Jump to content
Tenzor2

Stjecanje hrvatskog drzavljanstva po osnovu braka sa iseljenikom.

Preporučene objave

Postovani,moja supruga se iselila sa podrucja Republike Hrvatske,posjeduje hrvatsko drzavljanstvo.Ja posjedujem drzavljanstvo srbije.Postoji li mogucnost da po osnovu statusa iseljenika koji ima supruga podnesem zahtjev za domovnicu,i uopsteno koji dokument definise taj status.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Prvo, nema uslova jer se stjecanje po osnovu na iseljenička državljanstva ne odnose na države bivše SFRJ. A kao drugo, neophodno je da imate odobren stalni boravak na području RH, i da boravite tamo mislim minimalno 8 godina po novom zakonu.

Podijeli ovu objavu

Hvala vam na vasem odgovoru,interesira me jos obzirom da je supruga odjavljena sa adrese u Hrvatskoj 2013 godine i ponistena joj je osobna iskaznica dali u tom slucaju isto vazi sto se zakona tice.

Podijeli ovu objavu

, superseller je napisao:

Prvo, nema uslova jer se stjecanje po osnovu na iseljenička državljanstva ne odnose na države bivše SFRJ. A kao drugo, neophodno je da imate odobren stalni boravak na području RH, i da boravite tamo mislim minimalno 8 godina po novom zakonu.

Nije tacno.

Zavisi od trenutka u kojem mu se je supruga iselila. Ako je to bilo poslje nezavisnosti Hrvatske 08.10.1991 onda naravno da ima mogucnosti.

Podijeli ovu objavu

, sivko je napisao:

Uopće nebitno kad je i kuda iselila.Njena djeca imaju pravo na državljanstvo kao potomci iseljenika a suprug nema jer ne živi u RH.

Iseljenik, njegovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točke 1., 2. i 3. ovoga Zakona.

Iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je osoba koja se iselila s područja Republike Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

Iseljenikom se ne smatra osoba koja je iselila s područja Republike Hrvatske na temelju međunarodnog ugovora ili se odrekla hrvatskog državljanstva te osoba koja je promijenila prebivalište u druge države koje su u to vrijeme bile u sastavu državne zajednice kojoj je pripadala i Republika Hrvatska. 

nigdje ne pise da suprug mora da zivi u RH

Podijeli ovu objavu

Prije 4 minuta, sivko je napisao:

Nije potrebno da kopiraš članke zakona a kad to već radiš kopiraj i točku 5 stavka 1 članka 8.

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj.

a koju to sad ima vezu?

Podijeli ovu objavu

E pa znači jer uz sve dokumente ide i sigurnosna provjera (ne piše u zakonu nego u drugim propisima) a da

živi tu mogu lako provjerit kakav je.Kako mogu znat jer poštuje poredak ako ga nema tu?

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , sivko je napisao:

E pa znači jer uz sve dokumente ide i sigurnosna provjera (ne piše u zakonu nego u drugim propisima) a da

živi tu mogu lako provjerit kakav je.Kako mogu znat jer poštuje poredak ako ga nema tu?

Da je to tako cijeli taj clanak ne bi imao smisla, Jer ocigledno vecina iseljenika i njihovi bracni drugovi, kao i potomci i njihovi bracni drugovi ne zive u hrvatskoj.

Sta se toga tice vjerujem da je dovoljno priloziti potvrdu iz inozemstva da osoba nije kaznjavana. Sve ostalo bi bilo ne logicno.

Podijeli ovu objavu

"iseljenici – isprave kojima dokazuju iseljenje s područja Republike Hrvatske, a ako se radi o potomcima iseljenika treba dokazati i rodbinsku povezanost sa iseljenom osobom do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji (djeca, unuci, praunuci)"

Podijeli ovu objavu

Suprug i ja smo u braku 11 godina.On i deca imaju hrvatsko drzavljanstvo.Ja ga nemam,jer nikada nisam tamo zivela.Preselili smo se u Dablin,a ranije smo ziveli u Beogradu.Da li to nesto menja u mogucnosti sticanja drzavljanstva? 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad