Jump to content

Zakon o gradnji i gradnja bez drađevinske dozvole


jupiter24

Preporučene objave

Dobar dan,

molio bih savjet za sljedeću situaciju.

 

Naime naslijedio sam staru kuću iz 1964. godine koju sam kakva je bila u potpunosti legalizirao (po popularnom legalizacijskom zakonu koji se tiče objekata izgrađenih do 31.06.2013). Kuću sam renovirao iznutra prošle godine te sam se u istu uselio. E sad, kako za kuću nemam natkriveno stepenište niti imam napravljeno stepenište za tavanski dio kuće, ja bih sada to išeo polako dograđivati. Dogradnja bi bila cca 4 m x 9 metara s time da bih oko cijele kuće napravio armirano betonsku konstrukciju kojom bi pojačao postojeće temelje i samo krovište oslonio na tu konstrukciju.

 

Moje prvo pitanje je, ako ja to napravim bez dozvole (da sada ne plaćam projektnu dokumentaciju, komunalne i vodne naknade i slične takse jer mislim da bih taj novac sada bolje uložio u gradnju) da li ja mogu kasnije legalizirati to kao izvedeno stanje?

 

Drugo pitanje je da li mi je ta legalizacija izvedenog stanja ako je moguća skuplja od redovnog postupka (znači da prvo ishodujem građevinsku dozvolu i onda tek gradnja)?

 

Unaprijed hvala na bilo kakvom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi vam dobro prvo se savjetovati s nekim ovl.arhitektom jer koliko sam uspio shvatiti neke radove bi mogli izvesti prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima, dakle bez ili sa samo glavnim projektom. Da ne ispadne da ste sami nešto gradili pa je bila potrebna i građevinska i sve ostalo. Tad bi vas legalizacija koštala više nego redovan postupak, obračun doprinosa bez popusta te sama kazna za zadržavanje objekta mnogo veća nego po zakonu o legalizaciji iz 2011-12.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi vam dobro prvo se savjetovati s nekim ovl.arhitektom jer koliko sam uspio shvatiti neke radove bi mogli izvesti prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima, dakle bez ili sa samo glavnim projektom. Da ne ispadne da ste sami nešto gradili pa je bila potrebna i građevinska i sve ostalo. Tad bi vas legalizacija koštala više nego redovan postupak, obračun doprinosa bez popusta te sama kazna za zadržavanje objekta mnogo veća nego po zakonu o legalizaciji iz 2011-12.

 

POštovani, hvala Vam na odgovoru, međutim, ja to kasnije ne bih legalizirao po zakonu o legalizaciji iz 2011 i 2012 godine već po redovnom zakonu o gradnju (mislim da je posljednji iz 2016 godine. Kakva je tu situacija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste me razumjeli. Pa ni ne možete više legalizirati po Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12, 143/13). Jedino po trenutno važečim propisima, a to vam znaći kao što napisah, doprinosi bez popusta, kazna za zadržavanje objekta koja je veća te ono najbitnije, da li je to što ste dogradili uopće moguće legalizirati na osnovu onoga što dopuštaju prostorni planovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija