Jump to content

Izvanbračno dijete jednog od roditelja. Prava djece.


zgusrcu

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Tražio sam ali nisam pronašao točno pitanje koje me zanimalo pa evo da pitam ...

 

Naime, jedno od mojih roditelja ima izvanbračno dijete (još nije utvrđeno DNA analizom ali pišem ovo sve pod pretpostavkom da je). Roditelji su mi prije 5 godina darovali njihovu kuću i od tada je kuća u mome vlasništvu.

 

Zanima me slijedeće:

 

  • koja prava izvanbračno dijete ima na kuću koju su mi darovali roditelji i postoji li mogućnost da se moja kuća bude kasnije dijelila ili što već ako je u mome vlasništvu već 5god?
  • kolika prava izvanbračno dijete ima na njihovu drugu kuću koja je prepisana npr. na drugoga supružnika koji nema izvanbračno dijete?

 

Tekst se čini okrutan i razmiljivo mi je ukoliko netko bude drzak prema meni ali pričati cijelu priču i objašnjavati nema smisla, zanima me samo pravna priča ...

 

Zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju smrti roditelja izvanbračnog djeteta, isto dijete će moći tražiti nužni dio, ukoliko iz preostale imovine roditelja on ne bi bio namiren u visini najmanje svog nužnog dijela, što znači da bi isti bio povrijeđen.

 

Kod izračuna visine njegova nužnog dijela, u računicu se uzimaju i svi darovi koje je roditelj za života učinio preostalim zakonskim nasljednicima (dakle ove darovane nekretnine), i tu onda ukoliko ispada da ostatak imovine iza roditelja ne bi podmirio visinu nužnog dijela izvanbračnog djeteta koji bi iznosio 1/6 cjelokupne vrijednosti ostavine (a pod pretpostavkom da zakonski nasljednici budete vi, izvanbračno dijete i bračni drug ostavitelja), izvanbračno dijete steklo bi udio u darovanim nekretninama do visine potrebne da se namiri njegov nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm ... pričao sam sa odvjetnikom i dobio sam drugačiji odgovor nego ovdje pa sam sada malo zbunjen ... Koliko sam shvatio odvjetnika ukoliko je darovni ugovor sklopljen, u ovome slučaju izvanbračno dijete nema pravo za tom imovinom nego samo nužnom ...

 

Kada smo kod ugovora ima li ovaj članak naveden u ugovoru važnost?

 

Darovatelj dozvoljava daroprimatelju da se temeljem ovoga ugovora, bez ikakvoga daljnjega odobrenja darovatelja, uknjiži kao vlasnik na darovanu mu nekretninu, u zemljišnim knjigama nadležnoga suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm ... pričao sam sa odvjetnikom i dobio sam drugačiji odgovor nego ovdje pa sam sada malo zbunjen ... Koliko sam shvatio odvjetnika ukoliko je darovni ugovor sklopljen, u ovome slučaju izvanbračno dijete nema pravo za tom imovinom nego samo nužnom ...

 

Vidite si čl. 71. i 72. Zakona o nasljeđivanju.

 

Kada smo kod ugovora ima li ovaj članak naveden u ugovoru važnost?

 

Darovatelj dozvoljava daroprimatelju da se temeljem ovoga ugovora, bez ikakvoga daljnjega odobrenja darovatelja, uknjiži kao vlasnik na darovanu mu nekretninu, u zemljišnim knjigama nadležnoga suda

 

Ovo je clausula intabulandi, koja je nužna za uknjižbu knjižnog prava na stjecatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija