Jump to content

Ovrha nakon oceve smrti


anabrnelic

Preporučene objave

Pozdrav,ovako,ja kao maloljetna osoba nakon oceve smrti s kojim nisam komunicirala i koji je imao otvoren obrt(kafić),naslijedila sam porezni dug koji on nije plaćao za svoju firmu(doprinose itd.). Dali sam ja obavezna platiti dug od ocevog poslovanja? Nakon sto su stizale opomene i uplatnice upisali su se na 1/4 kuće koju sam naslijedila od njega..i tu sam mislila da je stvar rijesena..medutim jucer je stiglo ovrsno rijesenje da mi sjednu na racune da bi se otplatio dug od 14000kn,kako mogu uzeti i plaću ako su već upisani na kuću? Dali ce pisanje zalbe rijesiti problem? Zahvaljujem na svakom savijetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,ovako,ja kao maloljetna osoba nakon oceve smrti s kojim nisam komunicirala i koji je imao otvoren obrt(kafić),naslijedila sam porezni dug koji on nije plaćao za svoju firmu(doprinose itd.). Dali sam ja obavezna platiti dug od ocevog poslovanja? Nakon sto su stizale opomene i uplatnice upisali su se na 1/4 kuće koju sam naslijedila od njega..i tu sam mislila da je stvar rijesena..medutim jucer je stiglo ovrsno rijesenje da mi sjednu na racune da bi se otplatio dug od 14000kn,kako mogu uzeti i plaću ako su već upisani na kuću? Dali ce pisanje zalbe rijesiti problem? Zahvaljujem na svakom savijetu

 

Poštovana, ako ste, sukladno Zkonu o nasljeđivanju, preuzeli naslijeđe od pokojnog oca, temeljem toga ste preuzeli i obveze, tj. dugove, pokojnog oca, dugove koje opisujete...

 

Jeste li sigurni da se radi o dugu temeljem kojeg su sjeli na 1/4 kuće, kako navodite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, ako ste, sukladno Zkonu o nasljeđivanju, preuzeli naslijeđe od pokojnog oca, temeljem toga ste preuzeli i obveze, tj. dugove, pokojnog oca, dugove koje opisujete...

 

Jeste li sigurni da se radi o dugu temeljem kojeg su sjeli na 1/4 kuće, kako navodite?

 

Da,znaci to je jedini dug od porezne koji imam i radi se o istom dugu,imam i rijesenje da su sjeli na 1/4 kuće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

za dugove oca odgovarate do visine dijela koji ste naslijedili, pretpostavljam da je porezna upisala založno pravo na dijelu kuće kao sredstvo osiguranja, a sada se pokušava naplatiti preko novčanih sredstava jer im je to lakši put naplate. Ukoliko isplatite navedeni dug, možete tražiti brisanje založnog prava. Budući da porezna nije baš ažurna kada se radi o propisima koji reguliraju zastaru provjerite da možda nije nastupila zastara naplate potraživanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. pretpostavljam da je porezna upisala založno pravo na dijelu kuće kao sredstvo osiguranja, a sada se pokušava naplatiti preko novčanih sredstava jer im je to lakši put naplate. Ukoliko isplatite navedeni dug, možete tražiti brisanje založnog prava..

 

To se podrazumijeva...

 

Inače, vrlo su ažurni, dapače, imam dosta primjera za to, pa i samim upisivanjem založnog prava na 1/4 nekretnine (kuće) govori u prilog tome, čime su se osigurali....., tj. govori da ništa ne prepuštaju slučaju i da baš nisu toliko neaužurni (nemarni) što se tiče dugovanja i zastare dugovanja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To se podrazumijeva...

 

Inače, vrlo su ažurni, dapače, imam dosta primjera za to, pa i samim upisivanjem založnog prava na 1/4 nekretnine (kuće) govori u prilog tome, čime su se osigurali....., tj. govori da ništa ne prepuštaju slučaju i da baš nisu toliko neaužurni (nemarni) što se tiče dugovanja i zastare dugovanja....

 

Oni su veoma ažurni kada treba naplatiti i osigurati porezni dug, no nisu ažurni kada treba primijeniti porezne propise o zastari naplate poreznog duga, a budući da se ovdje radi i o naplati nakon smrti dužnika imam razloga sumnjati da se radi o preznom dugu koji je bio pravomoćan i prije smrti dužnika te pretpostaviti da je vjerovatno kako je isti obuhvaćem zastarnim rokom, zato i dalje mislim da je najbolje za gospođu da pregleda pravnu osnovu ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako savjetujem da dobro provjerite da slučno porezni dug nije u zastari (kao što je već CroLaw rekao), a ostalo je jasno, naslijedili ste kuću koja vrijedi koliko? Ne znam koliko, ali neka pretpostavka je bar 50 - 100t eura, a dug je manje od 2t eura, dakle sve jasno, podmirite taj dug, da bi u miru mogli "uživati" u naslijeđenoj kući, koja vrijedi višestruko više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni su veoma ažurni kada treba naplatiti i osigurati porezni dug, no nisu ažurni kada treba primijeniti porezne propise o zastari naplate poreznog duga, a budući da se ovdje radi i o naplati nakon smrti dužnika imam razloga sumnjati da se radi o preznom dugu koji je bio pravomoćan i prije smrti dužnika te pretpostaviti da je vjerovatno kako je isti obuhvaćem zastarnim rokom, zato i dalje mislim da je najbolje za gospođu da pregleda pravnu osnovu ovrhe.

 

Poštovani, u potpunosti se slažem sa Vama oko ažurnosti naplate, ali, vjerujte, da su ažurni i kad se treba osigurati od zastare, kažem Vam, imam dosta iskustva, poglavito sa zabilježbama na nekretnine poradi lakše naplate potraživanja i osiguranja da kojim slučajem nebi došlo do zastare, imaju oni svoje pravnike, nebojte se Vi za to....

 

Što se tiče provjere od strane g-đe poradi zastare, dapače, to je njezino pravo i neka svakako pogleda pravnu osnovu ovrhe, konzumira to svoje pravo, da nisu kojim slučajem dozvolili da ipak dođe do zastare, i u tom segmentu se slažemo, jer nikad se nezna....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija