Jump to content

Visoki upravni sud i tužba Ustavnom sudu


zao

Preporučene objave

Kome se mogu žaliti na rješenje Visokog upravnog suda u Zagrebu? Ako je jedina mogućnost tužba Ustavnom sudu, da li je dovoljno (kao prilog tužbe) podnijeti presliku rješenja Visokog upravnog suda ili je navedeno rješenje potrebno priložiti u originalu (kao ovjereni dokument)? Na internetu sam naišao na obrazac ustavne tužbe, pa me zanima da li je aktualan (tamo se spominje JMBG) i da li se i danas ustavna tužba podnosi na taj način? http://www.usud.hr/sites/default/files/dokumenti/OBRAZAC_USTAVNE_TUZBE.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podatak o JMBG-u je zastarjeli (vriejdi OIB), a obzirom se radi o Ustavnom zakonu, njegova izmjena nije baš lagana kao da se radi o "običnom" zakonu. Zato to još uvijek nisu ni ispravili, kao i mnoge druge stvari (npr. izbor sudaca USRH-a).

 

Glede odluke VUSRH-a, ona mora biti ili u originalu ili ovjerenoj preslici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zao, ove upute su Vam od 11.travnja ove godine. Dakle svježe...

http://www.usud.hr/sites/default/files/dokumenti/Upute_za_ispunjavanje_obrasca_ustavne_tuzbe_11._travnja_2016.pdf

Na početku na str.2. Uputa lijepo piše u vezi JMBG

 

TOČKA 2. - 0901962305048

Podaci o matičnom broju građana (JMBG) zahtijevaju se po osnovi članka 65. stavka 1.

Ustavnog zakona. Promjene pravila o objavljivanju matičnog broja propisane drugim

zakonima, koji su niže pravne snage od Ustavnog zakona, ne utječu na ovu obvezu pred

Ustavnim sudom.

 

Ali, nije postotak od cca 96% odbijenih ili odbačenih tužbi zbog JMBG umjesto OIB-a.

Zec leži u jednom sasvim drugom grmu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima. Prvi put se susrećem sa ustavnom tužbom, pa mislim da nisam jedini koji je postavio pitanje: kako je moguće da neka odredba Ustava ne sadrži ustavno pravo? Da li je zakonodavac mislio da su te, "neke" odredbe Ustava (čl.3.. čl.4., čl.5., čl.19., čl.115., čl.125. i čl.134.) previše općenite, pa bi se njihovo kršenje moglo odnositi na bilo koji postupak, što bi imalo za posljedicu da "naši vrli suci" Ustavnog suda moraju raditi prekovremeno da stignu pročitati sve dospjele tužbe? A ovako im je puno jednostavnije odbacivati tužbe....?

Pri tom, imam i jedno "realno" pitanje: da li je potrebno zaklamati pojedinačne primjerke ustavnih tužbi (original i dvije preslike) ili je dovoljno samo ih ubaciti u kuvertu (mislim na onih pet označenih stranica sa obrasca ustavne tužbe)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija