Jump to content

Novi zakon ministra Medveda


jado

Preporučene objave

prije 5 sati , buda2 je napisao:

Ako dobro shvaćam , a maličovjek je dao zorni prikaz što sve čini izračun/visinu mirovine, u zakonu se navodi povećanje od 20% osobnog boda (jedan segment u izračunu) što po meni ne daje povečanje cjelokupne mirovine za 20%.( kako neki navode).e sad, da li sam ja u pravu ?

Bradat navodi povečanje 20% a ima "penalizaciju" zbog malo godina mirovinskog staža 18%.razlika bi bila 2% uvećanja.da ili ne ?

Evo formule i simuliranog izracuna:

Izracun prosjecnih vrjednosnih bodova (PVB):

"Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (zbroj svih vrjednosnih bodova kroz cijeli radni staz) podjeli sa "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (cijeli radni staz)

(za primjer simuliramo da je zbroj vrjednosnih bodova npr. 40 to podjelimo sa 37 godina mirovinskog staza i dobimo PVB = 1,081)


Izracun osobnih bodova (OB):

PVB x MS x PF (simuliramo 1,081 x 37 x 0,82 = 32,80)


Izracun mirovine:

M = OB x MF x AVM (simuliramo 39,36 x 1 x 63,29 = 2491,09 kn)

Legenda: M - mirovina; OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 63,29 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor

PVB = 1,081
MS = 37
PF = 0,82
OB = 32,80 x 20% = 39,36 - uvecan po clanku 27., stavak 1.
MF = 1
AVM = 63,29

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost mene i dalje muci onaj dodatak na mirovinu od 27 %.

Ispada ako bi isao u mirovinu po ZOMO-u i ako bi te penalizorali sa tih 18% zbog odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu i navrsenog mirovinskog staza od 37 godina, kad se po simuliranom izracunu iz gornjeg posta na izracunatu mirovinu doda tih 27% dodatka, dobio bi mirovinu od 2636,41 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene to ne muči, to mi je jasno o tome sam pisao puno puta:

 1. Koristiš mirovinu po općem propisu (ZOMO), nema dodatka temeljenog na Zakonu o braniteljima (broj dana u borbenom sektoru)

 2. Koristiš mirovinu po posebnom propisu (Zakon o braniteljima), nema dodatka temeljenog na općem propisu ZOMO (27 %)

 Međutim interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike starosnih mirovina po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od 2.565 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.615 kn ili 3.500 kn (smanjenje 10 % za mirovine veće od 3.500 kn)

2.  Koliko iznosi mirovina branitelja koji je do sada primao 2.800 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora.

 

 Prvu će rješavati HZMO po službenoj dužnosti a drugu ?? tko ??, što kaže Zakon o braniteljima ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, prof je napisao:

Mene to ne muči, to mi je jasno o tome sam pisao puno puta:

 1. Koristiš mirovinu po općem propisu (ZOMO), nema dodatka temeljenog na Zakonu o braniteljima (broj dana u borbenom sektoru)

 2. Koristiš mirovinu po posebnom propisu (Zakon o braniteljima), nema dodatka temeljenog na općem propisu ZOMO (27 %)

 Međutim interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike starosnih mirovina po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od 2.565 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.615 kn ili 3.500 kn (smanjenje 10 % za mirovine veće od 3.500 kn)

2.  Koliko iznosi mirovina branitelja koji je do sada primao 2.800 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora.

 

 Prvu će rješavati HZMO po službenoj dužnosti a drugu ?? tko ??, što kaže Zakon o braniteljima ?

Također interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike invalidskih mirovina – profesionalna nesposobnost po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od cca 2.000 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.050 kn

2.  Koliko iznosi invalidska mirovina branitelja koji je do sada primao 2.100 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora ?

 

 Prvu će rješavati HZMO po službenoj dužnosti a drugu ?? tko ??, što kaže Zakon o braniteljima ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako bude korisnik minimalne starosne mirovine po općem propisu ZOMO (2.454 kn za 40.g. mirovinskog staža) obavezno.


Za mirovine veće od toga, zbroj dodatka temeljem dragovoljnosti (10 %) i broja dana u borbenom sektoru mora biti bar 28 % da bi imalo smisla tražiti prijevremenu ili starosnu mirovinu prema Zakonu o braniteljima ali da ta mirovina iznosi manje od 3.500 kn.

Prelaženjem 3.500 kn ista se smanjuje za 10 %, pa tada zbroj gore navedenog mora prelaziti 38 %.

Za svakog treba paralelni individualni izračun.

Najbolje je zatražiti priznavanje prijevremene ili starosne mirovine po općem propisu (ZOMO) i po posebnom propisu (Zakon o braniteljima) te zatražiti isplatu POVOLJNIJE mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof, zar nije iznos minimalne braniteljske mirovina za 2017.god. 2558,25 kn

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/04_09032017/4_Odluka_visinanajnizemirovineHBDR.pdf

Da, ako bude korisnik odgovarajuće minimalne prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO sa 37.g. mirovinskog staža (2.454 kn za 40.g. mirovinskog staža- starosna mirovina) obavezno uzeti povoljniju mirovinu iz Zakona o braniteljima.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, prof je napisao:

Da, ako bude korisnik odgovarajuće minimalne prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO sa 37.g. mirovinskog staža (2.454 kn za 40.g. mirovinskog staža- starosna mirovina) obavezno uzeti povoljniju mirovinu iz Zakona o braniteljima.

 

Ako dobro citam novi braniteljski zakon onda je za forumasa Bradat sa 37 god. mirovinskog staza i 340 dana u obrani, vazeci sljedeci iznos minimalne braniteljske mirovine:

Ugrubo izracunato iznos minimalne braniteljske mirovine od 2558,25 kn, umanjuje se sa naslova 37 godina staza prema clanku 51., stavka 2., za 18%, pa tako iznosi 2097,76 kn, taj iznos prema clanku 49., stavak 6., povecava se za 0,015% za svaki dan sudjelovanja u obrani (340 dana x 0,015% = 5,1%), pa na kraju njegova minimalna braniteljska mirovina iznosi 2204,75 kn.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, malicovjek je napisao:

Ako dobro citam novi braniteljski zakon onda je za forumasa Bradat sa 37 god. mirovinskog staza i 340 dana u obrani, vazeci sljedeci iznos minimalne braniteljske mirovine:

Ugrubo izracunato iznos minimalne braniteljske mirovine od 2558,25 kn, umanjuje se sa naslova 37 godina staza prema clanku 51., stavka 2., za 18%, pa tako iznosi 2097,76 kn, taj iznos prema clanku 49., stavak 6., povecava se za 0,015% za svaki dan sudjelovanja u obrani (340 dana x 0,015% = 5,1%), pa na kraju njegova minimalna braniteljska mirovina iznosi 2204,75 kn.

 

Mozda sam stvarno napravio pregrubi izracun te konkretne minimalne braniteljske mirovine, prije ce biti da bi on iznosio cca 2300 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , prof je napisao:

 

 Međutim interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike starosnih mirovina i invalidskih mirovina - opća nesposobnost po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od 2.565 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.615 kn ili 3.500 kn (smanjenje 10 % za mirovine veće od 3.500 kn)

2.  Koliko iznosi mirovina branitelja koji je do sada primao 2.800 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora.

 

prije 8 sati , prof je napisao:

Također interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike invalidskih mirovina – profesionalna nesposobnost po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od cca 2.000 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.050 kn

2.  Koliko iznosi invalidska mirovina branitelja koji je do sada primao 2.100 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora ?

 

Prve će rješavati HZMO po službenoj dužnosti a druge ?? tko ??, što kaže Zakon o braniteljima ?

 

Nitko ni ne pokušava dati odgovor ?

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem malom čovjeku i prof na objašnjenjima, ali gledajući stari zakon o braniteljima ( još uvijek važeći do 01.01.2019 za ostvarivanje prava budućih umirovljenika, branitelja) zaključujem:

1. U starom zakonu, članak 14, stavak 1 između ostalog piše "...koji ostvari pravo na  starosnu mirovinu manju od mirovine.....osobni bod se povećava...", nadalje, u stavku 3 tog istog članka piše "...koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu.....tako određena mirovina povećava se za određeni postotak ...", tu je sve jasno, mada od toga nije bilo koristi ni za koga, zbog oniog famoznog ograničenja od 40 godina mirovinskog staža, ali pazite sada,

2. U novom zakonu, članak 27, stavak 1, spominje se povećanje osobnog boda za starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu; ovdje ću malo stati i reći da je ovaj stavak dovoljan, ako se mislilo na povećanje osobnog boda odn. mirovine.Ali ne, u stavku 2 tog istog članka između ostalog piše "...koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu....tako određena mirovina se povećava za odgovarajući postotak iz stavka 1....".Logično je zaključiti da se tako određena "penalizirana mirovina" povećava ( konkretno u mom slučaju za 20% ).

Ja nisam pravnik, ali sam pitao jednoga kako on to tumači i dobio sam potvrdu gore napisanog. E sad, ako to nije tako, a stari zakon nas branitelje je dobro izvarao, onda to znači da velika većina branitelja dragovoljaca ( točnije, svi dragovoljci sa manje od 481 dana borbenog sektora ) neće imati velike koristi od ovog zakona, posebno oni koji moraju ići u prijevremenu mirovinu ( ja npr. koji sam doživio dva stečaja firme i usput se razbolio, pa nemam više volje ni energije raditi do 64 godine života).

I na kraju još samo ovo:

Čitajući primjedbe ( e-savjetovanje ) na novi zakon koje su dali gosp. Ivica Pendelić i gosp.Siniša Mihović, a tražili su za dragovoljce da bude dodatak bude 30% umjesto 10%. U odgovoru onih koji su pisali nacrt novog zakona stoji "Već je kroz izračun svima dodan postotak povećanja na osobni bod...", pa me je to navelo na razmišljanje koje sam ovdje naveo u točki 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , zoranp je napisao:

Pročitah konačni prijedlog i zanima me, dali se ukida borbeni i neborbeni sektor, po meni svi Hrvatski Branitelji su Borbeni, ili sam u krivu?

Zbunjuje me  članak 15 Sudionik Domovinskog rata. Molio bih da mi netko pojasni.

Hvala.

Ne ukida se borbeni i neborbeni sektor i nisu sve osobe sa statusom branitelja , jednake međusobno kao takve.

Ne može se izjednačavati osoba sa statusom branitelja koja je ostvarila status branitelja automatizmom, samo zato jer se nalazila tijekom domovinskog rata u MUP-u ili MORH-u kao ovlaštena službena osoba ili djelatna vojna osoba a ista ta osoba nije vidjela prvu crtu bojišnice, osim na televiziji u nekom od dnevnika, koja je svaku noć bila u toploj i suhoj prostoriji, imala kuhani ručak itd..., sa osobom koja ima status hrvatskog branitelja a koji je bio pripadnik specijalne jedinice policije ili  gardijske brigade i koji je od ukupnog broja dana provedenih u ratu, 80 % bio na samoj prvoj crti bojišnice, npr. recimo na Velebitu na -20 C i danima zbog loših vremenskih uvjeta znao biti bez podrške logistike, prepušten sebi i svojoj braći po oružju.

Ne može. Nije isto. Nikako nije isto. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedina je razlika kompa što mi imamo sjećanje na velebit i mnogima je to sjećanje lijepo.

sve se ostalo vremenom izjednačilo u obespravljenosti. tko te više pita gdje si bio, osim ako nisi činio zločine? nitko. nikog nije briga. otprilike kako mene nije bilo briga za borce drugog svjetskog.

nije briga ni predlagatelje zakona, jer mnogi sa velebitom na leđima opet neće dobiti ništa, osim pljuvačine po medijima i urokljivih očiju susjeda koji su zicer da imaš 10 000 kuna mirovine a biku rep čupaš.

ovaj je zakon još jedan dokaz da nas NIKAD neće ostaviti na miru, od bjesomučnih komisija i nadvještačenja do bacanja mršavih kostiju da se glođemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , all_or_nothing je napisao:

jedina je razlika kompa što mi imamo sjećanje na velebit i mnogima je to sjećanje lijepo.

sve se ostalo vremenom izjednačilo u obespravljenosti. tko te više pita gdje si bio, osim ako nisi činio zločine? nitko. nikog nije briga. otprilike kako mene nije bilo briga za borce drugog svjetskog.

nije briga ni predlagatelje zakona, jer mnogi sa velebitom na leđima opet neće dobiti ništa, osim pljuvačine po medijima i urokljivih očiju susjeda koji su zicer da imaš 10 000 kuna mirovine a biku rep čupaš.

ovaj je zakon još jedan dokaz da nas NIKAD neće ostaviti na miru, od bjesomučnih komisija i nadvještačenja do bacanja mršavih kostiju da se glođemo.

Potpisujem tebi, a i kompi. Na zalost svakim danom sve nas je manje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažem  ja  biće tu još bura i oluja,znam da su se mnogi koji nemaju status HRV-i ponadali da bi ga mogli ostvariti sa ovim novim zakonima al sumnjam u to,mislim da će ih proći mali broj:

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/plenkovic-i-medved-u-zestokom-ratu-premijer-stopira-dijelove-braniteljskog-zakona-1101184/http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/plenkovic-i-medved-u-zestokom-ratu-premijer-stopira-dijelove-braniteljskog-zakona-1101184/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , all_or_nothing je napisao:

jedina je razlika kompa što mi imamo sjećanje na velebit i mnogima je to sjećanje lijepo.

sve se ostalo vremenom izjednačilo u obespravljenosti. tko te više pita gdje si bio, osim ako nisi činio zločine? nitko. nikog nije briga. otprilike kako mene nije bilo briga za borce drugog svjetskog.

nije briga ni predlagatelje zakona, jer mnogi sa velebitom na leđima opet neće dobiti ništa, osim pljuvačine po medijima i urokljivih očiju susjeda koji su zicer da imaš 10 000 kuna mirovine a biku rep čupaš.

ovaj je zakon još jedan dokaz da nas NIKAD neće ostaviti na miru, od bjesomučnih komisija i nadvještačenja do bacanja mršavih kostiju da se glođemo.

Mala i Velika Bobija ,Nekići,Marune,Podprag,Tulove grede, bilo je - 23 sa burom , veljača 1994 nekoliko dana prije pogibije Gavrana. Užas se sječati a kamoli proživjeti. A novi  zakon mislim da cu sacekati negdje u Bavarskoj na crnjaka do travnja pa opet sezona na moru isto tako na crno ,meni država daje 2064 kn sa 1300 dana borbenog i tri ovrhe. Imam sreču sta nisam ranjen fizički a ostalo ne racunam, spavati ne moram i nemogu dobro dođe za rad noću.Hrvi nemam  a i nemam volje tražiti i boksati se sa birokracijom Hr tipa. Psihu rješavam marihuanom nikakvi vise Zolofti itd.Travom  puno bolje funkcioniram nego tabletama a plesnem i koji gemist ili pivu nista kratko, psihijatar prezadovoljan i u HR i u DE tako da nalaze imam i na njemačkom.Nas mi psihijatar kaze da idem u dnevnu po 7 put uz 2 ležanja ja ga odbio i rekao da idem na sezonu u DE , i da ne mislim ganjati HRVI .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, dalmatino-39 je napisao:

Kažem  ja  biće tu još bura i oluja,znam da su se mnogi koji nemaju status HRV-i ponadali da bi ga mogli ostvariti sa ovim novim zakonima al sumnjam u to,mislim da će ih proći mali broj:

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/plenkovic-i-medved-u-zestokom-ratu-premijer-stopira-dijelove-braniteljskog-zakona-1101184/http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/plenkovic-i-medved-u-zestokom-ratu-premijer-stopira-dijelove-braniteljskog-zakona-1101184/

Eto uzdaj se use i u svoje kljuse.Nema puno manevra vise ko može raditi i raditi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , dalmatino-39 je napisao:

Kažem  ja  biće tu još bura i oluja,znam da su se mnogi koji nemaju status HRV-i ponadali da bi ga mogli ostvariti sa ovim novim zakonima al sumnjam u to,mislim da će ih proći mali broj:

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/plenkovic-i-medved-u-zestokom-ratu-premijer-stopira-dijelove-braniteljskog-zakona-1101184/http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/plenkovic-i-medved-u-zestokom-ratu-premijer-stopira-dijelove-braniteljskog-zakona-1101184/

Onaj tko ima kontinuitet liječenja , znači bez prekida od kraja 2005 pa i prije tog datuma, za njega neće biti problema oko dokazivanja uzročno-posljedične veze oboljenja koje je nastupilo neposredno iz razloga sudjelovanja u domovinskom ratu. Ostvarit će status HRVI-a na osnovu oboljenja ( poglavito ovdje mislim na PTSP ).  Postupak do trajnog statusa neće ostvariti prije cca 3 godine od podnošenja zahtjeva.

Takvih je po procijeni ministarstva branitelja oko 500 istih pojedinaca koji bi mogli ostvariti status HRVI-a na osnovu oboljenja od PTSP-a.

Svi drugi koji nemaju taj kontinuitet liječenja, teeeeško će ostvariti isti status, gotovo pa nemoguće 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Kompa je napisao:

Onaj tko ima kontinuitet liječenja , znači bez prekida od kraja 2005 pa i prije tog datuma, za njega neće biti problema oko dokazivanja uzročno-posljedične veze oboljenja koje je nastupilo neposredno iz razloga sudjelovanja u domovinskom ratu. Ostvarit će status HRVI-a na osnovu oboljenja ( poglavito ovdje mislim na PTSP ).  Postupak do trajnog statusa neće ostvariti prije cca 3 godine od podnošenja zahtjeva.

Takvih je po procijeni ministarstva branitelja oko 500 istih pojedinaca koji bi mogli ostvariti status HRVI-a na osnovu oboljenja od PTSP-a.

Svi drugi koji nemaju taj kontinuitet liječenja, teeeeško će ostvariti isti status, gotovo pa nemoguće 

Pa i po zakonu je nemoguće dobiti trajno prije nego proteknu tri godine.između izlaska na komisiju mora proći godina.a pošto bi moglo biti puno zahtjeva moglo bi dobrano prijeći tri godine.ali ako bi ,kao što navodiš, bilo samo 500 branitelja to bi oni mogli odraditi brzinski

A što je sa onima koji imaju kontinuitet liječenja a nisu se počeli liječiti 2005 već tamo 2007-2008 ? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, buda2 je napisao:

Pa i po zakonu je nemoguće dobiti trajno prije nego proteknu tri godine.između izlaska na komisiju mora proći godina.a pošto bi moglo biti puno zahtjeva moglo bi dobrano prijeći tri godine.ali ako bi ,kao što navodiš, bilo samo 500 branitelja to bi oni mogli odraditi brzinski

A što je sa onima koji imaju kontinuitet liječenja a nisu se počeli liječiti 2005 već tamo 2007-2008 ? 

 

Ova brojka od 500 branitelja je brojka kojom raspolaže ministarstvo branitelja da bi bili mogući budući HRVI na osnovu oboljenja od PTSP-a. Naravno da će zahtjeva biti i nekoliko puta više ALI kako je sam ministar na prezentaciji novog zakona u Saboru za sabornicom rekao , oni ( ministarstvo branitelja ) prema svim prikupljenim dosadašnjim podacima barataju sa brojkom od oko 500 novih mogućih HRVI-a ( ne više ) ! Mada zahtjev za priznavanjem istog statusa može predati i 10 000 branitelja ali samo njih oko 500 će ga i dobiti. 

Koji su s liječenjem počeli iza 2005-2006 i nadalje....moguće je da ostvare isti status ALI jako teško. Nije nemoguće, da se razumijemo. 

Želim samo skrenuti pozornost svima koji će isti zahtjev predavati, da unaprijed imaju na umu da neće biti to baš samo tako lako. Da kasnije ne bi bilo puno razočarenja. 

Ovo što pišem je najbliže realnosti, nema napuhavanja. 

Osobno , da se mene pita , ja bi status HRVI-a dodjelio svakom specijalcu MUP-a i MORH-a, kao i bivšim pripadnicima gardijskih brigada, bez da idu na ikakve liječničke provjere. Samo da im se vidi ratni put, ništa više. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Kompa je napisao:

 

Koji su s liječenjem počeli iza 2005-2006 i nadalje....moguće je da ostvare isti status ALI jako teško. Nije nemoguće, da se razumijemo. 

 

otprilike se slažem s tim što si u postu (pa i cijelom) napisao....ali ne ide to baš kod nas tako...nigdje u zakonu ne piše koje godine i tko ima pravo,a tko nema....to što navodiš je logika...ali..kad je "kosoričin " zakon donesen bio je rok kraj 2005....i pojedinci su zadnji mjesec počinjali liječenje i nikome nije bilo u komisijama sumnjivo kako se baš razbolio zadnji mjesec roka,pa su neki čak i dobijali na mirovinskom 100% u svezi rata.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

otprilike se slažem s tim što si u postu (pa i cijelom) napisao....ali ne ide to baš kod nas tako...nigdje u zakonu ne piše koje godine i tko ima pravo,a tko nema....to što navodiš je logika...ali..kad je "kosoričin " zakon donesen bio je rok kraj 2005....i pojedinci su zadnji mjesec počinjali liječenje i nikome nije bilo u komisijama sumnjivo kako se baš razbolio zadnji mjesec roka,pa su neki čak i dobijali na mirovinskom 100% u svezi rata.....

Onda je od rata bilo prošlo 10 godina, danas je od rata prošlo 22 godine. Bitno je vještačenjem utvrditi da je bolest neposredno uzročno- posljednična veza za ratom. A nakon 22 godine i što je liječenje počelo kasnije od iza rata, to će biti jaaako teško.

Istina, nigdje u zakonu ne pišu godine i tko može podnijeti zahtjev. Zahtjev mogu podnijeti svi ! Baš svi. I oni koji su s liječenjem počeli ove godine. Nije problem u podnošenju zahtjeva. Zahtjeva može biti i 50 000 ili 100 000. 

Ja ovdje pišem ono i što sam čuo od ministra Medveda kada sam pratio saborsku raspravu i tada shvatio da su oni ( ministarstvo branitelja ) u suradnji sa ministarstvom zdravlja došli do brojke od oko 500 branitelja koji imaju kontinuitet liječenja od 2005 i prije, do danas a koji nisu ostvarili status HRVI-a na osnovu PTSP-a, te bi isti status mogli ostvariti na osnovu ovog novog zakona o braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, keoma je napisao:

Po tko zna koji put isto pitanje za one koji misle da nesto znaju..

...branitelji kojima je vec odavno priznat ptsp kao neposredna posljedica sudjelovanja u d ratu  od drugostupanjske iz park tresnjevka  kako bi oni trebali proci i sta ici nanovo na komisije ili ili ako ima tko misljenje 

Obnova postupka. Podnijeti zahtjev isto tamo di se podnio i prvi puta ali sada za obnovu postupka a poradi pogoršanja zdravstvenog stanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A vidim nista nije jasno kompa  imam ranjavanje imam ptsp chr  sve priznato od komisije park tresnjevka  ali za sada je to badava pa pitam za ubuduce nadam se podnijeti papire za mirovinu posto je izglasan zakon sta da ocekujem  ili ne ocekujem  i da li opet budem trebao ici dokazivati oboljenja  ranjavanje itd itd 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , keoma je napisao:

A vidim nista nije jasno kompa  imam ranjavanje imam ptsp chr  sve priznato od komisije park tresnjevka  ali za sada je to badava pa pitam za ubuduce nadam se podnijeti papire za mirovinu posto je izglasan zakon sta da ocekujem  ili ne ocekujem  i da li opet budem trebao ici dokazivati oboljenja  ranjavanje itd itd 

Pa mogao si s obzirom na isto i prije podnijeti zahtjev za mirovinu. Ne vidim zašto nisi ?

A što očekivati, to ne zna nitko. To ćeš vidjeti na kraju priče. Sve je uglavnom moguće. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim:
a)članka 49. stavaka 1.- 4. i 6., članaka 50„ 51.i 69. stavaka 2. - 4. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1.ožujka 2018.
b)članaka 26. - 48„ 52., 55., 56., 141., 142. i 145. - 147. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2019. i
c)članka 125. stavaka 1., 2., 3.i 5. ovoga Zakona koji stupaju na snagu danom početka školske godine 2018./2019. i
članka 125.stavka 4.ovoga Zakona koji stupa na snagu danom početka akademske godine 2018./2019.
Klasa: 022-03/17-01/114
Zagreb, 30. studenoga 2017.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , keoma je napisao:

A vidim nista nije jasno kompa  imam ranjavanje imam ptsp chr  sve priznato od komisije park tresnjevka  ali za sada je to badava pa pitam za ubuduce nadam se podnijeti papire za mirovinu posto je izglasan zakon sta da ocekujem  ili ne ocekujem  i da li opet budem trebao ici dokazivati oboljenja  ranjavanje itd itd 

Imaš ranjavanje i nemaš rvi ? nisi u mirovini ? ili ti nisu priznali ptsp za bolest od rata ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

keoma ovaj zakon ti ne određuje jesi li za mirovinu ili ne,bez obzira na invalidnost(status HRV-i) to ti može utvrditi samo liječničko povjerenstvo na mirovinskom,znači moraš ići na mirovinski na procjenu radne sposobnosti,ja sam u profesionalnoj mirovini 0d 1999,status HRV-i imam par godina bio na procjeni radne sposobnosti kada sam dobio HRV-i status za trajno i liječničko mi odbije opću nesposobnost,to ti je tako,moraš biti uporan i dosadan ili ništa,po ovome ispada ovaj plus sa danima u HV starta 2019:

a) članka 49. stavaka 1. ‒ 4. i 6., članaka 50., 51. i 69. stavaka 2. ‒ 4. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. ožujka
2018.
b) članaka 26. ‒ 48., 52., 55., 56., 141., 142. i 145. ‒ 147. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2019. i
c) članka 125. stavaka 1., 2., 3. i 5. ovoga Zakona koji stupaju na snagu danom početka školske godine 2018./2019. i
članka 125. stavka 4. ovoga Zakona koji stupa na snagu danom početka akademske godine 2018./2019

 

Članak 35.
Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu
prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta
Republike Hrvatske u borbenom sektoru, i to:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovinski procjena radne sposobnosti e ovako secer pij tablete ili inzulin bodi visoki tlak pij tablete zivci pij tablete  kicma pij tablete artroza koljena tablete blokada operacija kicma pij tablete astma pij tablete koristi pumpicu hepatitis pij tablete slab sluh nosi slusni aparatic mozes i s jednim bubregom  s jednim okom  rukom nogom moz bez jaja ionako ti vise nisu potrebna  tako ide procjena radne sposobnosti 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta je sa čl. 37. , kada on stupa na snagu ?

Članak 37.

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(2) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je djelomični gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomično bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle ili počnu obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje invalidska mirovina se ne obustavlja.

(3) Osobama iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za vrijeme zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 0,6667.

(4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Bradat je napisao:

Zahvaljujem malom čovjeku i prof na objašnjenjima, ali gledajući stari zakon o braniteljima ( još uvijek važeći do 01.01.2019 za ostvarivanje prava budućih umirovljenika, branitelja) zaključujem:

1. U starom zakonu, članak 14, stavak 1 između ostalog piše "...koji ostvari pravo na  starosnu mirovinu manju od mirovine.....osobni bod se povećava...", nadalje, u stavku 3 tog istog članka piše "...koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu.....tako određena mirovina povećava se za određeni postotak ...", tu je sve jasno, mada od toga nije bilo koristi ni za koga, zbog oniog famoznog ograničenja od 40 godina mirovinskog staža, ali pazite sada,

2. U novom zakonu, članak 27, stavak 1, spominje se povećanje osobnog boda za starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu; ovdje ću malo stati i reći da je ovaj stavak dovoljan, ako se mislilo na povećanje osobnog boda odn. mirovine.Ali ne, u stavku 2 tog istog članka između ostalog piše "...koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu....tako određena mirovina se povećava za odgovarajući postotak iz stavka 1....".Logično je zaključiti da se tako određena "penalizirana mirovina" povećava ( konkretno u mom slučaju za 20% ).

Ja nisam pravnik, ali sam pitao jednoga kako on to tumači i dobio sam potvrdu gore napisanog. E sad, ako to nije tako, a stari zakon nas branitelje je dobro izvarao, onda to znači da velika većina branitelja dragovoljaca ( točnije, svi dragovoljci sa manje od 481 dana borbenog sektora ) neće imati velike koristi od ovog zakona, posebno oni koji moraju ići u prijevremenu mirovinu ( ja npr. koji sam doživio dva stečaja firme i usput se razbolio, pa nemam više volje ni energije raditi do 64 godine života).

I na kraju još samo ovo:

Čitajući primjedbe ( e-savjetovanje ) na novi zakon koje su dali gosp. Ivica Pendelić i gosp.Siniša Mihović, a tražili su za dragovoljce da bude dodatak bude 30% umjesto 10%. U odgovoru onih koji su pisali nacrt novog zakona stoji "Već je kroz izračun svima dodan postotak povećanja na osobni bod...", pa me je to navelo na razmišljanje koje sam ovdje naveo u točki 2.

Po meni to nije u redu kako vi tumacite clanak 27. stavak 2., ispada da oni koji idu u "prijevremenu starosnu mirovinu" imaju skoro ista prava kao i oni koji idu u " starosnu mirovinu" ili u "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika".

Ovi koji idu u "starosnu mirovinu" imaju do 5 godina vise starosti, a oni koji idu u "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" imaju 41 godinu uplacenog mirovinskog staza, i izjednicavati ih tim stavkom 2., nije u redu, uzeti im penalizacijom taj odredjeni postotak po clanku 26. stavak 3., a zatim kako vi tumacite sa clankom 27. stavak 2., to jednostavno anulirati.

Svrha te penalizacije koja se navodu u  Zakonu o mirovinskom osiguranju u clanku 85. stavka 1. točke 4., a na koji se poziva clanak 26. stavak 3. novog braniteljskog zakona, je da se ne ide u prijevremenu starosnu mirovinu vec se potice na sto duzi ostanak u svijetu rada. Ovako kao je napisan stavak 2. clanka 27. i kako ga vi tumacite takva penalizacija nebi uopce imala svoju svrhu.

Tocno tumacenje tog clanka 27. stavka 2., moze dati samo onaj koji je pisao taj novi braniteljski zakon, a eventualno se moze otici u najblizi ured HZMO-a i od njihovog pravnika na informacijama zatrazi tumacenje tog stavka 2.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zoranp je napisao:

Jučer objavljen u narodnim novinama i na kraju zakona piše kada što stupa na snagu.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2017_12_121_2758.html

Član 18.     točka 15.  isplata putnih troškova. Od koliko kilometara vrijedi ? može li podrobniji osvrt na član zakona ? 

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Gillet je napisao:

b) članaka 26. ‒ 48., 52., 55., 56., 141., 142. i 145. ‒ 147. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2019.

ako sam ja dobro shvatio,članak 29. koji govori o radu na pola radnog vremena, uz zadržavanje mirovine..primjenjuje se tek od 2019.te???? cooool..

Ne. Članak 37. govori o radu uz mirovinu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni to nije u redu kako vi tumacite clanak 27. stavak 2., ispada da oni koji idu u "prijevremenu starosnu mirovinu" imaju skoro ista prava kao i oni koji idu u " starosnu mirovinu" ili u "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika".

Ovi koji idu u "starosnu mirovinu" imaju do 5 godina vise starosti, a oni koji idu u "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" imaju 41 godinu uplacenog mirovinskog staza, i izjednicavati ih tim stavkom 2., nije u redu, uzeti im penalizacijom taj odredjeni postotak po clanku 26. stavak 3., a zatim kako vi tumacite sa clankom 27. stavak 2., to jednostavno anulirati.

Svrha te penalizacije koja se navodu u  Zakonu o mirovinskom osiguranju u clanku 85. stavka 1. točke 4., a na koji se poziva clanak 26. stavak 3. novog braniteljskog zakona, je da se ne ide u prijevremenu starosnu mirovinu vec se potice na sto duzi ostanak u svijetu rada. Ovako kao je napisan stavak 2. clanka 27. i kako ga vi tumacite takva penalizacija nebi uopce imala svoju svrhu.

Tocno tumacenje tog clanka 27. stavka 2., moze dati samo onaj koji je pisao taj novi braniteljski zakon, a eventualno se moze otici u najblizi ured HZMO-a i od njihovog pravnika na informacijama zatrazi tumacenje tog stavka 2

 

Poštovani mali čovjek, hvala na komentaru i moram vam reći da prateći Vas, prof i druge forumaše, sada , a još i prije par godina, a i gledajući zakone kroz moje skromno poznavanje istih, mislim da ste vi u pravu, a ne ja! Moja su razmišljanja ( iskreno rečeno ) išla otprilike ovako, a stavljajući na papiru one koji idu u punu starosnu mirovinu:

1.Ako nema dodatka od 27%, realno, puno ( po onome što čitam ) je branitelja dragovoljaca koji imaju od 150 do 450 dana borbenog sektora, povećanje osobnog boda 14% na osobni bod plus dodatak od 14% na penaliziranu penziju bi bio neki dobitak ( skromnih 1% više od onih 27% od ZOMO-a ).Zašto tako razmišljam- ZOMO se mijenja već slijedeću godinu ( možda stupi na snagu 01.01.2019., a bojim se da bi to moglo ići i prije).Kada gledamo naš novi zakon o braniteljima, tamo je u članku26, stavka 3 već ugrađen polazni faktor za određivanje prijevremene mirovine, što nije bilo u starom zakonu, dakle, penalizacija počinje sa ovim člankom - ko zna kakva će biti penalizacija po novom ZOMO-u, a ostali čimbenici za izračun

( kako ste vi i prof to zorno pojasnili ) prijevremene mirovine idu po ZOMO-u, pa se opet ide u članak 27 novog zakona, itd. o čemu sam prije dao moja razmišljanja. Ako npr. pomnožite mojih 0.8x1.2=0.96 i konačno 0.96x1.2=1.152.

2.Što se tiče starosne mirovine, za npr. da čovjek sada ( idealno gledano ) ima, recimo 35 godina staža i 63 godine starosti, dragovoljac i 12 mjeseci borbenog sektora, on može 2019 ( kada novi zakon po pitanju mirovinskih prava ) ići odmah u mirovinu koja ćemu biti viša za 22% povećanja osobnog boda. Dakle, veliki mu je benefit što će ići godinu dana u mirovinu prije; puno je to više od onih mojih (ha,ha,ha- ali neće biti tako) konačnih i željenih ( puste želje ) cca 15% na 37 godina radnog staža. Da ne gledamo druge branitelje dragovoljce koji npr. imaju 1441 i više dana - mi prijevremeni nikada nebi to dostili, ali svaka čast takvi branitelji to, i više od toga, višestruko zaslužuju.

Međutim, mi "prijevremeni" branitelji dragovoljci, koje  nevolje tjeraju da idu u mirovinu, a bili smo sreće da nismo ranjeni ili poginuli u domovinskom ratu, mi nećemo imati nikakve koristi od novog zakona o braniteljima, čak niti ćemo moći konzumirati članak 26, stavak 3 novog zakona.

Živi bilii pa vidili, što kaže prof u jednom svom postu "....e da je pravde i poštenja....", ali pravde nema i neće je ni biti-čudan smo narod- kad čitaš novine zapitaš se jesmo li mi branitelji u današnjem vremenu državni neprijatelji itd...., ali zna se reći da ima    500 000 branitelja i svi će primati povlaštene braniteljske mirovine od 5000 kua.Malo sutra- većina branitelja neće dobiti ni kune, a ako budu bili sreće dobiti od novog zakona nešto malo kuna,to će se osjetiti u proračunu. Neću više, oprostite, pozdrav vam svima ma gdje bili!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se malom čovjeku, u prethodnoj objavi - gornji dio je njegov citat ( zaboravio objaviti da ga citiram)!

Kad sam već na forumu, samo dva pitanja:

1.Ako bi išao u prijevremenu mirovinu 01.09.2018 ( tada stječem pravo i imao bi 36 godina i nešto radnog staža ) da li bi mi se računao staž u dvostrukom trajanju (vjerovatno bi išao po starom zakonu), jer sam nedugo nakon završetka domovinskog rata išao u uredu za obranu ( mislim da se to tako tada zvalo ) i pitao ih što moram napraviti da bi mi se priznao taj staž, a tada su mi dali, koliko se sjećam, nekakavi formular, koji su ispunili u firmi ( ili kopiju radne knjižice- ne znam ) i to je moja bivša firma proslijedila , sve kako su oni tražili, u mirovinskom?

2.Kada i tko će službeno davati tumačenje novog zakona ( vi znate koje su me dvojbe )?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Kompa je napisao:

Ne. Članak 37. govori o radu uz mirovinu. 

onda i  taj članak stupa na snagu 2019.,,,," b) članaka 26. ‒ 48., 52., 55., 56., 141., 142. i 145. ‒ 147. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2019."

jel ovo povlaka između 26. - 48..... znači od čl.26 DO čl. 48.  ili se odnosi samo na članke 26. i 48..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Postovani Bradat, prije nego nastavimo sa raspravom imam pitanje za Vas, dali ste u Fini izvadili svoje korisnicko ime i lozinku kako bi se preko internet opcije e-Gradjani mogli prijaviti online na HZMO i dati si izracunati vasu mirovinu sa 01.09.2018.god prema postojecem ZOMO-u.

   
   

Poštovani mali čovjek, ne nisam, ali da znate, namjera mi je napraviti to i zbog drugih stvari, kako nebi morao putovati za traženje dokumenata, jer inače, živim na otok, gdje trajekti kad bilo i ne voze. Hvala na informaciji!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Bradat je napisao:

Zašto tako razmišljam- ZOMO se mijenja već slijedeću godinu ( možda stupi na snagu 01.01.2019., a bojim se da bi to moglo ići i prije).Kada gledamo naš novi zakon o braniteljima, tamo je u članku26, stavka 3 već ugrađen polazni faktor za određivanje prijevremene mirovine, što nije bilo u starom zakonu, dakle, penalizacija počinje sa ovim člankom - ko zna kakva će biti penalizacija po novom ZOMO-u, a ostali čimbenici za izračun

Sto se tice izmjena u postojecem ZOMO-u koju su vladajuci najavili u II kvartalu 2018.god, prema dosadasnjim najavama u postojecem clanku 85., stavka 2., doslo bi do promjene :

citiram,

"Ključna mjera za poboljšanje učinkovitosti mirovinskog sustava je poticanje dužeg ostanka u svijetu rada. Dulji ostanak u svijetu rada namjerava se postići na sljedeći način:

- većom penalizacijom prijevremenog umirovljenja izjednačavanjem postotka prijevremenog postotka umanjenja prijevremene starosne mirovine na 0,30%. Umjesto dosadašnjih umanjenja koja su ovisila od mirovinskog staža i bila u rasponu od 0,10% do 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, uvelo bi se linearno umanjenje od 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu neovisno o godinama navršenog mirovinskog staža, odnosno 4,08% po godini ranijeg odlaska u mirovinu.", zavrsen citat.

Kako se u novom zakonu o braniteljima clanak 26. stavak 3., poziva na clanak 85. stavak1., tocka 1.ZOMO-a, koji spominje "da je za starosnu mirovinu polazni faktor 1.0", moguce je da ako se u ZOMO-u penalizacija i promjeni, nemora znaciti da ce se penalizacija izjednaciti-promjeniti i u clanku 26., stavak 3., novog braniteljskog zakona. Ali po svemu sudeci hoce, ne automatizmom vec potrebnom izmjenom u tom novom braniteljskom zakonu.

Po sadasnjem postojecem ZOMO-u onaj koji ima navrsenih 60 godina starosti i navrsenih 35 godina mirovinskog staza i da zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu, ista mu se penalizira za 20,4 %, onaj koji ima iste godine starosti ali navrsenih 40 godina mirovinskog staza, mirovina mu se penalizira sa 6 %.

Po buducem ZOMO-u sa izmjenjenom penalizacijom onima koji imaju navrsenih 60 godina starosti i navrsenih 35 godina mirovinskog staza ostaje penalizacija od 20,4 %, ali onima koji imaju iste godine starosti 60 ali navrsenih 40 godina mirovinskog staza penalizacija se sa 6 % podize na 20,4 %.

Za onoga koji po sadasnjem ZOMO-u ima npr. 62 godine zivota i 39 godina mirovinskog staza penalizacija bi iznosila 5,4 %, a po novom ZOMO-u i izmjenjenoj penalizaciji 12,24 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

 

Kako se u novom zakonu o braniteljima clanak 26. stavak 3., poziva na clanak 85. stavak1., tocka 1.ZOMO-a, koji spominje "da je za starosnu mirovinu polazni faktor 1.0", moguce je da ako se u ZOMO-u penalizacija i promjeni, nemora znaciti da ce se penalizacija izjednaciti-promjeniti i u clanku 26., stavak 3., novog braniteljskog zakona. Ali po svemu sudeci hoce, ne automatizmom vec potrebnom izmjenom u tom novom braniteljskom zakonu.

1.Poštovani mali čovjek, ne, u novom zakonu članak 26, stavak 3 se neće mjenjati! To znam jer su službeno odgovorili( ispod je kopirano ) gđi Slavki Gerovac prilikom e-savjetovanja  ( primjedbe na novi zakon o hrvatskim braniteljima ).

2.Isto tako mislim da će u novi ZOMO teško provući tako veliku penalizaciju kako ste vi naveli, a javni tisak objavio, pogotovo što su sindikati u najavi pretprošle vlade žestoko reagirali, jer stvarno su današnje mirovine jako male, a ljudi ne idu u prijevremenu mirovinu zato što im je to stalo, nego zato što ih je dosta ostalo bez posla ( stečajevi ), a usput su se pod stresom razbolili ( moj slučaj ), a na poslu, ako ga imaš, nitko te ne mazi, nego te iskorištavaju za nikakve plaće! I sama činjenica da za novi ZOMO moraju sprovesti i javnu raspravu (e- savjetovanje ), koja traje mjesec dana, pa čitanja u saboru itd., ali nikad ne znaš jer slijedeća godina nije predizborna!!!!.

Citat iz e-savjetovanja- odgovor g-đi Gerovac:

Odredba i kojeficijenti su preuzeti iz Zakona o mirovinskom osiguranja kako bi prava iz mirovinskog osiguranja zaštitili i imali i u našem Zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Sve OK kako su opcenito odgovorili tako ga vrlo lako mogu i opcenito promjeniti, pozivajuci se opet na izmjenjeni ZOMO.

2. Ovo sto navodite vezano na mogucu izmjenjenu penalizaciju sve stoji, sindikati se bune (a uvijek ce se i buniti) place i mirovine jesu male, ostaje se bez zdravlja i bez posla, nazalost to nisam izvukao kao informaciju iz medija vec iz "Nacinalnog programa reformi 2016." koju je vlada Tihomira Oreskovica donjela na svojoj sjednici  i "Nacinalnog programa reformi 2017." koju je vlada Andreja Plenkovica donjela na sjednici u 06/2017.god a obje su dostavljene Europskoj komisiji.

Cak se u tom programu uz spominjanje penalizacije navode i primjere nekih zemalja iz EU:

"(primjerice, u Austriji se prijevremena starosna mirovina umanjuje 4,2% po godini ranijeg umirovljenja do maksimalno 15%, u Sloveniji 0,3% po mjesecu do maksimalno 18%, u Njemačkoj 0,3% po mjesecu ranijeg umirovljenja, u Litvi 0,4% po mjesecu, ali se mirovina preračunava nakon ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu)."

Kao sto si napisao u jednom gornjem postu i citrao postovanog profa " Živi bilii pa vidili, što kaže prof u jednom svom postu "....e da je pravde i poštenja...." "

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mali čovjek, a što reći, to je tako, pošto ovaj novi zakon nije postao ustavna kategorija, vidjet ćemo i pozorno pratiti, i nastojati iskoristiti svoje pravo maximalno; prvi korak prijaviti se za e-građani.

Još će biti novitadi; ipak je 2018 pred nama - Bože zdravlja!!!!

uređeno: od Bradat
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo kratko i jasno pitanje za pravnike:

Da li će se umirovljenim hrvatskim ratnim vojnim invalidima u invalidskim mirovinama po toj osnovi, a čije su mirovine manje od najniže braniteljske iste uskladiti, tj povećati na tu najmanju i kada?

 

Evo primjer recimo, HRVI umirovljen zbog PTSp-a sa mirovinom od 2000kn, ima li pravo na minimalnu braniteljsku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, ecwashere je napisao:

Vrlo kratko i jasno pitanje za pravnike:

Da li će se umirovljenim hrvatskim ratnim vojnim invalidima u invalidskim mirovinama po toj osnovi, a čije su mirovine manje od najniže braniteljske iste uskladiti, tj povećati na tu najmanju i kada?

 

Evo primjer recimo, HRVI umirovljen zbog PTSp-a sa mirovinom od 2000kn, ima li pravo na minimalnu braniteljsku?

Isto i mene interesira bez HRVI profesionalna mirovina isto cca 2000 kn dali ce se uskladiti s najnižom mirovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ecwashere je napisao:

Vrlo kratko i jasno pitanje za pravnike:

Da li će se umirovljenim hrvatskim ratnim vojnim invalidima u invalidskim mirovinama po toj osnovi, a čije su mirovine manje od najniže braniteljske iste uskladiti, tj povećati na tu najmanju i kada?

 

Evo primjer recimo, HRVI umirovljen zbog PTSp-a sa mirovinom od 2000kn, ima li pravo na minimalnu braniteljsku?

 

prije 1 sat, jado je napisao:

Isto i mene interesira bez HRVI profesionalna mirovina isto cca 2000 kn dali ce se uskladiti s najnižom mirovinom.

Prema novom zakonu clanak 206.

" Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata kojima je najniža mirovina određena prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (po dosadasnjem starom zakonu) po službenoj će se dužnosti, bez donošenja novog rješenja, odrediti novi iznos najniže mirovine sukladno članku 49. stavku 6. ovoga Zakona, ako je to za njih povoljnije."

Od 01.03.2018.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

Onaj tko ima kontinuitet liječenja , znači bez prekida od kraja 2005 pa i prije tog datuma, za njega neće biti problema oko dokazivanja uzročno-posljedične veze oboljenja koje je nastupilo neposredno iz razloga sudjelovanja u domovinskom ratu. Ostvarit će status HRVI-a na osnovu oboljenja ( poglavito ovdje mislim na PTSP ).  Postupak do trajnog statusa neće ostvariti prije cca 3 godine od podnošenja zahtjeva.

Takvih je po procijeni ministarstva branitelja oko 500 istih pojedinaca koji bi mogli ostvariti status HRVI-a na osnovu oboljenja od PTSP-a.

Svi drugi koji nemaju taj kontinuitet liječenja, teeeeško će ostvariti isti status, gotovo pa nemoguće 

Dragi prijatelju,ja sam siguran da su svi koji su ranjeni i oni koji su mogli ostvarili pravo kao HRVI po toj osnovi,a to što kažeš si u pravu.Svi oni koji su u postupku ostvarenja prava za PTSP jer jedino je to i ostalo kao mogućnost za dobivanje HRVI statusa možeš računati da će bar 1/3 biti odbijena nažalost što zanemarivanjem liječenja, što neznanjem ili neupučenošću da će se zakon mijenjati.Nisu svi znali pa ni oni koji su bili blizu informacija da će se moći podnjeti zahtjev za prizanvanje prava po osnovi bolesti.Bio bih sretan da svi oni koji su stvarno obolili ostvare svoja prava koja su zaslužili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Gillet je napisao:

onda i  taj članak stupa na snagu 2019.,,,," b) članaka 26. ‒ 48., 52., 55., 56., 141., 142. i 145. ‒ 147. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2019."

jel ovo povlaka između 26. - 48..... znači od čl.26 DO čl. 48.  ili se odnosi samo na članke 26. i 48..?

Odlično pitanje.

To bi trebalo poslati upit mailom u ministarstvo branitelja, da nam pojasne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Kompa je napisao:

Odlično pitanje.

To bi trebalo poslati upit mailom u ministarstvo branitelja, da nam pojasne.

Nažalost , nema se tu što pitat , mislim može se poslati , ništa ne košta ,  ali je potpuno jasno .Od čl 26.-48. odnosi se na sve između kao i na prvi i zadnj članak u tom nizu. . slijedeći 52., 55. , 56. , 141. odvojeni su zarezom  i onda opet kao na početku slijedi i 145.-147.  šema ista kao na početku. Bilo bi dobro da je tako kako neki misle ali već je izrečeno da za to nisu predviđena sredstva u proračunu za 2018.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Gillet je napisao:

Ok, nisu sredstva predviđena,, no tu su i članci koji se odnose na rad od pola radnog vremena ,, kakova sredstva tu treba osigurati?..

Da ima nelogičnosti no za to će te se morati obratiti zakonodavci ili min. branitelja pa neka vam oni objasne. Što je pisac htio reći možda niti on sam nezna.

Onako letimično jedan od razloga bi mogao biti :

Članak 29.

(3) Osobama iz stavka 1. ovoga članka nakon prestanka zaposlenja može se odrediti novi iznos starosne mirovine ako su navršile najmanje jednu godinu staža osiguranja po osnovi zaposlenja i ako su ispunjeni uvjeti za tu novu mirovinu propisani ovim Zakonom ili Zakonom o mirovinskom osiguranju.

 

no i to mi izgleda zanemarivo u odnosu na sve i koliko bi to iziskivalo novaca nemam pojma ,  ali tko sam ja ....

Ima tu i nelogičnosti koje mi nisu apsolutno jasne , kao npr. :

Članak 37.

(4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

(7) Nakon zaposlenja ili početka obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, kao ni nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje osobe iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka ne podliježu kontrolnom pregledu.

Ako je netko potpuno radno nesposoban tu je za mene kraj priče , no eto i takva nelogičnost prolazi. U kontradiktornosti sa Rješenjem koje je donio HZMO u postupku ostvarivanja mirovine zbog gore navedenog i u kojem stoji da svaku promjenu koja utječe na doneseno rješenje prijaviti u roku od 15 dana. No eto ako bi se netko i sjetio toga zato je tu " da ne podliježu kontrolnom pregledu " . Da je sve čisto baš i nije , da li bi bilo posla za Ustavni sud vrlo vjerojatno , no dalje ću se suzdržati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , zelenaberetka je napisao:

Da ima nelogičnosti no za to će te se morati obratiti zakonodavci ili min. branitelja pa neka vam oni objasne. Što je pisac htio reći možda niti on sam nezna.

Onako letimično jedan od razloga bi mogao biti :

Članak 29.

 

(3) Osobama iz stavka 1. ovoga članka nakon prestanka zaposlenja može se odrediti novi iznos starosne mirovine ako su navršile najmanje jednu godinu staža osiguranja po osnovi zaposlenja i ako su ispunjeni uvjeti za tu novu mirovinu propisani ovim Zakonom ili Zakonom o mirovinskom osiguranju.

 

 

no i to mi izgleda zanemarivo u odnosu na sve i koliko bi to iziskivalo novaca nemam pojma ,  ali tko sam ja ....

Ima tu i nelogičnosti koje mi nisu apsolutno jasne , kao npr. :

Članak 37.

(4) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti u potpunosti nastao kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koji se zaposle manje od 3,5 sati dnevno invalidska mirovina se ne obustavlja.

(7) Nakon zaposlenja ili početka obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje, kao ni nakon prestanka zaposlenja ili obavljanja djelatnosti na temelju koje postoji obveza na osiguranje osobe iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka ne podliježu kontrolnom pregledu.

Ako je netko potpuno radno nesposoban tu je za mene kraj priče , no eto i takva nelogičnost prolazi. U kontradiktornosti sa Rješenjem koje je donio HZMO u postupku ostvarivanja mirovine zbog gore navedenog i u kojem stoji da svaku promjenu koja utječe na doneseno rješenje prijaviti u roku od 15 dana. No eto ako bi se netko i sjetio toga zato je tu " da ne podliježu kontrolnom pregledu " . Da je sve čisto baš i nije , da li bi bilo posla za Ustavni sud vrlo vjerojatno , no dalje ću se suzdržati.

 . Radno sposobana osoba može maximalno minimalno raditi 4 sata dnevno, ne 3,5 sati. Zato je stavljeno 3,5 sati dnevno. Jer je to za osobe koje više nisu radno sposobne. 

Tu bi s takvim mogućnostima dozvole rada osobama koje su u općoj,  država dobila na porezu od istoga ali i na svim davanjima poslodavca državi za tih 3,5 sati dnevno. 

Poslat ću ja mail u ministarstvo branitelja sa zahtjevom pojašnjenja od kada stupa na snagu čl. 37 istoga zakona. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ticak je napisao:

Pozz hoce li se već prija umirovljenim braniteljima povećavat mirovine po novom zakonu,dali netko moze odgovorit hvala:-)

Hoće, ali samo dva puta godišnje kao i drugima ???. "stanite na loptu" i ne očekujte ( velika večina) ništa spektakularno od novog zakona (tek kozmetički zahvati ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , znova108 je napisao:

Molio bih ako netko zna da mi odgovori na pitanje.

U invalidskoj sam mirovini(profesionalna nesposobnost) od 2011 god,mirovina mi iznosi 2085 kn.Borbenog sektora imam 860 dana,Po članku 27 dali će mi se mirovina išta povisiti i koliko?

860x 0,40 = 344 čune.tako bi trebalo biti po iščitavanju zakona.e sad da li je ti u pravu vidjet ćeš kad dobiješ rješenje.

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , buda2 je napisao:

860x 0,40 = 344 čune.tako bi trebalo biti po iščitavanju zakona.e sad da li je ti u pravu vidjet ćeš kad dobiješ rješenje.

Mislim da rjesenje nece dobiti,

Članak 206.

Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata kojima je na najniža mirovina određena prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07., 65/09., 137/09., 146/10., 55/11., 140/12., 19/13. – pročišćeni tekst, 33/13., 148/13. i 92/14.) po službenoj će se dužnosti, bez donošenja novog rješenja, odrediti novi iznos najniže mirovine sukladno članku 49. stavku 6. ovoga Zakona, ako je to za njih povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , znova108 je napisao:

Molio bih ako netko zna da mi odgovori na pitanje.

U invalidskoj sam mirovini(profesionalna nesposobnost) od 2011 god,mirovina mi iznosi 2085 kn.Borbenog sektora imam 860 dana,Po članku 27 dali će mi se mirovina išta povisiti i koliko?

Imat ces 30%posto vise na borbene dane. Posto tim danima od 860 dana. Ide 20%. Stim da na dnu skale pise. Dodaje se jos 10%. Eto  pa izracunaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postavio bih jedno pitanje za prijatelja.Naime prijatelj je nastradao u saobraćajki i sigurno je da se neće dovoljno oporaviti da bi nastavio raditi.I sami doktori mu kažu da je i da će biti nesposoban za rad.On je branitelj,dragovoljac ,1956 godište,u ratu oko 2,5 godine.Što bi bilo najbolje napraviti ,naravno kad mu se stanje stabilizira.Ići na invalidsku komisiju ili tražiti najnižu braniteljsku ili nešto treće.Molim znalce da malo razbistre vodu oko ovog slučaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, znova108 je napisao:

Molio bih ako netko zna da mi odgovori na pitanje.

U invalidskoj sam mirovini(profesionalna nesposobnost) od 2011 god,mirovina mi iznosi 2085 kn.Borbenog sektora imam 860 dana,Po članku 27 dali će mi se mirovina išta povisiti i koliko?

danas bio u mirovinskom u Vukovaru i savjetnica mi kaže da taj zakon o povećanju mirovina stupa na snagu tek 2019,a ja koliko sam pročitao nisam baš siguran,Zna li netko točan podatak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , zozef je napisao:

Postavio bih jedno pitanje za prijatelja.Naime prijatelj je nastradao u saobraćajki i sigurno je da se neće dovoljno oporaviti da bi nastavio raditi.I sami doktori mu kažu da je i da će biti nesposoban za rad.On je branitelj,dragovoljac ,1956 godište,u ratu oko 2,5 godine.Što bi bilo najbolje napraviti ,naravno kad mu se stanje stabilizira.Ići na invalidsku komisiju ili tražiti najnižu braniteljsku ili nešto treće.Molim znalce da malo razbistre vodu oko ovog slučaja.

da li je prijatelj u radnom odnosu,odnosno na bolovanju?....ne traži se minimalna...nego nakon liječenja ,ako bude po mišljenju liječnika nesposoban za posao,napravi invalidsku obradu i ide na mirovinsko...ako dobije mirovinu ,a obračun mirovine bude veči od minimalne braniteljske dobije tu mirovinu,ako bude manja onda dobije minimalnu braniteljsku....i to je to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Mister-X je napisao:

da li je prijatelj u radnom odnosu,odnosno na bolovanju?....ne traži se minimalna...nego nakon liječenja ,ako bude po mišljenju liječnika nesposoban za posao,napravi invalidsku obradu i ide na mirovinsko...ako dobije mirovinu ,a obračun mirovine bude veči od minimalne braniteljske dobije tu mirovinu,ako bude manja onda dobije minimalnu braniteljsku....i to je to...

zakon o povećanju najmanje braniteljske mirovine stupa snagu 01.03.2018.god.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

da li je prijatelj u radnom odnosu,odnosno na bolovanju?....ne traži se minimalna...nego nakon liječenja ,ako bude po mišljenju liječnika nesposoban za posao,napravi invalidsku obradu i ide na mirovinsko...ako dobije mirovinu ,a obračun mirovine bude veči od minimalne braniteljske dobije tu mirovinu,ako bude manja onda dobije minimalnu braniteljsku....i to je to...

Dovoljan odgovor,on je u radnom odnosu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , znova108 je napisao:

danas zvao ministarstvo i kažu od 01.03.2018 i dan borbenog sektora se računa 0.50 lipa i onda se za toliko uvećava mirovina, u svakom slučaju hvala na odgovoru..

Ok. Nije mi još uvijek jasno i molio bi pojašnjenje.

Npr; Borbeni sektor dana × 0,50 × proračunska osnovica= uvečanje mirovine po službenoj dužnosti od strane HZMO-a od 01.03.2018. Ili borbeni sektor dana × 0.50 bez proračunske osnovice ?

Npr: 2015×0,50×3.326= 3.350,94 ?

Ili. 2015×0,50=1.007,5 ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

Ne ukida se borbeni i neborbeni sektor i nisu sve osobe sa statusom branitelja , jednake međusobno kao takve.

Ne može se izjednačavati osoba sa statusom branitelja koja je ostvarila status branitelja automatizmom, samo zato jer se nalazila tijekom domovinskog rata u MUP-u ili MORH-u kao ovlaštena službena osoba ili djelatna vojna osoba a ista ta osoba nije vidjela prvu crtu bojišnice, osim na televiziji u nekom od dnevnika, koja je svaku noć bila u toploj i suhoj prostoriji, imala kuhani ručak itd..., sa osobom koja ima status hrvatskog branitelja a koji je bio pripadnik specijalne jedinice policije ili  gardijske brigade i koji je od ukupnog broja dana provedenih u ratu, 80 % bio na samoj prvoj crti bojišnice, npr. recimo na Velebitu na -20 C i danima zbog loših vremenskih uvjeta znao biti bez podrške logistike, prepušten sebi i svojoj braći po oružju.

Ne može. Nije isto. Nikako nije isto. 

nažalost može,papir sve trpi

meni su za dane na prvoj crti bojišnice stavili da sam bio na drugoj a nekima su te dane pkradene od mene,dodali

eto vidiš da se može

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , znova108 je napisao:

danas zvao ministarstvo i kažu od 01.03.2018 i dan borbenog sektora se računa 0.50 lipa i onda se za toliko uvećava mirovina, u svakom slučaju hvala na odgovoru..

Pogledaj clanak 35. Pa ces vidit na tablici sta pise. Kako se racuna. Ustvari i clanak 27se isto racuna. Samo sto je clanak 27. Za starosnu a clanak 35. Za invalidsku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Draganec je napisao:

Ok. Nije mi još uvijek jasno i molio bi pojašnjenje.

Npr; Borbeni sektor dana × 0,50 × proračunska osnovica= uvečanje mirovine po službenoj dužnosti od strane HZMO-a od 01.03.2018. Ili borbeni sektor dana × 0.50 bez proračunske osnovice ?

Npr: 2015×0,50×3.326= 3.350,94 ?

Ili. 2015×0,50=1.007,5 ?

Ima li tko volje za odgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da pojedinci griješe u nekim stvarima,oni koji su već u braniteljskoj mirovinu njima je već obračunat taj postotak na dane u ratu,jedino još mogu dobiti taj + od 0.40-0.50 na dane provedene u ratu,bar tako mislim,ja to sve uzimam sa rezervom kada vidim u mirovini da se podigla to je to,ovako razbijati glavu nema smisla

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Draganec je napisao:

Službenu listu? Ne kontam. Misliš odrezak od mirovine ili?

Da.sačuvaš si recimo od mirovine koju si primio ovaj mjesec i kad bude uvećanje i matematičkim putem vidiš razliku.za sad je sve to mislim ovo,mislim ono.kad dođe uvećanje bit će sve po zakonu i tek onda mogu ići usporedbe da li je netko dobio dobar izračun i moguće žalbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, buda2 je napisao:

Da.sačuvaš si recimo od mirovine koju si primio ovaj mjesec i kad bude uvećanje i matematičkim putem vidiš razliku.za sad je sve to mislim ovo,mislim ono.kad dođe uvećanje bit će sve po zakonu i tek onda mogu ići usporedbe da li je netko dobio dobar izračun i moguće žalbe.

Zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija