Jump to content

Doživotno uzdržavanje- nejasnoće


Mislav1

Preporučene objave

Moja majka i njen brat (moj ujac) žele sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

 

a) Porez se plaća u trenutku stjecanja imovine, tj. u trenutku ujčeve smrti. Plaća li se porez prema vrijednosti imovine u trenutku sklapanja ugovora ili u trenutku ujčeve smrti.

Tko točno procjenjuje vrijednost imovine na koju se tad plaća porez i mogu li unaprijed znati iznos novca?

 

 

b) Predmet ugovora bila bi sva imovina koju ujac ima u trenutku smrti. Pošto treba popisati u ugovoru svu imovinu koju ujac ima, trebali bi naći po osobnom imeniku kod nadležnog suda što sve ujac ima u vlasništvu.

Je li moguće na internetu vidjeti osobni imenik i kako bi uopće sve najlakše popisali?

 

 

c) Ako u ugovoru navedemo da je predmet ugovora sva imovina, znači li to da je to imovima u trenutku potpisa ugovora ili u trenutku smrti? Podrazumjeva li se unaprijed da moja majka dobiva sve što moj ujac ima u vlasništvu u trenu smrti?

 

 

d) Sukladno najavi novih poreznih reformi glede smanjenja poreza na promet nekretnina sa 5% na 4%, ukoliko se ugovor potpiše do izmjene Zakona, primjenjuje li se retroaktivno porez od 5% ili onaj koji će biti u trenu ujčeve smrti? Predpostavljam ovo drugo, ali ipak pitam.

 

Je li ikome poznato je li bilo govora kod prijedloga izmjena o poreznoj olakšici od 5% za svaku godinu trajanja Ug. o dož. uzdrž. ??

 

 

e) Koliko košta prijedlog za upis zabilježbe u ZK i koje dokumente je potrebno priložili za upis iste i za brisanje nakon smrti i upisa vlasništva Davatelja uzdr. -moje majke?

 

f) Koje dokumente treba priložiti pri solemizaciji ugovora na sudu i kolika je cijena solemizacije kod suda?

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koje dokumente treba priložiti pri solemizaciji ugovora na sudu i kolika je cijena solemizacije kod suda?
sud nevrši solemnizaciju več javni bilježnik(vidi čl.580 ZOO)
Koliko košta prijedlog za upis zabilježbe u ZK i koje dokumente je potrebno priložili za upis iste i za brisanje nakon smrti i upisa vlasništva Davatelja uzdr. -moje majke?
zabilježba oko stotinjak KN,potreban je prijedlog u dva primjerka i ugovor(u orginalu ili ovjerovljenoj preslici)

Brisanje zabilježbe predlažete istovremeno u prijedlogu za upis prava vlasništva,no sasvim izvjesno da bi ista bila i onako brisana,buduči da je njen upis osiguravao naknadni upis prava vlasništva.

Sukladno najavi novih poreznih reformi glede smanjenja poreza na promet nekretnina sa 5% na 4%, ukoliko se ugovor potpiše do izmjene Zakona, primjenjuje li se retroaktivno porez od 5% ili onaj koji će biti u trenu ujčeve smrti?
zakon koji će biti na snazi u vrijeme nastanka porezne obveze a koja nastaje trenutkom smrti primatelja uzdržavanja
Ako u ugovoru navedemo da je predmet ugovora sva imovina, znači li to da je to imovima u trenutku potpisa ugovora ili u trenutku smrti? Podrazumjeva li se unaprijed da moja majka dobiva sve što moj ujac ima u vlasništvu u trenu smrti?
sva ona imovina koja se trenutkom smrti zatekne u vlasništvu primatelja uzdržavanja,što će reči i ona imovina koju stekne nakon sklapanja ugovora
Tko točno procjenjuje vrijednost imovine na koju se tad plaća porez
porezna uprava
Plaća li se porez prema vrijednosti imovine u trenutku sklapanja ugovora ili u trenutku ujčeve smrti.
sasvim izvjesno da se procjenjuje prema vrijednosti u trenutku kad se vlasništvo prenosi na davatelja uzdržavanja,što će reći u trenutku ujakove smrti.(prenos odgođen do smrti)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi se odgovori na pitanje pod "b)". Točnije je li potrebno navoditi baš sve što ujac ima u vlasništvu? Kat. čest., pokretnine, novac na banci itd. I ako jest, kako bi se najbolje sve popisalo?

 

 

Glede ovjere, sud će strankama pročitati ugovor i upozoriti ih na pravne posljednice tako da je jednakopravno glede učinaka ugovora j.b. ili sud. Kakav je odnos cijene sud VS j.b.? Čuo sam da je j.b višestruko jeftiniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točnije je li potrebno navoditi baš sve što ujac ima u vlasništvu?
poželjno je,no ističem stajalište sudova:

Županijski sud u Rijeci, Gž-786/01, od 18. IX. 2002.

Sentenca:

"" Ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem je primatelj uzdržavanja izjavio da davatelju uzdržavanja ostavlja svu svoju imovinu pa i onu koju će imati u trenutku smrti, pravno je valjan i proizvodi sve namjeravane učinke.""

 

Vrhovni sud Republike Hrvatske, Rev 2082/99

Sentenca:

""Predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju može biti i buduća imovina""

sud će strankama pročitati ugovor i upozoriti ih na pravne posljednice tako da je jednakopravno glede učinaka ugovora j.b. ili sud.
upravo tako
Kakav je odnos cijene sud VS j.b.? Čuo sam da je j.b višestruko jeftiniji.
mišljenja sam da je obrnuto
Kat. čest., pokretnine, novac na banci itd. I ako jest, kako bi se najbolje sve popisalo?

pa upravo tako kako ste napisali,svaku nekretninu navedete onako kako stoji u z.k.izvadku(k.č.__z.k.ul.__k.o.____površina_____),a vrijednije pokretnine opišete po karakteristikama(naziv,marka,proizvođač,serijski broj,boja i sl.),novac na računu br.xxxxxxxxxxxx koji se vodi kod banke XXXXXX
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poželjno je,

upravo tako mišljenja sam da je obrnutopa upravo tako kako ste napisali,svaku nekretninu navedete onako kako stoji u z.k.izvadku(k.č.__z.k.ul.__k.o.____površina_____),a vrijednije pokretnine opišete po karakteristikama(naziv,marka,proizvođač,serijski broj,boja i sl.),novac na računu br.xxxxxxxxxxxx koji se vodi kod banke XXXXXX

 

Gdje mogu naći popis nekretnina koje ima u vlasništvu, tj. Kako bih to mogao saznati od našeg nadležnog suda??

 

Kako bih moga znati iznos poreza na sve nekretnine koje će moja majka steći nakon njegove smrti? Mislim, bar da znam hoće li to biti 5 000 kuna ili 50 000 kuna???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje mogu naći popis nekretnina koje ima u vlasništvu, tj. Kako bih to mogao saznati od našeg nadležnog suda??
o sličnom se pisalo u temi http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/89078-Kako-saznati-%C4%8Dega-sam-sve-vlasnik
Kako bih moga znati iznos poreza na sve nekretnine koje će moja majka steći nakon njegove smrti? Mislim, bar da znam hoće li to biti 5 000 kuna ili 50 000 kuna???
prema trenutno važećem zakonu(ZOPNPN)porezna stopa iznosi 5% od osnovice koju čini tržišna vrijednost(misli se na nekretnine),međutim treba naglasiti da isti zakon po pitanju ugovora o dož.uzdržavanju određuje umanjenje poreza od 5% za svaku godinu pruženog uzdržavanja.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o sličnom se pisalo u temi http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/89078-Kako-saznati-%C4%8Dega-sam-sve-vlasnik

prema trenutno važećem zakonu(ZOPNPN)porezna stopa iznosi 5% od osnovice koju čini tržišna vrijednost(misli se na nekretnine),međutim treba naglasiti da isti zakon po pitanju ugovora o dož.uzdržavanju određuje umanjenje poreza od 5% za svaku godinu pruženog uzdržavanja.

 

Još jednom. Sve mi je to jasno kao i što sam naveo u uvodnom postu. Mene zanima može li mi porezna uprava reći tržišnu vrijednost nekretnine da znam što me čeka za 10, 20 godina kad ujac umre.

 

Ista stvar me zanima i zbog procjene j.b.-a kad mi bude ovjeravao ugovor, tj. sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislave,porezna obveza u slučaju ugovora o dož.uzdržavanju nastaje u trenutku smrti primatelja uzdržavanja,glede ćega porezna za njegovog života neće procijenjivati vrijednost nekretnina obuhvačenih ugovorom,a da li će Vam to htjeti onako neslužbeno(paušalno) reći, je pitanje na koje vam nisam u mogućnosti odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislave,porezna obveza u slučaju ugovora o dož.uzdržavanju nastaje u trenutku smrti primatelja uzdržavanja,glede ćega porezna za njegovog života neće procijenjivati vrijednost nekretnina obuhvačenih ugovorom,a da li će Vam to htjeti onako neslužbeno(paušalno) reći, je pitanje na koje vam nisam u mogućnosti odgovoriti.

 

 

Shvaćam.Puno hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija