Jump to content

Prometna nesreća s poginulim i teško ozljeđenim, loš odvjetnik, dobar odvjetnik


JelenaZg

Preporučene objave

Naš problem je slijedeći, prije skoro tri godine u okolici Zagreba je bila prometna nesreća u kojoj je poginuo moj muž a sin je imao teške tjelesne ozljede. Muž je moj vozio ali on nije bio kriv za prometnu već vozač drugog auta što su rekli i vještaci u kaznenom postupku protiv drugog vozača. Odmah nakon prometne nesreće nam se javilo nekoliko odvjetnika za koje stvano ne znamo kako su došli do nas i znali za prometnu. Tu sam u priči toj ja i troje odrasle djece i još sin koji je stradao u prometnoj. Nama je to bilo jako sumnjivo ti odvjetnici koji su nas zvali, svašta obećavali, i ne znam zašto ja sam pristala na jednog od tih odvjetnika iako mi je instinkt govorio da tu nešto ne štima kad te netko tako kontaktira i dođe do tebe. Ja sam mu potpisala punomoć i još dva sina a kćerka je odbrala jednog drugog odvjetnika koji nas je zvao, njoj se nije svidio ovaj kod kojeg smo mi odlučili. Oko godinu i pol dana ja i sinovi smo stalno zvali tog odvjetnika da vidimo što je napravio i uvjek nam je govorio kako se čeka nešto od policije, pa od osiguranja i stalno nam se činilo da nas zavlači. Reko nam je da je odmah tražio od osiguranja isplatu a mi smo nakon godinu i pol sami nazvali osiguranje i saznali da ništa nisu dobili od odvjetnika. Skoro isto je bilo s kćerkom koja je bila kod drugog odvjetnika samo što se njoj odvjetnik prestao javljat i počeo ju izbjegavat a ona je osim punomoći potpisala i ugovor o postotku (svoj primjerak nije dobila). Mi smo isto dogovorili postotak ali nismo nikakav ugovor potpisali samo punomoć (nemamo primjerak punomoći). Oko dvije godine nakon prometne lječenje za trećeg sina koji je stradao je bilo gotovo i onda je i on odlučio uzeti odvjetnika a kako je vidio kako smo mi prošli odlučio je da neće te koji su zvali i dolazili kući već je išao sam nekoga naći preko interneta. Mi smo uzeli odvjetnike iz Zagreba jer smo mislili da tako moramo jer je tu bila prometna ali kasnije smo saznali da je svejedno odakle je odvjetnik pa sin namjerno nije htio iz Zagreba nikog zbog toga kako smo mi prošli pa je našao na internetu jednog iz Osijeka koji radi prometne nesreće i prije toga se raspitao malo o njemu. S tim je odvjetnikom sve dogovorio i ovaj mu je poštom poslao punomoć i ugovor o postotku tako da je ovdje moj sin dobio primjerak ugovora. I mislim da su otprilike dva mjeseca trajali pregovori s osiguranjem i taj odvjetnik je stalno sinu javljao u kojoj je fazi sve i sin je jako brzo dobio novce tako da smo i ja i druga sva sina odlučili otići kod tog odvjetnika jer smo s ranijim imali jako loša iskustva. Potpisali smo punomoć i dobili svoje primjerke ugovora i jako brzo smo i mi svi dobili novce. I sad je došlo do problema jer nas je ovaj tjedan zvao onaj prvi odvjetnik iz Zagreba koji je nekako saznao da je osiguranje isplatilo štetu (valjda se končano sjetio poslati zahtjev osiguranju da plate) i sad on traži svoj postotak od 20 posto a mi smo sve već dogovorili s ovim odvjetnikom iz Osijeka i njemu platili pošteno po pismenom ugovoru dok s ovim iz Zagreba nemamo nikakav napismeni ugovor. Nas sad zanima da li ovaj iz Zagreba može tražiti da njemu platimo a on nije ništa napravio dvije godine, kad smo već platili ovom iz Osijeka koji nam je sve jako brzo odradio i donio nam novce??! Ja ne vidim zašto bi mi njemu morali platit i to još postotak kad nije ništa napravio i nemamo napismeni ugovor!! Htjela sam pitat ovog iz Osijeka za savjet ali mi je bilo neugodno jer njemu nismo ništa rekli da smo ranije bili kod drugih odvjetnika i da smo nekom nešta potpisali. Ako netko zna što radit u ovoj situaciji molim vas pomozite nekim savjetom. Jel postoji neka sudska praksa u ovakvom slučaju?? Bilo šta molim javite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jelena,

 

prije svega moja sućut zbog Vašeg gubitka.

 

Što se Vašeg upita tiče, trebali ste otkazati punomoć danu ovom drugom odvjetniku, jer ovako sad ispada da ste išla njemu iza leđa. On je s vama faktički sklopio ugovor o zastupanju i prije angažmana drugog odvjetnika, trebala ste raskinuti s ovim prvim. To što on realno nije radio svoj posao, nije problem u ovoj priči. Zato ste mu i trebala otkazati kao svojevrsnu sankciju za njegov nerad.

 

Što se njegova zahtjeva tiče, smatram da isti može biti opravdan samo i isključivo ako vam podastre dokaz o tome da je s osiguranjem dogovorio isplatu naknade štete. Ako toga nema, onda po mom mišljenju, ima pravo naplatiti svoj rad za ono što je stvarno i učinio, a ne što je mislio učiniti u budućnosti. Za sve što potražuje, potrebno je predočiti račun sa specifikacijom. I tu se ne dajte zastrašiti, ako treba prijavite ga i Komori.

 

I inače, za ubuduće, ali vidim da ste i sama shvatila lekciju - bježite od ovih "lešinara" koji Vam se sami javljaju. Čast izuzecima, koji endemični. Način na koji oni dolaze do tih podataka je također vrlo, vrlo upitno legalan, ali naravno nitko po tom pitanju ne želi ništa učiniti, jer s jedne strane, ima prečih problema u državi, a s druge strane su i interesne sfere u pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam G-man! Vidim da nisam napisala ranije ali ja sam tom odvjetniku iz Zagreba prije nego što smo otišli kod ovog iz Osijeka rekla preko telefona da ja i sinovi ne želimo da nas on više zastupa i neka ništa ne radi jer idemo kod drugog odvjetnika. Nije tu ništa puno rekao jer je žurio na neki sud i rekao da će me nazvat kasnije ali nikad nije i ja sam mislila da je to gotovo s njim. Ja ne znam dali vrijedi to što sam mu preko telefona rekla da ne želimo zastupanje i da li to važi kao otkaz punomoći. A mislite da on ima pravo tražiti postotak od ovog što nam je taj drugi odvjetnik uspio dobiti? Jer ja sam njega tako shvatila da on traži sad postotak od toga a možda sam i kivo sshvatila ali mislim da nisam. I da li je pravno važeći ugovor na postotak ako nema ništa napismeno? Hvala vam još jednom G-man!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ne znam dali vrijedi to što sam mu preko telefona rekla da ne želimo zastupanje i da li to važi kao otkaz punomoći.

 

Nažalost ne vrijedi, jer nemate dokaz za to. Vi ćete tvrditi da ste otkazala, a on će reći da niste. Pat pozicija u kojoj vrijedi pisani dokaz, a to je potpisana punomoć.

 

A mislite da on ima pravo tražiti postotak od ovog što nam je taj drugi odvjetnik uspio dobiti? I da li je pravno važeći ugovor na postotak ako nema ništa napismeno?

 

Ovo je još bolje po Vas, jer u tom slučaju ima pravo naplatiti samo i isključivo ono što je napravio u stvarnosti, a ovaj usmeni dogovor ne može dokazati. Pa neka Vam izvoli podastrijeti specificirani račun radnji koje je poduzeo. I slobodno neka "prijeti" čime god hoće, Vi možete isto tako komotno spomenuti i mogućnost iniciranja disiplinskog postupka protiv njega kod Komore.

 

Da se krivo ne razumijemo, ako je čovjek štogod napravio, jasno da ima pravo da si naplati posao, ali ako je čekao godinu dana, a ništa nije napravio, onda je to njegov problem. Iako i ostaje činjenica da ste mu trebala otkazati punomoć pisanim putem, ali to je škola za ubuduće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jelena, ako vam nije problem molila bi vas da mi pošaljete na mail ili u privatnu poruku neki kontakt od odvjetnika koji vas je zastupo (mislim na ovog koji vam je pomogo iz Osijeka). Ako možete to što prije jer mi je hitno bila bi vam jako zahvalna! Moj mail je krankellina@gmail.com
Poslano:palac: Javite ako nije stiglo pa ću ponovit.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Prošli tjedan je od onog odvjetnika iz Zg koji nije ništa napravio došlo pismo za jednog sina kojim ga se poziva da se u roku od osam dana javi u ured odvjetnika radi dogovora oko isplate. U petak je taj zadnji dan roka. Jel da se odazove tome ili je pametnije ignorirat to pismo? I ako netko zna zašto je samo jedan sin dobio to pismo a ja nisam? I još što mi je jako čudno pismo je poslao jedan drugi odvjetnik iz Zg,a ne onaj kojem smo mi dali punomoć, i taj novi kaže u pismu da zastupa našeg odvjetnika. Ne razumijem zašto bi ovaj kojem smo mi bili dali punomoć angažiro drugog odvjetnika kad je i sam odvjetnik??! To nam je jako sumnjivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija