Jump to content

Rad u inozemstvu (obveza plaćanja poreza i prava)


Cak

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Nalazim se u jednoj prilično kompliciranoj situaciji i nigdje ne mogu dobiti konkretan odgovor, tj. barem 2 identična, uključujući porezne uprave i porezne savjetnike :)

 

Naime, radim za kompaniju čije je stvarno sjedište u Švicarskoj, a baziran sam u Rumunjskoj i po rumunjskim zakonima se smatram rumunjskim poreznim rezidentom. Porezni rezident sam i u Hr jer imam nekretninu u vlasništvu.

 

Porez i doprinose kompanija plaća u Rumunjskoj (16% porez na dohodak i 16.5% socijalni doprinosi) i u Švicarskoj (oko 5% s obzirom na obiteljsku situaciju-nezaposlena supruga i jedno dijete).

 

Medutim, izgleda da bi porez trebao plaćati i u Hr, tj. razliku do punog iznosa. To mi je zbilja prilično glupo. Najpoštenije radim, plaćam poreze i sada ispada da bi trebao plaćati u 3 različite države. U ovoj državi zbilja izgleda najbolje prolaze kriminalci ako je ovo sve točno. Inače sam zaposlen u medunarodnom zračnom prometu, a to bi moglo biti bitno jer se te stvari spominju u ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

 

Da li sam pravno dužan plaćati porez u Hr i ako da po kojim točno odredbama i kojih zakona ili pravilnika?

 

Hvala unaprijed na trudu i odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Naime, radim za kompaniju čije je stvarno sjedište u Švicarskoj, a baziran sam u Rumunjskoj i po rumunjskim zakonima se smatram rumunjskim poreznim rezidentom. Porezni rezident sam i u Hr jer imam nekretninu u vlasništvu.

 

Ako boraviš vani duže od 183 dana nisi rezident u RH bez obzira što posjeduješ nekretnine.Tamo primaš plaću i tamo si platio porez.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija