Jump to content

Pravo na slobodan dan


Anna123

Preporučene objave

Poštovani dobili smo naputak u firmi da radom nedjeljom ostvarujemo pravo na slobodan dan u narednom tjednu.Što točno znači ukoliko nam pada neradan praznik nedjeljom nemamo pravo na slobodan dan u sljedećem tjednu.Da li je to točno tako?Takoder kad sam bila na bolovanju od srijede do nedjelje rečeno mi je da nemam pravo na slobodan dan u nadolazećem tjednu jer ga nisam ostvarila.Zanima me kako je moguće izjednačavati bolovanje sa slobodnim danima?Svi dani su mi uredno skinuti sa plaće i naplaćeni tako i ta nedjelja.A gdje je onda moj slobodan dan?Nedjelju sam bila na bolovanju i ona mi je naplaćena na plaći.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavka rada u punom radnom vremenu

Članak 32.

Ako je za stjecanje određenih prava iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom važno prethodno trajanje radnog odnosa, razdoblja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, smatrat će se vremenom provedenim na radu u punom radnom vremenu.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Kao prvo, kako radite ostale dane u tjednu? Jasno je da ako radite 7 dana u tjednu (uključujući nedjelju) da vam se mora osigurati tjedni odmor u sljedećem tjednu u trajanju od najmanje 24 sata plus dnevni odmor između dva radna dana.

Ako na dan na koji ste prema rasporedu trebali raditi, a niste radili zbog blagdana, imate pravo na naknadu plaće za blagdan, bez obzira u koji dan pada blagdan. Na blagdan vi niste imali tjedni odmor (kako vi zovete slobodni dan), pa sukladno tome imali bi pravo na tjedni odmor (slobodni dan). Što se tiče bolovanja, doktor bi vam trebao izdati doznake za bolovanje za dane koje ste trebali raditi prema rasporedu a niste zbog bolesti, što uopće nema veze sa tjednim odmorom.

Nije mi jasan odgovor Haska, jer nema veze s pitanjem koji je postavila Anna123

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači radno vrijeme je sedam dana u tjednu sa jednim slobodnim danom.Koji se mjenjaju po rasporedu.Znači primjer je ovakav:ja sam regularno utorak slobodna a u nedjelju je blagdan i dućan radi toga ne radi tako da automatski i ja ne radim.Sljedeći tjedan ne dobivam slobodan dan jer nisam ga ostvarila jer slobodan dan se ostvaruje radom nedjeljom..znači taj drugi tjedan nemam pravo na tjedni odmor.Da li je to tako?Što se tiče bolovanja sa urednim doznakama od srijede do nedjelje vraćanjem na posao u ponedjeljak nemam taj tjedan pravo na tjedni odmor isto sa objašnjenjem da ne radom nedjeljom nisam ga ostvarila.Dok je bolovanje uredno skinuto sa plaće.Evo to je bilo ukratko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vodi li vaš poslodavac evidenciju rada? Dobijete li istu na uvid? Da li se plan rada donosi unaprijed? Da li vam i inače ponekad nedjelja bude slobodan dan?

 

Meni se na prvu čini kako vaš poslodavac spretno koristi neke rupe, odnosno nedorečenosti u zakonu; to što radi nije moralno OK, no nije ni protivno zakonu – no da bih vam to mogla potvrditi, morala bih vidjeti vaše evidencijske liste, te dobiti odgovor na treće i četvrto pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, znači postoji obrazac po kojem se radi – slobodni dani izmjenjuju se po redu. Tog se obrasca poslodavac mora držati; to ukratko znači da ako ste u tjednu prije ovog u kojem je blagdan pao na nedjelju, slobodan dan imali u subotu – onda je OK, jer bi vam po tom sistemu nedjelja svakako bila slobodna. No ako vam je tjedan prije slobodan dan pao u bilo koji drugi dan osim subote, onda nije u redu – onda vam je poslodavac tu blagdansku nedjelju trebao platiti kao neradni blagdan, te vam idući tjedan omogućiti slobodan dan prema uobičajenom rasporedu.

 

Poslodavac ne može mijenjati uobičajen raspored radnog vremena kako bi izbjegao plaćanje naknade plaće radniku.

Isto vrijedi i za tjedan u kojem ste bili na bolovanju.

 

 

Ne postoji sistem po kojem isključivo radom nedjeljom stječete pravo na slobodan dan idući tjedan. Takva formulacija je pogrešna i stvara zbrku, izbacite ju iz glave i skrenite pažnju poslodavcu na to. Pročitajte si zakon o radu članke 74. i 75., ali ukratko „ Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno “ i „Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 74. ovoga Zakona.“ (uz iznimke). Dakle, nigdje se ne spominje odrađena nedjelja kao osnova za dobivanje slobodnog dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Pozdrav,pitanje.

Sutra je praznik. Moj radni dan,skraceni ali radni.Ostale kolege su slobodne taj dan + jos jedan dan u tjednu(u ovom slucaju nedjelja jedna je imala ponedjeljak),a ja imama samo nedjelju,znaci oni imaju po dva danaa slobodna a ja jedan?

Mislim da treban i ja imati jos jedan dan slobodan ili grjesim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pojašnjenje npr.ja radim u centru koji  oba neradna dana i blagdana po zakonu o neradnim danima RH u 2021.u lipnju zatvoren i isto tako u studenom 160 radnih sati (raspoređenih na sedmodnevni radni tjedan po cca 6 i pol sati na dan   i 16 sati blagdan plaćeni i neradan dan  160 x 40 kn  redovan rad i 16 x 40 kn blagdan stoji na platnoj listi ) sa tjednim odmorom  24 +12 svakih 7 dana  , ali tih 2 dana  zatvaraju i dobit cu  4 dana tjednog odmora plus  što je zatvoreno 2 dana  neradnih dana s naknadom , a  ovima što rade još će im uzeti tjedni odmor i zapravo  platiti samo uvećanje za rad na blagdan 1% i to je po  propisu ili zakonu?https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/udruga-bolnickih-lijecnika-trazi-uskladenje-kolektivnog-ugovora-sa-zakonom-o-blagdanima-15008141

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav, imam pitanje. 13.06. najavila sam otkaz i da zelim odjavu s 30.6. Inace,  radim u trgovini i slobodan dan nam je bilo koji dan u tjednu, a otkazni rok nam je tjedan dana. Znaci, zadnji radni dan mi je cetvrtak i zanima me imam li pravo na slobodan dan bez obzira sto ne radim taj cijeli tjedan?

uređeno: od Dorcy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija