Jump to content

Ovrha zbog računa na tuđe ime (bivši vlasnik)


Karamarko

Preporučene objave

Moj otac je još prije 10 godina prepisao stan na brata i mene (tad smo bili

maloljetni). Ja sam se odselio iz stana čim sam postao punoljetan, a tamo i dalje živi moj otac i brat koji će se uskoro iseliti.

 

Računi su i dalje ostali na ime oca. On voli život izvan svojih mogućnosti, kladionice, putovanja, ne plaća redovito račune.:baba:

 

Stigle su mu i neke ovrhe na mirovinu naravno na njegovo ime. Da li se moram bojati da se računi prebace na mene bez mog znanja?

 

Naravno kako tamo ne živim ne želim imati s tim veze, živim na novoj lokaciji i sve svoje platim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako računi glase na oca, ovršni postupci će se pokrenuti protiv njega. Budući da stan nije u njegovom vlasništvu, stan se ne može ovršiti za njegova dugovanja. Jedina opasnost za vas su neplaćeni računi za zajedničku pričuvu koju po zakonu plaća vlasnik stana, pa sam stava da bi za naplatu pričuve bilo moguće utužiti neposredno vas.

 

Ažurirano

 

samo kod mene nisu kompletan proces prebacivanja stana odradili.

 

Što to znači? Tko je upisan kao vlasnik u zemljišnoj knjizi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako računi glase na oca, ovršni postupci će se pokrenuti protiv njega. Budući da stan nije u njegovom vlasništvu, stan se ne može ovršiti za njegova dugovanja. Jedina opasnost za vas su neplaćeni računi za zajedničku pričuvu koju po zakonu plaća vlasnik stana, pa sam stava da bi za naplatu pričuve bilo moguće utužiti neposredno vas.

 

Ažurirano

 

 

 

Što to znači? Tko je upisan kao vlasnik u zemljišnoj knjizi?

 

Isprike na otvaranju novog profila Karamark0, jer mi se ne može logirati na profil Karamarko.

 

​Neplaćeni računi za zajedničku pričuvu su i dalje na njegovo ime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

On živi tamo i neće mene tužiti. Sve usluge koje se mogu isključiti su redovito podmirene. Nije podmirio toplanu i takve račune gdje ga ne mogu isključiti, a da ne isključe cijelu zgradu.

 

Mogu li kako ja nahebati?

 

 

Onda ja neću nahebati dok je sve na njegovo ime iako sam vlasnik 1/2 stana, a ovrha se može naplatiti iz njegove mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s time misljenja sam da i neke usluge voda/struja/plin i sl... ako dodje do iskljucenja - davatelji istih nece htjeti ponovno ukljuciti na vase ime dok se stari dug ne podmiri!!

To je sve plaćeno jer otac tamo živi i mora to imati.

 

Znači nema opasnosti za mene jer računi nisu na moje ime i ja tamo ne živim? :propis:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa mogli ste onda nekog drugog politticara staviti :-D

 

Ako pokrenu ovrhu protiv njega i on prigovori da nije vlasnik tada mogu tuziti vas kao vlasnika za sve iznose koji nisu u zastari. Mogu i za ove koji jesu u zastari, ali to nece proci ako u postupku prigovorite zastari.

Upravo tako, a to bi se moglo i dogoditi, ako ne za ništa drugo, onda za komunalnu naknadu i zajedničku pričuvu koja je direktno vezana na ime vlasnika..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Moje pitanje je jako slično. Ja i moja sestra smo se od roditelja odselili prije 5 godina.

Dok je tata bio živ svi smo zajedno živjeli i računi su se platili na vrijeme. Stan je glasio na mamu, koja ga je prebacila na tatu. Kad je tata postao bolestan opet se stan prebacio ma mamu. Tata je umro, a mama je darovnim ugovorom pola stana darovala meni, a pola sestri.

Svi računi koji su bili na tatu prebačeni su na mamu iako stan glasi na mene i sestru. Ona živi od mirovine i sjela joj je ovrha zbog nekih računa. Može li ovrha sjesti na plaću od mene ili od sestre (stan je na nas, računi su na mamu koja tamo jedina živi). Do sad nismo imali problema.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niti jedan račun nije na moje ni sestrino ime. Nikad nismo prebacivali niti jedan račun na nas. Računi su bili na tatu pa su se prebacili na mamu.

 

Ako svi računi glase na majku, ovršni postupci se pokreću protiv nje, jedino da ona, u nekom od postupaka, prigovori da nije vlasnik, onda bi mogli Vas, kao vlasnike, teretiti za sve račune koji nisu u zastari, poglavito za one koji, temeljem vlasništva, glase na Vas kao vlasnike (komunalna naknada, zajednička pričuva)..., pa čak i za one koji su u zastari, ali na njih možete prigovarati i pozvati se na zastaru.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako svi računi glase na majku, ovršni postupci se pokreću protiv nje, jedino da ona, u nekom od postupaka, prigovori da nije vlasnik, onda bi mogli Vas, kao vlasnike, teretiti za sve račune koji nisu u zastari, poglavito za one koji, temeljem vlasništva, glase na Vas kao vlasnike (komunalna naknada, zajednička pričuva)..., pa čak i za one koji su u zastari, ali na njih možete prigovarati i pozvati se na zastaru.....

 

Ovrha joj je došla već prije 2 godine i uredno joj sjeda na mirovinu. Neće ona ništa prigovoriti jer ona živi tamo. Da se mene pita prodala bi svoju polovicu stana i uzela novac, no znamo da je to nemoguće bez da majka završi na ulici.

 

Stvarno svi računi glase na nju pa i komunalna naknada. Za stare račune će se pozvati na zastaru. Struju i sve ono što se može zbog neplaćanja iskopčati redovito podmiruje. Problem je na primjer toplana, kućni savjet, čistačica, no sve glasi na njezino ime. Ako do sada nitko to nije prebacio na sestru i mene pretpostavljam da ni neće.

 

Tamo ne živim niti imam ikakve koristi od tog stana (točnije polovice stana), samo mi je mrtvi kapital.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se mene pita prodala bi svoju polovicu stana i uzela novac, no znamo da je to nemoguće bez da majka završi na ulici.

Uvijek možete prodati, i majku zaštititi zabilježbom doživotnog uživanja, ali pitanje je kakve bi mizerne novce dobila u takvom slučaju.

A da vašu polovicu otkupi sestra?

 

 

Stvarno svi računi glase na nju pa i komunalna naknada. Za stare račune će se pozvati na zastaru. Struju i sve ono što se može zbog neplaćanja iskopčati redovito podmiruje. Problem je na primjer toplana, kućni savjet, čistačica, no sve glasi na njezino ime. Ako do sada nitko to nije prebacio na sestru i mene pretpostavljam da ni neće.

Vodite računa da bi te dugove mogli i naslijediti, ako majka ima još kakve druge imovine pa se ne odreknete nasljedstva. Osim toga, ako su to dugovi stana, drugi suvlasnici bi teoretski u postupku mogli uknjižiti dug kao teret u gruntovnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vodite računa da bi te dugove mogli i naslijediti, ako majka ima još kakve druge imovine pa se ne odreknete nasljedstva. Osim toga, ako su to dugovi stana, drugi suvlasnici bi teoretski u postupku mogli uknjižiti dug kao teret u gruntovnici.

Upravo to, a svoje mišljenje na koji način bi mogli adekvatno riješiti nastale probleme iznio sam u temi u kojoj pišete o istovjetnoj problematici..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija