Jump to content

Plačanje PDV-a na nekretninu


Ivan0705

Preporučene objave

Post.

Zamolio bih nekoga da mi odgovori...

Sto kaze zakon ako se zeli prodati novi stan ,star oko godinu dana (Zadar).Da li vlasnik koji ga zeli prodati mora platiti tzv spekulantski porez u visini 25 posto.

Da li porezna uzima u obzir kupoprodajni ugovor I ako se placa porez na dobit dali se uzima razlika cijene prve kupnje I do cijene na ugovoru..ijepo bi molio odgovor jer mi je hitno...

Poz I hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste investitor koji prodaje stan ili osoba koja je kupila od investitora pa želi prodati?

 

Ja bih kupio taj stan pa ne znam koliko bi trebao platiti poreza na dobit vlasnik stana koji ga želi prodati.Ako ne bi bila velika cifra postoji mogučnost da zajedno snosimo taj trošak i naravno moram platiti porez na promet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo ste ga zakomplicirali s PDV-om i porezom na dobit, jer ste vjerovatno mislili na porez na dohodak.

Dakle, prihod od prodaje nekretnina oporezuje (porezom na dohodak) se u dva slučaja: ako građanin proda ili na drugi način otuđi nekretninu prije proteka tri godine od njezine nabave i ako unutar razdoblja od pet godina proda ili na drugi način otuđi više od tri istovrsne nekretnine.

 

Kako bi se ovdje radilo o prvom slučaju, porez se plaća ako nekretnina nije služila za stanovanje poreznom obvezniku ili članovima uzdržavane obitelji, te ako je otuđila (prodala) nekretninu po cijeni koja je viša od nabavne. Ako je dokazivo da je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili članovima uzdržavane obitelji (prijavljeno prebivalište odnosno boravište, kao i računi za struju, vodu, grijanje i sl.), oporezivanja ne bi trebalo biti.

 

Iznos ostvarenog dohotka izračunava se kao razlika između tržišne vrijednosti nekretnine na dan otuđenja i nabavne vrijednosti, te se oporezuje stopom od 25%. Troškovi povezani s prodajom umanjuju poreznu osnovicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošt.

Puno vam hvala na odgovoru.

Molio bih pojašnjenje.Da li porezna utvrđuje vrijednost stana na dan otuđenja uvidom u prodajnu cijenu u kupoprodajnom ugovoru, ili ima neku određenu poreznu osnovicu za određivanje tržišne vrijednosti određenog stana?

Na pr: Nabavna cijena stana je cirka 60.000.eura. A na kupoprodajnom ugovoru cijena iznosi cirka 80.000.eura.Znači razlika između nabavne cijene stana i prodajne iznosi cirka 20.000.eura .Pa ispada da se na tu cijenu (20.000.eura) oporezuje stopom od 25%.

Ako je tako, suludo, bi bilo fingirati cijenu u ugovoru da bude kao i nabavna,jer to nikako ne bi moglo proći, jer sama cijena i laiku nije realna ,uzimajući u obzir da je stan odlično namješten i opremljen i ima garažni prostor u podrumu zgrade.

Više puta sam pažljivo pročitao što ste napisali i čini mi se da je relevantna trenutačna tržišna vrijednost stana...Molio bih da mi tu moju dvojbu razriješite i čini se da ako se pozitivne pretpostavke ostvare da porezna može to uvažiti ali i ne mora...Jedino nikako nisam mogao razlučiti koji bi to troškovi povezani s prodajom mogli biti pa da umanje osnovicu...

Poz i još jednom hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošt.

Puno vam hvala na odgovoru.

Molio bih pojašnjenje.Da li porezna utvrđuje vrijednost stana na dan otuđenja uvidom u prodajnu cijenu u kupoprodajnom ugovoru, ili ima neku određenu poreznu osnovicu za određivanje tržišne vrijednosti određenog stana?

Na pr: Nabavna cijena stana je cirka 60.000.eura. A na kupoprodajnom ugovoru cijena iznosi cirka 80.000.eura.Znači razlika između nabavne cijene stana i prodajne iznosi cirka 20.000.eura .Pa ispada da se na tu cijenu (20.000.eura) oporezuje stopom od 25%.

Ako je tako, suludo, bi bilo fingirati cijenu u ugovoru da bude kao i nabavna,jer to nikako ne bi moglo proći, jer sama cijena i laiku nije realna ,uzimajući u obzir da je stan odlično namješten i opremljen i ima garažni prostor u podrumu zgrade.

Više puta sam pažljivo pročitao što ste napisali i čini mi se da je relevantna trenutačna tržišna vrijednost stana...Molio bih da mi tu moju dvojbu razriješite i čini se da ako se pozitivne pretpostavke ostvare da porezna može to uvažiti ali i ne mora...Jedino nikako nisam mogao razlučiti koji bi to troškovi povezani s prodajom mogli biti pa da umanje osnovicu...

Poz i još jednom hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija