Jump to content
vjeks

Samogradnja objekta do 50 m2

Preporučene objave

Znate li da li je dozvoljena samogradnja objekta (garaže) od 49 m2 Izradio sam projekt sukladno GUP-u i prostornom planu te ću izraditi i elaborat iskolčenja, a poslije i uporabu dozvolu.

Angžairao bih i nadzorni organ.

Za ovakav pomoćni objekt do 50 m2 ne izdaje se građevinska dozvola.

Moram li imati ovlaštenog izvođača? Moram li prijaviti početak gradnja? Mogu li zidati sam?

 

Zna li tko? Hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kako ne bi ste smjeli. Do 3m2 i visine do 3 m od razine okolnog tla, cisternu za vodu, septičku jamu do 27m2, vrtnu sjenicu, vrtni bazen ili ribnjak, staze, platoe, ogradu, ogradni zid, vrtnu sjenicu, nadstrešnicu...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Možete li mi molim Vas reći, gdje piše za navedeno što ste naveli da se dozvoljava samogradnja, u kojem Zakonu? Ili na temelju čega se dozvoljava?

Hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne piše nigdje, dapaće piše suprotno u Zakonu o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje čl.3 st.4 te čl.29, no još nisam vidio da netko tko se iole kuži u statiku i konstrukciju zbog takovih "sitnica" zove građevinsku tvrtku. Posebno stoga što za takove radove ne treba projekt, pa ni prijava gradnje, nadzor...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zato mislim, moja građevina je do 50 m2, dakle jednostavna. Spada u Zakon o jednostavnim građevinama gdje su i ovi objekti što ste naveli. Samo za nju ide projekt ali se ne izdaje građevinska dozvola. Možda se može primijeniti članak 1. stavak 2. istog Zakona gdje stoji da se prilikom gradnje treba pridržavati propisa i pravila struke.

Isto tako, stoji da treba osigurati nadzor i prijaviti početak gradnje, što ču učiniti. E sada, da li se primjenjuju odredbe Zakona o gradnji gdje piše tko je investitor a tko izvođač, ili isto nije definirano.

Sad, nigdje ne piše da treba raditi ovlašteni izvođač...

Što mislite, da li bi trebalo tražiti mišljenje od ministarstva ili državnog ureda?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Sad, nigdje ne piše da treba raditi ovlašteni izvođač...

Što mislite, da li bi trebalo tražiti mišljenje od ministarstva ili državnog ureda?

 

Ne treba vam mišljenje jer u zakonima sve piše. Navedeni su i članci, trebalo je samo malo proguglat. No, dobro.

 

Zakon o gradnji

čl.53

(1) Izvođač je osoba koja gradi ili izvodi pojedine radove na građevini.

(2) Graditi može osoba koja ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti građenja prema posebnom zakonu.

 

Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje

čl.3 st.4

(4) Pod obavljanjem djelatnosti građenja, u smislu ovoga Zakona, podrazumijeva se izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstrukterski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, postrojenja ili opreme) kojima se gradi nova građevina, rekonstruira, uklanja i održava postojeća građevina.

 

čl.29.

Graditi i/ili izvoditi radove na građevini može pravna osoba ili fizička osoba obrtnik, registrirana za obavljanje djelatnosti građenja, odnosno za izvođenje pojedinih radova (u daljnjem tekstu: izvođač) koja ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom te posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Mogu li onda izliti temelj i ploču veličine 6x6 m bez prijave početka i ostalog. Uvijek mogu reći da ću na toj ploči napraviti vrtnu sjenicu i pecalo. Zar ne? Cilj mi je napraviti temelj sam, da mi majstor ne uzme bespotrebno 20.000 kn i više

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Uvijek mogu reći da ću na toj ploči napraviti vrtnu sjenicu i pecalo. Zar ne?

 

Skoro. Kako su u prvom Pravilniku vrtna sjenica i nadstrešnica bile opisane zajedno do 15m2, a u zadnjem stoje kao odvojeno, stav je MGIPU da se i dalje kod vrtne sjenice radi o tlocrtnoj površini od 15m2. Pa imati ploću od 36m2 tloctne poršine je daleko previše za vrtnu sjenicu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nemora tu ni biti pecalo. Mogu reći da je staza, betonirano dvorište na kojem će biti sjenica. Da li tražiti mišljenje ministarstva ili pitati usmeno za dozvolu u inspektoratu. Mozda bi tu na kraju i stvarno bila takva sjenica. Sad, na koji način mi oni mogu zabraniti betoniranu površinu oko sjenice neznam. Ili krenuti raditi pa ako eventualno netko dođe pravdati se da ne treba početak gradnje i projekt jer će tu biti sjenica do 15 m2. Ili ne činiti ništa. Fora je što majstori za takvi temelj traže više od 25000 kn, a to mogu sam napraviti za 10000 kn. Cijene su nerazumne i velike i za to pokušavam ovo jer drugačije je teško. Što mislite, da ili ne?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ploča od 36m2 je tlocrtno 36m2. Jedino da je ploča "fizički" podjeljena na više 15m2. Nigdje ne piše jel možete imati jednu sjenicu ili tri ako ih na temelju izgrađenosti čestice možete toliko "utrpati"..pogledajte pp.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×