Jump to content

Dobijanje drzavljanstva po ocu


Zlaja1968

Preporučene objave

Poštovani

 

Potrebna mi je pomoc Vas iskusnjih i bolje upucenih.

 

Ja sam rodjen 1968 godine u Srbiji ali sam njihovo drzavljanstvo stekao tek 2003 godine jer sam po njima bio upisam u knjigu rodjenih ali ne i drzavljana.

Dete sem razvedenih rodjitelja.

Otac mi je rodjen u BiH ali je veci dio zivota proveo u RH sa tom drugom zenom.

Sa ocem sa ziveo u zadru oko tri godine nakon razvoda gde sam isao u osnovnu skolu.

Otac je stekao drzavljanstvo RH i umro je u Zadru prije nekoliko godina.

Iza njega je ostala kuca ciji sam ja suvlasnik.

Ono sto me zanima da li postoji mogucnost da ja dobijem domovnicu ili da li posotji mogucnost dobijanja trajnog boravka jer bih se preselio u RH sa porodicom.

 

Hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

A posto ja sam imao prebivaliste u RH izmedju 1976 i 1979 a za dobijanje stalnog boravka potrebno je 5 godine ,da li bi mi se racunale te tri godine kao boravk u RH u svrhu dobijanja tranog boravka.

I jos samo jedno,da li ja imam pravo na privremeni boravak kao suvlasnik stana u kom zelim zivjeti jer bih pokusao pronaci i nekakvo zapsolenje

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Poštovani

 

Potrebna mi je pomoc Vas iskusnjih i bolje upucenih.

 

Ja sam rodjen 1968 godine u Srbiji ali sam njihovo drzavljanstvo stekao tek 2003 godine jer sam po njima bio upisam u knjigu rodjenih ali ne i drzavljana.

Dete sem razvedenih rodjitelja.

Otac mi je rodjen u BiH ali je veci dio zivota proveo u RH sa tom drugom zenom.

Sa ocem sa ziveo u zadru oko tri godine nakon razvoda gde sam isao u osnovnu skolu.

Otac je stekao drzavljanstvo RH i umro je u Zadru prije nekoliko godina.

Iza njega je ostala kuca ciji sam ja suvlasnik.

Ono sto me zanima da li postoji mogucnost da ja dobijem domovnicu ili da li posotji mogucnost dobijanja trajnog boravka jer bih se preselio u RH sa porodicom.

 

Hvala vam

Državljanstvo,pretpostavljam R Srbije ili BiH niste "dobili" rođenjem 1968.godine jer je u to vrijeme važio propis da se djeca upisuju u knjige državljana po mjestu rođenja, odnosno upisu u knjige državljana oca (ukoliko su bračna), a ukoliko su rođena izvan braka po majci. Kako niste odmah po rođenju stekli neko drugo strano državljanstvo do 08.10.1991.potrebno je izvršiti dodatne provjere o svim činjenicama i oklonostima koje su se dogodile neposredno nakon rođenja (sporazum roditelja o određivanju republičkog državljanstva djeteta i slično).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima
Da li ima netko da je predao zahtjev u konzulatu Banja Luka BiH,ja odgovor cekam vec 9 mjeseci.Zanima me koliko najduze taj proces moze potrajati.
Zajedno sa svojim ocem sam predala dokumente za sticanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu porijekla, otac je od  dokaza prilozio HR pasos svoga oca (kao i rodne listove svojih roditelja u kojima su izjavili HR nacionalnost) i da je se 1991 godine  izjasnio kao Hrvat.A ja sam punoljetna, samo mi nacionalnost pise u rodnom listu(ne stariji od 6 mjeseci) Te u diplomi srednje skole da sam ucila Hrvatski jezik i knjizevnost 4 godine,prilozila sam jos potvrdnicu od Zupe,cime dokazujem pripadnost Hrvatskom narodu.
Da li je ovo dovoljno, za dobijanje Hrvatske domovnice, i kakve su sanse za to uposto smo predali zajedno?
Da li netko ima slicno iskustvo?
Unapred hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , horvatpatricia200 je napisao:

Pozdrav svima
Da li ima netko da je predao zahtjev u konzulatu Banja Luka BiH,ja odgovor cekam vec 9 mjeseci.Zanima me koliko najduze taj proces moze potrajati.
Zajedno sa svojim ocem sam predala dokumente za sticanje hrvatskog drzavljanstva na osnovu porijekla, otac je od  dokaza prilozio HR pasos svoga oca (kao i rodne listove svojih roditelja u kojima su izjavili HR nacionalnost) i da je se 1991 godine  izjasnio kao Hrvat.A ja sam punoljetna, samo mi nacionalnost pise u rodnom listu(ne stariji od 6 mjeseci) Te u diplomi srednje skole da sam ucila Hrvatski jezik i knjizevnost 4 godine,prilozila sam jos potvrdnicu od Zupe,cime dokazujem pripadnost Hrvatskom narodu.
Da li je ovo dovoljno, za dobijanje Hrvatske domovnice, i kakve su sanse za to uposto smo predali zajedno?
Da li netko ima slicno iskustvo?
Unapred hvala

Zahtjev je podnio vaš otac za sebe i za Vas dok ste bili maloljetni ili? Mada je to i nebitno.Otac ispunjava uvjete, kao i vi /dokumenti su dovoljni/, uvjet je da nije vaš otc osuđivan, kao niti vi.

Što se tiče zakonskog roka..zakonodavac nije predvidio isti, radi se o upravnopravnom poslu eksplicitne naravi-prijem stranaca u državljantvo jedne zemlje.

Iz navedenog, te iz iskustva vam mogu reći da ćete čekati još oko 9 mjeseci, te dobiti pozive putem GK RH B.Luka za preuzimanje pozitivnih rješenja.

Isto tako, u međuvremenu,moguće je da dobijete i poziv/e za eventualnu nadopunu predmeta , ili davanje izjave na zapisnik što je čista formalnost, nemate razloga za brigu.

Za dodatna, a eventualna pitanja stojim na raspolaganju kako putem javnog foruma, a možete pisati i u inbox..  :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, bob25274 je napisao:

sivko..kako mislite da su u "igri" dva Ministarstva? Osim MUP-a mislite na Ministarstvo uprave, ili?

Ukoliko nije tajna, molim vas za Vaše pojašnjenje..hvala....

Pa ovi u konzulatu su jedni a MUP i MU su drugi u igri a nikome se ne žuri a imaju i drugih predmeta.Jedni zaprimaju pa šalju u "bazu" a ta baza u MUP a onda oni preraspodjele (od vrha prema dole) pa kad tek počnu istim sistemom vraćat (a ne radi se su-ned)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru

Da zajedno smo predali zahtjev dok sam ja bila punoljetna, otac ispunjava sve uslove (sto je najvaznije ima pasos svoga oca)nismo kaznjavani.Samo me brine to sto smo predali u isto vrijeme, i da li postoji mogucnost da on dobije domovnicu a ja ne ili mozda da se moj postupak produzi.

Nama su u konzulatu rekli da postupak traje 6 mjeseci do godinu dana, a citala sam po forumu da ljudi cekaju i do 2 godine...Nije mi jasno zasto neki dobiju i nakon 6 mjeseci a neki moraju cekati godinama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po čl.16 se traži pripadnost narodu

"- pripadnici hrvatskog naroda dostavljaju isprave kojima dokazuju osobno nacionalno izjašnjavanje u pravnom prometu - ovjerena preslika radne knjižice, vojne knjižice, svjedodžbe, indeksa, izvatka iz matice rođenih, vjenčanih i dr., ili izvornike istih, ukoliko je u njima upisan podatak o nacionalnosti. Pripadnost hrvatskom narodu dokazuje se i dostavljanjem dokaza o zaštiti prava i pomicanju interesa hrvatskog naroda i dokaza o aktivnom sudjelovanju u hrvatskim kulturnim, znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu.

Ukoliko se stranke pozivaju na pripadnost hrvatskom narodu njihovih roditelja, uz zahtjev dostavljaju dokaze kojim potvrđuju nacionalno deklariranje roditelja."

 

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

horvatpatricia200...  navodite da vaš otac ima pasoš /hr/ njegovog  oca..te da je to "čvrst i jak" dokaz.

Ne, sivko  vam je gore napisao detalje, pa da se ne ponavljamo.

Što obimnija i jača dokumentacija, brže vam se riješi.I ako ispunjavate uvjete, uz minimum dokumenata kojima potkrepljujete zahtjev, čekati možete od 6 mjeseci do 5 godina /nitko nije čekao pet/, ali je bilo da su čekali ljudi 4 godine.

Po iznijetom, budite strpljivi i čekajte njihov odgovor. Ukoliko mjenjate adresu stanovanja obavezno i neodložno izvjestite o tome Ured / Konzulat i sl kome ste preali zahtjev/e, jer će vas "tražiti" i onda predmet ide ad acta, kao da niste ni podnosili zahtjeve.

Bilo je i toga, ljudi se sele..a ne izvjeste sve potrebne organe o promjeni boravka bilo to u zemlji ili izvan iste...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , horvatpatricia200 je napisao:

I moj otac ima debelu dokumentaciju pa opet ceka dugo, sta ima bolje od pasosa svog roditelja kao dokaz...

Imao sam i ja od svoje majke sve dokumente (domovnicu, u vjencanom listu izjasnjavanje, pasos) potom od babe i djeda izjasnjavanja od prije 50 godina pa sam dobio odbijenicu, relevantno je samo ono sto se tice tebe i tvog izjasnjavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sivko...  Poznato mi je iz iskustva da "djeca" rođena na području Srbije, BiH, Crne Gore..a od npr.1985.-do 1999.godine/sada punoljetni/ NISU pitani niti od kog državnog tijela u državi prebivališta iz koje potječu koje su narodnosti, niti je pstojala takva rubrika negde OSIM na ŠV obrascima sa fakulteta  

https://flu.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2014/11/OBRAZAC-SV-20.pdf

te su primljeni po članku 16.uz dokaze oo priapdnosti HRV narodu prvenstveno oca.. Ukoliko su imali i dokumente o HRV narodnosti i od majke rješenje je u 100% slučajeva bilo pozitivno.

 

Znam da MUP RH "voli" dobiti u prilog zahtjevu i osobno izjašnjavanje...ali, jednostavno imaju i podatke da te, mlade osobe nitko, nigdje i nikada nije pitao nacionalnu pripadnost, te stoga, a prema čl.16 su primljeni uz dokaze jednog i/ili oba roditelja /što je i navedeno u predmetnom članku/.

uređeno: od bob25274
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam točno do koje godine (ali nakon samostalnosti država bivše yu) bar kod izdavanja dokumenata pisala se (i tražila) nacionalnost,a i mislim svo vrijeme za yu da je na izvodu iz rođenih isto tako pisalo.Tko ima stare lako vidi a baš takve izvode i traže.

Naravno da traže jer oni iz miješanih brakova su bili ili po ocu ili po majci.Ako si bio taj pripadnik naroda za kojeg sada tvrdiš da si onda daj i dokaze.Čista logika.Ni u jednoj državi na "riječ" ne možeš dobit državljanstvo.U zadnjim godinama je navala za državljanstvo pa su kriteriji stroži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da traže jer oni iz miješanih brakova su bili ili po ocu ili po majci.Ako si bio taj pripadnik naroda za kojeg sada tvrdiš da si onda daj i dokaze.Čista logika.Ni u jednoj državi na "riječ" ne možeš dobit državljanstvo.U zadnjim godinama je navala za državljanstvo pa su kriteriji stroži.

Sve je to meni jasno i podržavam objavu sivko... Ali, što se tiče SFRJ-SR Srbije općento vrlo dobro znam da u "Izvodima iz matičnih knjiga rođenih"   niti u kojoj općini, gradu, "okrugu".. nije izdavan rodni list sa rubrikom nacionalnost od 1967.godine sve do danas /dok u BiiH to nije slučaj-rubrika postoji i dan danas/.

Po tome, današnja djeca porijeklom iz Srbije, nebitno koje nacije ne mogu imati dokaz /svoj osobni/ na r.listu jer rubrika ne postoji, pa se koriste dokumentima svojih roditelja /vjenčani list,rodni list, smrtni list, radne knjižice, vojna  knj.oca..,potvrda Službe za zapošljavanje, upis u poseban popis birača hrvatske nac.manjine -primjenjuje se i i daje samo na teritoriju Vojvodine/. Uz to, prilaže se potvrda KUD-a, prijava novorođenog djeteta od mat.ureda iz mjesta rođenja,a upisnice iz osn.škole imaju rubriku narodnost sve do 1991.godine. Da li je to bio njihov propis ili je regulirano Zakonom o općem upravnom postupku u vezi sa Ministarstvom njihove uprave nije mi poznato. Oni koji su i fakultete "polazili" i danas imaju rubriku, što je za MUP RH ključno i od velike važnosti, mogu u tom slučaju oba roditelja biti nehrvati, a dijete se izjasnilo sve 4 godine na faxu-u Hrvatom, rješenje pozitivno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam rodjena 1990.god u Srbiji i sto se tice dokumenata jako malo ima gde sam se mogla izjasniti. Imam zavrsenu osnovnu i srednju skolu i u maticnim knjigama nije bila rubrika nacionalnost kao i u knjizicama. Takodje prijava braka,vencani list isto nije bila rubrika. Izvod iz maticne knjige rodjenih isto nema. Sto se tice i drugih knjizica kao npr sa biroa rada itd nepostoji rubrike. Jedino sto sam uspela da pribavim gde postoji da sam mogla da se izjasnim to je potvrda sa biroa rada i prijava rodjenja moje kcerke,kao i da sam upisana u poseban biracki spisak nacionalne manjine u opstini prebivalista. Ali zato sam uspela da pribavim ostalu dokumentaciju od svojih roditelja gde su se izjasnjavali na dokumentima u vremenu od 1970-1990.god 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija