Jump to content

Zašto policija ne kažnjava sporu vožnju?


apartman

Preporučene objave

Problem je kako procijeniti sporu vožnju - primjerice u naseljenom mjestu sa 50 km/h ograničenjem, što bi bila spora vožnja po vama? Gdje naći i kako definirati granicu je ključ svega.

 

A kao što i Drot kaže, ima kažnjavanja, istina vrlo rijetkog, ali ima, pogotovo tamo gdje se dovodi u rizik sigurnost prometa takvom vožnjom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto ti misliš da kažnjava?

Postoje li npr. kamere koje bilježe sporu vožnju? Ne...

Prema tome, odgovor na tvoje pitanje je jasno

 

Ja znam da kažnjava, npr. štopanje kolona na cestama u sezoni.:-D

 

A sad, za ovo ostalo vrijedi što je G-man napisao, a najbitnije je kad bi napisao na što točno misliš, tj. ciljaš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo bih postavio pitanje - zbog čega policija ne kažnjava sporu vožnju?

 

Nema smisla kažnjavati one koji sporo voze, ako pritom ne ometaju druge sudionike u vožnji. Nije isto vozi li se netko 30 na sat na praznoj cesti, ili je stvorio kolončinu od 200 vozila.

Osobno sam mjšljenja da bi policija 'prespore vozače' trebala mnogo češće zaustavljati i provjeravati, ali ne nužno i kažnjavati. Ako netko presporo vozi, to može biti indikacija da nije sposoban za sigurnu vožnju, da je pod utjecajem opijata, ... da razgovara mobitelom (kakve veze ima koristi li pritom 'hands free' ili ne?) , ili da mu vozilo nije ispravno ...

U nekim slučajevima ne bi bilo zgorega poslati vozača na provjeru sposobnosti. A ako je vozilo neispravno, isključiti ga iz prometa (osim ako baš vozač ne uvjeri policajca da vozi auto mehaničaru 'tu iza ugla'...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ovako; osoba vozi 40 km/h na dijelu ceste gdje je dozvoljeno 60 km/h.

Iza te osobe, nalazi se osoba koja nekamo žuri (opravdano ili neopravdano, nije bitno), i prisiljena je zaobići tu osobu ispred sebe koja sporo vozi (moguće je da je osoba koa sporo vozi - pijana, ili razgovara na mobitel, ili namjerno usporava... ili milijun drugih razloga)...

 

I sad ovako, osoba koja pokušava zaobići, dovodi sebe u opasnu situaciju (svako obilaženje je rizik, manji ili veći)...

I prilikom preticanja, osoba izazove prometnu nesreću.

 

Tko je tu kriv?

Osoba koja vozi sporo, ili osoba koja je preticala?

Po meni, obje osobe su krive.

Dakle, čak i osoba koja vozi sporo je kriva, i upravo zato treba preventivno djelovati na spore vozače, jednako kao što se preventivno djeluje i na brze vozače.

Ne vidim kako to nitko ovdje ne razumije.

Samo za primjer; vani se kažnjava spora vožnja, čak i ako nema kolone iza, jer zakon jasno definira pojam spore vožnje.

 

Pa očito je da je zakonodavac to propisao s nekakvim razlogom.

Zašto se onda zakon ne provodi?

 

OK, jasan mi je odgovor... ne živimo na zapadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vožnja 40 nije zabranjena tamo gdje je ograničenje 60 i ne podliježe nikakvoj sankciji. Nije 60 obavezna brzina, nego najveća dopuštena, a tko će biti kriv ovisi o samoj situaciji, s brzinom ili bez nje.

 

Inače, pretjecanje i jest dozvoljeno i predviđeno u takvim situacijama (kad je jedan sporiji od dozvoljene brzine), jer nije dozvoljeno preteći onog tko vozi 60 tamo gdje je ograničenje 60.

 

Koji dio je tebi tu sad sporan da te nitko od nas ne razumije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

članak 51. stavak 3.

 

A što se tiče drugog dijela; svako obilaženje je rizik, manji ili veći. Stoga, ukoliko prilikom pretjecanja sporog vozila nastane nesreća, po meni, osim brzog vozača, kriv je i spori vozač.

Imali smo prilike vidjeti takve situacije, sa smrtnim posljedicama, također.

 

Ako takve situacije provociraju smrtne posljedice, zašto se onda takve postupke ne prevenira?

Zbilja ne razumijem u čemu je sad problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak koji citiraš je kada je brzina manja od polovice najveće dopuštene, a to u ovom primjeru (60/40) nije slučaj, pa nema niti prekršaja.

 

Što se tiče krivnje, ona se uvijek gleda u odnosu na svaki pojedini slučaj i tu si u pravu - moguće je da zbog sporog vozača dođe do prometne nesreće, ali to će se utvrditi za svaku pojedinu. U normalnim uvjetima vožnje, ako netko vozi 40 na cesti s ograničenjem 60 i ne stvara kolonu i ne usporava promet, nije u prekršaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no dobro, možemo unedogled.. uglavnom, poanta je - kad bi se sankcionirali spori vozači, broj prometnih nesreća bi se smanjio.

Ne vidim zbog čega ovako plemenit cilj nitko ne želi provoditi u djelo.

I na kraju, zašto se na zapadu kažnjava spora vožnja, a kod nas ne?

Primjerice, kad sam kao mlad i neiskusan vozač vozio kroz Njemačku, na jednom dijelu ceste sam vozio 40 km/h, nisam stvarao kolonu, ali svejedno, policija me je kaznila.

Ako oni kažnjavaju sporu vožnju, zašto naši to ne rade?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjerice, kad sam kao mlad i neiskusan vozač vozio kroz Njemačku, na jednom dijelu ceste sam vozio 40 km/h, nisam stvarao kolonu, ali svejedno, policija me je kaznila.

 

Vjerojatno ste vozili cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila koja ima minimalno propisanu brzinu, a što se i kod nas kažnjava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u svojoj vozačkoj karijeri sam se nagledao svakakvih slučajeva spore vožnje....mogao bi romene o tome pisati.....ali jednom prigodom sam vozio gume za presretača i to ne u MUP nego kod vulkanizera ,gdje bio presretač. i policajac mi je rekao-samo nazovite kad neko sporo vozi-mi ćemo doći....i dao mi je br moba!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no dobro, možemo unedogled.. uglavnom, poanta je - kad bi se sankcionirali spori vozači, broj prometnih nesreća bi se smanjio.

Ne vidim zbog čega ovako plemenit cilj nitko ne želi provoditi u djelo.

 

U vezi ove problematike...

Analize koje sam čitao ukazuju da su najveći problem po ovom pitanju razni potpuno besmisleno postavljeni znakovi koji ograničavaju brzinu mnogo ispod realne potrebe. I onda se tu nađu s jedne strane vozači koji primjerice žele poštivati to ograničenje, ali neki drugi zbog toga izgube živce i pretiču...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija