Jump to content

Nadležnost Upravnog suda


dtadijanovic

Preporučene objave

Možete li mi pomoći hitno je.

 

Dobio sam rješenje Ministarstva graditeljstva (II stupanj)o nekretnini u Zadru. I stupansko Rješenje je doneseno u Zagrebu. Piše da se mogu žaliti Upravnom sudu.

 

a) Trebam li to učiniti u Zagrebu ili Splitu.

b) Ako pogriješim nadležnost suda što se može dogoditi?

c) Koji je rok za podnošenje Žalbe

 

Ono što me posebno zanima treba li obavijestiti sve stranke u postupku?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako je hitno, evo. No za početak, jeste li sigurni da ste dobro pročitali Uputu o pravnom lijeku? Naime, protiv drugostupanjskog rješenja nema žalbe, ali se može pokrenuti upravni spor, Upravnom sudu. Prema tomu odgovori su vam ovi.

 

a) čl.13 st.4 Zakona o upravnim sporovima, (4) U sporovima koji se odnose na nekretninu ili na pravno pitanje koje je povezano s nekim mjestom, mjesno je nadležan upravni sud na području kojeg se nalazi ta nekretnina ili mjesto s kojim je povezano to pravno pitanje.

 

b) st.7 istog članka,(7) Sukob mjesne nadležnosti između upravnih sudova na prijedlog stranke ili suda bez odgode rješava Visoki upravni sud.

 

c) u roku 30 dana od dobivanja rješenja

 

Sve stranke dobivaju rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

već sam pisao o upravnom sudu i drugostupanjskom rješenju.

 

Dogodilo se to da je stranka u postupku, nezadovoljna drugostupansjskim rješenjem ustala upravnom tužbom.

 

U drugostupanjskom rješenju se postupak vraća ponovno na postupanje prvostupanjskom tijelu.

 

Imam li ja pravo vidjeti sadržaj upravne tužbe kao stranka u postupku I i II stupnja?

 

Ima li neki članak zakona koji bi jednoznačno odredio treba li I stupansko tijelo nastaviti postupak ili treba doći do obustave postupka.

 

 

Lp,

Dragutin

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam li ja pravo vidjeti sadržaj upravne tužbe kao stranka u postupku I i II stupnja?

 

Sud tužbu sa svim prilozima dostavlja na odgovor tuženiku i zainteresiranim osobama. Više vam je objašnjeno u čl.32 Zakona o upravnim sporovima.

 

Ima li neki članak zakona koji bi jednoznačno odredio treba li I stupansko tijelo nastaviti postupak ili treba doći do obustave postupka.

 

Ako mislite na nastavak ili obustavu nakon podizanja tužbe, ona prema čl.26 nema odgodni učinak, osim kada je to propisano zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Kako sam već naveo, MInistarstvo (drugostupanjsko tijelo) je poslalo predmet prvostupanjskom tijelu (agencija) na ponovno rješavanje.

Postupio sam prema Vašim savjetima i zatražio od agencije da se donese novo rješenje, ali oni su rekli da neće postupati dok Upravni sud ne donese odluku.

Ja sam ih pitao zbog čega i ponovio im čl 26 Zakona o upravnim sporovima.

 

E sad, oni govore da se razlikuje priroda upravnog spora i postupka te da se taj zakon ne može primijeniti na upravni postupak.

 

Može li mi netko objasniti zašto?

 

Ovdje je uputa o pravnom lijeku s drugostupanjskog rješenja:

https://s4.postimg.org/eb5uhpicd/Screenshot_from_2016_12_01_19_10_07.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam što bih vam drugo napisao doli da su mnogo pametniji ljudi od mene po tome pitanju dali mišljenje kojim pojašnjavaju da tužba u upravnom sporu nema odgodni učinak te njezino izjavljivanje, odnosno pokretanje upravnog spora nema nikakvog učinka na mogučnost izvršenja rješenja.

 

Dakle, po njima ZUS ih obvezuje samo u nekom dijelu? To ne umanjuje činjenicu da postoji rješnje (na kojem piše da je izvršno) za koje se presumpira da je zakonito sve dok ga se na odgovarajući način ne stavi van snage. Na kraju, ako misle da ih čl.26 ZUS ne obvezuje, imaju i čl.140 u ZOUP-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala, poslat ću im to u ponedjeljak.

 

ja već 4 godine s njima vodim bitku jer na silu hoće legalizirati zgradu koja je opasna gradnja.

i taman sad kad sam mislio da je sve gotovo opet su našli nešto gdje mogu zavlačiti.

 

što se može napraviti ako oni ustraju u svojem tumačenju?

može li se protiv ravnatelja podići privatna tužba?

Spada li navedeno pod čl 279 ili 281 KZ ili možda pod nešto drugo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala, za tu preporuku.

 

naime ja sam po ovom kompleksnom pitanju pokusao angazirati odvjetnika koji je upucen u predmet jer me zastupa u gradjanskoj parnici.

 

on me je uvjeravao da je nemoguce osporiti legalizaciju te da ce se sve legalizirati.

 

Tako da sam ja citajuci zakone, uz pomoc vas moderatora s ovog foruma, to ipak uspio osporiti.

Za tu pomoc sam vam svima izuzetno zahvalan i uputit cu adekvatnu donaciju portali kad zavrsim postupak. ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

U čl. 140 Zakona o općem upravnom postupku st. 3 stoji:

(3) O odgodi izvršenja donosi se rješenje

 

Je li potrebno da to "rješenje" ima neku formu u kojoj bi se trebala sastojati od obrazloženja i upute o pravnom lijeku?

 

Naime ja sam dobio dopis u kojem se navodi da su zaprimili moj prethodni dopis i da će do daljnjega zaustaviti postupanje i nisu mi ostavili mogućnost žalbe ili neke druge radnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali taj članak se ne odnosi na vas. Kako vama u biti ne odgovara odgoda, to rješenje o odgodi bi dobila druga strana da je zatražila odgodu. Vi ste poslali samo dopis na koji vam je odgovoreno isto dopisom.

 

Osobno smatram da ste trebali nakon donošenja drugostupanjskog rješenja (koje je izvršno i dostavlja se prvostupanjskom na ponovno postupanje), i nakon isteka 30 dana podnijeti žalbu temeljem članka 101 ZOUP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija