Jump to content

Živica uz cestu


tomi777

Preporučene objave

Dakle problem je sljedeci, imam kucu na raskrizju dviju ulica. po duzini je posadjena ziva ograda koja je tamo cca 20 godina. duzina je 30m a visina je oko 2 metra. stigla mi je naredba :batina: da uklonim ogradu u roku 5 dana tj srezem je na max visinu od 60 cm zbog sigurnosti prometa. zalba je moguca ali ne odgadja izvrsenje naredbe. nisam siguran dali je ovo legalno jer rusenjem zivice se omogucava ulazak na moj posjed. inace je u pitanju T-raskrizje a znakova nema te vrijedi pravilo desne strane. ograda je cca 60-70 cm od kolnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naredbu od komunalnog redara?

 

Ako JLS na temelju Zakona o komunalnom gospodarstvu ima donešenu Odluku o komunalnom redu u čijim je odredbama među ostalim sadržano i,

čl.x

..živice i druge slične povšine ispred zgrada kao i neizgrađenih zemljišta, vlasnici odnosno fizičke i pravne osobe koje to zemljište koriste, dužni su voditi računa o urednom održavanju živica te sličnih biljaka i drveća kako ne bi ugrožavali, usporavali ili činili opasnim kretanje pješaka, vozila i drugih sudionika u prometu.

 

čl.xy

U obavljanju nadzora komunalni redar ovlašten je:

...

-narediti uklanjanje predmeta, objekata ili uređenja koja su postavljena bez odobrenja, suprotno odobrenju, odnosno suprotno odredbama komunalnog reda...,

 

naredba je sasvim legalna i u skladu s propisima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem se na odgovoru!

 

Naredbu od komunalnog redara?

 

Da, komunalnog redara.

 

Ok, jasno mi je da je naredba u skladu sa zakonom ali ne bi li mi u tom slucaju grad trebao obestetiti tu ogradu ili barem predloziti alternativu jer postavljanje bilo kakve druge ograde od 30 metara iziskuje dosta sredstava ili je nebitno sto ce moj posjed ostati neogradjen ako ne postavim ogradu (prozirnu npr.) ne krsi li se tako nekakav zakon o sigurnosti ili privatnosti npr?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naredbu od komunalnog redara?

...

naredba je sasvim legalna i u skladu s propisima.

 

Štovani, ne bih rekao sa je tako.

Za početak, komunalni redar nije prometni stručnjak da analizira sigurnost prometa.

 

 

čl.x

..živice i druge slične povšine ispred zgrada kao i neizgrađenih zemljišta, vlasnici odnosno fizičke i pravne osobe koje to zemljište koriste, dužni su voditi računa o urednom održavanju živica te sličnih biljaka i drveća kako ne bi ugrožavali, usporavali ili činili opasnim kretanje pješaka, vozila i drugih sudionika u prometu.

 

Ovaj članak se odnosi isključivo na to da biljke i drveće ne smiju rastom u prostor puta ugrožavati promet.

 

 

čl.xy

U obavljanju nadzora komunalni redar ovlašten je:

...

-narediti uklanjanje predmeta, objekata ili uređenja koja su postavljena bez odobrenja, suprotno odobrenju, odnosno suprotno odredbama komunalnog reda...,

 

Ova živica nije predmet, nego biljka,i takva je već 20 godina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, komunalnog redara.

 

Ok, jasno mi je da je naredba u skladu sa zakonom ali ne bi li mi u tom slucaju grad trebao obestetiti tu ogradu ili barem predloziti alternativu jer postavljanje bilo kakve druge ograde od 30 metara iziskuje dosta sredstava ili je nebitno sto ce moj posjed ostati neogradjen ako ne postavim ogradu (prozirnu npr.) ne krsi li se tako nekakav zakon o sigurnosti ili privatnosti npr?

 

Komunalni redari si u zadnje vrijeme uzimaju za pravo pisati svakakve bedaste naredbe, imao sam i vlastitih iskustava.

Kladim se da je ovaj reagirao na neku gnjevnu intervenciju nekog vašeg susjeda koji tuda često prolazi.

 

Kao prvo, nisam siguran da je komunalni redar ikako ovlašten određivati visinu živice, osim ako je to izričito definirano u odluci o komunlnom redu.

Drugo, iz ove 'naredbe' da se živica sreže na 60 cm vidim da uopće nije kompetentan. Da je napisao metar, još nekako.

Treće, kažete ta živica je tu već 20 godina. A sad bi ju trebalo ukloniti u 5 dana? Pa nije to stari auto ostavljen na javnoj površini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@felixxx -povodom nadzora zatrazeno je misljenje viseg strucnog suradnika za promet...tako stoji u rjesenju (na 6 stranica...)

-zivica je inace posadjena prije rata tako da i vise od 20 godina...

-prema clanku 37. Odluke o komunalnom redu visina zivice u raskrizju ne smije biti visa od 0,6m (opet stoji u rjesenju)

 

ocito mi ne gine rezanje ograde. ogradit cu svoj plac i obitelj sa 60 cm zivice i nadati se da mi nekakav iznervirani pas nece uskociti u dvoriste ili kakav pijani tinejdzer usetati dok spavam. nista od navedenog u mom susjedstvu ne nedostaje.

 

U rjesenju jos stoji da zalba na odluku ne odgadja izvrsenje ove naredbe.

 

tako da razmislite 2x prije nego kupite plac na raskrizju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos samo da priopcim ishod cijele situacije.. Ugrubo smo se nagodili u općini na visinu 1 m a tražili smo u žalbi 110 cm i prolongaciju za 30 dana,

postoji neki pravilnik koji propisuje za Slavonski Brod 60 do 90 cm, to smo se informirali u ministarstvu prometa. Trenutno teska srca rezemo ogradu ali sam zadovoljan sto ce barem ostati 1m, time gubim samo privatnost i zastitu od prasine s ceste ali je barem donekle onemogucen ulazak u dvoriste komu se prohtije. Glavno da pravna drzava funkcionira ;) Hvala svima na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija