Jump to content

Što i kako - nasljeđeni dug viši od nasljeđene imovine


beem

Preporučene objave

 

2011. umrla mi je baka, 2014. umrla mi je mama, kćer bake koja je umrla 3 godine prije.

Nakon smrti bake moja mama i njezin brat naslijedili su pola mjesečne bakine mirovine.

 

Nakon smrti moje mame, ja sam naslijedila pola njezine mjesečne plaće (cca 2500 kn) i pravo korištenja grobnog mjesta u omjeru 1/2.

Prošli tjedan primila sam pismenu obavijest da se javim odvjetničkom društvu radi duga u ZABI i mogućnosti dogovora oko otpisa dijela duga. Kako nisam klijent ZABE odmah sam nazvala odvjetničko društvo i saznala da je riječ o bakinom neplaćenom kreditu te da obzirom da mi je umrla mama, ja sam slijedeća koja nasljeđujem dug. Odmah sam se pozvala na zastaru, ali nakon toga mi je odvjetnica rekla da ne mogu jer da je slučaj na drugostupanjskom sudu (ne znam protiv koga,bake,mame). Zatim sam rekla da dug ne priznajem.

 

Što mogu očekivati?

Znam da odgovaram za dug do visine nasljeđene imovine, a to je 2500kn. Negdje sam na formu pročitala komentar da se pravom na korištenje grobnog mjesta na odgovara za dugove?

 

Inače, nakon mamine smrti, njezin brat pokrenuo je ostavinsku raspravu za naknadno pronađenu imovinu iza njihove bake, moje prabake (mame bake koja je umrla 2011). Pošto su baka i mama preminule, ja sam naslijedila nakon prabake 1/2 prava korištenja grobnog mjesta na Miroševcu, a 1/2 mamin brat.

 

Odvjetnica me telefonski uvjeravala da ću sigurno odgovarati za bakin dug, da sada imam priliku da se dug smanji za više od pola jer će ZABA otpisati dug. To mi izgleda kao telefonska navlakuša da dug i priznam.

 

Zanima me što mogu očekivati i kako postupiti.

Ukoliko teoretski sud donese da baka/mama moraju podmiriti dug, a obje su mrtve, sjeda li meni ZABA automatski tom sudskom odlukom na račun ili bih ipak trebala dobiti nekakvo rješenje na moje ime kao nasljednika nakon čega bih mogla poslati prigovor da ne priznajem dug tj. da sam naslijedila samo 2500 kn i pravo korištenja 1/2 grobnog mjesta?

 

Hvala svima na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje fali informacija, od kada je taj kredit? Kada je zadnji put/rata plaćena? Koliko je ostalo duga? relativna zastara je 3 god, a apsolutna 5 god. U svakom slučaju trebate pokušati uložiti prigovor zastare, jer ako ne uložite prigovor zastare, znači da priznajete dug i može se tumačiti da onda se na računa zastara. Također, bitno je za napomenuti da sud ne pazi po službenoj dužnosti na zastaru, nego je vi morate uložiti prigovor zastare i to najbolje pismenim putem. Za grobno mjesto nisam siguran, ali ne znam po kojoj osnovi ono ne bi ulazilo u ostavinsku masu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje fali informacija, od kada je taj kredit? Kada je zadnji put/rata plaćena? Koliko je ostalo duga? relativna zastara je 3 god, a apsolutna 5 god. U svakom slučaju trebate pokušati uložiti prigovor zastare, jer ako ne uložite prigovor zastare, znači da priznajete dug i može se tumačiti da onda se na računa zastara. Također, bitno je za napomenuti da sud ne pazi po službenoj dužnosti na zastaru, nego je vi morate uložiti prigovor zastare i to najbolje pismenim putem. Za grobno mjesto nisam siguran, ali ne znam po kojoj osnovi ono ne bi ulazilo u ostavinsku masu.

 

Odvjetnica

je spominjala 2008., ali da se ne mogu pozvati na zastaru jer je slučaj na drugostupanjskom sudu (ne na moje ime,nisam stranka u postupku). Rekla mi je da je dug 69 000 kn, oni mi nude nagodbu da za 27000 kn otplatim dug.

Grobno mjesto je pravo, tj.nasljedila sam pravo korištenja 1/2 grobnog mjesta...tako sam pročitala ovdje na forumu.

Kome da uputim zastaru kada sve što imam je telefonska ponuda odvjetničkog društva za 27000 kn?

Nisam primila nikakvo rješenje suda ili bilo koga da sam ja sad odgovorna za nasljeđeni dug niti sam stranka u postupku na drugostupanjskom sudu, do ovog telefon. poziva nisam ni znala za dug niti da je na sudu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš siguran da se ne možete pozivati na zastaru kako je rekla odvjetnica. Ako je to na drugostupanjskom sudu, pitanje kada je uopće pokrenuta parnica?(i da li je) Trebali bi vam dati broj predmeta i na kojem sudu se to vodi, pa može se provjeriti... Mislim da love u mutnom. Nadalje, ako vi niste stranka u postupku, zašto bi se vi uopće nagađali s njima? Vjerujte, da oni imaju sve čisto i zakonsku mogućnost naplate, oni ne bi vama nudili "oprost" (nagodbu) od 42000kn. Mislim da je to app fora. (aap=ako prođe, prođe). U svakom slučaju (po meni) dok ne dobijete neki ozbiljniji pisani dokument suda i sl. ne prihvaćajte ništa. Ono, banke i odvj. društva koja se bave naplatom/ovrhama, ne opraštaju ni lipe nikome, a kamoli 42000kn! Tako da...i još usmena ponuda... Dok ne dođe sudski poziv ili nešto pismeno, ali sa konkretnijim podacima...mirno spavajte. A i ako dođe ta neka ponuda od tog odvj. društva dobro proučiti... vjerojatno je to sve u zastari

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš siguran da se ne možete pozivati na zastaru kako je rekla odvjetnica. Ako je to na drugostupanjskom sudu, pitanje kada je uopće pokrenuta parnica?(i da li je) Trebali bi vam dati broj predmeta i na kojem sudu se to vodi, pa može se provjeriti... Mislim da love u mutnom. Nadalje, ako vi niste stranka u postupku, zašto bi se vi uopće nagađali s njima? Vjerujte, da oni imaju sve čisto i zakonsku mogućnost naplate, oni ne bi vama nudili "oprost" (nagodbu) od 42000kn. Mislim da je to app fora. (aap=ako prođe, prođe). U svakom slučaju (po meni) dok ne dobijete neki ozbiljniji pisani dokument suda i sl. ne prihvaćajte ništa. Ono, banke i odvj. društva koja se bave naplatom/ovrhama, ne opraštaju ni lipe nikome, a kamoli 42000kn! Tako da...i još usmena ponuda... Dok ne dođe sudski poziv ili nešto pismeno, ali sa konkretnijim podacima...mirno spavajte. A i ako dođe ta neka ponuda od tog odvj. društva dobro proučiti... vjerojatno je to sve u zastari

 

hvala

na odgovoru. i sama tako otprilike smatram da je app fora.

oni su rekli da su me pronašli kao nasljednicu, ali kada bi bila čista situacija i kad bi bili sigurni u drugostupanjsku presudu u njihovu korist sigurno mi ne bi nudili nagodbu i oprost 42 000 kn.u biti kada je odvjetnica preko telefona skužila da baratam rečenicama tipa zastara, ne priznajem dug i odgovorna sam za dug u visini nasljeđenog, odmah je postala nervozna i povisila je ton...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala

na odgovoru. i sama tako otprilike smatram da je app fora.

oni su rekli da su me pronašli kao nasljednicu, ali kada bi bila čista situacija i kad bi bili sigurni u drugostupanjsku presudu u njihovu korist sigurno mi ne bi nudili nagodbu i oprost 42 000 kn.u biti kada je odvjetnica preko telefona skužila da baratam rečenicama tipa zastara, ne priznajem dug i odgovorna sam za dug u visini nasljeđenog, odmah je postala nervozna i povisila je ton...

Sretno! nedajte se lešinarima!:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija