Jump to content

Kupoprodajni ugovor, stranci, isplata u eurima


ACMILAN

Preporučene objave

Poštovani,

 

za građevinski teren imamo kupca/stranca iz Francuske te je dogovoren iznos u eurima.

Kupac želi sve u potpunosti prikazati u ugovoru tj. cijeli iznos u eurima.

Ukoliko plaćaju sa svog računa u inozemstvu na naš račun u HR, banka te eure konvertira u kune jer je uplata po osnovi kupnje nekretnine u HR.

Pokušali bi onda na taj način da oni otvore račun ovdje (svoj, za sebe) i sami sebi prebace eure iz inozemstva (ne za potrebu kupnje nekretnine) te nam daju gotovinu, muči me da li mi smijemo uzeti gotovinu u iznosu od 85.000 eur? Da li je smijemo uzeti i položiti na račun u eurima ili ostaviti doma i to je to, ugovor je potpisan, ovjeren, predan na poreznu i na uknjižbu i to je to?

Što je sa Zakonom o sprečavanju pranja novca? Da li smo dužni prijaviti to?

Zahvaljujem na odgovoru....

I još jedno pitanje - u ugovoru se onda navodi samo iznos u eurima, bez onog dijela s tečajem itd.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrlo velika vecina "osobnih" bankara ce vam reci da se razlika u kursevima konverzije ne moze zaobici... obratite se editirao moderator, taj znao svoj posao...

u ugovor se pise cijena u E sa protuvrijednoscu u kn po srednjem tecaju poslovne banke na dan placanja u kojoj kupac ima racun.

nadam se da sam bar malo pomogao..."

uređeno: od G-man
reklamiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušali bi onda na taj način da oni otvore račun ovdje (svoj, za sebe) i sami sebi prebace eure iz inozemstva (ne za potrebu kupnje nekretnine) te nam daju gotovinu, muči me da li mi smijemo uzeti gotovinu u iznosu od 85.000 eur? Da li je smijemo uzeti i položiti na račun u eurima ili ostaviti doma i to je to, ugovor je potpisan, ovjeren, predan na poreznu i na uknjižbu i to je to?

 

Da, najbolje da oni otvore račun ovdje (i da ne zaborave naručiti novac u poslovnici za dan isplate).

Vi možete uzeti gotovinu i spremiti doma, ili odmah uplatiti na svoj račun.

 

Moj savjet je da prvo kod bilježnika potpišete ugovor , ali bez tabularne izjave (bez odobrenja uknjižbe) . Zatim odete u banku, kupac podigne novac sa svog računa, u banci ga kod privatnog bankara odmah dade vama, vi položite na svoj račun, i onda odete ponovo kod JB i potpišete tabularnu ispravu.

Tako ne riskirate paradiranje uokolo s tolikim novcem, a i prodavatelj i kupac su pravno 'pokriveni'. Nikad se ne zna tko je sve načuo za transakciju.

 

 

Što je sa Zakonom o sprečavanju pranja novca? Da li smo dužni prijaviti to?

Ako uplačujete takav iznos na svoj račun, ispunit ćete formular i navesti da je izvor novca isplata prodane nekretnine.

 

 

I još jedno pitanje - u ugovoru se onda navodi samo iznos u eurima, bez onog dijela s tečajem itd.?

Bilježnik će vam ovjeriti što god želite, ali porezna uprava traži da cijena bude definirana u kunama.

Dakle, pišete ovo 'toliko eura po srednjem tečaju NBH (ili poslovne banke) na dan uplate'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, najbolje da oni otvore račun ovdje (i da ne zaborave naručiti novac u poslovnici za dan isplate).

Vi možete uzeti gotovinu i spremiti doma, ili odmah uplatiti na svoj račun.

...

Ako uplačujete takav iznos na svoj račun, ispunit ćete formular i navesti da je izvor novca isplata prodane nekretnine.

 

Ovo mi je sve jasno samo mi je još upitno da li smijemo uopće uzeti gotovinu u tolikom iznosu s obzirom na Zakon o sprečavanju pranja novca? Ili bi zapravo to trebalo napraviti bezgotovinski - s računa na račun? Ali u tom slučaju, prebacuju se kune, ne euri? To nam ne paše jer ako stavimo srednji tečaj tada mi stvarno toga dana za taj iznos kuna ne možemo kupiti 85.000 eura?

Mislite da je moguće u banci da oni podignu eure i mi uplatimo te eure sebi na račun i za prilog tom formularu dademo kupoprodajni ugovor? Ova opcija bi bila sasvim OK kad bi smjeli primiti gotovinu i položiti eure i kasnije podignuti eure kako želimo, a ne kune.

 

Zahvaljujem vam svima na odgovorima, evo baš se nalazimo u tim dilemama i kopamo po netu... i pitamo kako je tko to izveo i uglavnom svi uzmu gotovinu i doviđenja i nitko ih ništa ne pita, ali da li je to ispravno, to me muči...

Ove godine je navodno sve to puno bolje umreženo i inforatizirano (preko OIB-a) i ne bih voljela da nas neko pozove na red... iako je zapravo sve bilo ispravno navedeno u ugovoru i toliko primljeno. Čak nisu htjeli kupci niti manju cijenu staviti u ugovor da bi porezna eventualno manji porez razrezala što je u ovom slučaju bilo moguće.

Gledajuć s te strane... i da su sve htjeli kako treba, a očito nije problem plaćanja poreza, čudi me da nisu i dalje inzistirali da žele s računa u ino na račun u hr nama i što košta da košta... hm...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozete primiti toliko gotovine na ruke!

ali onaj tko ju podize mora se dan prije najaviti da ce taj iznos podici!

 

 

moze i uplatom na racun! u kunama naravno!

onda lijepo napisete po xyz eura po kupovnom tecaju banke u kojoj se to sve odvija!

 

 

 

Da, najbolje da oni otvore račun ovdje (i da ne zaborave naručiti novac u poslovnici za dan isplate).

Vi možete uzeti gotovinu i spremiti doma, ili odmah uplatiti na svoj račun.

...

Ako uplačujete takav iznos na svoj račun, ispunit ćete formular i navesti da je izvor novca isplata prodane nekretnine.

 

Ovo mi je sve jasno samo mi je još upitno da li smijemo uopće uzeti gotovinu u tolikom iznosu s obzirom na Zakon o sprečavanju pranja novca? Ili bi zapravo to trebalo napraviti bezgotovinski - s računa na račun? Ali u tom slučaju, prebacuju se kune, ne euri? To nam ne paše jer ako stavimo srednji tečaj tada mi stvarno toga dana za taj iznos kuna ne možemo kupiti 85.000 eura?

Mislite da je moguće u banci da oni podignu eure i mi uplatimo te eure sebi na račun i za prilog tom formularu dademo kupoprodajni ugovor? Ova opcija bi bila sasvim OK kad bi smjeli primiti gotovinu i položiti eure i kasnije podignuti eure kako želimo, a ne kune.

 

Zahvaljujem vam svima na odgovorima, evo baš se nalazimo u tim dilemama i kopamo po netu... i pitamo kako je tko to izveo i uglavnom svi uzmu gotovinu i doviđenja i nitko ih ništa ne pita, ali da li je to ispravno, to me muči...

Ove godine je navodno sve to puno bolje umreženo i inforatizirano (preko OIB-a) i ne bih voljela da nas neko pozove na red... iako je zapravo sve bilo ispravno navedeno u ugovoru i toliko primljeno. Čak nisu htjeli kupci niti manju cijenu staviti u ugovor da bi porezna eventualno manji porez razrezala što je u ovom slučaju bilo moguće.

Gledajuć s te strane... i da su sve htjeli kako treba, a očito nije problem plaćanja poreza, čudi me da nisu i dalje inzistirali da žele s računa u ino na račun u hr nama i što košta da košta... hm...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. dobili ste jednu privatnu poruku u inboks

2. da ne biste "poplasili" kupca, uradite slijedece:

potpisite predugovor (a mozete odmah i ugovor, mozete bez ikakvog razmisljanja i briga!) sa prethodno uzetom kaparom (sve to ovjereno kod notara), najbolje 10% od krajnje ugovorene kupprod. cijene (ako se necka, moze i manje)

3. iako ce vam u ugovoru stajati "kupac snosi kompletne troskove prenosa vlasnistva", dan prije dogovorene definitivne isplate, odite saami za svoj trosak ovjeriti tab. izjavu, kod nekog kupcu nepoznatog(!) notara - ne kod notara kod kog ste ovjeravali ugovor ... (ako je jako posten kupac, onda ce vam na licu mjesta nadoknaditi isti trosak... ako nije/nece, nemojte jahati na 6,5E)

4. novce (=eure) cete dobiti prenete sa njegovog domaceg(!) deviznog na vas devizni domaci racun, cime necete imati ikakve gubitke (a cjelokupan iznos i dalje u E!)

5. u banci cete naglasiti da se radi o kupoprodaji nekretnine, tako da necete doci pod udar "sepe" (=nekakva agencija, nbh ili sl.)

6. naci cete se u banci (trebate imati otvoren devizni racun u istoj banci (=inboks)), bankar vam pokaze iznos na njegovom tekucem deviznom racunu, vi mu predajete pred bankarom tab. izjavu (najbolje u banci, jer tamo niko ne dolazi na ideje da pred naoruzanim zastitarem "cini neka cuda" - ne po nekakvim kaficima, bezveznim uredima i sl.)...

7. kad su (=istog trena) sjeli novci na vas racun, samoinicijativno pred bankarem pocinjete sa predajom kljuceva tog npr. stana, i gotova prica.

ovo je najbolji i najelegantniji nacin cjelokupne transakcije - nisam advokat, ni pravnik... ali ce vam svaki "covjek s iskustvom" reci da se to tako radi. (a i moderatori potvrditi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na taj opisani nacin necete nosakati kn po ulici da bi hodali po mjenjacnicama i pregovarali sa ciljem da bi po sto povoljnijem kursu mijenjali u E isl. angazmani - to vam je usteda od skoro 1.200E...tek toliko da znate.

 

Ažurirano

 

to su upute prvenstveno za stanove i kuce... za livade, njive i sl. - vrlo slicno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo mi je sve jasno samo mi je još upitno da li smijemo uopće uzeti gotovinu u tolikom iznosu s obzirom na Zakon o sprečavanju pranja novca?

 

Mogli biste imati problema kada biste s tolikim iznosom gotovine bili primjerice zatečeni pri prelasku granice. Ili ako bi uplata dolazila iz neke 'sumnjive' (uvjetno rečeno) države poput Jemena ili Kolumbije. Zakon o spriječavanju pranja novca spriječava da se novac od ilegalnih aktivnosti vraća u sustav lažnim transakcijama i tako legalizira. Vi imate stvarni ugovor za kupoprodaju nekretnine sa realnom cijenom, a kupac je iz druge članice EU . Pranje novca bilo bi recimo da to zemljište fiktivno prodajete za milijun, pa kupcu vraćate u kešu razliku do realne cijene (česta metoda pranja novca).

 

Mislite da je moguće u banci da oni podignu eure i mi uplatimo te eure sebi na račun i za prilog tom formularu dademo kupoprodajni ugovor? Ova opcija bi bila sasvim OK kad bi smjeli primiti gotovinu i položiti eure i kasnije podignuti eure kako želimo, a ne kune.

Osobno sam radio takve transakcije, i nikad dosad nisam imao baš nikakvih problema.

 

Ili bi zapravo to trebalo napraviti bezgotovinski - s računa na račun? Ali u tom slučaju, prebacuju se kune, ne euri? To nam ne paše jer ako stavimo srednji tečaj tada mi stvarno toga dana za taj iznos kuna ne možemo kupiti 85.000 eura?

 

Raspitajte se kod osobnog bankara koji tečaj možete dobiti za takvu konverziju. Moraate se pogađati kao na placu.

Tečaj koji je istaknut u banci je uglavnom za slučaj kad netko dođe razmijeniti par novčanica, i za naivne bedake koji ne pitaju.

Jednom prilikom sam kao klijent banke (i to je uvjet) trebao uplatiti pozamašni iznos u kunama za nešto, a imao sam depozit u eurima. Otvoreno sam pitao osobnu bankaricu/šeficu poslovnice mogu li mi konverziju obaviti po dati uz minimalnu naknadu, kao što bih za takav iznos dobio vrlo povoljan tečaj u mjenjačnici kod poznanika. Ona je nazvaa izravno dealera banke koji radi na tržištu novca, i dogovorili smo tečaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem svima još jednom!

Za 2 tjedna cemo vjerojatno riješiti sve pa ću napisati kako je prošlo. Možda još nekome bude koristilo.

Predugovor smo potpisali, nismo taj dio definirali precizno jer ni jednoj strani nije odgovaralo. Kupci su sigurni i ulijevaju povjerenje (naravno, opreza nikada dosta).

Oni su otvorili račun u banci ovdje pa ćemo morati tamo i mi otvoriti račun i prije svega dogovoriti se s bankarom.

Oni dolaze na jedan dan tako da sve moramo obaviti istog dana - od bilježnika, banke i predaje na uknjižbu.

Možda netko zna za Poreznu, da li je dovoljno ako javni bilježnik proslijedi ugovor ili i tamo moramo predati osobno?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda netko zna za Poreznu, da li je dovoljno ako javni bilježnik proslijedi ugovor ili i tamo moramo predati osobno?

Bilježnik šalje primjerak poreznoj, ali kupac mora prijaviti transakciju za razrez poreza.

Možete otići u nadležnu poreznu upravu da vam unarijed daju formular i objasne koje sve dokumente kupac treba priložiti prilikom prijave poreza.

 

Kod JB obavezno tražite da vam ovjeri (kupcu) original i bar tri kopije (ovjera jedne kopije tada košta tek dvadesetak kuna)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon svega dogovoreno je sljedece:

Dolaze za nekoliko dana.

Potpisujemo i ovjeravamo ugovor i tabularnu koju cemo im dati kad na ruke isplate ugovoreni iznos, a to ce biti u roku od 30 dana od potpisivanja. Tada cemo dati tabularnu i mogu na uknjizbu.

S obzirom da mozda nece moci osobno ici na poreznu, mozemo li mi predati umjesto njih? Ili moraju slati postom? Isto je pitanje za uknjizbu.

Malo su komplicirani jer nemaju vremena pa smo ajde ponudili pomoc da im olaksamo.

Takodjer pitanje - ako su to dva kupca da li je nuzno da se navodi da svaki kupiju 1/2 ili ukoliko se ne navede se to podrazumijeva odnosno smatra se da je kupljeno u jednakim dijelovima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žurilo se njima ili ne, ne zaboravite da u cijeloj prići oni moraju dobiti naš OIB od porezne.

 

Osobama koje nemaju hrvatsko državljstvo, OIB se određuje i dodeljuje kod prijave boravka na poručju RH, i ono bitnije za ovu priću, kada je nastao povod za pračenje.

 

Povod za pračenje nastaje iz nekoliko razloga, i to među ostalima kada strana osoba postaje poreznim obveznikom jer stjeće imovinu na koju se plaća porez, i upisuje se u službenu evidenciju u kojoj se vodi vlasništvo te imovine (kupovina nekretnine-porez na promet nekretnina, vlasništvo nekretnine-upis u gruntonicu).

 

Ovo oko gruntovice vam je posebno bitno jer Zakon o zemljšnim knjigama u čl.54 st.3 kaže, "U ispravama (isprave podobne za uknjižbu, u vašem slučaju kupoprodajni+tabularna) iz stavka 1. ovoga članka koje su nastale nakon dana stupanja na snagu ovoga Zakona moraju biti navedeni osobni identifikacijski brojevi svih stranaka u postupku". Pa da ih ne bi odbili zbog te "sitnice" i nabravili i sebi i njima problem. Također bi trebalo biti točno navedeno koliko tko od stjeće koje udjele (svaki 1/2 kako ste napisali).

 

Poslove oko porezne i gruntovnice može za njih odraditi opunomočenik, temeljem čl.53 ZZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon svega dogovoreno je sljedece:

Dolaze za nekoliko dana.

Potpisujemo i ovjeravamo ugovor i tabularnu koju cemo im dati kad na ruke isplate ugovoreni iznos, a to ce biti u roku od 30 dana od potpisivanja. Tada cemo dati tabularnu i mogu na uknjizbu.

Tabularnu ovjerite tek kada vam isplate novac. Ne prije. Teoretski, oni bi mogli kod JB podići kopiju tabularne i upisati vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija