Jump to content

Zastara?


anonimno

Preporučene objave

Poštovanje

Dali mi netko moze pomoći u sljedećem:naime još 1994 miovinsko sudski potražuje od mene povrat sredstava koje sam dobio za samozapošljavanje. Bio sam zaposlen jednu godinu i doživio srčani udar te potom otišao u mirovinu. Poduzeće sam ugasio a oni me terete kao vlasnika kjoi je preuzeo materijalna sredstva poduzeća. Dali to nakon nekog vremena ide u zastaru? Bile su 4 rasprave u 10 godina.

Zahvaljujem na pomoći

boris

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA

 

Podizanje tužbe

 

Član 388.

 

Zastarijevanje se prekida podizanjem tužbe i svakom drugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim organom, radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja potraživanja.

 

Rok zastare u slučaju prekida

 

Član 392.

 

(1) Nakon prekida zastarijevanje počinje teći iznova, a vrijeme koje je proteklo prije prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastaru.

 

(2) Zastarijevanje prekinuto priznanjem od strane dužnika počinje teći iznova od priznanja.

 

(3) Kad je prekid zastarijevanja nastao podizanjem tužbe ili pozivanjem u zaštitu, ili isticanjem prijeboja potraživanja u sporu odnosno prijavljivanjem potraživanja u nekom drugom postupku, zastarijevanje počinje teći iznova od dana kad je spor okončan ili svršen na neki drugi način.

 

(4) Kad je prekid zastarijevanja nastao prijavom potraživanja u stečajnom postupku, zastarijevanje počinje teći iznova od dana okončanja tog postupka.

 

(5) Isto vrijedi i kad je prekid zastarijevanja nastao zahtijevom prinudnog izvršenja ili osiguranja.

 

(6) Zastarijevanje koje počinje teći iznova poslije prekida navršava se kad protekne onoliko vremena koliko je zakonom određeno za zastarijevanje koje je prekinuto.

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija