Jump to content

obiteljsko pravo


Avalanche

Preporučene objave

Postovani.

U moru tema, svi mi imamo specificne i trazimo, da nas bar neko usmjeri kamo..

Nisam placao alimentaciju za djecu. Njoj je ostala kuca i sve u njoj. Za kucu sam ja odplacivao kredit. Ona nikad nije digla tuzbu protiv mene. Sad se je moj punoljetan sin sjetio, da me tuzi. Nisam jih posjecivao i nismo imali kontakta jer je ona tako htjela da se maknem od njih. Kcer nije jos punoljetna ali za koju godinu tu je. Dali ja imam ikakve sanse ako ide u tuzbu? Citam zakon ali sve mi se cini, da nemam asa u rukavu.. Pozdrav. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani.

U moru tema, svi mi imamo specificne i trazimo, da nas bar neko usmjeri kamo..

Nisam placao alimentaciju za djecu. Njoj je ostala kuca i sve u njoj. Za kucu sam ja odplacivao kredit. Ona nikad nije digla tuzbu protiv mene. Sad se je moj punoljetan sin sjetio, da me tuzi. Nisam jih posjecivao i nismo imali kontakta jer je ona tako htjela da se maknem od njih. Kcer nije jos punoljetna ali za koju godinu tu je. Dali ja imam ikakve sanse ako ide u tuzbu? Citam zakon ali sve mi se cini, da nemam asa u rukavu.. Pozdrav. Hvala.

 

Poštovani, iz Vašeg posta nije vidljivo da li Vam je sudskom odlukom određena obveza plaćanja uzdržavanja (alimentacije) za djecu, tj. za sina koji je sada punoljetan, a koju Vi niste poštivali, tj. plaćali uzdržavanje, no bivša radi toga nije podigla tužbu protiv Vas....

 

Ako Vam je, ipak, sudskom odlukom određena obveza plaćanja uzdržavanja (alimentacije) sada punoljetnog sina, a Vi je niste plaćali, isti može podnijeti tužbu i tražiti iznos na temelju neplaćenog uzdržavanja za razdoblje unatrag 5 godina, ali samo za vrijeme dok je bio maloljetan unutar tog razdoblja, odnosno, nakon što je postao punoljetan, samo za razdoblje redovnog školovanja i još dodatno godinu dana nakon prestanka školovanja, ako se u tih godinu dana nije mogao zaposliti (najduže do 26. godine života)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, iz Vašeg posta nije vidljivo da li Vam je sudskom odlukom određena obveza plaćanja uzdržavanja (alimentacije) za djecu, tj. za sina koji je sada punoljetan, a koju Vi niste poštivali, tj. plaćali uzdržavanje, no bivša radi toga nije podigla tužbu protiv Vas....

 

Ako Vam je, ipak, sudskom odlukom određena obveza plaćanja uzdržavanja (alimentacije) sada punoljetnog sina, a Vi je niste plaćali, isti može podnijeti tužbu i tražiti iznos na temelju neplaćenog uzdržavanja za razdoblje unatrag 5 godina, ali samo za vrijeme dok je bio maloljetan unutar tog razdoblja, odnosno, nakon što je postao punoljetan, samo za razdoblje redovnog školovanja i još dodatno godinu dana nakon prestanka školovanja, ako se u tih godinu dana nije mogao zaposliti (najduže do 26. godine života)...

 

 

 

Postovani.

 

Zahvaljujem na odgovoru.

Sad mi je jasno, da brez tuzbe nece proci..

 

Nije mi jasno zasto me bivsa zena nije tuzila kao zakoniti skrbnik nad djecom, a sin ide u tuzbu..

Promjenili su i prezime..

 

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani.

 

Zahvaljujem na odgovoru.

Sad mi je jasno, da brez tuzbe nece proci..

 

Nije mi jasno zasto me bivsa zena nije tuzila kao zakoniti skrbnik nad djecom, a sin ide u tuzbu..

Promjenili su i prezime..

 

 

Pozdrav.

To samo ona zna, a možda i bolje da nije, neznam kompletnu situaciju da bih mogao kometirati....

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio bi zahvalan, kad bi znao.. koliko traje, da ovo zastari ako uopce moze zastariti?

 

Primio sam sudsku odluku o placanju. Placao nisam iz nekih drugih razloga. Na sudu sam izjavio, da jih ne vidjam, ne placam i nemam kontakta s njima.

 

Poštovani, napisao sam Vam u svom prethodnom postu, ako pokrene tužbu može u istoj potraživati samo naplatu obroka koji nisu u zastari, a to je pet godina od dana pokretanja tužbe (unatrag), tj. samo za vrijeme dok je imao pravo na uzdržavanje unutar tih pet godina (dana punoljetnosti ili završetka školovanja), najduže do svoje 26. godine života.... samim pokretanjem tužbe prekida rok zastare za obroke koji nisu bili u zastari do pokretanja tužbe...

 

Bez obzira na razloge radi kojih niste plaćali (ne ulazim u iste), te da li ste viđali djecu, ako je donesena sudska odluka o plaćanju uzdržavanja djece, a razvidno da je donesena, dužni ste je poštivati i plaćati uzdržavanje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U moru tema, svi mi imamo specificne i trazimo, da nas bar neko usmjeri kamo..

Nisam placao alimentaciju za djecu.

 

Sad ćete platiti sav iznis koji niste platili, po sudskoj odluci plus kamate.

Vrlo glupo ste postupili, i još k tome ste na sudu sve priznali.

 

Njoj je ostala kuca i sve u njoj. Za kucu sam ja odplacivao kredit. Ona nikad nije digla tuzbu protiv mene.

 

Kuća glasi na koga?

Kada ste se rastali, koliko dugo ste otplaćivali kredit?

 

Sad se je moj punoljetan sin sjetio, da me tuzi. Nisam jih posjecivao i nismo imali kontakta jer je ona tako htjela da se maknem od njih. Kcer nije jos punoljetna ali za koju godinu tu je. Dali ja imam ikakve sanse ako ide u tuzbu?

 

Kako stvar stoje, život će vam se pretvoriti u noćnu moru, a sve zato jer davno prije niste potražili valjani pravni savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani.

Zahvaljujem na Vasim odgovorima.

 

Da, kriv sam po pitanju placanja.

Kuca je sad na njenu mamu ili na nju, to ne znam,bivsa je punica zauzela imanje. Po razvodu sam placao jos 10 godina kredita. Ja sam se pokupio sa jednom putnom torbom kod roditelja. Njoj sam ostavio sve. Ona je nasla drugoga, a ja sam bio po terenima (na prvim linijama..). Od tad je krenulo sve nizbrdo. Poceo sam se napijati i sad sam nikad ozdravljeni alkoholicar.

 

Glup sam jer sam zivot izokrenio..

Pa i ne cudi sto nisam nikad nikog pitao za pomoc.

 

Vjencali smo se mladi i dobili dvoje djece.

Jedino sam na sudu izjavio, da kcer pripadne meni. Nije. Jer sam tad bio jos u radnom odnosu u vojarni, pa se ne bi imao tko brinuti za nju (tako su mi rekli), iako sam zivio sa roditeljima.

Sad sam u mirovini. Primam cca. 2800 kn. Imam 46 godina i vojna odlikovanja sto mi sad nista ne znace, a znaci mi PTSP, epilepsija, smrdljivo napijanje i pusenje dvije kutije na dan. Zivim kod roditelja, nemam nista i na kraju nista nisam ostvario. Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista tužno što ste sve prošli, što da Vam rečem, jednostavno, držite se, možda nije sve izgubljeno, uvijek gledajte da postoji i "druga strana medalje", pozitivnu stranu života koliko je to moguće....možda da popričate sa sinom da Vas razumije i da Vas, nakon svega što ste u životu prošli, barem on "ne ganja"....

 

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Postovani.

 

Prosli su mjeseci, a i godine, ali osjecam da necu dugo. Rak mi se opet vratio i ne znam koliko sam sposoban za novo zdravljenje.. ali nije ovo tema mog pitanja.

 

Obracam se na Vas sa jednim pitanjem- imam brata i mamu. Oboje brinu o meni. Kod odvjetnika je mama sacinila oporuku. Izjavio sam, da se dobrovoljno odricem prava na nasljedstvo iza smrti majke u svoje ime i u ime svoje djece, jer sam za svoga zivota izrazio zelju i zahtjev, da ne zelim biti njen nasljednik vec da svu imovinu nasljedi brat.

 

Moje pitanje je: dali po mojoj smrti, gledano na to, da nemam nista i da sam se svega odrekao, dali mogu moja djeca traziti bilo kakav dio nasljedja?

Dali mogu po smrti moje mame traziti bilo koji dio nasljedja?

 

Ja stvarno vise nemam snage, da pokrecem bilo sto. Zelio bi samo mir..

 

 

Unaprijed zahvaljujem na Vasem odgovoru.

 

Sa postovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Obracam se na Vas sa jednim pitanjem- imam brata i mamu. Oboje brinu o meni. Kod odvjetnika je mama sacinila oporuku. Izjavio sam, da se dobrovoljno odricem prava na nasljedstvo iza smrti majke u svoje ime i u ime svoje djece, jer sam za svoga zivota izrazio zelju i zahtjev, da ne zelim biti njen nasljednik vec da svu imovinu nasljedi brat.

Takav ugovor je pravno ništavan, sukladno ćl. 103. Zakona o nasljeđivanju.

 

Ne možete raspolagati nasljedstvom, tj ostavinom koju biste tek mogli dobiti.

 

 

Moje pitanje je: dali po mojoj smrti, gledano na to, da nemam nista i da sam se svega odrekao, dali mogu moja djeca traziti bilo kakav dio nasljedja?

Dali mogu po smrti moje mame traziti bilo koji dio nasljedja?

 

Vaša djeca od svoje bake (vaše majke) naslijeđuju dio koji biste vi naslijedili.

Ako baša majka darovnim ugovorom prenese su imovinu na vašeg brata, opet vaša djeca mogu potraživati nužni dio.

Ako želite da brat dobije svu imovinu vaše majke, onda bi trebala majka s bratom sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju. Ako vi imate imovine, a ne želite da to naslijede djeca, isto biste trebali sklopiti sa bratom ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija