Jump to content

Tužba za alimentaciju


Jagodica667

Preporučene objave

Ako misliš na kazneno djelo neplačanja alimentacije, tužba ide po službenoj dužnosti. Prijavi se policiji ako se 3 mj.uzastopno alimentacija za dijete ne uplačuje (ili sa prekidima duže vrijeme...). Oni to zatim šalju na sud.

Poziv za sud dođe brzo. Vjerojatno će onaj tko ne uplačuje dobiti ponudu da izostatke uplati u nekom roku, i nastavi sa redovnim uplatama, ako to ne napravi podiže se optužnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Molim vas ako netko ima primjer kako napisati tužbu za alimentaciju neka javi. Hvala puno!

Poštovana, pa što nije, u postupku razvoda braka, ako je sprovoden, donijeta odluka o alimentaciji, obveza i svota uzdržavanja na ime djeteta?

Ako je ta odluka donesena, te ako se ista od obveznika ne poštuje, imate se pravo obratiti, direktno, Općinskom državnom odvjetništvu, po mom mišljenju, bolje nego policiji, te zatražiti pokretanje kaznenog progona, radi se o kaznenom dijelu koje se goni po službenoj dužnosti, protiv osobe koja je ne poštuje, a koje dalje preispituje sve činjenice, te, po službenoj dužnosti, podiže optužnicu protiv te osobe pri nadležnom sudu...

..ili se (još bolje), prvo obratiti CZSS koje će upozoriti dužnika da je nepoštivanje odluke KD, a ako se isti ogluši na njihovo upozorenje, Centar je dužan podnijeti kaznenu prijavu....

 

Inače je takva odluka ako je donesena od strane suda, ako se ne varam, i ovršna isprava temeljem koje se može pokrenuti i ovršni postupak..

 

- Ako nije donesena nikakva odluka o uzdržavanju djeteta, obratite se Centru za socijalnu skrb, koji će nadležnom sudu proslijediti Zahtjev za donošenjem takve odluke..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objasnite svoju situaciju - imate li sudsku odluku kojom je određena alimentacija i od kada je (ako je) ta odluka?

Upravo to, jer je nejasno, iz postavljenog pitanja, što je, kada i da li je uopće, od strane suda, takva odluka donesena..., da bi se moglo precizno odgovoriti, zbog čega sam naveo mogućnosti u oba slučaja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, da objasnim situaciju! Ja i otac nismo oženjeni niti smo bili, dijete se rodilo u izvanbračnoj zajednici. Od kad se dijete rodilo otac je uplatio dva puta neke novce i to je sve. Dijete ne vida niti ne pokazuje interes za to. Nisam bila nigdje jos, nemam nikakva rjesenja, presude, nista. Krenula sam u najprije u centar, oni su me poslali na sud a gospoda na sudu je rekla samo da donesem napisanu tuzbu za neplacanje alimentacije( da napisem sama ili odvjetnik) I to je sve sto su mi rekli. Ja bi to htjela doma sama napisati ali eto bilo bi lakse da imam neki primjer po kojem bih mogla onda nesto svoje srocit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, da objasnim situaciju! Ja i otac nismo oženjeni niti smo bili, dijete se rodilo u izvanbračnoj zajednici. Od kad se dijete rodilo otac je uplatio dva puta neke novce i to je sve. Dijete ne vida niti ne pokazuje interes za to. Nisam bila nigdje jos, nemam nikakva rjesenja, presude, nista. Krenula sam u najprije u centar, oni su me poslali na sud a gospoda na sudu je rekla samo da donesem napisanu tuzbu za neplacanje alimentacije( da napisem sama ili odvjetnik) I to je sve sto su mi rekli. Ja bi to htjela doma sama napisati ali eto bilo bi lakse da imam neki primjer po kojem bih mogla onda nesto svoje srocit.

 

:misli:....Da li on uopće priznaje da je dijete njegovo, iz Vašeg posta proizlazi da je prvotno priznao, plaćao dio uzdržavanja, da bi kasnije, po ovom Vašem navodu: "..Dijete ne vida niti ne pokazuje interes za to...", postojala mogućnost da ga, ipak, više ne prizna. iako je dijete osnov za priznavanje izvanbračne zajednice, da li se uopće negdje vodi ta izvanbračna zajednica...?

:propis:..Ako je sve što sam naprijed naveo (postojanje izvanbračne zajednice, te rođenja djeteta u istoj, a koje je i osnov za priznavanje izvanbračne zajednice bez obzira koliko je ista trajala) onda je sve dalje lako, jednostavno pokrenete Parnični postupak kod mjerodavnog suda Tužbom za plaćanje uzdržavanja mld. djeteta, a koju tužbu potkrijepite rodnim listom djeteta, te dokazom da je postojala izvanbračna zajednica sa gospodinom kojeg navodite kao oca, u kojoj je rođeno dijete...

:cita:..Tužbu bi Vam, ipak, trebala napisati osoba koja se kuži u Zakon o Parničnom postupku, jer ista treba biti sastavljena sukladno čl. 186. ZPP-a, kao i čl. 106. istog Zakona, te u Obiteljski zakon..:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...uostalom centar vas zove i pošalje na policiju...

:-?...Poštovani, što ima policija s tim ako nije donesena nikakva pravomoćna sudska odluka o plaćanju uzdržavanja za dijete?....:no-no:

 

Ažurirano

 

Od czss-o što dalje(opčenito)

Sa ovm se djelomično i slažem, jer nekad toliko znaju zakomplicirati slučaj..., ali nekad se ne može izbjeći CZSS, a koji bi, prvenstveno, trebao štititi interese djece, mada u dosta slučajeva to nije tako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav! Dali mi moze netko rec kako napisati zahtjev tj specifikaciju za zaostalu alimentaciju. Moj uskoro nadam se bivsi muz ne zeli platiti alimentaciju koju nije placao unazad godinu dana jel je kupio djetetu jaknu,cizme i tenisice(cca 500kn)i platio nekoliko mj vrtica..pa me sutkinja zamolila da po mjesecima napisem specifikaciju i tocne iznose koliko je potrosio na djete.. s time da je primao i 5mj djecji doplatak u iznosu od 249.45kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, megi27 je napisao:

Pozdrav! Dali mi moze netko rec kako napisati zahtjev tj specifikaciju za zaostalu alimentaciju. Moj uskoro nadam se bivsi muz ne zeli platiti alimentaciju koju nije placao unazad godinu dana jel je kupio djetetu jaknu,cizme i tenisice(cca 500kn)i platio nekoliko mj vrtica..pa me sutkinja zamolila da po mjesecima napisem specifikaciju i tocne iznose koliko je potrosio na djete.. s time da je primao i 5mj djecji doplatak u iznosu od 249.45kn.

To inače idete TUŽBOM i tužbenim zahtijevom, a ako Vam je tako rekla sutkinja onda je, vjerujem, to već u postupku, pa napišete specifikaciju kako slijedi:

Napišete UKUPAN IZNOS koji je ostao dužan na ime uskraćenih uplata uzdržavanja, te navedete pojedničano za koje mjesece nije plaćao uzdržavanje kao:

- iznos od xxx kn za lipanj 2017. g.

- iznos od xxx kn za srpanj 2017. g.

- iznos od xxx kn za kolovoz 2017 g.

....itd. po mjesecima i na kraju sve zbrojite i upišete

UKUPNO: xxx kn

- također zatražite plaćanje dospjelih mjesečnih iznosa (ukupnog duga) odjednom uz zaračunavanje zatezne kamate, i to za svaki pojedini mjesečni iznos, sukladno odredbi čl. 29. st. 2. Zakona o obveznim odnosima...

Naravno, pozovete se na poslovni broj sudske odluke kojom je bio dužan plaćati uzdržavanje

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ovome sto ste ovako sturo napisali trenutno nemate neka bog zna kakva prava, vi ste prakticki na pozitivnoj nuli.

U suprotnom, da imate rijesenje o "prekidu vanbracne zajednice", da je dijete dodjeljeno vama na odgoj itd., da su određena viđanja i druženja sa ocem kao i naknada za uzdrzavanje,..... 

To vam odvjetnici rade drugacije, brze i efikasnije ;

Ako ste zivjeli odredjeno vrijeme u vanbracnoj zajednici, dobili dijete koje je vas suprug priznao, ako je upisan u maticu rođenih, ako je za sve to znao i czss,... bez ikakvih dokaza, odvjetnik na vasu rijec putem nadležnih institucija, suda, finne isl. stavlja ovrhu na primanja vaseg "supruga", ako ima primanja, ako je u mirovini i sl. ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , mario-sb je napisao:

editirao moderator

Poštovani, ja nisam napisao da nekog treba "oderati do gole kože", dapače, samo sam odgovorio g-đi na njezino pitanje i to je to, a iz njezinog posta sam shvatio kako je već određeno plaćanje uzdržavanja, na kraju, to je pravo djeteta, a ne njezino osobno...

I za danas bi završio "prepucavanje sa Vama", vidim da me hvatate na svakom postu...hvala na razumijevanju...!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Jagodica667 je napisao:

Znači, da objasnim situaciju! Ja i otac nismo oženjeni niti smo bili, dijete se rodilo u izvanbračnoj zajednici. Od kad se dijete rodilo otac je uplatio dva puta neke novce i to je sve. Dijete ne vida niti ne pokazuje interes za to. Nisam bila nigdje jos, nemam nikakva rjesenja, presude, nista. Krenula sam u najprije u centar, oni su me poslali na sud a gospoda na sudu je rekla samo da donesem napisanu tuzbu za neplacanje alimentacije( da napisem sama ili odvjetnik) I to je sve sto su mi rekli. Ja bi to htjela doma sama napisati ali eto bilo bi lakse da imam neki primjer po kojem bih mogla onda nesto svoje srocit.

radi se o alimentaciji, pravu djeteta.

u svom mjestu prebivališta u državnoj upravi traži besplatnu pravnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, megi27 je napisao:

Pozdrav! Dali mi moze netko rec kako napisati zahtjev tj specifikaciju za zaostalu alimentaciju. Moj uskoro nadam se bivsi muz ne zeli platiti alimentaciju koju nije placao unazad godinu dana jel je kupio djetetu jaknu,cizme i tenisice(cca 500kn)i platio nekoliko mj vrtica..pa me sutkinja zamolila da po mjesecima napisem specifikaciju i tocne iznose koliko je potrosio na djete.. s time da je primao i 5mj djecji doplatak u iznosu od 249.45kn.

potrži  besplatnu pravnu pomoć (u državnoj upravi).

sve što je kupio ili platio  djetetu je dar djetetu. alimentaciju mora plaćati po odluci suda.

sutkinja traži specifikaciju?

kako može primati dječiji doplatak a djete nije sa njim? zašt ti ne tražiš dječiji doplatak?  alimentacija ne ulazi u imovinski cenzus.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, megi27 je napisao:

Pozdrav! Dali mi moze netko rec kako napisati zahtjev tj specifikaciju za zaostalu alimentaciju. Moj uskoro nadam se bivsi muz ne zeli platiti alimentaciju koju nije placao unazad godinu dana jel je kupio djetetu jaknu,cizme i tenisice(cca 500kn)i platio nekoliko mj vrtica..pa me sutkinja zamolila da po mjesecima napisem specifikaciju i tocne iznose koliko je potrosio na djete.. s time da je primao i 5mj djecji doplatak u iznosu od 249.45kn.

Bez pravomoćnog rješenja o razvodu braka i odluke sa kime će dijete ubuduće živjeti, određivanja viđanja i posjećivanja sa djetetom kao i visine uzdržavanja, nemate nikakvih prava na, kako vi kažete alimentaciju. Tek nakon pravomoćnog rješenja, ako dijete pripadne vama na život i skrb, retroaktivno će te dobiti svu       " alimentaciju" od Vašeg kako kažete " nadam se bivseg muza " !!  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

:-?...Poštovani, što ima policija s tim ako nije donesena nikakva pravomoćna sudska odluka o plaćanju uzdržavanja za dijete?....:no-no:

Mislim da u prethodnom postu navodim ispravak, da nisam znala da pravomocne sudske odluke nema.

Sto se policije tice, kod njih sam trebala dati prijavu i oni su prijavu proslijedili DORH-u, nakon cega je podignuta optuznica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
, Extreme3003 je napisao:

Ako misliš na kazneno djelo neplačanja alimentacije, tužba ide po službenoj dužnosti. Prijavi se policiji ako se 3 mj.uzastopno alimentacija za dijete ne uplačuje (ili sa prekidima duže vrijeme...). Oni to zatim šalju na sud.

Poziv za sud dođe brzo. Vjerojatno će onaj tko ne uplačuje dobiti ponudu da izostatke uplati u nekom roku, i nastavi sa redovnim uplatama, ako to ne napravi podiže se optužnica.

Postovani mene zanima imam sve dokumente bivsi je na probaciji radi kaznene o alimentaciji proslo je 3 mj.kako neplaca zvala me gospođa kojoj se on mora javljati da me obavijesti da ce pisati sudu nazalost evo od tada je za 5 dana punih 6 mj.kako on neplaca kceri ni kune mene sad zanima dali se to salje sudu jer nakon 3 mj.se nista nije promjenilo bojim se da se nece niti nakon 6 mj.da pricekam ili da sama laicki napisem sudu jer kcer ce napunit 18 a nece kune dobit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Extreme3003 je napisao:

Ako misliš na kazneno djelo neplačanja alimentacije, tužba ide po službenoj dužnosti. Prijavi se policiji ako se 3 mj.uzastopno alimentacija za dijete ne uplačuje (ili sa prekidima duže vrijeme...). Oni to zatim šalju na sud.

Poziv za sud dođe brzo. Vjerojatno će onaj tko ne uplačuje dobiti ponudu da izostatke uplati u nekom roku, i nastavi sa redovnim uplatama, ako to ne napravi podiže se optužnica.

Meni su sa probacije gdje se bivsi vodi za neplacanje alimentavije ovako napisali i sta sad da ocekujem

Poštovana,

 

mi smo, prema službenoj dužnosti, informirali općinski kazneni sud i Državno odvjetništvo o neizvršavanju sankcije. Postupak opoziva pokreće Općinsko državno odvjetništvo (ako procijene da je osnovano) a OKS odlučuje hoće li opozvati sankciju ili ne.

 

Vi postupite kako mislite da je najbolje i u interesu djeteta.

 

S poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, megi27 je napisao:

Pozdrav! Dali mi moze netko rec kako napisati zahtjev tj specifikaciju za zaostalu alimentaciju. Moj uskoro nadam se bivsi muz ne zeli platiti alimentaciju koju nije placao unazad godinu dana jel je kupio djetetu jaknu,cizme i tenisice(cca 500kn)i platio nekoliko mj vrtica..pa me sutkinja zamolila da po mjesecima napisem specifikaciju i tocne iznose koliko je potrosio na djete.. s time da je primao i 5mj djecji doplatak u iznosu od 249.45kn.

to što on kupuje djetetu NE oduzima se od dosuđenog iznosa alimentacije ! Alimentacija je dosuđena u gotovini na račun majke(najčešće) i jedino to se računa pod alimenaciju. U ovome jako puno žena griješi, a ovi u Centru su Bože sačuvaj. Ako i znaju (a morali bi) tu informaciju najčešće je prešućuju kao što je očito kod Vas slučaj.

Specificirajte mjesece za koje Vam nije uplatio alimentaciju (sukladno Presudi, Rješenju ili čemu već-dosuđeni iznos na Vaš račun) sa datumima dospijeća svake uplate (ako imate pravo na kamatu) i to je to. 

Najbolje pa bude neko plaćao alimentaciju sokićima i žvakama SVOM rođenom djetetu. UŽAS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija