Jump to content

Bankarska prijevara


Tontonis

Preporučene objave

Dana 01. travnja 2014. godine u restoranu XXXXX na nagovor XXXXX i XXXXX, inače XXXXX je moj dugogodišnji poznanik, ispunio sam zahtjev za izdavanje kredita u „XXXXX banci“ u trgovačkom centru „XXXXX“ u Zagrebu. Iznos kredita iznosio je 5 000 €.

Prethodnih dana poznanik XXXXX nagovarao me na podizanje gore navedenog kredita, iako nisam u radnom odnosu i ne ispunjavam apsolutno nikakve uvjete za podizanje istog. Tvrdio je da nema veze što nisam zaposlen, da je njegova majka isto učinila iako je nezaposlena i da neće biti nikakvih problema oko toga. Obećao mi je 10 000 kn od cjelokupnog iznosa kredita, koji je iznosio 37 000 KN, a ostatak da predam XXXXX odmah po podizanju iznosa. Ostatak je trebao biti njihova provizija što su sredili podizanje kredita. XXXXX mi je rekao da platim prve 3 rate i nakon toga više neću morati plaćati te će se kredit izbrisati ( iz papira koje posjedujem vidljivo je da je prvih 5 rata plačeno, a ja ih platio nisam). U to vrijeme nisam posumnjao da bi mogao biti prevaren, pogotovo ne od dugogodišnjeg poznanika, iz razloga što sam u bio u dosta lošem psihičkom stanju te sam nekoliko tjedana nakon toga bio hospitaliziran. Inače bolujem od bipolarnog poremećaja (F31). Iako nisam smatrao da se radi o prevari, javila se doza sumnje u sve to iz razloga što moj potpis nema valjanost bez prisustva skrbnika iz gore navednog razloga.

 

Nekoliko dana nakon toga točnije 04. travnja 2014. godine XXXXX je nazvao XXXXX da je kredit odobren te da me XXXXX doveze u Zagreb kako bi podigao isti. XXXXX me pokupio kod kuće te smo krenuli u Zagreb. Po dolasku pred „XXXXX“ čekao nas je XXXXX. Nakon ulaska u trgovački centar zaposlenica banke XXXXX čekala nas je u prostoru trgovačkog centra 50-tak metara ispred banke. Obratila se XXXXX te mu rekla da ja dođem u banku za 5 min. XXXXX me uputio u poslovnicu banke nakon par minuta te rekao da samo sjednem i čekam da me gospođa pozove. Nakon što me zaposlenica primila ispunio sam mjenice koje mi je prethodno dao XXXXX. Zaposlenica banke me poslala kod javnog bilježnika, nakon što sam se vratio i predao joj papire rekla je da će me zvati kroz razdoblje od pola sata. Otišao sam van trgovačkog centra sa XXXXX a XXXXX je ostao u krugu trgovačkog centra. Nakon otprilike pola sata XXXXX je zvao XXXXX i rekao da se vratimo u banku. Kada smo se vratili ispred banke čekao nas je XXXXX te smo svi skupa ušli u poslovnicu banke. Došli smo do šaltera na kojem je bio muškarac, zaposlenik banke. XXXXX mu se obraća prijateljski te mu govori da nam preda novčanice u što većim apoenima. Sav iznos je bio u apoenima od 500 HRK. Ja sam uzeo iznos te kuvertu s novcima stavio prednji desni džep na trapericama. Nakon izlaska iz poslovnice banke novce sam predao XXXXX nakon čega su on i XXXXX otišli u nepoznatom smjeru a ja sam ih čekao u kafiću ispred trgovačkog centra. Kad su se vratili XXXXX mi je predao 10 000 KN. Nakon toga sjeli smo u XXXXX auto te se zaputili doma.

 

Nakon svega toga XXXXX me nagovarao na podizanje još jednog kredita u iznosu od 30 000 € na što sam pristao, XXXXX je sam ispunio zahtjeve te sam ih ja potpisao. Nakon toga završio sam na lječenju, a u međuvremenu jedan kredit na iznos od 30 000 € je odobren. Pošto sam sam bio u bolnici nisam mogao podići kredit i od toga nije bilo ništa.

Inače, XXXXX i XXXXX su osobe sa podebljim policijskim dosjeom.

Za sve gore navedeno posjedujem konkretne dokaze te posjedujem liječničku dokumentaciju o povijesti bolesti.

 

Ovo sve navodim iz razloga što mi je dana 19. listopada 2016. godine poštar donio prijedlog za ovrhu zbog gore navedenog kredita iako su me uvjerili da ništa neću morati plaćati.

 

Kako postupiti u ovom slucaju?

uređeno: od drot13
brisanje imena i naziva
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate osnove za podnošenje kaznene prijave protiv dotične osobe nadležnom Općinskom DORH-u.

 

Inače, da se ne radi o osobi sa spomenutom dijagnozom, rekao bih da će vam prijava biti odbačena 100%, jer pravila oko kredita su, manje-više svima vrlo jasna i osim ako istom prilikom niste sklopili nekakav ugovor sa osobom koja vas je na sve nagovorila (pa onda to izigrala), a kojim ugovorom bi se ona obvezala vraćati kredit - vrlo bi teško bilo dokazati da ste dovedeni u zabludu.

 

No, u vašem slučaju, spomenuta dijagnoza itekako će utjecati na percepciju samog DORH-a, stoga vam je moj savjet da otiđete direktno njima i podneste prijavu na zapisnik.

 

Imao bih štošta reći i na ovaj očito prijateljski odnos i očito vrlo dobro uhodani biznis (niste jedini kojeg su ovako prešli 1000%) između osoba koje su vas nasamarile i djelatnika banke, jer što oni imaju tamo raditi, ako vi podižete kredit? No, neću to spominjati, jer to će biti nemoguće dokazati. Koncentrirajte se na ove osobe koje su vas dovele u zabludu. I svakako ponesite svu dokumentaciju koju imate, kao i onu o vašoj dijagnozi te ne bi bilo loše da sa vama bude skrbnik.

 

A inače, sam ugovor o kreditu je, po meni, ništetan. Ali, to je građansko-pravni segment priče, s kojim se zasad barem, nema smisla baviti.

 

Također sugeriram angažman odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tontonis, obrisao sam imena i nazive iz tvog upisa. Nisu bitni za događaj i kvalifikaciju djela niti za odgovore koje ćeš tu dobiti, a njihovo obavljivanje je suprotno pravilima foruma. Ovo ti je samo informacija da znaš što se dogodilo s tvojim upisom.

drote,može mala sugestija..možda bi bilo bolje da si jedno ime preimenovo u npr xxx,drugo u yyy itd...radi lakšeg pračenja...ovako pošto su svi xxx ,malo se teže pokopča tko je šta u priči rekao ili radio :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija