudske troškove...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Guliver Horvat je napisao:

   Upoznat sam sa tim uvjetom primatelja prema davatelju, i pri sklapanju ugovora o DOŽIVOTNOM uzdržavanju, ali ja samo PRETPOSTAVLJAM ( ? ) da je DAROVNI osiguran od osporavanja.

  

ne prepostavljaš dobro.

darovni ugovor može osporavati nasljednik ili može tražiti nužni dio.

ugovor o doživotnom uzdržavanju može  sa uspjehom osporavati samo primatelj uzdržavanja (dok je živ).

nasljednik može osporavati ugovor o  doživotnom uzdržavanju ako ima dokaz da ugovor nije ispunjen prema primatelju  uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija