Jump to content

Izbacivanje sina iz oporuke po moralnoj osnovi


ivanche99

Preporučene objave

Poštovani,

 

Moj djed želi sastaviti oporuku i zamolio me da istražim sve u vezi oporuke. Stvar je u tome da ima 3 sina i dvije kćeri. Kćeri će biti podmirenje novčano.

Djed na sebi ima veliko zemljište na kojima dva sina imaju svoje obiteljske kuće. To zemljište još nije podeljeno na dva dijela jer je sad u tijeku legalizacija, no koriste ga samo moj otac i drugi stric. Zanima me da li moj drugi stric ima pravo pobiti djedovu oporuku ako on samo stricu i tati ostavi to zemljište?

Moj ga djed uopće ne želi svrstati u oporuku zato što ga on stalno omaložava. Ne priča s njim. Djed mu je posudio puno novca, a on to nikad nije vratio. Tjera ga iz vlastitog dvorišta. A i djeca od toga strica su isto takva prema njemu i on ih ne želi uključiti u oporuku. Imaju li je pravo poništiti? Je li to dovoljno da ga se po moralnoj osnovi isključi iz oporuke?

I djed se nedavno oženio. Da li će njegova buduća žena dobiti njegovu mirovinu? Ona ima 50 godina i ne radi. On bi htio da njoj ostane mirovina a ona će se potpisati da ne želi ništa drugo od imovine.

 

Ako potvrdimo oporuku kod bilježnika hoće li ju biti teže poništiti u slučaju da je stric poželi poništiti?

 

Hvala vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ona će se potpisati da ne želi ništa drugo od imovine.
odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno nema pravnog učinka
Je li to dovoljno da ga se po moralnoj osnovi isključi iz oporuke?
stvar dokazivanja u parnici
Ako potvrdimo oporuku kod bilježnika hoće li ju biti teže poništiti u slučaju da je stric poželi poništiti?
vlastoručna i oporuka pred svjedocima uopće nezahtijeva nikakvu ovjeru za svoju valjanost,za razliku od javne oporuke,no u smislu vašeg upita ovjera vam nedaje nikakvu veću pravnu sigurnost,ako oporuka sama po sebi ima manjkavosti.
Da li će njegova buduća žena dobiti njegovu mirovinu?
stjecanje obiteljske mirovine je neovisno od nasljeđivanja,glede čega je neshvatljivo da supruga kao zakoniti nasljednik pristaje na takvu ponudu,a da pri tome ostaje bez ikakvog nasljeđa ili pak bez osobnog prava služnosti
Zanima me da li moj drugi stric ima pravo pobiti djedovu oporuku ako on samo stricu i tati ostavi to zemljište?
oporuka kao besplatno raspolaganje ostavitelja se može pobijati radi povrede prava na nužni dio,ali i zbog ostalih razloga koja daju obilježja nevaljalosti oporuke.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija