Jump to content

Nasljeđivanje stana


Sanjooo

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svim forumašima!

 

Imam jedno pitanje pa ako netko može odgovoriti:

 

Živim sa oba roditelja u stanu, stan glasi na oca. Htio bih napraviti nekakav ugovor di bih naveo kako roditelji do smrti imaju pravo boravljenja u tom stanu (da ih se ne može izbaciti) a poslije smrti jedini i iskljucivi nasljednik sam ja. Da napomenem da sam jedinac tako da nema brige oko drugih srodnika.

 

Sad se totalno ne kužim u to pa me zanima di se takav ugovor može napraviti (odvjetnik ili bilježnik?) i da li je uopće moguć (dakle ne doživotno uzdržavanje roditelja nego samo doživotno boravljenje).

 

Hvala unaprijed na Vašim odgovorima ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako ne vidim previše smisla za takav aranžman obzirom ste jedinac (pa će ionako sve pripasti vama jednog dana), otac može napraviti ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, kojim vi dobivate stan u vlasništvo, a pritom za sebe i majku zadržati pravo osobne služnosti stanovanja (jasno ako semajka s time slaže).

 

Druga opcija je darovanje, pa tada vi osnujete pravo osobne služnosti u njihovu korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako ne vidim previše smisla za takav aranžman obzirom ste jedinac (pa će ionako sve pripasti vama jednog dana), otac može napraviti ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, kojim vi dobivate stan u vlasništvo, a pritom za sebe i majku zadržati pravo osobne služnosti stanovanja (jasno ako semajka s time slaže).

 

Druga opcija je darovanje, pa tada vi osnujete pravo osobne služnosti u njihovu korist.

 

Nije mi jasno kako nije potrebno? Šta u slučaju privremene smrti jednog od roditelja drugi roditelj odluči prodati stan? U tom slučaju bih ostao bez stana jer nitko na pismeno ne garantira da cu ja nasljediti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko jedan roditelj premine, iza njega se otvara nasljedstvo u kojem ste i sami nasljednik, pa će odgovarajući udio u stanu pripasti i vama, a u tom slučaju drugi roditelj može prodati samo svoj suvlasnički udio, ne i vaš. Čak i da oporukom bude sve određeno nekom drugom, spadate u krug nužnih nasljednika, pa možete zatražiti (i dobiti) nužni dio.

 

A šansa da se nađe kupca za svoj suvlasnički udio je nikakva, jer ljudi kupuju 1/1, a ne da se zezaju sa drugim suvlasnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko jedan roditelj premine, iza njega se otvara nasljedstvo u kojem ste i sami nasljednik, pa će odgovarajući udio u stanu pripasti i vama, a u tom slučaju drugi roditelj može prodati samo svoj suvlasnički udio, ne i vaš. Čak i da oporukom bude sve određeno nekom drugom, spadate u krug nužnih nasljednika, pa možete zatražiti (i dobiti) nužni dio.

 

A šansa da se nađe kupca za svoj suvlasnički udio je nikakva, jer ljudi kupuju 1/1, a ne da se zezaju sa drugim suvlasnikom.

 

Hvala puno na Vašim stručnim odgovorima!

 

Po Vama šta je onda najbolje napraviti, koju opciju na pismeno pa da budem siguran?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u smislu odgovora koji vam je dao Ljubo i G-man,nije stvar u tome dali Vi vjerujete,već suprotno,dali roditelji vjeruju vama.

 

Pa otac mi se psihicki lijeci te mu je ustanovljena poslovna nesposobnost pa zato pitam sta da radim? Moze li om kao poslovno nesposobna osoba napraviti taj ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo su vrlo važne stvari koje niste ranije spomenuli.

 

Bilo kakav ugovor koji biste sklapali s ocem iziskuje odobrenje njegova skrbnika odnosno on je taj koji bi očitovao volju u ime oca, a zbog sukoba interesa, vi to nećete moći biti. Nisam siguran ni da li bi majka mogla biti imenovana skrbnikom, već će ga najvjerojatnije odrediti CSS.

 

E, sad - bi li on pristao na sklapanje ovakva posla, bilo jednog ili drugog, to je pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozete li mi onda sugerirati koja je najsigurnija opcija, dakle stan je na oca a njemu je oduzeta poslovna sposobnost i moja majka je njegov skrbnik a ona se slaze sa mojom idejom, otac takoder ima psihickih problema i ljecio se pa da li to sta moze utjecati na darovni ugovor itd. Eto molim savjet sta je najpogodnije pa da to napravim. Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija