Jump to content

troškovi sudskog postupka


džurdža

Preporučene objave

Vodila su se dva sudska spora sa istim strankama i istim odvjetnicima. Sudilo se o istom ugovoru. Zato su bila dva jer su se u prvom nasljednici tužitelja izjasnili da ne žele se prihvatiti spora i platili su dosuđene troškove 2009. godine.

U drugom sporu je tuženik postao tužitelj. Izgubio je spor i sad on mora platiti troškove.

Bit stvari je da se sad njegov odvjetnik sjetio da mu nisu 2009. uplačena sredstva iz prvog postupka.

Protivna stranka više ne može naći uplatnicu. Njezin odvjetnik prijeti domišljatom odvjetniku ovrhom ali ovaj odgovara da će odgovoriti protuovrhom.

Molim savjet:

Kako doći do poštanske uplatnice? Kako natjerati odvjetnika da se prekontroliraju uplate? Možda neki drugi savjet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..platili su dosuđene troškove 2009. godine.

U drugom sporu je tuženik postao tužitelj. Izgubio je spor i sad on mora platiti troškove.

Bit stvari je da se sad njegov odvjetnik sjetio da mu nisu 2009. uplačena sredstva iz prvog postupka.

Protivna stranka više ne može naći uplatnicu. Njezin odvjetnik prijeti domišljatom odvjetniku ovrhom ali ovaj odgovara da će odgovoriti protuovrhom.

Molim savjet:

Kako doći do poštanske uplatnice? Kako natjerati odvjetnika da se prekontroliraju uplate? Možda neki drugi savjet?

 

Zanimljivo pitanje koje pokazuje kako se odvjetnici "prepucavaju" preko svojih stranaka...

 

1. Postoji mogućnost da se sjeti u kojoj pošti je uplatnica uplaćena, te u toj pošti pokušati naći presliku iste....

2. Također postoji mogućnost da se u predmetu vođenom 2009. godine nalazi preslika uplatnica plaćenih troškova, mada bi, vjerujem, da je tako, to već utvrdio ovaj drugi odvjetnik...

3. Obratiti se Hrv. odvjetničkoj komori (HOK-u), te bi oni, možebitno, zatražili od odvjetnika da se prekontroliraju uplate u broju predmeta iz 2009. godine, te da, ako je stvarno plaćeno, to i prizna...

 

Iskreno, drugih mogućnosti ne vidim, jedino se potruditi i probati naći uplatnicu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada nastupa zastara po ovom slučaju?

 

Za odvjetničke usluge primjenjuje se opći zastarni rok u trajanju od 5 godina (čl. 225. ZOO), no međutim, iz Vašeg posta proizlazi da su ti troškovi utvrđeni sudskom presudom, te bi, ako je tako, zastarni rok bio 10 godina (čl. 233. ZOO)......

 

Ako bi se radilo o sudskim pristojbama, što sam mišljenja da ovdje nije slučaj, primjenjivao bi se rok zastare od 5 godina (čl. 10. Zakona o sudskim pristojbama)...

 

Osobno mislim da se ipak radi o zastari od 10 godina, tražbine utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom (čl. 233. ZOO), po čemu isto još nebi bilo u zastari, a čemu govori u prilog i postupanje Vašeg odvjetnika, jer bi se on zasigurno pozivao na zastaru da ista postoji, a nebi, kako navodite, odgovarao protuovrhom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tome bi bilo 5 godina, no čudno mi je kako se Vaš odvjetnik ne poziva na zastaru, već protuovrhu...

Ali, opet, gledajući u globalu, čim je u presudi pozvan njihov odvjetnik da dostavi troškovnik u roku 15 dana, iz samog toga bi proizlazilo da su i ti troškovi sastavni dio presude, iskreno, specifičan slučaj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tome bi bilo 5 godina, no čudno mi je kako se Vaš odvjetnik ne poziva na zastaru, već protuovrhu...

Ali, opet, gledajući u globalu, čim je u presudi pozvan njihov odvjetnik da dostavi troškovnik u roku 15 dana, iz samog toga bi proizlazilo da su i ti troškovi sastavni dio presude, iskreno, specifičan slučaj...

 

Obratno je moj je dobio parnicu i očekuje da mu ovaj "domišljati" odvjetnik uplati troškove a ovaj se sad sjetio nepostoječeg duga iz parnice koju smo mi kao nasljednici tužitelja povukli tj zatvorili 2009. Punih 5 godina su se iznova parničili ("domišljati" je tužio) i ni spomena o nekom dugu. To je malo mjesto i oni se susreću svakodnevno u sudu. Naš je najprije rekao da ćemo "domišljatog" ovršiti a sad tvrdi da će "domišljati" stavit protuovrhu i da nema pomoći ako ne nađemo uplatnicu. I da ćemo mi opet morati i tada u ovršnom dokazivati uplatu. Stvarno ne znamo što da mislimo o svemu tome...:place: Ispada da je jednostavnije nas natjerati da dva puta uplatimo nego "domišljatog" da pokaže transakcije računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite krivo sam shvatio, mislio sam da Vam taj, kako Vi pišete "domišljati", prijeti ovrhom, a Vaš protuovrhom, sve ostalo ostaje isto, a ako Vam ipak zatreba uplatnica kao dokaz, u prvom postu sam napisao na koji način možete probati pribaviti istu...

No, vjerujem da će to ipak Vaš odvjetnik sve lijepo riješiti, imajte povjerenja u njega....

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija