Jump to content

Uznemiravanje od strane susjede (koje je teško dokazivo)


allice

Preporučene objave

Živim u zgradi koji ima puno stanova. Ispod mene živi susjeda koja je (navodno) šizofreničarka i koja je unatrag par godina počela s maltretiranjem. Pretpostavljam da čuje glasove ili nešto, jer je sve počelo tako što je znala nabijati u strop predvečer/po noći, dok se uopće nisam ni micala u stanu (niti slušala muziku, niti gledala tv.... znači bio je mir i tišina). Zapravo, prvi problemi su se počeli javljati još dok joj je muž bio živ, kad ga je znala poslati gore kod mene zbog "buke" (on bi došao gore i odmah se počeo ispričavati jer ga eto žena šalje, i iako zna da ne bučim on je, radi mira u kući, morao ići "provjeriti što ja to radim"). Ugl, nakon što je njen muž umro, počeli su veći problemi s njom, koji su se s godinama samo povećavali. Došlo je do toga da SVAKU NOĆ žena zvoni na moj portafon, zove me na telefon, zvoni na vrata - i to sve dok ja spavam (tj barem pokušavam). Često je i policiju zvala "radi tuluma u stanu", zbog čega sam policiji otvarala vrata u piđami (jer nije bilo tuluma, spavala sam). Osim toga, zadnjih par mjeseci i po 17 sati pušta vodu, račun za vodu se skoro utrostručio, a zgrada ima preko 150 stanara!.

Došlo je do toga da sam konstantno pod stresom, ne mogu spavati. Pozvala sam policiju 1-2 puta, ali nakon što sam razgovarala s njima vidjela sam da me uopće nisu shvatili ozbiljno. Također, većina stanara je starija, kao i ona, pa sam u par navrata čula kako priča sa susjedima i "trača" me, laže da radim tulume, bučim, i tko zna što sve ne (treba napomenuti da ne spadam u kategoriju "mladih" osoba, a čak ni davno dok sam bila mlada nisam radila tulume).

Isključujem telefon po noći, ali ne mogu napraviti ništa po pitanju zvonjave na vrata i portafon, puštanja vode.... zgrada ima lošu izolaciju pa se to sve jako čuje kod mene. Ne znam više što da radim :( Molim Vas za pomoć. Koja su moja prava, što mogu napraviti da prestane ovakno maltretiranje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko znam, ima kćer, koja ima problema s alkoholom i ne dolazi baš često.

 

Znate zašto sam vas to pitao? Iz razloga jer ova situacija spada u one slučajeve, koji su životno vrlo tegobni po osobe kojima se događaju, a zakonske opcije nisu bogznakaj i često ovise o drugima. Stoga sam smatrao da se, ukoliko gospođa ima djecu, može popričati s njima pa da je oni pokušaju urazumiti. Iako, ako se doista radi o shizofreniji, to je ozbiljna bolest kod koje osoba pogođena njome uopće nije ni svjesna svojih postupaka. Faktički je neubrojiva, neuračunljiva.

 

No, ako je kćer takva kakvom je navodite, od toga ne bude nikakve koristi.

 

Opcije na raspolaganju? Uz onu koju navodi Željac (iako će teško uroditi plodom), imate opciju da zatražite isključenje dotične gospođe iz suvlasničke zajednice, najbolje većinom stanara, što je vrlo upitno da ćete uspjeti prikupiti, a isključenje na zahtjev manjine je vrlo dvojbeno i praktički egzotika u pravu. Druga opcija je prijaviti nadležnom CSS-u sumnju u njenu prisebnost, pa da oni to provjere. I nešto treće ne vidim, osim selidbe, ali to sigurno nije opcija.

 

Vrlo teška situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strašno teška, baš kako i navodite, možda bi bilo najbolje postupiti, kako navodite u ovoj drugoj opciji, jednostavno se obratiti nadležnom CZSS, jer iz navoda proizlazi da se radi o psihički bolesnoj osobi, što bi oni trebali provjeriti, tj. utvrditi, i dalje, sukladno nalazu, postupati..

Ova prva opcija, kako i sami navodite, je gotovo nemoguća, jer kad sam ja, kao predstavnik suvlasnika, u jednom slučaju, pokušao prikupiti potpise većine suvlasnika u zgradi (50%+1), dobivao sam različite odgovore: "To se nas ne tiče isl...", tako da nisam uspio prikupiti potpise niti trećine suvlasnika i, jednostavno, sam bio prisiljen odustati od svega..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Osim toga, zadnjih par mjeseci i po 17 sati pušta vodu, račun za vodu se skoro utrostručio, a zgrada ima preko 150 stanara!....

 

A što radi predstavnik suvlasnika, ako ga imate i ako ste mu se obratili, zašto on ne reagira?

 

Njega isto često maltretira (svako malo ga zove da neš ne valja, jadan čovjek je jednom cijele noći proboravio budan i čekao da čuje zvukove koje nju bude, naravno nije ih dočekao), a mislim da nitko (uključujući njega) ne vjeruje da netko može doslovno 17h puštati vodu. Čovjek radi i nije tako često doma, ali rekao je da ni on ne zna što bi napravio. Naime, po zakonu ne smije napisati na oglasnu ploču njeno ime ni ništa slično, i ne zna kako bi to riješio.

 

Ažurirano

 

Opcije na raspolaganju? Uz onu koju navodi Željac (iako će teško uroditi plodom), imate opciju da zatražite isključenje dotične gospođe iz suvlasničke zajednice, najbolje većinom stanara, što je vrlo upitno da ćete uspjeti prikupiti, a isključenje na zahtjev manjine je vrlo dvojbeno i praktički egzotika u pravu. Druga opcija je prijaviti nadležnom CSS-u sumnju u njenu prisebnost, pa da oni to provjere. I nešto treće ne vidim, osim selidbe, ali to sigurno nije opcija.

 

Vrlo teška situacija.

 

CSS - Centar za socijalnu skrb? Razmislit ću o tome. Naime, žena je dovoljno prisebna da se smiri na dan-dva nakon što joj dođe policija pa se bojim da ni CSS ne bi bio u stanju ništa pametno otkriti (a i jako sam skeptična prema njima, s obzirom na to što sve čitam o njima). Međutim, ako stvarno ništa drugo ne preostaje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova prva opcija, kako i sami navodite, je gotovo nemoguća, jer kad sam ja, kao predstavnik suvlasnika, u jednom slučaju, pokušao prikupiti potpise većine suvlasnika u zgradi (50%+1), dobivao sam različite odgovore: "To se nas ne tiče isl...", tako da nisam uspio prikupiti potpise niti trećine suvlasnika i, jednostavno, sam bio prisiljen odustati od svega..

 

Izgleda da jedino što mi preostaje je čekati da žena umre, a to može trajati i par desetljeća. Ne mogu vjerovati da baš ništa ne mogu poduzeti.

Što je npr sa snimanjem zvukova po noći kamerom, bilježenjem propuštenih poziva, skupljanjem dokaza na taj način? Bi li mi to ikako pomoglo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što je npr sa snimanjem zvukova po noći kamerom, bilježenjem propuštenih poziva, skupljanjem dokaza na taj način? Bi li mi to ikako pomoglo?

 

Ovo bi eventualno dobro došlo u slučaju da podnesete kaznenu prijavu za kazneno djelo nametljivog ponašanja, ali i u tom slučaju, ako je riječ o prvom kaznenom djelu gospođe i obzirom na zapriječenu kaznu, dobila bi uvjetnu osudu i opet može sve ispočetka.

 

Nažalost, osim ovih opcija koje sam vam naveo - druge nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njega isto često maltretira (svako malo ga zove da neš ne valja, jadan čovjek je jednom cijele noći proboravio budan i čekao da čuje zvukove koje nju bude, naravno nije ih dočekao), a mislim da nitko (uključujući njega) ne vjeruje da netko može doslovno 17h puštati vodu. Čovjek radi i nije tako često doma, ali rekao je da ni on ne zna što bi napravio. Naime, po zakonu ne smije napisati na oglasnu ploču njeno ime ni ništa slično, i ne zna kako bi to riješio..

Poštovani, u pravu ste, ne smije napisati njezino ime na oglasnu ploču, ali smije sazvati sastanak suvlasnika, na kojem bi iznio navedene probleme, a koji su, razvidno, problemi svih suvlasnika, te zauzeti zajednički stav suvlasnika i PISMENIM PUTEM zatražiti mišljenje CZSS, te se obratiti i drugim institucijama Pravne države (MUP i sl.), kako bi se sve, ipak, adekvatno riješilo, to mu je i obveza, jer predstavlja sve suvlasnike i štiti interese istih.

Po mom mišljenju, jedino bi svi suvlasnici zajedno, naravno, na čelu sa predstavnikom, riješili navedeni problem, ovako, Vama, kao pojedincu, će biti jako teško, a rješenje se mora naći, bilo na ovaj ili onaj način....:ideja:

Nikakvo riješenje nije dalje trpljenje, takvog, nametljivog ponašanja, a poglavito ne neka selidba radi tih i takvih osoba...

Sretno i miran život...:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija