Jump to content

Uvreda


kipica

Preporučene objave

1.Zanima me mora li se,ukoliko nenamjerno uvrijedimo nekoga, dakle u nekim sarkasticnim komentarem ili šalom, dokazati namjera pocinitelja tj. osobe koja je izgovorila komentar/šalu? 2. Koliko su uopće česte takve prijave kao i je li moguće da tužitelju tužba bude plodonosna ukoliko optuženik nije imao negativnu namjeru? 3.Kako uostalom dokazati namjeru? Nekako mi je apsurdno da te netko može tužiti ako se uvrijedio jer je to veoma subjektivno a znam imati nepotreban strah ako nešto kažem hoće li me osoba tužiti ako joj se ne svidi moja šala/komentar.Po meni je neka realna logika da možeš reć što hoćeš dok ti osoba eksplicitno ne kaže da ju vrijeda i smeta joj to sto joj govoris.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Za postojanje kaznenog djela uvrede nije potrebna posebna namjera vrijeđanja (tzv. animus injurandi), već da se izgovorene riječi, objektivno gledajući, smatraju podobnima da uvrijede drugoga odnosno da omalovaže drugu osobu.

 

2. Privatnih delikata i tužbi ima daleko više no što ljudi misle, no glede uspjeha, situacija je negdje pola-pola.

 

3. Vidite pod 1. Sloboda govora i mišljenja ne daje nam pravo da se negativno izražavamo o drugim ljudima.

 

Primjerice, ja mogu reći da smatram da Hitler možda i nije bio tako loš čovjek, jer je to moje mišljenje u tom trenutku, ali kada bih nekoj osobi rekao "Između tebe i Hitlera nema razlike", uvrijedio bih tu osobu. Shvaćate da pretjerujem s ovom analogijom, samo želim istaknuti razliku, jer danas mnogo ljudi smatra da pod slobodom govora mogu "prodavati" i uvrede, klevete i jednostavno neljudski način komunikacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Za postojanje kaznenog djela uvrede nije potrebna posebna namjera vrijeđanja (tzv. animus injurandi), već da se izgovorene riječi, objektivno gledajući, smatraju podobnima da uvrijede drugoga odnosno da omalovaže drugu osobu.

 

2. Privatnih delikata i tužbi ima daleko više no što ljudi misle, no glede uspjeha, situacija je negdje pola-pola.

 

3. Vidite pod 1. Sloboda govora i mišljenja ne daje nam pravo da se negativno izražavamo o drugim ljudima.

 

Primjerice, ja mogu reći da smatram da Hitler možda i nije bio tako loš čovjek, jer je to moje mišljenje u tom trenutku, ali kada bih nekoj osobi rekao "Između tebe i Hitlera nema razlike", uvrijedio bih tu osobu. Shvaćate da pretjerujem s ovom analogijom, samo želim istaknuti razliku, jer danas mnogo ljudi smatra da pod slobodom govora mogu "prodavati" i uvrede, klevete i jednostavno neljudski način komunikacije.

 

Hvala na detaljnom odgovoru. Razumijem ja Vas i ne opravdavam vrijeđanje u stilu Zdravko Mamić ,no ako u razgovoru saznate ili naslutite da je neka osoba stroga po meni reći toj osobi ''Između tebe i Hitlera nema razlike'' ili nešto profinjenije ali na sličnu šprancu ne bi bila uvreda već eventualno šala koja osobi nije sjela i to lako kaže pa osoba koja je rekla šalu više to neće ponavljat. No dobro, zakon je zakon, držali ga se mi ili ne. Jesu li za uspješnu tužbu potrebni svjedoci i koliko se uopće isplati podizati privatnu tužbu odnosno koliki je omjer dobivene cifre u odnosu na to koliko tužitelj plati samu tužbu i odvjetnika, otprilike naravno?

 

Hvala ponovno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na detaljnom odgovoru. Razumijem ja Vas i ne opravdavam vrijeđanje u stilu Zdravko Mamić ,no ako u razgovoru saznate ili naslutite da je neka osoba stroga po meni reći toj osobi ''Između tebe i Hitlera nema razlike'' ili nešto profinjenije ali na sličnu šprancu ne bi bila uvreda već eventualno šala koja osobi nije sjela i to lako kaže pa osoba koja je rekla šalu više to neće ponavljat.

 

Jasno, svaki slučaj je svijet za sebe, koliko često ljudi znaju u šali reći drugome, pogotovo kada ih se iznenadi ili zezne - "prebit ću te" ili nešto slično, pa to definitivno nije prijetnja, ali kada gledate izolirano te riječi, ispada da jest. Ista je stvar sa verbalnim deliktima.

 

Jesu li za uspješnu tužbu potrebni svjedoci i koliko se uopće isplati podizati privatnu tužbu odnosno koliki je omjer dobivene cifre u odnosu na to koliko tužitelj plati samu tužbu i odvjetnika, otprilike naravno?

 

Svjedoci su svakako poželjni, a glede brojki, moram naglasiti da se u kaznenom postupku kažnjava okrivljenika, ali novčana kazna uplaćuje se u korist državnog proračuna, jer se radi o kazneno-pravnoj sankciji, a ne o naknadi štete, dok privatni tužitelj, ako želi "profitirati" po osnovi neimovinske štete, mora ići sa dodatnom tužbom, ovog puta u parnici radi naknade štete zbog povrede prava osobnosti. Cifre koje se tu vrte nisu bogznakaj, nekoliko tisuća kuna, osim ako se mogu dokazati drugi vidovi štete (moguće recimo imovinske štete), ali to je sad ulazak u detalje, koji su ionako izvorni u svakom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija