Jump to content

Tijek kaznenog postupka?


abys

Preporučene objave

Poštovanje...

Zanima me kako se odvija kazneni postupak u fazama....tražim ali nigdje nisam našao detaljno opisano.Kako idu ta ročišta...ili šta??

Imam kaznenu prijavu zbog prijetnje,po službenoj dužnosti.

Bio sam na razgovoru kod zamjenika državnog odvjetnika koji mi je rekao da če pokušat da se odvije sve bez kaznene prijave sa nekom uplatom u humane svrhe ili slično. Nakon mjesec dana ipak sam dobio kaznenu prijavu i poziv za prvi razgovor. Tamo mi je zamjenik do rekao da oštečenik nije pristao na njegov prijedlog da se to završi kako je on predložio. Tamo su me ispitali uz snimanje,....ja sam iskreno priznao i objasnio kako je došlo do toga. Rekli su mi samo,...to je sve za ovu fazu...doviđenja. Zanima me šta dalje slijedi i koliko to dugo traje. Ako netko zna...hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, zamjenik je pokušao sve riješiti primjenom načela oportuniteta, ali kako nije dobio suglasnost oštećenika, to je palo u vodu.

 

Sada, nakon što ste ispitani, moguće su dvije opcije - ili će se predložiti izdavanje kaznenog naloga (što je po meni i vjerojatnija tj. praktičnija opcija), u kojem slučaju ne idete na sud, već će sud izdati kazneni nalog, na kojeg nemojte prigovarati (obzirom ste priznali) i protekom roka za prigovor isti postaje pravomoćan, dakle u ovoj varijanti sve rješavate bez odlaska na sud.

 

Druga opcija je da ide "klasičan" postupak, dakle pozvat će vas se na sud, ali obzirom ste priznali djelo, sve bude riješeno u jednom ili maksimalno dva ročišta i to će biti kraj priče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to me i muči jer nigdje nisam našao kako ide sud :( . Kazneno djelo prijetnje je baš zeznuto,...osječate se da niste krivi...a jeste... po slovu zakona.Meni se život pretvorio u pakao....Nitko nije nigdje napisao...ali eto,.....za sve,..nemojte prijetit pa koliko bili uzrujani. Imam 45 godina,nikad bio na ikakvome sudu niti kažnjavan..normalan život,posao i sve do trena kad kažeš 2 riječi osobi koja te je spremna uništit. Eto......nemojte prijetit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozivaju se DO, vi, branitelj (ako ga imate) te oštećenik.

 

Ugrubo, ako uopće dođe do suda - pitat će vas se da se očitujete na optužnicu, ako priznate krivnju, odmah vam se daje riječ, iznosite obranu, eventualno vam se postavi koje pitanje i to je to. Nakon toga ide oštećenik, pa on kaže svoje i donosi se presuda. Ništa strašno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man ako mi možete odgovorit....Ovo šo ste rekli....iznosite obranu itd....Mislim....ja sam obranu kao iznio u tom prvom razgovoru...ali sam bio toliko uplašen,jadan i bilo me toliko sram ...da sam pričao ništa..... Kako to ide...znio si obranu i to je to,....ili se na sudu može ipak još nešto reči??? Oprostite,..al zaista nisam upučen...i neznam ništa o tome..... Hvala.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema potrebe za isprikom.

 

Naravno da u postupku pred sudom možete iznijeti i druge stvari, koje ste moguće previdjeli i/ili zaboravili prilikom ispitivanja pred DO-om. Možete i promijeniti obranu, ali onda će vas se tražiti da objasnite zašto je tome tako. To nije baš uputno raditi, jer osim ako nije bilo u pitanju mučenje ili kakva prisila prema vama - rezultirati će kontraefektom.

 

Ukoliko nemate namjeru poricati djelo, i ako ne bude kaznenog naloga (a vjerujem da hoće), onda pred sudom izjavite kako ostajete u cijelosti kod već dane obrane pred DO-om i dodatno pojašnjavate određene stvari, pa ih onda i iznesite. Biti će i pitanja jeste li suglasni s vrstom i mjerom predložene kazneno-pravne sankcije od strane DO-a, a ako izjavite da jeste, sud vam ne može izreći ništa strožije od predloženog, može samo blaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je tema tijek kaznenog postupka.....onda ču sve pisat. Znači danas sam dobioobavjest. Obavještavam vas da je dana....(dan iza prvog ispitivanja) u upisnik kaznenih prijavaupisano da je sa tim danom završeno istraživanje u kaznenom predmetu broj gornji....protiv vas. te vas također obavještavam da je rok za podizanje optužnice ili odbačaj kaznene prijave 15 dana od danaupisa završetka istraživanja. Znači da je očito sa mojim priznanjem završena istraga i u roku 15 dana če se podiči optužnica. Znači li to i dalje da mogu čekati i par mjeseci na poziv?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za razliku od DORH-a, koji je vezan prekluzivnim (i vrlo kratkim) rokovima za rješavanje predmeta, sud takvih rokova nema, pa i dalje ostajem kod ranijeg posta, jer ovo nije baš matematika da možete sa sigurnošću reći da je 1+1=2.

 

Uglavnom, u roku par mjeseci će nešto stići, ako je kazneni nalog u pitanju, biti će i prije, ako ne, onda prvo ide optužno vijeće na koje vas se neće zvati, pa pripremno ročište i nakon toga rasprava (ako bude potrebe). To je sve procedura koja ima svoj tijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Eto da se javim,..G-man bili ste vrlo točni u procjenama kako če završiti. Prošlo je 2 mjeseca i 2 dana od prvog razgovora i stigao je kazneni nalog kako ste predvidjeli. Osuđen sam no kako vidim,..kako ljudi sa prijetnjom prolaze dobro sam i prošao. Dobio sam 5 mjeseci zatvora uz uvjet od godinu dana,..novčana kazna ne...., 500 kn sudski troškovi. Eto ne mislim se žalit ako se oštečenik neće žaliti biti če tako. Eto,...hala za sada...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikako mi ne idu u glavu ta dijela prijetnje.....kvalificirano je kao prijetnja smrču a zaista tako nije bilo,...no nekakva prijetnja je bila izrečena iskreno. No ne mogu vjerovat da ljudi radi toga dobiju i bezuvjetnu kaznu...neznam. Koliko god sam pročitao u 5 mjeseci sve je to ...lila,..večinom da se napakosti tuženom. A nitko ne prijeti iz čiste dosade,..večinom kad je ugrožen.....neznam ccc Zaista treba pazit šta se govori,...a najgore je šta i možeš i pazit i nastradat...a to se meni dogodilo :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam lijepa na povratnoj informaciji. Drago mi je da smo bili od pomoći.

 

Što se ostalog napisanog tiče, slažem se s vama u određenoj mjeri, nažalost ima situacija i gdje se zloupotrebljavaju ovakve stvari, a sve uz "blagoslov" sustava.

 

No, ipak imate i vrijednu školu iz cijele ove priče, je malo skupa, al opet ne preskupa.

 

Sretno i lijep pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je ,slažem se zaista je škola. Ovo što ste napisali...uz "blagoslov" sustava. Htio sam reći na razgovoru tamo kod odo-a,....eto ona iskorištava sustav da me makne sa grbače da joj ne prigovaram na njezino maltretiranje ali .....nisam se usudio da se ne zamjerim zamjenici d.o. iako sam vidio da ona sve razumije šta se dogodilo i da nije glupa i da je čak ljuta na oštečenika...ali procedura je procedura.Pogotovo..pošto sam priznao....Mislim da sa nekom manjom kaznom nije mogla niti ići....nisam manje vidio i očekivao sam gore ako ču biti optužen....No štra je tu je.....največa mi je kazna kaj sam upisan u kaznenu evidenciju :(:( a nikad čačkalice nisam ukrao No šta je tu je.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ne podneste prigovor na kazneni nalog, on protekom roka u kojem ste ga mogli podnijeti postaje pravomoćan i od tog trenutka teče rok za plaćanje troškova postupka. Nikakvo dodatno rješenje o nastupu pravomoćnosti nećete dobiti, a iznos dužnog troška specificiran vam je u nalogu.

 

Za informacije glede broja računa gdje treba uplatiti, slobodno se obratite DORH-u ili sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da...nekako mi je jasno da odvjetništvo nema razloga za žalbu jer je ono i tražilo kaznu koja je donešena. Ja se neču žaliti........no mogli su poslati uplatnicu. Mislim....baš je bez veze to......neznaš ni kad je pravomočno ni kome i kamo da platim :(:( No hvala.....valjda ču naći. A kako DORH-u .....pa koga da zovem ?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija