Jump to content

Pokretanjeprekršajnog postupka


kraki

Preporučene objave

Molim pomoć,

početkom rujna kontrolori hrt su bili u mom poslovnom prostoru, na vratima, nisu ulazili.Vidjeli su tv prijamnik,ugašen.Pročitali su moje podatke ( ime,prezime, obrt,adresu) sa ulaznih vrata.

Nakon mjesec dana poslali su mi opomenu po zapisniku na platim 240 kn ili će pokrenuti prekršajni postupak.Napisala sam prigovor , i jučer sam dobila odgovor na taj prigovor u kojem pišu da ga ne uvažavaju i da ostaju pri pokrenutom prekršajnom postupku i svim potraživanjima.

 

Imate li savjet što dalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć,

početkom rujna kontrolori hrt su bili u mom poslovnom prostoru, na vratima, nisu ulazili.Vidjeli su tv prijamnik,ugašen.Pročitali su moje podatke ( ime,prezime, obrt,adresu) sa ulaznih vrata.

Nakon mjesec dana poslali su mi opomenu po zapisniku na platim 240 kn ili će pokrenuti prekršajni postupak.Napisala sam prigovor , i jučer sam dobila odgovor na taj prigovor u kojem pišu da ga ne uvažavaju i da ostaju pri pokrenutom prekršajnom postupku i svim potraživanjima.

 

Imate li savjet što dalje?

 

Što ste napisali u prigovoru? Mogli ste napisati da nemate nikakav prijemnik, pa ga nisu mogli niti vidjeti, a ukoliko ga nabavite da će te ga naravno prijaviti u zakonskom roku! Ako su i utvrdili da imate uređaj, po kojoj osnovi vam žele naplatiti 240 kn ako je pretplata 80! Vi uvijek možete tvrditi da ste uređaj nabavili prije recimo 7 dana (rok za prijavu je 30 dana) i imate obvezu plaćanja od dana prijave! Po mojem mišljenju žele vas zastrašiti i uzeti vam 240 kn jer teško mogu dokazati da imate prijemnik a pogotovo da ga imate više od 30 dana koliki je zakonski rok za prijavu! Nadam se da niste sami sebe teretili u prigovoru kojeg niste trebali ni pisati jer je teret dokazivanja da imate prijemnik na njima!:pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Vidjeli su prijemnik zato što su stajali na na vratima, stoji visoko na polici i uopće nije priključen na antenski sustav jer se stvarno ne koristi. Nažalost, sa tim prigovorom sam očito jako pogriješio, budući da sam naveo da imam prijemnik koji je u poslovnom prostoru i ne koristi se. Što ću sad,da li imam šanse ili bolje da platim 240 kn i postanem pretplatnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Vidjeli su prijemnik zato što su stajali na na vratima, stoji visoko na polici i uopće nije priključen na antenski sustav jer se stvarno ne koristi. Nažalost, sa tim prigovorom sam očito jako pogriješio, budući da sam naveo da imam prijemnik koji je u poslovnom prostoru i ne koristi se. Što ću sad,da li imam šanse ili bolje da platim 240 kn i postanem pretplatnik?

 

Pročitajte ostale komentare na forumu HRT pretplata da vam sad sve ne pišem! Moje je mišljenje da tih 240 kn ne morate platiti i da to nije utemeljeno u Zakonu o HRT-u! Vi plaćate od dana kad su oni nadzorom utvrdili da imate TV prijemnik a nikakva "kazna" ili retroaktivno plaćanje nije utvrđeno zakonom! Pretpostavljam da je taj iznos u stvari (ako prođe, prođe) sistem i da od tog iznosa daju nagrade kontrolorima koji su zato takvi kakvi jesu nasrtlljivi i bezobrazni! Prema članku 34. Zakona o HRT-u imate obvezu prijave prijemnika 30 dana od dana kad ste ga nabavili!

Oni nikako ne mogu dokazati da ga vi imate duže, a ako pokušaju ovrhu tih 240 kn jednostavno u prigovoru istaknite da prijemnik prije niste ni imali i da bi ga prijavili u zakonskom roku!

Ako doista NE KORISTITE taj prijemnik, maknite ga iz prostora i odjavite obrascem za odjavu HRT-a, ali možete očekivati daljnje nasrtanje na vas budući da će utvrditi da imate kompjuter, radio ili mobitel u obrtu ili radio prijemnik u automobilu! U svakom slučaju smatram da ako i odlučite dalje plaćati HRT pristojbu to činite od dana kad su nadzorom utvrdili postojanje prijemnika a ne prije!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Sunčana strana ulice:

 

HRT je odgovorio da prema zakonu o obveznim odnosima račun za hrt pristojbu zastarijeva nakon 1 godine ako nije izdan i da prema tome mogu naplaćivati od 0 do 12 mjeseci unazad, ali da u praksi naplaćuju 6 mjeseci unazad.

 

Zakon o obveznim odnosima

Članak 232. Stavak 2

 

Mislio sam također da si u pravu, ali nakon njihovog odgovora je točno ono što su mi odgovorili.

 

Ah kod nas nije sve obuhvaćeno u jednome zakonu nego imaš više zakona na koje moraš gledati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sunčana strana ulice:

 

HRT je odgovorio da prema zakonu o obveznim odnosima račun za hrt pristojbu zastarijeva nakon 1 godine ako nije izdan i da prema tome mogu naplaćivati od 0 do 12 mjeseci unazad, ali da u praksi naplaćuju 6 mjeseci unazad.

 

Račun za HRT pristojbu zastarijeva nakon jedne godine (od kojeg datuma?) AKO NIJE IZDAN! :pljesce: Da ponovim račun zastarijeva nakon 1 godine "AKO NIJE IZDAN"! To je pravna služba HRT pročitala u Alan Fordu? Kako može zastariti dokumenat koji nije izdan! Da li ti mogu naplatiti pizzu koju nisi naručio, nije ispečena, pa je nisi mogao ni pojesti?

U ZOO članku 232. navedene si TRAŽBINE koje zastarijevaju nakon jedne godine od NASTANKA OBVEZE ili godinu dana od dospijeća RAČUNA/UPLATNICE a predstavlja rok protekom kojeg se možeš pozvati na zastaru i ništa više!

Članak 232. ZOO

1. Zastarijevaju za jednu godinu

stavak

2. tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu

radio prijamnika i televizijskog prijamnika

 

Dakle oni mogu OVRHOM naplatiti RAČUNE/UPLATNICE izdane godinu dana unatrag ili više ako se ovršenik ne pozove na zastaru! Da bi to mogli učiniti, ovršenik mora imati prijavljen prijemnik i to od određenog datuma od kojeg i postoji njegova obveza a ne prije! Vaša obveza plaćanja može postojati tek od trenutka vaše prijave ili prijave kontrolora da su dana toga i toga u inspekcijskom nadzoru utvrdili da posjedujete prijemnik! Naravno, vi možete platiti i tri godine unatrag ako želite! :predaja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, da ne otvaram novu temu, pokušati ću se nadovezati na ovu.

26.01. 2017. je na vratima bio inkasator HRT-a, Njegovo pitanje je bilo imate li na nekoj drugoj adresi prijavljen TV prijemnik jer na ovoj Vas nema kao pretplatnika. Supruga mu je rekla da dođe kasnije kad muž bude u kući, u stan nije ulazio, nije ništa potpisala i nije dala nikakve podatke da bi danas, 01.02. stigla obavijest o pokretanju prekršajnog postupka sa uplatnicom od 240.00 kn na njeno ime.

Šta dalje, platiti ili ne? Do sada nismo plaćali pretplatu i nemamo prijavljen TV.

Molim Vas savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije ništa potpisala i nije dala nikakve podatke da bi danas, 01.02. stigla obavijest o pokretanju prekršajnog postupka sa uplatnicom od 240.00 kn na njeno ime.

 

Otkud kontroloru ime vaše supruge ako nije dala nikakve podatke! Pogledajte još jedanput što vam piše na obavijesti! Nije logično da vas obavještavaju o pokretanju prekršajnog postupka i daju uplatnicu (za što)?

Vjerojatno vas upozoravaju da ako ne platite "kaznu" od 240 kn oni pokreću prekršajni postupak! Siguran sam da vi tih 240 kn ne morate platiti jer kontrolor nije utvrdio da vi imate prijemnik a da jeste morao je napisati koji i tip prijemnika (to pišu u prijavi)! Na žalost plaćanje pretplate je teško izbjeći ali niste obavezni plaćati ništa prije prijave! Uostalom uvijek možete reči da ste prije nekoliko dana nabavili prijemnik i da ste ga upravo htjeli prijaviti! U nijednom zakonu ne postoji plaćanje pretplate unatrag ili zapriječena kazna (tih 240 kn) pa sam siguran da to niste obvezni platiti! Plaćanje pretplate ubuduće ćete teško izbjeći! Uostalom pročitajte više objava na tu temu na ovom forumu pa će vam sve biti jasnije!:pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, hvala za brzi i iscrpni odgovor.

U obavijesti piše:

˝kontrolor je dana 26.1. u 16.10.h utvrdio da se na navedenoj adresi ne plaća pristojba za 1 TV. Navedena potraživanja se odnose na period 11.2016-1.2017. Zapisnik kontrolora će biti predan pravnoj službi HRT-a radi daljeg postupka. ˝

I nas je također zanimalo otkuda kontroloru ime moje supruge, i zašto je naveo nju a ne mene? Kontrolor je najvjerojatnije išao logikom da danas svaki stan ima bar 1 TV pa je napisao zapisnik. Ni meni nije logično da smo dobili obavijest bez ikakve prijave TV-a. Vi ste u pravu kad kažete da je to samo upozorenje.

Čitali smo dosta po forumima i uvijek su to bili slučajevi kad je kontrolor vidio TV ili je netko prijavio i dao svoje podatke, a kod nas je slučaj da kontrolor nije mogao vidjeti TV niti smo dali ikakve podatke niti nedaj Bože potpisali. Zato nas je zanimalo šta će biti ako ništa ne poduzmemo i kad/ako prekršajni postupak postane ovršni postupak, hoće li teretiti njen bankovni račun ili će možda, pošto je ona nezaposlena i nema nikakve prihode, ovršiti moj račun?

I još nešto, da li bi bilo pametno pisati prigovor na ovu obavijest? Imamo rok od 8 dana za plaćanje ili kreće prekršajni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekršajni postupak (ako do njega dođe) nije odmah i ovršni postupak! AKO podnesu prekršajnu prijavu sve ide na prekršajni sud! Maksimalna kazna AKO vašu suprugu proglase krivom je 1000 kn ali neće biti tako velika ako se uzme u obzir da je nezaposlena osoba! Morate znati da formalno pravno niste napravili nikakav prekršaj jer prema članku 34. Zakona o HRT-u morate prijemnik prijaviti u roku od 30 dana od dana nabavke! Nitko ne može dokazati na Prekršajnom sudu da ste imali prijemnik u stanu kad je došao kontrolor, ali vjerojatno ćete imati stalne neugodnosti sa kontrolorom ako sad prijemnik ne prijavite! 1. Ja bih na vašem mjestu ignorirao uplatnicu koju su vam poslali (da li je pošiljka bila preporučena?) i ne bih je platio! 2. Sa stranica HRT-a bih isprintao obrazac prijave i prijavio prijemnik ali ne na suprugu nego na vas jer možda imate i radio u automobilu pa da riješite i taj problem (po zakonu jedna pretplata se plaća za više prijemnika ako ste fizička osoba)! 3. Nakon nekoliko dana po prijavi, supruga neka pošalje dopis HRT-u u kojem će navesti da ne posjeduje nikakav prijemnik a naročito ne TV iz prijave (naravno kad ga posjedujete vi a i prijavili ste ga u zakonskom roku jer ste ga tek nabavili) Taj dopis treba poslati sa crvenom povratnicom, a obavezno sačuvajte kopiju ako sve dođe do prekršajnog suda kao dokaz! Možete i sve to izbjeći i jednostavno platiti tih 240 kn pa na taj način postati pretplatnik i HRT će vam nastaviti slati mjesečne uplatnice! Znači OVRHE se za sad ne morate bojati a ni prijave prekršajnom sudu! Morate samo odlučiti hoćete li izabrati jedan ili drugi način rješenja problema! Ja im ne bih platio iznos "kazne" 240 kn iz principa a i zato jer znam da za to nemaju osnove, ali vi morate sami donijeti odluku!:neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Vidjeli su prijemnik zato što su stajali na na vratima, stoji visoko na polici i uopće nije priključen na antenski sustav jer se stvarno ne koristi. Nažalost, sa tim prigovorom sam očito jako pogriješio, budući da sam naveo da imam prijemnik koji je u poslovnom prostoru i ne koristi se. Što ću sad,da li imam šanse ili bolje da platim 240 kn i postanem pretplatnik?

 

odi do nekog servisa i traži potvrdu da je tv neispravan i nemože se/neislati se popravak.

odnseš tv na pregled. jeftiije je nego kazna i mjesečna pristojba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
, bovu je napisao:

 

odi do nekog servisa i traži potvrdu da je tv neispravan i nemože se/neislati se popravak.

odnseš tv na pregled. jeftiije je nego kazna i mjesečna pristojba.

Budući da mi poznanik ima RTV servis moram napisati da je takvu potvrdu gotovo nemoguće dobiti! Jednostavno se ne žele baviti rješavanjem vaših problema davanjem osobnih garancija! Ako je netko uspio dobiti takvu potvrdu neka javi ili neka je objavi ovdje u grupi! :vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sunčana strana ulice je napisao:

Budući da mi poznanik ima RTV servis moram napisati da je takvu potvrdu gotovo nemoguće dobiti! Jednostavno se ne žele baviti rješavanjem vaših problema davanjem osobnih garancija! Ako je netko uspio dobiti takvu potvrdu neka javi ili neka je objavi ovdje u grupi! :vjeruj:

ako korisnik tv uređaja hoće rashodovati tv koji je skup za popravak serviser mu mora izdati potvrdu o rashodu. potvrda se plaća a uređaj ostaje u servisu. dali će ga uništiti ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sunčana strana ulice je napisao:

Budući da mi poznanik ima RTV servis moram napisati da je takvu potvrdu gotovo nemoguće dobiti! Jednostavno se ne žele baviti rješavanjem vaših problema davanjem osobnih garancija! Ako je netko uspio dobiti takvu potvrdu neka javi ili neka je objavi ovdje u grupi! :vjeruj:

Pa neće ti nitko izdati potvrdu badava. 

Kao što kaže Bovu - doneseš neki stari krepani tv u servis (makar ga prije otvoriš pa dodatno devastiraš sklopove) i da ti uz naplatu 'pregleda' konstatiraju da se popravak ne isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, felixx je napisao:

U zakonu piše nešto u stilu 'uređaj koji može primati i reproducirati rtv signal'.

Krepani TV to ne može.

"..svatko tko ima u vlasništvu ili posjedu radijski i televizijski Prijamnik, odnosno, drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa,.."

Člankom 34. propisuje se obveza plaćanja mjesečne pristojbe za svakoga tko ima u
vlasništvu ili posjedu radijski i televizijski prijamnik ili drugi odgovarajući uređaj na području
RH utvrđivanjem kriterija i pretpostavki plaćanja rtv pristojbe, ovisno je li riječ o kućanstvu,
fizičkoj osobi koja nije član kućanstva, pravnoj osobi ili fizičkoj osobi koja obavlja
samostalnu djelatnost.
 

odeš u 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

Pa neće ti nitko izdati potvrdu badava. 

Kao što kaže Bovu - doneseš neki stari krepani tv u servis (makar ga prije otvoriš pa dodatno devastiraš sklopove) i da ti uz naplatu 'pregleda' konstatiraju da se popravak ne isplati.

nemožeš donijeti baš svaki uređaj . moraš  donijeti onaj koji je upisan na prijavi. ima serijski boj.

osim ako pritava nema tip uređaja i broj. ako si plaćao pritojbu za radio nemožeš tražiti potvrdu za tv i obratno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , bovu je napisao:

nemožeš donijeti baš svaki uređaj . moraš  donijeti onaj koji je upisan na prijavi. ima serijski boj.

osim ako pritava nema tip uređaja i broj. 

Moja prijava nema ni tip i marku uređaja.

Uostalom, nerealno je da netko ima isti uređaj nakon recimo 20 godina plaćanja. Većina je čak i više puta izmijenila/kupila novi uređaj jer se stari pokvario, i tu promjenu nitko ne prijavljuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Piše točno da će se kazniti tko ne prijavi prijamnik, tako da je nebitno radi li ili ne radi (relevantna je jedino potvrda).

 

P.S.: Samo citiram, ne miješam se u raspravu.:palac:

Bi li na sudu prošla kazna za neispravni tv uređaj, ako bi se netko zainatio? Bi li sudac napisao da se mora plaćati za uređaj koji ne može primati signal?

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , felixx je napisao:

Bi li na sudu prošla kazna za neispravni tv uređaj, ako bi se netko zainatio? Bi li sudac napisao da se mora plaćati za uređaj koji ne može primati signal?

Iskreno, nemam pojma. Logično mi je da ne, ali kod nas se ničemu ne bih čudio...

prije 3 sati , sivko je napisao:

Tko bi doma donio neispravan tv da mu stoji za ukras?Tko će dokazat od kad je neispravan.

Pa dokazuju oni koji tuže, ne on koji se brani...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Piše točno da će se kazniti tko ne prijavi prijamnik, tako da je nebitno radi li ili ne radi (relevantna je jedino potvrda).

 

P.S.: Samo citiram, ne miješam se u raspravu.:palac:

bitno je dali prijemnik prima signal HRT-a ili ne.

postoji pravomoćna presuda po kojoj vlasnik tva koji nemože primati signal HRT-a (položaj) nije dužan  plaćati HRT pristojbu.

pretplatnik koji odjavi pristojbu zbog propasti uređaja nije dužan plaćatu HRT pristojbu.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Ostaje ti mob,laptop,komp,autoradio..

Ostaje i opcija da građani referendumom ukinu tv pretplatu. 

Otkad se ta opcija spominje, RTV su osjetno smirili strasti u pogledu najava još rigoroznijih naplata (preko računa za elektriku se spominjalo).

Ili bar da defniraju da se za mob, radio i laptop (sa ekranom manjim od recimo 18 inča) ne plaća pretplata, i da se pretplata ograniči približno na iznos 1% minimalne plaće kao svugdje gdje se pretplata uopće plaća, a ne na 1,5% prosjećne plaće kao kod nas. Plaćamo najveću tv pretplatu na svijetu, kad se stavi u korelaciju sa standardom.

Nadalje, da se u svrhu demokratizacije medija omogući da svaki pretplatnik može 30% svoje pretplate namjeniti bilo kojem drugom elektronskom mediju, a ne HRT-u. Pa da vidiš kako bi se potrudili da rade bolji program.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta je pravo,a šta pravda????   di je poštenje tu?  pošteno bi bilo za antenske sustave plaćamo neku naknadu Ov / odašiljači i veze/ a program onom ko ga je proizveja!  nek HRT kodira program i prodaje kartice....ali onda se pozovu na Zakon o pristupu informacijama.....i tako krug u krug,pa u spiralu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Neće niko organizirat referenduma a vladajući neće smanjit pretplatu jer bi manje bili na tv-u

Naravno da dvije najveće političke grupacije neće smanjiti pretplatu, jer im je to besplatna propagandna platforma . Ali ove 'treće' političke opcije bi i te kako mogle to pokrenuti. 

Referendum sa ovim programom koji sam naveo gore bi glatko prošao. I potpisivanje, i glasovanje.

I toga su i vladajući i ovi na HRT-u i te kako svjesni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Pozdrav ljudi,

bio mi je HRT inkasator prije 10-ak dana i evo stigla je uplatnica i opomena, nisam mu dao nikakve podatke niti pustio u stan te takoder moram moram napomenuti da ne posjedujem TV i TV prijamnik u stanu. Sada me zanima dal da ignoriram ovu uplatnicu kompletno ili trebam pisat nekakav prigovor HRT-u?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija