Jump to content

Otkup duga od banke


Lada Trabant

Preporučene objave

Molim za savjet, tvrtka koja se bavi otkupom duga stalno me zove, ali još se nisam javio i zanima me da li u slučaju da se s njima ne dogovorim oko isplate da li mogu izvršiti ovrhu na polovicu stana koji glasi na mene. Razlog duga u banci je taj što sam imao minus po računu i ostao sam bez posla i dug nisam mogao zatvoriti. Banka je samoinicijativno povećavala visinu duga kojeg sam koristio, a kad sam ostao bez prihoda dug su ukinuli. Pošto nisam mogao plaćati dug su predali tvrtci za otkup duga koji sada stalno zovu. Da li mi mogu ovršiti polovicu stana jer dug je puno manji cca 8000,00 kn a vrijednost stana 100000,00 EURa. Ostale imovine nemam. Tekući račun koji sam imao u banci je u minusu i nemam primanja. Što mi je najbolje učiniti kako bih zaštitio polovinu stana koji glasi na mene, druga polovica je na supruzi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za savjet, tvrtka koja se bavi otkupom duga stalno me zove, ali još se nisam javio i zanima me da li u slučaju da se s njima ne dogovorim oko isplate da li mogu izvršiti ovrhu na polovicu stana koji glasi na mene. Razlog duga u banci je taj što sam imao minus po računu i ostao sam bez posla i dug nisam mogao zatvoriti. Banka je samoinicijativno povećavala visinu duga kojeg sam koristio, a kad sam ostao bez prihoda dug su ukinuli. Pošto nisam mogao plaćati dug su predali tvrtci za otkup duga koji sada stalno zovu. Da li mi mogu ovršiti polovicu stana jer dug je puno manji cca 8000,00 kn a vrijednost stana 100000,00 EURa. Ostale imovine nemam. Tekući račun koji sam imao u banci je u minusu i nemam primanja. Što mi je najbolje učiniti kako bih zaštitio polovinu stana koji glasi na mene, druga polovica je na supruzi.

 

Ako je dug prodan agenciji vjerojatno banka a ni agencija nemaju OVRŠNU ispravu a pitanje je nije li i VJERODOSTOJNA isprava u zastari, jer dug nije slučajno prodan već je po procjeni banke teško naplativ!

Moja preporuka je da ne pregovarate s njima i ne priznajete dug i čekate njihov slijedeći potez (vjerojatno prijedlog za ovrhu na koji možete izjaviti prigovor)! Nikako nemojte plaćati dio duga ili pismeno ili usmeno priznati dug! Plaćanjem dijela duga priznajete cijeli dug a otplaćujete prvo zateznu kamatu! Ako uputite prigovor cijeli postupak može trajati i nekoliko godina ovisno o ažurnosti nadležnog suda pa u tom vremenu možete imovinu prebaciti na osobu od povjerenja (naravno uz rizik od paulijanske tužbe) Iskreno zbog malog iznosa duga ne vidim da vam je to isplativo! Radite na poboljšanju vaše financijske situacije pa ako i izgubite na sudu možete podmiriti dug! U Saborskoj raspravi su sad izmjene Ovršnog zakona, a jedan od prijedloga je da se odredi iznos ispod kojeg nije moguće raditi ovrhu na nekretnini a barata se iznosom od cca 50000 kn! Kupujte vrijeme jer ni kriza neće trajati vječno!:svorc:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suprug je digao kredit, ostao nezasposlen i nije podmirivao dugove te je banka prodala dug agenciji... E sad, suprugov račun je blokiran od strane te iste banke te se svakog mjeseca s računa 'skida' cca. 3000 kn... Agencija neprestano zove i traži dodatne uplate pritom tvrdeći da oni 'ne vide' da se novac 'skida' svaki mjesec... Suprug nema nikakvu imovinu na svoje ime... ali kako je (i da li je) moguće da oni nisu usaglašeni i da li banka može blokirati račun ako je dug prodala??? Da li postoji neko vrijeme zastare jer je već plaćeno duplo više kamata nego što iznosi glavnica? Da li je dovoljno predočiti papir iz kojeg se vidi da je dug prodan pa da FINA odblokira račun? Molim savjet...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suprug je digao kredit, ostao nezasposlen i nije podmirivao dugove te je banka prodala dug agenciji... E sad, suprugov račun je blokiran od strane te iste banke te se svakog mjeseca s računa 'skida' cca. 3000 kn... Agencija neprestano zove i traži dodatne uplate pritom tvrdeći da oni 'ne vide' da se novac 'skida' svaki mjesec... Suprug nema nikakvu imovinu na svoje ime... ali kako je (i da li je) moguće da oni nisu usaglašeni i da li banka može blokirati račun ako je dug prodala??? Da li postoji neko vrijeme zastare jer je već plaćeno duplo više kamata nego što iznosi glavnica? Da li je dovoljno predočiti papir iz kojeg se vidi da je dug prodan pa da FINA odblokira račun? Molim savjet...

 

Ne mogu vam dva ovrhovoditelja naplaćivati isti dug! Suprug je morao primiti preporučenu OBAVIJEST O USTUPANJU DUGA od strane banke agenciji za naplatu potraživanja (u pravilu preporučenom poštom jer je to njihova zakonska obveza)! Ako obavijest niste dobili dug možda uopće nije ustupljen! Ako niste sigurni nazovite banku (ne agenciju) i pitajte o stanju vašeg dugovanja! Ako vam kažu da njima niste dužni i da je dug ustupljen banka nema pravo vršiti ovrhu! Tad možete nadležnom Općinskom sudu uputiti ZAHTJEV ZA OBUSTAVOM OVRHE zbog nepostojeće AKTIVNE legitimacije ovrhovoditelja (jer je dug ustupio)! To je otprilike kao da ja vama prodam livadu, ali je i dalje kosim!

Cijeli postupak sam u zadnja dva-tri mjeseca na ovom podforumu "ovrhe i ovršni postupci" temeljito objasnio bar dva puta i ne mogu više pa potražite da ne moram objašnjavati opet! NEMOJTE agenciji ništa dodatno uplaćivati, priznavati dug niti pregovarati! Ako imaju osnovu nek pokrenu ovrhu, pa onda pokušajte ispregovarati smanjenje duga! U svakom slučaju tražite od FINE da vam izlista OČEVIDNIK o redoslijedu i dinamici naplate kako biste znali koliko ste platili i koliko ste otprilike dužni! :glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru... suprug je primio OBAVIJEST O USTUPANJU DUGA pa mi je zato i čudno da je račun i dalje blokiran od strane banke... Uputit ćemo ZAHTJEV ZA OBUSTAVOM OVRHE prema Vašim uputama. LP

 

Važno je da znate koliko ste zapravo dužni i koliki je iznos banka ustupila!

Obično vas o tome izvjesti agencija koja je otkupila dugovanje, ali dobro je da to i sami istražite! Provjerite na koji iznos vas je banka blokirala na FINI tako da zatražite OČEVIDNIK o redoslijedu osnova za plaćanje i izlistane promete po blokiranim računima na fini! Pitati možete na prisilna.naplata@fina. hr ! Ako banka naplaćuje ustupljeni dug, a ne proslijeđuje novom vjerovniku radi se o stjecanju bez osnove i morati će te zahtijevati povrat tog novca! Morate znati da se prvo naplaćuju troškovi ovrhe, pa onda kamate, a glavnica je zadnja, pa je to vjerojatno razlog da mislite da ste već davno otplatili glavnicu duga što je vrlo moguće! Do prošle godine zatezne kamate su bile 12% i više a sad su 8%! Postupak obustave ovrhe je dugotrajan i na ažurnim sudovima traje i više od godinu dana ali od nečeg morate krenuti!:mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu vam dva ovrhovoditelja naplaćivati isti dug! Suprug je morao primiti preporučenu OBAVIJEST O USTUPANJU DUGA od strane banke agenciji za naplatu potraživanja (u pravilu preporučenom poštom jer je to njihova zakonska obveza)! Ako obavijest niste dobili dug možda uopće nije ustupljen! Ako niste sigurni nazovite banku (ne agenciju) i pitajte o stanju vašeg dugovanja! Ako vam kažu da njima niste dužni i da je dug ustupljen banka nema pravo vršiti ovrhu! Tad možete nadležnom Općinskom sudu uputiti ZAHTJEV ZA OBUSTAVOM OVRHE zbog nepostojeće AKTIVNE legitimacije ovrhovoditelja (jer je dug ustupio)! To je otprilike kao da ja vama prodam livadu, ali je i dalje kosim!

Cijeli postupak sam u zadnja dva-tri mjeseca na ovom podforumu "ovrhe i ovršni postupci" temeljito objasnio bar dva puta i ne mogu više pa potražite da ne moram objašnjavati opet! NEMOJTE agenciji ništa dodatno uplaćivati, priznavati dug niti pregovarati! Ako imaju osnovu nek pokrenu ovrhu, pa onda pokušajte ispregovarati smanjenje duga! U svakom slučaju tražite od FINE da vam izlista OČEVIDNIK o redoslijedu i dinamici naplate kako biste znali koliko ste platili i koliko ste otprilike dužni! :glavomozid:

 

Još jedno pitanje... Što je s novcem koji je uplaćen banci, ako je banka prodala dug... da li ga je ona dužna proslijediti agenciji kako bi dug prema agenciji bio umanjen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedno pitanje... Što je s novcem koji je uplaćen banci, ako je banka prodala dug... da li ga je ona dužna proslijediti agenciji kako bi dug prema agenciji bio umanjen?

 

Oni to ne smiju raditi od onog dana kad je dug ustupljen! Morali su povući ovrhu (zadužnicu), odblokirati vas, a onda u skladu sa ugovorom koji su sklopili sa novim vjerovnikom dati zadužnicu novom vjerovniku, ako je to moguće pa da vas on blokira! Naravno, ako je više ovrha u redoslijedu, izgubiti će red naplate pa to i zbog toga ne žele uraditi! Ako banku tražite da vas odblokira jer joj više niste dužni kazati će vam da će oni proslijediti novac novom vjerovniku što nije u skladu sa zakonom a vi to ne možete ni znati! Vi teško možete pratiti tijek novca a pokušavaju se naplatiti dva vjerovnika! Kad ustanovite koliko je banka novca uzela ovrhom nakon prijenosa dugovanja, tražite da vam vrate na račun a možete i podnesti tužbu zbog stjecanja bez osnove!:svorc:Uglavnom nemojte ništa plaćati nikome dobrovoljno dok ne saznate kakvo je stvarno stanje duga!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija