Jump to content

Razlika u odgovornosti obrta i d.o.o.


Sung

Preporučene objave

Poštovani,

 

evo već 7 godina imam obrt (uglavnom uspješan) i planiram ove godine zatvoriti obrt i otvoriti d.O.o.

 

Zanima me koja je razlika u odgovornosti vlasnika/direktora d.O.o. i vlasnika obrta.

 

Moje poslovanje u obrtu se odvija isključivo virmanskim plaćanjem sa nekom malom odgodom (znači nema nikakvog gotovinskog poslovanja), i više puta se u zadnjih par godina dogodilo da moji kupci kasne sa plaćanjem, ja uredno platim moje dobavljače, ali me država tu i tamo blokira.

 

Nemojte me krivo shvatiti, blokada države i ovrha je u redu (ja taj dio ionako moram platiti) ali tih 5-10 dana koliko traje blokada ja nemogu raspolagati sa mojim privatnim računima, kreditnom karticom (ničim osim sa nešto novaca koje trenutno imam kod sebe). Ta blokada se desi jednom, možda dva puta godišnje, i vrlo se brzo riješi jer to budu manji iznosi, ali mi svejedno stvori problem.

 

S obzirom da sam jedini koji ima prihode od kojih živi četveročlana obitelj, to mi sve više predstavlja problem.

 

Nemam nikakve namjere oštetiti državu, ili ne plaćati svoje obaveze, ali sada mi već polako treba malo sigurnosti.

 

Dakle, da li me d.O.o. može koliko toliko zaštititi (mene privatno) od eventualne blokade računa, ili da barem mogu zaštiti trećinu primanja (na što kao obrtnik nemam pravo). Jasno mi je ako se iz nekog razloga d.O.o. blokira da si nemogu isplatiti ta primanja, ali barem mogu imati ušteđevinu na privatnom računu sa kojom mogu raspolagati dok se moji kupci ne sjete platiti račune kako bi se blokada mogla riješiti.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo tako. obrt se vodi pod istim OIBom kao i vi, tj odgovarate svom svojom imovinom!

 

dok je kod d.O.o.-a drugacije.

 

pravna osoba odgovara iskljucivo svojom imovino, - osim u slucaju pocinjenja kaznenog djela od strane vas...

 

tj nema blokade vase imovine/kartica i sl...

 

takodjer imajte na umu da su troskovi d.O.o.-a nesto veci nego kod obrta...

 

a sto se tice neplatisa, - njima je svejedno imali vi obrt ili doo :azdaja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija