Jump to content

Državni stručni ispit-HZZO


Lucha

Preporučene objave

  • 3 mjeseci kasnije...

evo da uljepšam nekome učenje pa kažem svoja iskustva(pitanja). Viša sam stručna sprema i radila sam godinu dana u HZZO-u.

na pismeni ispit uzmite sve materijale (zakon o zdravstvenoj zastiti i obveznom zdravstvenom osiguranju). meni je bila tema "nadzor nad izvršavanjem obveza ugovornih subjekata Zavoda" - doslovno otvorila skriptu i počela prepisivat (malo tu i tamo redoslijed riječi izmjeniš). na usmenom me nije pitala ništa vezano uz tu temu vec postavi 3 pitanja iz jednog zakona, pa 3 iz drugog. evo pitanja koja se sjećam: Prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja,lista lijekova i tko ih donosi, pravo na novčanu naknadu; razine zdravstvene djelatnosti i zdravstvene ustanove na pojedinoj razini. kolegicu do mene znam da je pitala šta su Komore i tko upravlja zdravstvenom ustanvom. Na ta pitanja se odgovara brzo i kratko, nema previse filozofiranja il znaš il ti ona da hint da se prisjetiš. uglavnom, pročitajte si 2X i trebali bi proć. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nakon Posebnog odlazi se na opći dio koji niti nije toliko strašan (ne brinite, ne govori vam štreberica vec osoba koja je učila max tjedan dana). imate 4 vrata (EU, sustav državne uprave+ustav, službenički odnosi+lokalna i regionalna samouprava,uredsko poslovanje+zup/zus).

ja sam ušla odmah na EU (da se rješim najgoreg), i mislim da smo ja i kolegica bile unutra 45min; pitala nas je svaku 3 pitanja(ispred sebe ima ona pitanja s neta), ali dosta opširna pitanja. također ako zapneš, pomogne ti takko da ti postavlja podpitanja (iako to može onda još više zakomplicirat situaciju). evo pitanja koja se sjećam: osnivački ugovori, pretpristupna strategija za hrvatsku,fondovi tj programi eu (to su phare,ispa,sapard), pregovori (znači sve..tko,šta,o čemu,kako),screening,kriteriji za članstvo i objasnit,cilj ez za ugljen i čelik,eu komisija

ZUP/ZUS - također ima ispred sebe onih 16pitanja sa neta pita svaku 3)- nabrojat načela upravnog postupka, kolegicu je pitao da opiše načelo, upravni spor, neposredno rješavanje, javnopravna tijela

UREDSKO POSLOVANJE (3 pitanja)-što je pisarnica, dostavna knjiga, kako se razvrstavaju pismena

SLUŽBENIČKI ODNOSI- redovan i izvanredan postupak prijama u drž službu, koji su uvijeti za prijam,ocjene službenika,kada može službenik redovito napredovati,povrede je pitala kolegicu i da nabroji koje su lakše a koje teže i koje su kazne,kako se službenici trebaju ponašati u javnim nastupima,gdje se objavljuje etički kodeks

LOKALNA I REGIONALNA SAMOUPRAVA - koje su jedinice lok a koje reg samourave, tko predlaže raspisivanje referenduma,vrsta tijela i koja su, kad se tijelo smatra konstituiranim, status grada zagreba,tijela grada zagreba,kad se održavaju redovni lokani izbori

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE - tu je mene sa VSS pitala 2 pitanja više(7pitanja) i zahtjevala više od osnovnog nabrajanja, ali bila je dobre volje :) iskreno, ne sjećam se toliko svojih pitanja jer sam vec bila toliko umorna da neznam niti šta sam odgovarala..pitala me nešto o inspekcijskom pregledu, onda tko ima glavnog tajnika tko nema,tko može imat zamjenika tko nema,načela za unutarnje ustrojstvo-uredbom vlade,kako lada odlučuje-2/3 većinom, može li se u vladi ustrojiti glavno tajništvo

USTAVNO UREĐENJE - najviše vrednote ustavnog poretka, tko može mjenjati granice rh kako,mogu li se ograničiti prava i sloboda i kada, tko čini vladu,tko imenuje i razrješuje suce,koja je pravna snaga međunarodnih ugovora

 

sretno svima! s obzirom da sam učila tjedan dana i da me ogromna trema ulovila prilikom odgovaranja, smatram da su ispitivači bili jako korektni. treba pričat i pričat, nikako nemojte šutit ili reć da neznate, probajte nešto iz svoje glave, pa će vam oni malo pomoć i nekako ćete zajedno doc do odgovora. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Silba, skripte imas na netu i više su nego dovoljne. tj svi ispitivači imaju točno ta pitanja ispred sebe. evo šaljem link https://uprava.gov.hr/primjeri-pitanja-i-odgovora-za-obavljanje-poslova-visoke-strucne-spreme-zavrsen-sveucilisni-diplomski-studij-ili-specijalisticki-diplomski-studij/12705

 

a zakoni o zdravstvenom osiguranju: http://www.zakon.hr/z/190/Zakon-o-zdravstvenoj-za%C5%A1titi

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_06_80_1666.html

 

Nadam se da sam pomogla!

 

 

 

Lijepi pozdrav!

Lucha, nella6, imate li možda skripte iz gore navedenih zakona?

Ako imate, možete li mi poslati na e-mail ruzica0110@gmail.com?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija