Jump to content

Novi zakon ministra Medveda


jado

Preporučene objave

prije 14 sati , Draganec je napisao:

Ok. Nije mi još uvijek jasno i molio bi pojašnjenje.

Npr; Borbeni sektor dana × 0,50 × proračunska osnovica= uvečanje mirovine po službenoj dužnosti od strane HZMO-a od 01.03.2018. Ili borbeni sektor dana × 0.50 bez proračunske osnovice ?

Npr: 2015×0,50×3.326= 3.350,94 ?

Ili. 2015×0,50=1.007,5 ?

2015x0.50=1007,57

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , esigente je napisao:

Kako razdvajaju borbeni od neborbenog sektora, koji su kriteriji?  Svo vrijeme sam bio u borbenim postrojbama, ranjen u akciji, s tim da mi vrijeme provedeno na lijecenju vode kao neborbeni sektor, da li je to OK?

 

 

prije 1 sat , Draganec je napisao:

Zahvaljujem na odgovorima.konkretno mi na PP daj podatke,koliko su tebi ukrali-i kome su dali????  budi siguran da če isti biti za Blagdane u zatvoru!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , dalmatino-39 je napisao:

Evo stigla božićnica i ako nije u novom zakonu,hvala najvećim katolicima u državi,oni su prije dvije godine dali bar 200 kuna,ovi zadnje dvije 0 kuna

e moj dalmoš,ti bi sad sve...i božičnicu i pravo na rad...kud bi ti sa tolikom lovom :)   .....nisu izbori pa nema ni božićnice.....inaće kad daju za izbore,onda kažu da je to samo slučajnost ,dali bi oni svakako....paa evo vidimo....

ovo pravo na rad je jako dobra mjera.....mislim da ce uskoro svima trebati....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Draganec je napisao:

Molio bi "sprancu" Zahtjeva uredu za obranu za priznavanje sudjelovanja u Narodnoj zastiti.

Zahvaljujem unaprijed.

bio sam u uredu za obranu Osijek i kazu nisu dobili nikakve upute,da dodjem 15.01.18.

odes u  ured kazes da si bio u NZ i trazis priznavanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , orao je napisao:

mislim da je jasno ko je u mirovini nema nikakva prava iz novog zakona osim ako ima minimalnu?

dani u borbenom ,... nista od toga ako sam dobro shvatio

 

To se moglo iscitati iz novog branuteljskog zakona, ali sad imamo i zvanicni odgovor "Ministarstva hrvatskih branitelja", tako da vise nema sanjanja o vecim dosadasnjim postojecim braniteljskim mirovinama, osim onima sa dosadasnjim najnizim mirovinama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, malicovjek je napisao:

To se moglo iscitati iz novog branuteljskog zakona, ali sad imamo i zvanicni odgovor "Ministarstva hrvatskih branitelja", tako da vise nema sanjanja o vecim dosadasnjim postojecim braniteljskim mirovinama, osim onima sa dosadasnjim najnizim mirovinama.

 

prije 5 sati , orao je napisao:

mislim da je jasno ko je u mirovini nema nikakva prava iz novog zakona osim ako ima minimalnu?

dani u borbenom ,... nista od toga ako sam dobro shvatio

 

već sam i prije priložio sličan odgovor koji sam i ja zatražio......nažalost oni koji su zastupali mišljenje da vrijedi za sve nisu u pravu....još jednom nažalost.....

međutim ,već sam to i prije napominjao i ovdje će biti jedan problem....po ovom pojašnjenju osobe koje su već u mirovini nemaju pravo za novi izračun....ali šta ako osoba npr ostvari status dragovoljca po ovom zakonu ili više staža...kako onda primjeniti novonastalu situaciju sa starim obračunom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ja sam takav primjer.

civilna ptsp od 2008., ispala 3-4 kune veća od minimalne braniteljske i nisam po zakonu o braniteljima.

nepriznat status dragovoljca i narodne zaštite (nekontinuitet, 1 dan) sad bi trebalo biti priznato, 1600+ dana borbenog, pričuva sjp.

i da nemam pravo na ponovni izračun?

pa kako?

zašto?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Mene to ne muči, to mi je jasno o tome sam pisao puno puta:

 1. Koristiš mirovinu po općem propisu (ZOMO), nema dodatka temeljenog na Zakonu o braniteljima (broj dana u borbenom sektoru)

 2. Koristiš mirovinu po posebnom propisu (Zakon o braniteljima), nema dodatka temeljenog na općem propisu ZOMO (27 %)

 Međutim interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike starosnih mirovina po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od 2.565 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.615 kn ili 3.500 kn (smanjenje 10 % za mirovine veće od 3.500 kn)

2.  Koliko iznosi mirovina branitelja koji je do sada primao 2.800 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora.

 

 Prvu će rješavati HZMO po službenoj dužnosti a drugu ?? tko ??, što kaže Zakon o braniteljima ?

A pravda i  postenje all or notting

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Također interesiraju me iznosi mirovina za branitelje korisnike invalidskih mirovina – profesionalna nesposobnost po Zakonu o braniteljima i to:

1.  Dosadašnja najniža mirovina branitelja od cca 2.000 kn uvećana za 2.100 dana borbenog sektora iznosi 3.050 kn

2.  Koliko iznosi invalidska mirovina branitelja koji je do sada primao 2.100 kn (više od najniže braniteljske) a također ima 2.100 dana borbenog sektora ?

 

 Prvu će rješavati HZMO po službenoj dužnosti a drugu ?? tko ??, što kaže Zakon o braniteljima ?

 

Njima mirovina ostaje niza od najnize braniteljske mirovine?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , all_or_nothing je napisao:

evo ja sam takav primjer.

civilna ptsp od 2008., ispala 3-4 kune veća od minimalne braniteljske i nisam po zakonu o braniteljima.

nepriznat status dragovoljca i narodne zaštite (nekontinuitet, 1 dan) sad bi trebalo biti priznato, 1600+ dana borbenog, pričuva sjp.

i da nemam pravo na ponovni izračun?

pa kako?

zašto?

 

 

analizirajući ovaj zakon ,jedan sam od onih tko je tvrdio da zakon vrijedi samo za nove umirovljenike i da ne može doci do novog obračuna bilo službeno bilo da osobe same podnose........to nije u redu,ali oni koji su govorili da je zakon odličan,možda promjene mišljenje (iako zakon ima i dobrih stvari,npr.jedna od boljih što s tiče nezaposlenih)........međutim,ovakvi slučajevi kao ti su ipak specifični i treblo bi zatražiti službeno pojašenjenje u svezi toga.......osobno mislim da bi se trebalo raditi novi obračun u takvim slučajevima.....jer po novom zakonu npr. ti ostvariš status dragovoljca......automatizmom si ti dužan svaku promjenu koja utiče na tvoju mirovinu prijaviti (npr,ako se zaposliš,ako izgubiš neki status)...što znači ako izgubiš status drgovoljca tebi bi se pravio novi obračun....po toj logici ako dobiješ trebao bi ti se praviti novi obračun....e sad da li će to ići tako..ili će ljudi moraati voditi sudove tko zna.....npr dobiješ status dragovoljca i imaš 1000 dana..sad da li će obračun biti kao po starom zakonu 30% ili će po ovom....to je nejasnoća ovog zakona ....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani trebam jedan savjet,u biti pojašnjenje.Prijatelj je nastradao u saobraćaji i sigurno neće više biti spsoban za rad. E sad dolazi  ono zanimljivije,on nije vodio računa o sebi pa mu se dogodilo da je dosta toga fulao.Naime rođen je 1956,ima 48 godina čistog staža bez ikakvih benificija.Čak je teta na mirovinskom više puta zbrajala nevjerujući da on ima toliki staž.Počeo raditi sa 16 godina.Ako ide u starosnu 60 -41 godina bila bi sigurno mala,invalidska koju bi sigurno dobio još manja.E sad ostaje minimalna braniteljska koja bi po našem izračunu trebala biti oko 2600 plus 600 dana rata,dragovoljac.Zanima me a)koliki bi taj dodatak bio na te dane b)može li odmah podnijeti zahtjev za minimalnu braniteljsku i dali mu se od 1.3. obračunava ovaj dodatak ili mora sa svim nategnuti bolovanje do 1.1 2019 da bi to najpvoljniju mirovinu i ostvario.

 

 

 

uređeno: od zozef
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, zozef je napisao:

Poštovani trebam jedan savjet,u biti pojašnjenje.Prijatelj je nastradao u saobraćaji i sigurno neće više biti spsoban za rad. E sad dolazi  ono zanimljivije,on nije vodio računa o sebi pa mu se dogodilo da je dosta toga fulao.Naime rođen je 1956,ima 48 godina čistog staža bez ikakvih benificija.Čak je teta na mirovinskom više puta zbrajala nevjerujući da on ima toliki staž.Počeo raditi sa 16 godina.Ako ide u starosnu 60 -41 godina bila bi sigurno mala,invalidska koju bi sigurno dobio još manja.E sad ostaje minimalna braniteljska koja bi po našem izračunu trebala biti oko 2600 plus 600 dana rata,dragovoljac.Zanima me a)koliki bi taj dodatak bio na te dane b)može li odmah podnijeti zahtjev za minimalnu braniteljsku i dali mu se od 1.3. obračunava ovaj dodatak ili mora sa svim nategnuti bolovanje do 1.1 2019 da bi to najpvoljniju mirovinu i ostvario.

On preda potvrdu o sudjelovanju u ratu i statusu dragovoljca na mirovinskom,preda dokumentaciju za vještačenje i ide na vještačenje ,ako dobije opću nesposobnost trebao bi dobiti oko2500 +30% kao dragovoljac +dod 40-50 lipa na svaki dan proveden u ratu,ako dobije profesionalnu nesposobnost onda dobije najnižu braniteljsku oko 2050 + ostalo,to je samo informativno da zna od prilike,svi ti plusevi bi se trebali automatski računati bez ikakvih njegovih zahtjeva,znači da ponovimo,ne predaje se nekakav zahtjev za mirovinu i u mirovini si,nego se ide na vještačenje i vještak odredi dali smo sposobni za rad ili ne

 

 

 

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, zozef je napisao:

Poštovani trebam jedan savjet,u biti pojašnjenje.Prijatelj je nastradao u saobraćaji i sigurno neće više biti spsoban za rad. E sad dolazi  ono zanimljivije,on nije vodio računa o sebi pa mu se dogodilo da je dosta toga fulao.Naime rođen je 1956,ima 48 godina čistog staža bez ikakvih benificija.Čak je teta na mirovinskom više puta zbrajala nevjerujući da on ima toliki staž.Počeo raditi sa 16 godina.Ako ide u starosnu 60 -41 godina bila bi sigurno mala,invalidska koju bi sigurno dobio još manja.E sad ostaje minimalna braniteljska koja bi po našem izračunu trebala biti oko 2600 plus 600 dana rata,dragovoljac.Zanima me a)koliki bi taj dodatak bio na te dane b)može li odmah podnijeti zahtjev za minimalnu braniteljsku i dali mu se od 1.3. obračunava ovaj dodatak ili mora sa svim nategnuti bolovanje do 1.1 2019 da bi to najpvoljniju mirovinu i ostvario.

 

 

 

Postovani, ako se kolega prijavio na e-Gradjani (preko Fine) i dobio "Korisnicko ime i lozinku" neka se prijavi online na stranice HZMO-a i neka si dade izracunati mirovinu, prema ZOMO-u, te navrsenim godinama zivota i stecenog radnog staza ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika koja se ne penalizira, isto tako za svaki mjesec nakon navrsenih 60 godina zivota ima pravo na dodatnih 0,15% po mjesecu do trenutka kad da zahtjev za mirovinu ali najduze do 64 godine i 11 mjeseci zivota. Dvostruki staz tih 600 dana takodjer mu se kod izracuna mirovine uvrsta u formulu za izracun. Na tako izracunatu mirovinu po ZOMO-u dodaje se dodatak za izravnanje od 27%.

Ako u mirovinu zeli preko novog braniteljskog zakona mora pricekati 01.01.2019. god., ali u tom slucaju nema ovih 0,15% po mjesecu nakon 60 godina zivota, nema dodatka od 27% na izracunatu mirovinu po ZOMO-u.

 

 

   
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , malicovjek je napisao:

Postovani, ako se kolega prijavio na e-Gradjani (preko Fine) i dobio "Korisnicko ime i lozinku" neka se prijavi online na stranice HZMO-a i neka si dade izracunati mirovinu, prema ZOMO-u, te navrsenim godinama zivota i stecenog radnog staza ima pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika koja se ne penalizira, isto tako za svaki mjesec nakon navrsenih 60 godina zivota ima pravo na dodatnih 0,15% po mjesecu do trenutka kad da zahtjev za mirovinu ali najduze do 64 godine i 11 mjeseci zivota. Dvostruki staz tih 600 dana takodjer mu se kod izracuna mirovine uvrsta u formulu za izracun. Na tako izracunatu mirovinu po ZOMO-u dodaje se dodatak za izravnanje od 27%.

Ako u mirovinu zeli preko novog braniteljskog zakona mora pricekati 01.01.2019. god., ali u tom slucaju nema ovih 0,15% po mjesecu nakon 60 godina zivota, nema dodatka od 27% na izracunatu mirovinu po ZOMO-u.

 

 

   

Poštovani zozef,

Neka Vaš prijatelj obavezno proba unijeti svoje podatke u  tablicu u privitku, njemu je solidna minimalna starosna mirovina po općem propisu ZOMO ako stvarno ima 48.g. mirovinskog staža (2.945 kn) odmah.

Minimalna starosna braniteljska mirovina od 01.01.2019.g. iznosila bi mu oko 2.860 kn (2.560 + 600 x 0,5 kn, to jest  2560 + 300 kn) prema sadašnjoj aktualnoj vrijednosti mirovine (AVM).

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 28.12.2017.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zagreb, 28. prosinca 2017.

PROMEMORIJA

RAD UZ MIROVINU PREDVIĐEN ZAKONOM O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVIMA NJIHOVIH OBITELJI (NN 121/17)

Prema novom Zakonu predviđeno je sljedeće:

·      za hrvatske branitelje koji su starosnu mirovinu ostvarili prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja omogućen  je rad uz starosnu mirovinu do polovice punog radnog vremena bez obustave ili smanjenja mirovine

·      za HRVI koji su invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarili prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja omogućen je rad uz invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti na puno radno vrijeme uz smanjenje mirovine (mirovinski faktor 0,6667), a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježu ponovnom kontrolnom pregledu

·      za HRVI koji su invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarili prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja omogućen rad uz invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti manje od 3,5 sati dnevno  bez obustave ili smanjenja mirovine, a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježu ponovnom kontrolnom pregledu

Prethodno navedene odredbe stupaju na snagu 1.1.2019. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani zozef,

Neka Vaš prijatelj obavezno proba unijeti svoje podatke u  tablicu u privitku, njemu je solidna minimalna starosna mirovina po općem propisu ZOMO ako stvarno ima 48.g. mirovinskog staža (2.945 kn) odmah.

Minimalna starosna braniteljska mirovina od 01.01.2019.g. iznosila bi mu oko 2.860 kn (2.560 + 600 x 0,5 kn, to jest  2560 + 300 kn) prema sadašnjoj aktualnoj vrijednosti mirovine (AVM).

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 28.12.2017.xls

Postovani prof,

slobodno pitam kako si dosao do iznosa 0,76 za "prosjecni vrijednosni bod" koji navodis u izracunu, tvoj proizvoljni izbor - izracun ili...ima negdje neka dostupna racunica ( osim preko stranica HZMO-a, online uz "Korisnicko ime i lozinku" ), pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ecwashere je napisao:

Zagreb, 28. prosinca 2017.

 

PROMEMORIJA

 

RAD UZ MIROVINU PREDVIĐEN ZAKONOM O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVIMA NJIHOVIH OBITELJI (NN 121/17)

 

Prema novom Zakonu predviđeno je sljedeće:

 

·      za hrvatske branitelje koji su starosnu mirovinu ostvarili prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja omogućen  je rad uz starosnu mirovinu do polovice punog radnog vremena bez obustave ili smanjenja mirovine

 

·      za HRVI koji su invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarili prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja omogućen je rad uz invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti na puno radno vrijeme uz smanjenje mirovine (mirovinski faktor 0,6667), a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježu ponovnom kontrolnom pregledu

 

·      za HRVI koji su invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarili prema posebnom zakonu kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja omogućen rad uz invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti manje od 3,5 sati dnevno  bez obustave ili smanjenja mirovine, a prije početka i po prestanku zaposlenja ne podliježu ponovnom kontrolnom pregledu

 

Prethodno navedene odredbe stupaju na snagu 1.1.2019. godine.

 

kad bi netko uopće znao koji je smisao odgode za nešto što uopče ne opterečuje proračun...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Mister-X je napisao:

kad bi netko uopće znao koji je smisao odgode za nešto što uopče ne opterečuje proračun...

Sve mi se cini kako je ova odgoda medju inima napravljena kako bi se kroz 2018.god. napravile izmjene u postojecem mirovinskom zakonu "ZOMO-u" (pa vjerojatno i uskladjivanje sa novim braniteljskim zakonom), koje predstavljanje se ocekuje u II kvartalu 2018.god., a nakon toga krece javna rasprava, i vjerojatno primjena od 01.01.2019.god.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Sve mi se cini kako je ova odgoda medju inima napravljena kako bi se kroz 2018.god. napravile izmjene u postojecem mirovinskom zakonu "ZOMO-u" (pa vjerojatno i uskladjivanje sa novim braniteljskim zakonom), koje predstavljanje se ocekuje u II kvartalu 2018.god., a nakon toga krece javna rasprava, i vjerojatno primjena od 01.01.2019.god.

 

Poštovani mali čovjek, pa da, ja sam u jednom od postova to isto spomenuo, ali me je strah da će primjena ZOMO-a početi već od 01.07.2018., a ako nisu lagali, članak 26, stavak 3, novog zakona o hrvatskim braniteljima će na neki način biti "zaštita umanjivanja" prava branitelja, ali po meni to će moći koristiti manji broj novih umirovljenika.Jedino što će moći iskoristiti dvostruki staž, vezano za sudjelovanje u borbenom sektoru.Bumo videli!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani zozef,

Neka Vaš prijatelj obavezno proba unijeti svoje podatke u  tablicu u privitku, njemu je solidna minimalna starosna mirovina po općem propisu ZOMO ako stvarno ima 48.g. mirovinskog staža (2.945 kn) odmah.

Minimalna starosna braniteljska mirovina od 01.01.2019.g. iznosila bi mu oko 2.860 kn (2.560 + 600 x 0,5 kn, to jest  2560 + 300 kn) prema sadašnjoj aktualnoj vrijednosti mirovine (AVM).

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 28.12.2017.xls

Poštovani,prijatelj je na bolovanju ima 3100 kn mjeseno bolovanja pa je možda najbolje da još pričeka jer taj iznos svakako premašuje iznos bilo koje eventualne mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zozef je napisao:

Poštovani,prijatelj je na bolovanju ima 3100 kn mjeseno bolovanja pa je možda najbolje da još pričeka jer taj iznos svakako premašuje iznos bilo koje eventualne mirovine.

Nista ne kosta da si proba izracunati mirovinu, da zna na cemu je, mozda dobije i vecu nego sto mu je sad naknada na bolovanju:

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:

Postovani prof,

slobodno pitam kako si dosao do iznosa 0,76 za "prosjecni vrijednosni bod" koji navodis u izracunu, tvoj proizvoljni izbor - izracun ili...ima negdje neka dostupna racunica ( osim preko stranica HZMO-a, online uz "Korisnicko ime i lozinku" ), pozz.

Poštovani malicovjek,

Samo sam se poigrao "prosječnim vrijednosnim bodom"  radi prikazivanja nekih mogućnosti koje daju tablice objavljene samo na Legalisu.

To nam ne daju iz HZMO, nema prikaza najniže mirovina (starosne i invalidske) pri probnom izračunu mirovina.

Legalis paralelno izračunu stvarnih prava na neku od mirovina (temeljem individualnog prosječnog vrijednosnog boda i mirovinskog staža) izračunava i minimalna starosna ili invalidsku mirovina po općem propisu ZOMO za konkretan mirovinski staž.

U tablici u privitku simuliran je prosječni vrijednosni bod od 0,5 za ukupni mirovinski staž od 48.g.

Korisnik neke od prikazanih mirovina dobio bi rješenje na iznose prikazane desno uz primjedbu da mu se isplaćuje odgovarajuća minimalna mirovina (za njegov mirovinski staž) prikazane lijevo.

Lijep pozdrav

 

PS

Svaka PUNA godina rada ili bolovanja povećava minimalnu starosnu ili invalidsku mirovinu po općem propisu ZOMO za 61,36 kn.

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 29.12.2017.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Nista ne kosta da si proba izracunati mirovinu, da zna na cemu je, mozda dobije i vecu nego sto mu je sad naknada na bolovanju:

 

Nije trenutno u stanju sve to izganjati,trenutno otežano hoda par metara a ne služi se kompjuterom.Kad završi liječenje krenut će s tim.

 

uređeno: od zozef
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , zozef je napisao:

Nije trenutno u stanju sve to izganjati,trenutno otežano hoda par metara a ne služi se kompjuterom.Kad završi liječenje krenut će s tim.

 

uzmi za simulacijski izračun istu vrijednost PVB-recimo 1....kad izračunaš razne opcije / invalidska,starosna,braniteljska/  vidit ćeš koja je opcija najpovoljnija. za točan izračun potreban je PVB.

istina da svaka godina nosi 63 kn-ali ako je bolovanje malo i dugo-može umanjiti PVB. dakle,malo se igrati s tabelama i viditi koja je opcija najpovoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bivše pravo na opskrbninu - sada naknadu za nezaposlene - opisano je u člancima 107. do 113. Zakona.

Prema članku 192., Ministar će pravilnike za provedbu donijeti 60 dana od stupanja Zakona na snagu, otprilike oko 4.veljače. 

Predložio bih moderatorima da za ovu priču otvore novu temu, radi preglednosti, pretpostavljam da će biti dosta postova po tom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Melchior je napisao:

Bivše pravo na opskrbninu - sada naknadu za nezaposlene - opisano je u člancima 107. do 113. Zakona.

Prema članku 192., Ministar će pravilnike za provedbu donijeti 60 dana od stupanja Zakona na snagu, otprilike oko 4.veljače. 

Predložio bih moderatorima da za ovu priču otvore novu temu, radi preglednosti, pretpostavljam da će biti dosta postova po tom pitanju.

Dobar dan svima.može li mi netko od iskusnih forumaša odgovorit na ovo pitanje.hoće li se svima koji primaju najnižu braniteljsku mirovinu povećati ista.il to vrijedi samo za one koji su u općoj najnižoj mir.? Po novom zakonu. Molim odgovor ako netko zna!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peksa5555 je napisao:

Dobar dan svima.može li mi netko od iskusnih forumaša odgovorit na ovo pitanje.hoće li se svima koji primaju najnižu braniteljsku mirovinu povećati ista.il to vrijedi samo za one koji su u općoj najnižoj mir.? Po novom zakonu. Molim odgovor ako netko zna!

Najniza braniteljska oko2500 kn.Od 1.3. Uvecava se za 50 lipa po danu borbenog sektor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, tonyivano je napisao:

Najniza braniteljska oko2500 kn.Od 1.3. Uvecava se za 50 lipa po danu borbenog sektor

 Peksa je lijepo pitau, to je za invalidsku opću a za profesionalnu mirovinu ostaje za vidjeti od 1,3 tj u mirovini u 4. mjesecu. s obzirom da zakon predviđa prijenos mirovine s općom nesposobnosti u starosne mirovine. A za profesionalne ostaje za vidjeti sta ce biti. Barem sam ja tako razumio zakon

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Otišao sam 2009 god u civilnu profesionalnu inv.mirovinu sa 34 god staža a na temelju PTSP.Obzirom da od 1.1.2006.nisam imao pravne mogućnosti ostvariti pravo na HRVI,imam li sada pravo podnijeti zahtjev obzirom da se kontinurano liječim od jeseni 2006.dakle punih 11 god.Čitam u forumu da se novi zakon ne odnosi na one koji su već u mirovini ali nisam siguran da li se to odnosi i na one branitelje koji su otišli u civilnu mirovinu i nisu ostvarili nikakva prava po osnovi sudjelovanja u DR izuzev dvostruko priznatog staža za dane provedene u DR.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, ivom je napisao:

,imam li sada pravo podnijeti zahtjev obzirom da se kontinurano liječim od jeseni 2006.dakle punih 11 god.Čitam u forumu da se novi zakon ne odnosi na one koji su već u mirovini

imaš pravo....to što navodiš "staru" mirovinu nema veze s tobom ,to je u vezi nečeg drugog....iako bi dobro razmislio da li bi se upustio u to iz niza razloga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , ivom je napisao:

Poštovani!

Otišao sam 2009 god u civilnu profesionalnu inv.mirovinu sa 34 god staža a na temelju PTSP.Obzirom da od 1.1.2006.nisam imao pravne mogućnosti ostvariti pravo na HRVI,imam li sada pravo podnijeti zahtjev obzirom da se kontinurano liječim od jeseni 2006.dakle punih 11 god.Čitam u forumu da se novi zakon ne odnosi na one koji su već u mirovini ali nisam siguran da li se to odnosi i na one branitelje koji su otišli u civilnu mirovinu i nisu ostvarili nikakva prava po osnovi sudjelovanja u DR izuzev dvostruko priznatog staža za dane provedene u DR.

Pozdrav!

Apsolutno imate pravo, uputite se u ured državne uprave za branitelje koji je nadležan za vaše područje i tamo podnesite zahtjev za utvrđivanjem statusa HRVI, usput ih pitajte koja je procedura za obnovu postupka na mirovinskom i stjecanje mirovine po ZOPHB 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja znam jedan problem a znalci će znati bolje:

nitko nema pojma što će se dogoditi ako obnovu postupka radi onaj koji je u profesionalnoj mirovini po mirovinskom zakonu do 2015. godine. vrlo je lako moguće da dobije PRIVREMENU INVALIDSKU kakve su sada skoro sve redom i odrede mu vještaci radnu sposobnost za neki posao, recimo telefonistu ili neki drugi, pošalju na burzu na prekvalifikaciju za taj posao i šutnu na tržište rada sa tim zvanjem. ako ti na birou ne nađu posao, ili ne ispoštuješ ona javljanja i aktivno traženje posla, gubiš pravo na mirovinu nakon 2 godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , all_or_nothing je napisao:

ja znam jedan problem a znalci će znati bolje:

nitko nema pojma što će se dogoditi ako obnovu postupka radi onaj koji je u profesionalnoj mirovini po mirovinskom zakonu do 2015. godine. vrlo je lako moguće da dobije PRIVREMENU INVALIDSKU kakve su sada skoro sve redom i odrede mu vještaci radnu sposobnost za neki posao, recimo telefonistu ili neki drugi, pošalju na burzu na prekvalifikaciju za taj posao i šutnu na tržište rada sa tim zvanjem. ako ti na birou ne nađu posao, ili ne ispoštuješ ona javljanja i aktivno traženje posla, gubiš pravo na mirovinu nakon 2 godine. 

Ovo je zanimljivo,samo neznam ima li to uporište u zakonu HZM-o da neko dobije privremenu mirovinu? nije mi poznat taj termin,možda su ga uveli,ja sam umirovljen 1999 g. i išao sam na obnovu postupka,tj. na novu procjenu radne sposobnosti prije godinu-dvije i opet mi je potvrđena profesionalna mirovina,ne piše da je privremena

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dalmatino-39 je napisao:

ja sam umirovljen 1999 g. i išao sam na obnovu postupka,tj. na novu procjenu radne sposobnosti prije godinu-dvije i opet mi je potvrđena profesionalna mirovina,ne piše da je privremena

Sve je moguće. 

Samo budi uporan dalamtino39. I ja sam išao na obnovu postupka 2 puta. Bio sam u prof od 2005 god., 30 % ( rat )-70 ( ostalo ). Prvi put su me odbili. Drugi put, cca 4 god nakon prvog puta obnove,  su mi odredili opću 50 % - 50 % ( 2011 god. ). 

Ponovo idi nakon nekog vremena, uporan budi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dinko73 je napisao:

Iz kojih razloga čovjek ne bi trebao tražiti svoja prava ako je umirovljen zbog bolesti prouzrokovane sudjelovanjem u ratu ,a ostvario je najnižu braniteljsku civilnu mirovinu?

 

zato što sad ta najniža mirovina može narasti i do 2800kn,zaavisno o broju dana....a u zadnje vrijeme mirovinski vještaci daju mizerne omjere u svezi rata,tako da ako netko dobije 20-30 % u svezi rata ,neće imati puno više od minimalne,a mora prolaziti višegodišnja vještaćenja i liječenja sa neizvjesnim uspjehom da li će mu opče priznati HRVi, a i kad priznaju vraćamo se na ono koliko će dobiti od mirovinskog omjer....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Mister-X je napisao:

zato što sad ta najniža mirovina može narasti i do 2800kn,zaavisno o broju dana....a u zadnje vrijeme mirovinski vještaci daju mizerne omjere u svezi rata,tako da ako netko dobije 20-30 % u svezi rata ,neće imati puno više od minimalne,a mora prolaziti višegodišnja vještaćenja i liječenja sa neizvjesnim uspjehom da li će mu opče priznati HRVi, a i kad priznaju vraćamo se na ono koliko će dobiti od mirovinskog omjer....

Upitno je da li će korisnici profesionalne mirovine dobiti povećanje mirovine na osnovi dana provedenih u DR. Spominju povećanje najnižih mirovina ali moguće je da se isti odnosi na starosne braniteljske i najniže mirovine ostvarene po osnovi opće nesposobnosti za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Dinko73 je napisao:

Upitno je da li će korisnici profesionalne mirovine dobiti povećanje mirovine na osnovi dana provedenih u DR. Spominju povećanje najnižih mirovina ali moguće je da se isti odnosi na starosne braniteljske i najniže mirovine ostvarene po osnovi opće nesposobnosti za rad.

Srećom  netočan zaključak poštovanog korisnika u svezi najniže braniteljske invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Srećom  netočan zaključak poštovanog korisnika u svezi najniže braniteljske invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost.

Lp

Poštovani prof ! Ja sam korisnik invalidske mirovine -profesionalna nesposobnost od 2011.god,dragovoljac sa 1200 dana borbenog sektora. Nisam sam donio zaključak nego sam  u zadnjih par mjeseci ,otkad je zakon bio pred izglasavanjem i otkad je stupio na snagu primio razne kontradiktorne informacije. Čak je i g. Akmadža spominjao povećanje najniže braniteljske mirovine koja trenutno iznosi 2558kn . Zvao sam HZMO Vukovar i rekli su da još nisu dobili nikakve upute i da ne znaju konkretno  koje mirovine će se povećavati od 01.03.2018. Ako Vi znate nešto konkretno u vezi navedenog molim Vas da napišete. Hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Dinko73 je napisao:

Poštovani prof ! Ja sam korisnik invalidske mirovine -profesionalna nesposobnost od 2011.god,dragovoljac sa 1200 dana borbenog sektora. Nisam sam donio zaključak nego sam  u zadnjih par mjeseci ,otkad je zakon bio pred izglasavanjem i otkad je stupio na snagu primio razne kontradiktorne informacije. Čak je i g. Akmadža spominjao povećanje najniže braniteljske mirovine koja trenutno iznosi 2558kn . Zvao sam HZMO Vukovar i rekli su da još nisu dobili nikakve upute i da ne znaju konkretno  koje mirovine će se povećavati od 01.03.2018. Ako Vi znate nešto konkretno u vezi navedenog molim Vas da napišete. Hvala i lp

Poštovani Dinko73,

Za Vas kao i sve druge korisnike invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost vrijedi članak 49. stavak 1. kao i članak 50.

Vas pripada najniža braniteljska invalidska mirovina ali je IZNOS iste smanjen primjenom faktora 0,8 (članak 50.) pune minimalne braniteljske mirovine.

Nadam se da je sada sve jasno.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Dinko73 je napisao:

Čak je i g. Akmadža spominjao povećanje najniže braniteljske mirovine koja trenutno iznosi 2558kn . Zvao sam HZMO Vukovar i rekli su da još nisu dobili nikakve upute i da ne znaju konkretno  koje mirovine će se povećavati od 01.03.2018. Ako Vi znate nešto konkretno u vezi navedenog molim Vas da napišete. Hvala i lp

Poštovani, nadam se da je sada Vama jasno ono što do sada nije bilo jasno odgovornim osobama u nadležnim uredima HZMO.

Svi branitelji, korisnici minimalne braniteljske mirovine imaju pravo na uvećanje iste za umnožak broja dana borbenog sektora sa 0,5 kn bez obzira na DOSADAŠNJI IZNOS te minimalne mirovine.

Osnovni iznos dosadašnje kao i buduće minimalne braniteljske mirovine definiran je faktorima (članak 50.)od 1,00 za starosne i invalidske mirovine - opća nesposobnost i 0,8 za invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost ali sve su bile minimalne braniteljske mirovine.
 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani, nadam se da je sada Vama jasno ono što do sada nije bilo jasno odgovornim osobama u nadležnim uredima HZMO.

Svi branitelji, korisnici minimalne braniteljske mirovine imaju pravo na uvećanje iste za umnožak broja dana borbenog sektora sa 0,5 kn bez obzira na DOSADAŠNJI IZNOS te minimalne mirovine.

Osnovni iznos dosadašnje kao i buduće minimalne braniteljske mirovine definiran je faktorima (članak 50.)od 1,00 za starosne i invalidske mirovine - opća nesposobnost i 0,8 za invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost ali sve su bile minimalne braniteljske mirovine.
 

Poštovani prof ! Puno hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dinko73 je napisao:

Poštovani prof ! Ja sam korisnik invalidske mirovine -profesionalna nesposobnost od 2011.god,dragovoljac sa 1200 dana borbenog sektora. Nisam sam donio zaključak nego sam  u zadnjih par mjeseci ,otkad je zakon bio pred izglasavanjem i otkad je stupio na snagu primio razne kontradiktorne informacije. Čak je i g. Akmadža spominjao povećanje najniže braniteljske mirovine koja trenutno iznosi 2558kn . Zvao sam HZMO Vukovar i rekli su da još nisu dobili nikakve upute i da ne znaju konkretno  koje mirovine će se povećavati od 01.03.2018. Ako Vi znate nešto konkretno u vezi navedenog molim Vas da napišete. Hvala i lp

Ako si u profesionalnoj mirovini onda ti ona nije(najniža) 2558 kuna,nego je najniža puno manja od toga iznosa a ona je 2.046,60 to je za profesionalnu nesposobnost a za opću je ta koju si naveo,moramo priznati da nije baš isti iznos:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/04_09032017/4_Odluka_visinanajnizemirovineHBDR.pdf

Ako brkaš pojmove,opća je totalna nesposobnost za rad a profesionalna smanjena radna sposobnost,sa općom te ne diraju a sa profesionalnom te mogu maknuti sa mirovine kad god žele

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, dalmatino-39 je napisao:

 

Ako brkaš pojmove,opća je totalna nesposobnost za rad a profesionalna smanjena radna sposobnost,sa općom te ne diraju a sa profesionalnom te mogu maknuti sa mirovine kad god žele

Poštovani dalmatino 39,

Nemojte nas strašiti, nas korisnike invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost. 

Možemo se naći u Barbe na kavi pa malo popričati o Vašim sumnjama, kažite kad.

Lijep pozdrav

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko dugo se Zakon donosio i usklađivao, prolazio dva čitanja u Saboru, a nisu se paralelno pripremali Pravilnici i drugi provedbeni akti (a mogli su).

Dobili smo sterilan Zakon, pa što god započneš ne možeš (osim podnošenja zahtjeva) pokrenuti  u rad, jer se čeka da ministri, ministarstva i ZOSI donesu Pravilnike, izmjene ili usklađenja i tumačenja. Nije naklapanje, nego osobno iskustvo. Osim toga, prvostupanjsko tijelo ima rok za donošenje Rješenja (ako se ne varam).

Zakon je na snazi, ali se uglavnom ne može primijeniti. Sustav ne radi, ali zato rade živci.

Nadam se da će se barem rokovi određeni Zakonom ispoštovati, pa da vidimo kako to izgleda u primjeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani dalmatino 39,

Nemojte nas strašiti, nas korisnike invalidske mirovine - profesionalna nesposobnost. 

Možemo se naći u Barbe na kavi pa malo popričati o Vašim sumnjama, kažite kad.

Lijep pozdrav

 

 

 

Nisam ništa loše mislio samo sam htio čovjeku pojasniti,ništa drugo,vidimo se na kofi u kako tu jedan nazva bežigradu i sam sam u profesionalnoj tako da je i u mom ineresu da nešto dobijemo,al bojim se ništa od toga

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Melchior je napisao:

Bivše pravo na opskrbninu - sada naknadu za nezaposlene - opisano je u člancima 107. do 113. Zakona.

Prema članku 192., Ministar će pravilnike za provedbu donijeti 60 dana od stupanja Zakona na snagu, otprilike oko 4.veljače. 

Predložio bih moderatorima da za ovu priču otvore novu temu, radi preglednosti, pretpostavljam da će biti dosta postova po tom pitanju.

Znaci ovih dana bi trebao izaci pravilnik ili i to mogu produziti jos koji mjesec?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oprositite na krivom izračunu, moja je greška. Pravilnik treba biti donesen 60 dana od stupanja Zakona na snagu, a to je 8 dana od objave u Narodnim novinna. Dakle, objavljen je 6.12.2017. plus 8 dana od objave je 14.12.2017. plus 60 dana jest 12.02.2018.

Po tome ćemo znati koliko su ozbiljni.

Iako, da su uistinu ozbiljni, ne bi trebali čekati zadnji dan, imali su više od godinu dana za sve to pripremiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zis je napisao:

Proćitao sam sve ove postove i nije mi ništa jasno,a tiće se dodatka na mirovinu prema vremenu provedenom u borbenom sektoru od 50 lpo danu.Molim da se oglase iskusniji članovi našeg foruma,i decidirano i jasno kažu napišu dali če biti novih obračuna po tom pitanju ili neče sa da ili ne.Unaprijed zahvala i pozdrav svim hrvatskim braniteljima ma gdje bili. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, Imam račun je napisao:

Proćitao sam sve ove postove i nije mi ništa jasno,a tiće se dodatka na mirovinu prema vremenu provedenom u borbenom sektoru od 50 lpo danu.Molim da se oglase iskusniji članovi našeg foruma,i decidirano i jasno kažu napišu dali če biti novih obračuna po tom pitanju ili neče sa da ili ne.Unaprijed zahvala i pozdrav svim hrvatskim braniteljima ma gdje bili. 

Osječam neku nervozu kod Tebe.želiš ispravan,konkretan ali i BRZI ODGOVOR ? Što se mijenja saznanjem ispravnog odgovora? Ja na Tvoje pitanje gledam ovako : ako će biti povečanj mirovine po pitanju dana provedenih u DR , povečanje ću dobiti i ja kao i ostali branitelji.ako ne bude nema ni meni niti drugima.preživjet ću i bez dodatka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , buda2 je napisao:

Osječam neku nervozu kod Tebe.želiš ispravan,konkretan ali i BRZI ODGOVOR ? Što se mijenja saznanjem ispravnog odgovora? Ja na Tvoje pitanje gledam ovako : ako će biti povečanj mirovine po pitanju dana provedenih u DR , povečanje ću dobiti i ja kao i ostali branitelji.ako ne bude nema ni meni niti drugima.preživjet ću i bez dodatka.

Hvala mislim da si me potpuno krivo razumio ,nema kod mene nikakve nervoze jer nevolim takve postove gdje se naklapa,o nekoj temi .Imam 1900 dana borbenog sektora u mirovini sam od 2008 g mada sam do sada doživio puno šikaniranja po pitanju branitelja u odnosu na prijašnje umirovljene branitelje,i biti ču potpuno iskren ako se to ponovo i sada desi opet je to jedna nepravda.Zašto ja i ti nebih dobili tu naknadu ,pa nismo mi bili negdje drugdje nego rame uz rame sa sadašnjim umirovljenicima,odnosno onima sa najnižim braniteljskim mirovinama.Složiti češ se da selektivno primjenjivanje svakog akta bilo na što se odnosilo nikada ne postiže kolziju već podjele .Smatram da bih tomu jednom trebalo reči dosta ili svi ili nitko ,a naravno da ču i ja preživiti i neču dizati nikakvu frku .Provedenih više od 5 g konstantno daje mi za pravo da iznesem svoje mišljenje bez ikakvog nedaj bože lošeg utjecaja na moje kolege koji smo zajedno bili rame uz rame.Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je zakonodavac takvog "mišljenja" ( iz njemu znanih razloga/pobuda) da samo "jednima" uveća mirovinu i to ozakoni zakonom kako ja to mogu spriječiti ? ili Ti ? ili sijaset drugih branitelja? Možemo biti samo NEZADOVOLJNI i komentirati : to nije u redu.zakon je donešen i sad je tako.jedni će proći bolje a drugi lošije (nema uvećanja) i zakonodavac je "ispunio" svoje.izmjenio je stari zakon i sad kom po pravu kom po krivu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, buda2 je napisao:

Ako je zakonodavac takvog "mišljenja" ( iz njemu znanih razloga/pobuda) da samo "jednima" uveća mirovinu i to ozakoni zakonom kako ja to mogu spriječiti ? ili Ti ? ili sijaset drugih branitelja? Možemo biti samo NEZADOVOLJNI i komentirati : to nije u redu.zakon je donešen i sad je tako.jedni će proći bolje a drugi lošije (nema uvećanja) i zakonodavac je "ispunio" svoje.izmjenio je stari zakon i sad kom po pravu kom po krivu.

Mislim tj koliko sam razumio isčitavanjem zakona svi korisnici" najnižih" mirovina trebali bi biti obuhvaceni ovim zakonom koko opća tako i profesionalna nesposobnost za rad.

Dakako biti cemo puno pametniji kad bude objavljena provedba zakona ili u travnju prilikom isplate mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , buda2 je napisao:

Ako je zakonodavac takvog "mišljenja" ( iz njemu znanih razloga/pobuda) da samo "jednima" uveća mirovinu i to ozakoni zakonom kako ja to mogu spriječiti ? ili Ti ? ili sijaset drugih branitelja? Možemo biti samo NEZADOVOLJNI i komentirati : to nije u redu.zakon je donešen i sad je tako.jedni će proći bolje a drugi lošije (nema uvećanja) i zakonodavac je "ispunio" svoje.izmjenio je stari zakon i sad kom po pravu kom po krivu.

No koment srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, revizor je napisao:

 

Proračunska osnovica od koje zavisi iznos invalidnine određuje se svake godine u 12. mj. prilikom donošenja državnog proračuna Zakonom o izvršavanju državnog proračuna za narednu godinu.

 

"Članak 22.

(1) U Proračunu su utvrđena sredstva za naknade i druga primanja na temelju posebnih propisa.

(2) Osnovica za obračun naknada i drugih primanja iz stavka 1. ovoga članka iznosi 3326,00 kuna."

 

Ista nije mijenjana po mojim saznanjima od 2001.g što je neshvatljivo jer su troškovi korisnika od tada(16g) znatno porasli.

Još više neshvatljivo je da se tom problematikom nitko ne bavi već 16 godina i šuti se o tome.

Dok je tako država nema potrebe istu korigirati i uskladiti s stvarnim okolnostima.

Zašto bi kad to nitko ne traži.

Jasno je da za dizanje invalidnine treba promjeniti -povećati iznos spomenute osnovice ili postotak predviđen ZOPHBDR koji se navodno priprema.

Prvo je za ovu godinu isključeno ,a drugo sumnjam da će se poboljšati novim zakonom kad o tome udruge koje navodno zastupaju naše interese( i dobijaju novac iz istog tog proračuna) šute.

 

doc.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, crny46 je napisao:

nikada se niti jedan Zakon ( bilo koji) nije primjenjivao retroaktivno!   neznam odakle očekivanja da će i ovaj?????

Dragi crny46,

Puno njih pa i ovaj Zakon o hrvatskim braniteljima ako je to definirano u njemu.

Novi zakoni mogu povećavati ili smanjivati prava ostvarena po starim zakonima ako se tako ugradi u novi zakon. 

Primjeri:

- Samo minimalna braniteljska mirovina (starosna i invalidska) ostvarena po starim zakonima o braniteljima upravo se POVEĆAVA novim Zakonom o hrvatskim braniteljima.

- Od 2010.g. sve mirovine po posebnim propisima veće od 3.500 kn ostvarene po starim zakonima SMANJUJU se za 10 %.

Može, može dragi crny46 ako to žele interesne skupine i imaju 51 % ruku u Saboru.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, crny46 je napisao:

prof-jedino će se minimalne povećati....ostalo je ništa.

Zato što je netko tako htio, za stare korisnike ništa pa i za invalide ništa, kao i za korisnike starosnih mirovina.

Samo za NOVE invalide vrijedi ovaj Zakon (kad govorimo o mirovinama),  samo njima donosi benefit.

Lp 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, prof je napisao:

Zato što je netko tako htio, za stare korisnike ništa pa i za invalide ništa, kao i za korisnike starosnih mirovina.

Samo za NOVE invalide vrijedi ovaj Zakon (kad govorimo o mirovinama),  samo njima donosi benefit.

Lp 

Zakon o hrvatskim braniteljima donosi benefit (u odnosu na stare korisnike mirovina) samo novim hrvatskim ratnim vojnim invalidima koji isti status ostvare 2019.g.?

Novi HRVI 2019.g.,bez upitnika.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , zlatko1234 je napisao:

 

doc.pdf

Bilo bi dobro da nam napises, koje pitanje si ti uputio njima.

" Evo odgovora Ministarstva na konkretno pitanje vezano za naknadu od 50 lipa po danu borbenog sektora "

Samo ovo sto si napisao ili je bilo jos nekakvih pitanja.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, malicovjek je napisao:

Bilo bi dobro da nam napises, koje pitanje si ti uputio njima.

" Evo odgovora Ministarstva na konkretno pitanje vezano za naknadu od 50 lipa po danu borbenog sektora "

Samo ovo sto si napisao ili je bilo jos nekakvih pitanja.

Pitanje ministarstvu- U mirovini od 2006 profesionalna a od 2009 (opca nesposobnost za rad) 2100 dana borbenog sektora bez statusa HRVI-a,Dali Imam pravo na uvecanje mirovine 50 lipa po danu bor.sektora.Upravo ovakvo pitanje sam postavio Ministarstvu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zlatko1234 je napisao:

Pitanje ministarstvu- U mirovini od 2006 profesionalna a od 2009 (opca nesposobnost za rad) 2100 dana borbenog sektora bez statusa HRVI-a,Dali Imam pravo na uvecanje mirovine 50 lipa po danu bor.sektora.Upravo ovakvo pitanje sam postavio Ministarstvu

pošto si ti od 2006 u mirovini ,sad im postavi pitanje zašto se tebi skida 10%  od mirovine i zašto to odbijanje vrijedi i za tebe ili za sve koji su prije umirovljeni od tog zakona o smanjenju mirovina....zašto onda ne odbijaju samo za one koji su umirovljeni nakon tog zakona.

p.s. ne mislim da bi ikome trebalo odbijati,da me se krivo ne shvati...samo da im se ukaže da priče o nemogučnosti retroaktivnosti i slično su za malu djecu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Da li bi ja koji sam u profesionalnoj mirovini  mogao otvoriti  j.d.o.o. za poljoprivredu ili slično a da se mirovina ne ukida u cijelosti usput koja iznosi cca2050 kn , dali postoji kakva mogučnost po novom zakonu , čitao sam cijeli zakon ali ne vidim neke poveznice o ovome pitao sam u županijskom za branitelje i uredu državne uprave nitko pojma nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani jado,

možete se zaposliti (mislim na puno radno vrijeme) i plaćati sve doprinose za direktora ili zaposlenika ovisno što ćete raditi.

Tijekom radnog odnosa mirovina Vam se umanjuje i iznosi 5 osmina sadašnje mirovine od 2050 kn, to jest cca 1281,25 kn.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel išo ko od nezaposlenih dragovoljaca na procjenu radne sposobnosti , po novom zakonu. Ja dobio poziv. 2 hospitalizacije, kontinuirano lječenje od 2012. F 43.1 chr. F 60.0. I još svašta se nakalemilo.... kičma, zglobovi chr, gastritis aktivni chr,  tlak, anemia...

800 dana borbeni sektor. Civilnog staža godinu dana

Šta očekivati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, sakyco je napisao:

Jel išo ko od nezaposlenih dragovoljaca na procjenu radne sposobnosti , po novom zakonu. Ja dobio poziv. 2 hospitalizacije, kontinuirano lječenje od 2012. F 43.1 chr. F 60.0. I još svašta se nakalemilo.... kičma, zglobovi chr, gastritis aktivni chr,  tlak, anemia...

800 dana borbeni sektor. Civilnog staža godinu dana

Šta očekivati?

Sve i ništa. 

Ništa jer ti f43. 1 ne moraju priznati ni 10% u svezi rata, a s obzirom na protok vremena od kontinuiteta liječenja i završetka rata. 

Sve. Tko zna, čuda su moguća. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , sakyco je napisao:

Jel išo ko od nezaposlenih dragovoljaca na procjenu radne sposobnosti , po novom zakonu. Ja dobio poziv. 2 hospitalizacije, kontinuirano lječenje od 2012. F 43.1 chr. F 60.0. I još svašta se nakalemilo.... kičma, zglobovi chr, gastritis aktivni chr,  tlak, anemia...

800 dana borbeni sektor. Civilnog staža godinu dana

Šta očekivati?

Molim te objasni ljudima na koji način su te zvali na procjenu (kome i kakve si papire predavao)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

može li mi tko dati savjet, naime još sam u sustavu MUP s 27 godina staža i mirovina bi mi iznosila 3500 kn po zakonu o djelatnim vojnim osobama i policiji, ali sve je to stopirano jer puno djelatnika se javilo za mirovinu a ja sam star 45 godina i došao sam u MUP s 18 godina u Specijalnu policiju ali ima ljudi s puno više straža i godina starosti koje će prvo polako puštati. Zanima me pošto mi je dijagnosticirano F43.1 ali nikad nisam tražio HRVI da li bi mi mirovina bila nešto povoljnija od gore navedene kada bi ostvario HRVI. Znači bio sam dragovoljac u specijalnoj policiji s 1600 dana borbenog sektora, trenutno u zvanju višeg policijskog narednika i 27 godina punog staža a ratni put - učestvovao skoro u svim operacijama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, 

može li mi tko dati savjet, ...................

 Zanima me pošto mi je dijagnosticirano F43.1 ali nikad nisam tražio HRVI da li bi mi mirovina bila nešto povoljnija od gore navedene kada bi ostvario HRVI. Znači bio sam dragovoljac u specijalnoj policiji s 1600 dana borbenog sektora, trenutno u zvanju višeg policijskog narednika i 27 godina punog staža a ratni put - učestvovao skoro u svim operacijama. 

Postovani Skywalker007,

- da mirovina bi trebala biti povolnija odnosno > cca za 30 %  a o tom ovisi vise faktora kao napr. da li idete u opću, koji omjer  rat/mir, prevođene činova kod vas 3 cina gore jer ste bili u specijalnoj , povecanje za dragovoljca, borbeni sektor 1600 dana x 0,50 kn itd.

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija