Jump to content

Novi zakon ministra Medveda


jado

Preporučene objave

Prije 44 minuta, SERPAJ je napisao:

Neznam jel je to tema ali vidio sam da se pise o vracanju 10% pa me interesira di se moze vidit koja mi je bila mirovina prije zadnjeg smanjenja ( Milanoviceva vlada) jer mi se cini da mi nisu vratili 10% nego dosta manje unapred hvala na odgovoru . Puno zdravlja i zivaca svim Braniteljima

Znaš li koliko su Ti smanjli mirovinu (u kunama)? Toliko su Ti trebali vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, siralex je napisao:

Slazem se,zato i ne komentiram takve postove.

Slažem se u potpunosti ali jednostavno čovjek nemože uvijek ostati nijem,znam da nisam jedini nego nas ima puno.Tko nama može platiti 5g najljepšeg života koje smo dali cijeloj VOLJENOJ DOMOVINI,i mislim da je bespredmetno komentirati da je netko nekom nešto poklonio ,ako i ima nekih slučajeva mislim da i oni nisu vrijedni komentara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 5 sati , zpbos je napisao:

Dali netko zna što je sa tim novim zakonom,prošao je prvo čitanje ok,kada ce biti drugo čitanje i dali če uopce biti izglasan ,ili će ga povući ..

Ministar je izjavio (a i bilo je i u dnevnom tisku) da jedan dio zakona stupa na snagu 01.01.2018. a jedan dio 01.01.2019.znači u Prosincu bi trebalo sve izači u N.N.neke će "stvari" sigurno izmjeniti.

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, buda2 je napisao:

Ministar je izjavio (a i bilo je i u dnevnom tisku) da jedan dio zakona stupa na snagu 01.01.2018. a jedan dio 01.01.2019.znači u Prosincu bi trebalo sve izači u N.N.neke će "stvari" sigurno izmjeniti.

Da ali još nije bilo drugo čitanje ili sam ja nešto pobrkao,nije izglasan josš u Saboru ,tj nije prošao proceduru ili sam ja fulao 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pročitao  sam prijedlog ovog novog zakona i došao sam do zaključka da sam ponovno prevaren. Naime, djelatnik sam MUP-a, 1972 dana u obrani suvereniteta, borbeni sektor, dragovoljac i blablabla ostalo, malo pomalo, skupio sam 38 godina staža. Nakon pomne analize dolazim do zaključka da se ovaj zakon niti jednom svojom odredbom ne odnosi na mene, a mogu reći da sam reprezentativni  primjerak branitelja ove kategorije. U mirovinu ne mogu po tom zakonu, stambeno sam se sam zbrinuo, djeca mi nemaju nikakva studentska ili školska prava obzirom da za nekoliko kn prelazim cenzus, a čak sam si sam pripremio grobno mjesto, tako da ne moraju brinuti ni o tome. 

Kreatorima ovog zakona poručujem da mi je jako žao što nisam iz hvo-a, niti sam išao na "glumački odjel" neke od zdravstvenih ustanova kako bi si priskrbio kakav RVI, tako da je iz moje perspektive, običnog, prosječnog hrvatskog branitelja kakvih je najviše, ovaj zakon je potpuno nepotreban. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Kompa je napisao:

Kada je u Saboru ?

Da vidimo ove crvene kako zavijaju na izglasavanje istog zakona kao pas  na mjesec.

Auuuuuuuuuuuuuuuu

:P

 

A po donošenju ćemo mi ostali auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu jer u zakonu nema djece branitelja za prednost za zapošljavanje, večina love ide za HVO i 100% tne rvi, interesantni članci se primjenjuju tek od 2019-e godine, zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu umirovljeni kao niti na one umirovljene po zakonima o policiji i vojsci, a kako mi se vidi ima još toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , PrEsVeTli je napisao:

A po donošenju ćemo mi ostali auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu jer u zakonu nema djece branitelja za prednost za zapošljavanje, večina love ide za HVO i 100% tne rvi, interesantni članci se primjenjuju tek od 2019-e godine, zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu umirovljeni kao niti na one umirovljene po zakonima o policiji i vojsci, a kako mi se vidi ima još toga.

PrEsVeTli; nije mi jasno ovo što piše da djeca branitelja neće imati prednost pri zapošljavanju,kao "zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu u mirovini", ništa mi više nije jasno,kakva prava ostvarujemo mi koji smo umirovljeni prije 14 g..Molim ako nije problem da napišeš nekoliko stavki koje se tiču nas starih umirovljenika.Čitajući  novi Zakon nikako ne mogu sagledat razliku između postojećih i novih branitelja DR,malo je to sve izmješano,lp

uređeno: od ntpr
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam zakon djelomično, ono najbitnije što me je interesiralo.Nažalost moramo konstatirati da se zakon ne primjenjuje retroaktivno tj. na branitelje koji su već u mirovini ili kao RVI ili su po drugoj osnovi ostvarili pravo na mirovinu.Dakle Zakon se odnosi samo na one branitelje koji će eventualno ostvariti svoja prava od 01.01.2018. god ili za HVO od 01.01.2019. god.Naše povećanje mirovina ide kao i do sada dva puta godišnje sa usklađenjem o rastu plaća u RH.U zakonu se mogu isčitati u čl.34 osnovice za izračunavanje mirovina budućim braniteljima ili RVI koje se po nekoliko desetaka tisuća kuna razlikuju od osnovica po kojima smo mi odlazili u mirovinu pred 15 ili više god., ali i ovi koji su odlazili pred par godina.Ostalo su samo kozmetičke promjene zakona s tim da je veća pozornost i prava prebačena na HVO.Zato smatram da će budući RVI ako ih uopće i bude od 01.01.2018. god. imati daleko veće mirovine sa manjim postotkom udjela rat -mir u ukupnoj sumi mirovine u mjesečnom iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , CheKirac je napisao:

Pročitao sam zakon djelomično, ono najbitnije što me je interesiralo.Nažalost moramo konstatirati da se zakon ne primjenjuje retroaktivno tj. na branitelje koji su već u mirovini ili kao RVI ili su po drugoj osnovi ostvarili pravo na mirovinu.Dakle Zakon se odnosi samo na one branitelje koji će eventualno ostvariti svoja prava od 01.01.2018. god ili za HVO od 01.01.2019. god.Naše povećanje mirovina ide kao i do sada dva puta godišnje sa usklađenjem o rastu plaća u RH.U zakonu se mogu isčitati u čl.34 osnovice za izračunavanje mirovina budućim braniteljima ili RVI koje se po nekoliko desetaka tisuća kuna razlikuju od osnovica po kojima smo mi odlazili u mirovinu pred 15 ili više god., ali i ovi koji su odlazili pred par godina.Ostalo su samo kozmetičke promjene zakona s tim da je veća pozornost i prava prebačena na HVO.Zato smatram da će budući RVI ako ih uopće i bude od 01.01.2018. god. imati daleko veće mirovine sa manjim postotkom udjela rat -mir u ukupnoj sumi mirovine u mjesečnom iznosu.

Za nepovjerovat, možda je zato ova tema i zamrla,tresla se brda,a ono ništ,podjeliše nas napola. Ovo što spominješ HVO neznam šta bi reko,ali zato se sjećam kad su oni išli vamo mi smo išli tamo,sa dužnim štovanjem prema spomenutom.Pa šta reć,moj vojnik u ratu bio 1 godinu uz invalidnost na osnovu bolesti koja je nastala... ima 8,000 kn mirovinu a je pola od toga za 12 god djelatne VS.lp 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Društvenokoristan je napisao:

Pročitao  sam prijedlog ovog novog zakona i došao sam do zaključka da sam ponovno prevaren. Naime, djelatnik sam MUP-a, 1972 dana u obrani suvereniteta, borbeni sektor, dragovoljac i blablabla ostalo, malo pomalo, skupio sam 38 godina staža. Nakon pomne analize dolazim do zaključka da se ovaj zakon niti jednom svojom odredbom ne odnosi na mene, a mogu reći da sam reprezentativni  primjerak branitelja ove kategorije. U mirovinu ne mogu po tom zakonu, stambeno sam se sam zbrinuo, djeca mi nemaju nikakva studentska ili školska prava obzirom da za nekoliko kn prelazim cenzus, a čak sam si sam pripremio grobno mjesto, tako da ne moraju brinuti ni o tome. 

Kreatorima ovog zakona poručujem da mi je jako žao što nisam iz hvo-a, niti sam išao na "glumački odjel" neke od zdravstvenih ustanova kako bi si priskrbio kakav RVI, tako da je iz moje perspektive, običnog, prosječnog hrvatskog branitelja kakvih je najviše, ovaj zakon je potpuno nepotreban. 

Znači po Tebi su ptsp-evci lažnjaci ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Buda2 ne skakati na prvu, fakat je točno da postoji određeni dio PTSP-ovaca koji to koji to nisu kao uostalom i u svim segmentima društva, ljudi su iskoristiti ponuđeno, nadalje za stare umirovljenike ne vrijedi ništa po pitanju mirovina izuzev najniže braniteljske koja se usklađuje za one koji je imaju, ostalo po pitanju statusa RVI vrijedi od 2019. godine, rad uz mirovinu definiran je na 4 sata ali malim slovima piše da se u tom slučaju mirovinski faktor obračunava po koeficijentu 1,0 tako da svi koji imaju mirovine po većem faktoru dobivaju smanjene mirovine dok rade. 

Ovdje ima više tj sam prijedlog i tumačenja pojedinh članaka (uz napomenu da će neki članci možda biti i izmjenjeni): 

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/Sjednice/2017/08 kolovoz/52 sjednica VRH/52 - 3.pdf

uređeno: od PrEsVeTli
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, PrEsVeTli je napisao:

Buda2 ne skakati na prvu, fakat je točno da postoji određeni dio PTSP-ovaca koji to koji to nisu kao uostalom i u svim segmentima društva, ljudi su iskoristiti ponuđeno, nadalje za stare umirovljenike ne vrijedi ništa po pitanju mirovina izuzev najniže braniteljske koja se usklađuje za one koji je imaju, ostalo po pitanju statusa RVI vrijedi od 2019. godine, rad uz mirovinu definiran je na 4 sata ali malim slovima piše da se u tom slučaju mirovinski faktor obračunava po koeficijentu 1,0 tako da svi koji imaju mirovine po većem faktoru dobivaju smanjene mirovine dok rade. 

Ovdje ima više tj sam prijedlog i tumačenja pojedinh članaka (uz napomenu da će neki članci možda biti i izmjenjeni): 

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages/Sjednice/2017/08 kolovoz/52 sjednica VRH/52 - 3.pdf

Nemoj se ljutitu na druge ako su iskoristili ponuđeno.možeš se ljutiti samo na sebe (nisi jedini).evo svaki dan me netko upita kad će novi zakon da vide kad će moći "predati papire" za komisiju.vjeruju da vrijedi pokušati.ako šta bude vidjet će.

Pa normalno je da će uz rad nešto smanjiti mirovinu.ne bi bilo u redu da imaš npr.mirovinu 6 milja i još legalno zaradiš 4 milje.

Zakon će pomoći samo novim umirovljenicima.stari od novog imaju samo pravo šljake 4 sata (ako nešto nađu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Gillet je napisao:

Ak je sve ovo točno, da se novi zakon ne odnosi na one koji su već u mirovini,,, pa,,, obljubim im mater lopovsku svima.

Nije točno . 

Evo vam konačni prijedlog istog zakona pa pročitajte , tu sve piše : https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/2017/11 studeni/67 sjednica Vlade Republike Hrvatske//67 - 1.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovim se Zakonom uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te uvjeti i način ostvarivanja tih prava.

Znači, kada stupi na snagu primjenjivat će se na SVE koji su ovim zakonom definirani kao osobe sa statusom iz gore narečene - citirane prve rečenice iz istog zakona !

Naravno da se ništa neće primjenjivati retroaktivno. 

Ovaj zakon ne poznaje " one branitelje koji su trenutno u mirovini i one koji će tek ići u mirovinu ". 

U istom zakonu , pročitajte prvu rečenicu na koga se isti zakon primjenjuje. Nigdje u zakonu ne piše da se isti zakon primjenjuje na samo buduće ili samo sadašnje umirovljenike. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Kompa je napisao:

Ovim se Zakonom uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te uvjeti i način ostvarivanja tih prava.

Znači, kada stupi na snagu primjenjivat će se na SVE koji su ovim zakonom definirani kao osobe sa statusom iz gore narečene - citirane prve rečenice iz istog zakona !

Naravno da se ništa neće primjenjivati retroaktivno. 

Ovaj zakon ne poznaje " one branitelje koji su trenutno u mirovini i one koji će tek ići u mirovinu ". 

U istom zakonu , pročitajte prvu rečenicu na koga se isti zakon primjenjuje. Nigdje u zakonu ne piše da se isti zakon primjenjuje na samo buduće ili samo sadašnje umirovljenike. 

Za sve koji su do stupanja na snagu ovog zakona ostvarili status HRVI-a, odnosi se članak 4.

Članak 4.

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je i svaka osoba kojoj je priznat status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) do dana stupanja na snagu ovoga Zakona i koji je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona na redovitoj isplati osobne invalidnine s priznatim statusom HRVI iz Domovinskog rata.

(2) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti prava po ovom Zakonu koja ostvaruju hrvatski branitelji iz Domovinskog rata iz članka 3. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, buda2 je napisao:

Nemoj se ljutitu na druge ako su iskoristili ponuđeno.možeš se ljutiti samo na sebe (nisi jedini).evo svaki dan me netko upita kad će novi zakon da vide kad će moći "predati papire" za komisiju.vjeruju da vrijedi pokušati.ako šta bude vidjet će.

Pa normalno je da će uz rad nešto smanjiti mirovinu.ne bi bilo u redu da imaš npr.mirovinu 6 milja i još legalno zaradiš 4 milje.

Zakon će pomoći samo novim umirovljenicima.stari od novog imaju samo pravo šljake 4 sata (ako nešto nađu)

Dakle, ti hoćeš reći "tko je jamio jamio".....E pa zbog takvih stavova i razmišljanja smo tamo gdje jesmo. Moj moral i obiteljski odgoj mi ne dozvoljavaju da na prevaran način ostvarujem korist, ali istovremeno očekujem da država prema kojoj sam ispunio svoju obvezu, bude poštena i prema meni kao pojedincu, odnosno da dobijem ono što me pripada.

Vjerujem da će sve to jednog dana sjesti na svoje mjesto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Društvenokoristan je napisao:

Dakle, ti hoćeš reći "tko je jamio jamio".....E pa zbog takvih stavova i razmišljanja smo tamo gdje jesmo. Moj moral i obiteljski odgoj mi ne dozvoljavaju da na prevaran način ostvarujem korist, ali istovremeno očekujem da država prema kojoj sam ispunio svoju obvezu, bude poštena i prema meni kao pojedincu, odnosno da dobijem ono što me pripada.

Vjerujem da će sve to jednog dana sjesti na svoje mjesto.

Ne , ja nisam za ono što si Ti napomenuo "tko je jamio jamio..".bilo je ponuđeno zakonom da se ostvari rvi zbog bolesti.jedni su to ostvarili a drugi ( koji nisu podnijeli zahtjev iz raznoraznih stavova) sada su kivni što im je mirovina niža ( ne esplicitno svima )od onih sa statusom rvi.evo dolazi zakon po kojem će se ponovno moći podnijeti zahtjev po kojem će se priznavati rvi.možeš zahtjev podnijeti i Ti.nitkoVas neće sprijećavati da ostvarite svoja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Kompa je napisao:

Za sve koji su do stupanja na snagu ovog zakona ostvarili status HRVI-a, odnosi se članak 4.

Članak 4.

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je i svaka osoba kojoj je priznat status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) do dana stupanja na snagu ovoga Zakona i koji je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona na redovitoj isplati osobne invalidnine s priznatim statusom HRVI iz Domovinskog rata.

(2) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka mogu ostvariti prava po ovom Zakonu koja ostvaruju hrvatski branitelji iz Domovinskog rata iz članka 3. ovoga Zakona.

Poštovani Kompa; za sve nas koji čitamo konačni prijedlog novog Zakona,"nažalost" najvažniji su članci koji propisuju materijalna prava.Materijalna prava nisu sažeta u prvih nekoliko članaka,pa stoga dolazi do problema pa i pisanja koje čega vezano za Zakon.Moje mišljenje članak.4 Zakona je status  HB iz Domovinskog rata kao i prethodni člana.3. Hoću reći dok se dođe do materijalnih prava Zakon izgubi smisao i dolazi do toga da ga neki  razumiju onako kako bi htjeli da bude.Treba proći još vremena da shvatimo ovaj Zakon uistinu kakav i je,ali to je dosta teško ako čitamo,a nerazumijemo.lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , ntpr je napisao:

Poštovani Kompa; za sve nas koji čitamo konačni prijedlog novog Zakona,"nažalost" najvažniji su članci koji propisuju materijalna prava.Materijalna prava nisu sažeta u prvih nekoliko članaka,pa stoga dolazi do problema pa i pisanja koje čega vezano za Zakon.Moje mišljenje članak.4 Zakona je status  HB iz Domovinskog rata kao i prethodni člana.3. Hoću reći dok se dođe do materijalnih prava Zakon izgubi smisao i dolazi do toga da ga neki  razumiju onako kako bi htjeli da bude.Treba proći još vremena da shvatimo ovaj Zakon uistinu kakav i je,ali to je dosta teško ako čitamo,a nerazumijemo.lp.

Meni jos uvijek nije jasno oko borbenog sektora. Da li ce i kako ce se izracunavati borbeni sektor?  Npr:  2015 dana borbenog sektora. Rvi , 30/70 opca nesp. umirovljen 2000.god.  Da li je potrebno poduzimati kakove radnje prema HZMO-u ili nesto drugo?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Draganec je napisao:

Meni jos uvijek nije jasno oko borbenog sektora. Da li ce i kako ce se izracunavati borbeni sektor?  Npr:  2015 dana borbenog sektora. Rvi , 30/70 opca nesp. umirovljen 2000.god.  Da li je potrebno poduzimati kakove radnje prema HZMO-u ili nesto drugo?

 

Danas na kavi načuo da će se "plačati" dan u borbenom sektoru 0,40 kn (40 lipa). evo zanimacije i računjanja ??????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, buda2 je napisao:

Danas na kavi načuo da će se "plačati" dan u borbenom sektoru 0,40 kn (40 lipa). evo zanimacije i računjanja ??????

(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće po
zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima
Državnog zavoda za statistiku.
(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske
osnovice predviđene propisom koji regulira izvršavanje državnog proračuna Republike
Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani
suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

 

Eto pa ko zna neka pretvara u lipe

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , dalmatino-39 je napisao:

(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće po
zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima
Državnog zavoda za statistiku.
(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske
osnovice predviđene propisom koji regulira izvršavanje državnog proračuna Republike
Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani
suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

 

Eto pa ko zna neka pretvara u lipe

Prosjećna netto plaća za 2016 5685 kn.

45% = 2558 kn

+ 0,015% = 0,383 kn (38,3 lipe) 

(možda je malo u grubo izračunato)

E,sad ako povećanje dobiju samo oni koji imaju braniteljsku mirovinu ispada da su se samo oni borili u DR. (dečki bez ljutnje ???)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , buda2 je napisao:

Prosjećna netto plaća za 2016 5685 kn.

45% = 2558 kn

+ 0,015% = 0,383 kn (38,3 lipe) 

(možda je malo u grubo izračunato)

E,sad ako povećanje dobiju samo oni koji imaju braniteljsku mirovinu ispada da su se samo oni borili u DR. (dečki bez ljutnje ???)

proračunska osnovica  za 2017. g. 3.326,00 kn, a 0,015 % je 49 lp.

Dakle, 49 lipa u ovoj godini za dan sudjelovanja u borbenom sektoru. Ali obzirom da prosjek plaće raste, na godinu se može očekivati  probijanje granice od 50 lp. Super. Samo je dobro pitanje hoćemo li i to dobiti.

uređeno: od Društvenokoristan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Društvenokoristan je napisao:

proračunska osnovica  za 2017. g. 3.326,00 kn, a 0,015 % je 49 lp.

Dakle, 49 lipa u ovoj godini za dan sudjelovanja u borbenom sektoru. Ali obzirom da prosjek plaće raste, na godinu se može očekivati  probijanje granice od 50 lp. Super. Samo je dobro pitanje hoćemo li i to dobiti.

U zakonu se navodi 2016. godina.

Za 2017 (ako se uzima u obzir ) 0.4066 kn (40,6 lipa)

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

Osnovica za 2017. je 6025 kn ( za sada.poslije se možda poveća). 

45%  =2711 kn

Proračunska osnovica za 2017. godinu je Zakonom o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu, „Narodne novine“ broj 119/2016., na snazi od 1. siječnja 2017. godine, određena u visini od 3.326,00 kuna tj. 65% osnovice

Zašto sam stavio proračunsku osnovicu za 2017.g.......zato što će valjda svake godine mijenjati osnovicu sukladno zakonu o izvršenu državnog proračuna za slijedeću godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  , PrEsVeTli je napisao:

A po donošenju ćemo mi ostali auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu jer u zakonu nema djece branitelja za prednost za zapošljavanje, večina love ide za HVO i 100% tne rvi, interesantni članci se primjenjuju tek od 2019-e godine, zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu umirovljeni kao niti na one umirovljene po zakonima o policiji i vojsci, a kako mi se vidi ima još toga.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sve upučuje  na to da je kolega u pravu,zakon se odnosi  samo na buduće umirovljenike po Zakonu i to večinom za one kategorije koje nemaju nikakva primanja a mogu ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu te one koji su u postupku ostvarenja prava po osnovi bolesti PTSP i to mi se čini sa odgodom od nekoliko godina.Veliki dio se odnosi na nama susjedne branitelje tj.HVO njihove se mirovine povećavaju i proširuju se neka prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , CheKirac je napisao:
  , PrEsVeTli je napisao:

A po donošenju ćemo mi ostali auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu jer u zakonu nema djece branitelja za prednost za zapošljavanje, večina love ide za HVO i 100% tne rvi, interesantni članci se primjenjuju tek od 2019-e godine, zakon se ne primjenjuje na branitelje koji već jesu umirovljeni kao niti na one umirovljene po zakonima o policiji i vojsci, a kako mi se vidi ima još toga.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sve upučuje  na to da je kolega u pravu,zakon se odnosi  samo na buduće umirovljenike po Zakonu i to večinom za one kategorije koje nemaju nikakva primanja a mogu ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu te one koji su u postupku ostvarenja prava po osnovi bolesti PTSP i to mi se čini sa odgodom od nekoliko godina.Veliki dio se odnosi na nama susjedne branitelje tj.HVO njihove se mirovine povećavaju i proširuju se neka prava.

Poštovani kolega CheKirac; u današnjoj raspravi u Hrvatskom Saboru o budućem  novom Zakonu  nitko nije pa ni sam Ministar spominjao da se ovdje radi o dvije vrste branitelja,odnosno stari branitelji koji su ostvarili prava po starom Zakonu i oni budući novi koji iz raznih  mislim  opravdanih razloga nisu tražili niti ostvarili status koji im se sada omogućava.Rekao je da je ovo objedinjen odnosno jedinstvan Zakon  braniteljske populacije. Sada stoji po čemu je za zaključit iz vašeg posta da se Zakon odnosi samo na buduće umirovljenike na osnovu stečenih statusa u DR. lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, ntpr je napisao:

Poštovani kolega CheKirac; u današnjoj raspravi u Hrvatskom Saboru o budućem  novom Zakonu  nitko nije pa ni sam Ministar spominjao da se ovdje radi o dvije vrste branitelja,odnosno stari branitelji koji su ostvarili prava po starom Zakonu i oni budući novi koji iz raznih  mislim  opravdanih razloga nisu tražili niti ostvarili status koji im se sada omogućava.Rekao je da je ovo objedinjen odnosno jedinstvan Zakon  braniteljske populacije. Sada stoji po čemu je za zaključit iz vašeg posta da se Zakon odnosi samo na buduće umirovljenike na osnovu stečenih statusa u DR. lp.

Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja, ako ste pratili raspravu mogli ste zaključiti da se radi samo o objedinjavanju određenih prava za one skupine branitelja za koje do sada nisu bile obuhvačene niti jednim zakonom.Ako bi se zakon odnosio na sve branitelje i postojeće RVI masa sredstava za mirovine bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.

Ako nisam u pravu Vi mi pokušajte  objasniti suprotno.Ja bih volio da sam u krivu jer bi mi se mirovina povečala za nekih par tisuća kuna,šta kažete na to.:klanja:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, CheKirac je napisao:

Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja, ako ste pratili raspravu mogli ste zaključiti da se radi samo o objedinjavanju određenih prava za one skupine branitelja za koje do sada nisu bile obuhvačene niti jednim zakonom.Ako bi se zakon odnosio na sve branitelje i postojeće RVI masa sredstava za mirovine bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.

Ako nisam u pravu Vi mi pokušajte  objasniti suprotno.Ja bih volio da sam u krivu jer bi mi se mirovina povečala za nekih par tisuća kuna,šta kažete na to.:klanja:

 

Poštovani kolega ne želim raspravljati u smjeru moje tumačenje Zakona protiv vašega,možda da pričekamo,odnosno možda se još netko uključi u raspravu da me uvjeri u suprotno mome pošto je vama već vrlo jasna situacija vezana za pomenuto,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, ntpr je napisao:

Poštovani kolega ne želim raspravljati u smjeru moje tumačenje Zakona protiv vašega,možda da pričekamo,odnosno možda se još netko uključi u raspravu da me uvjeri u suprotno mome pošto je vama već vrlo jasna situacija vezana za pomenuto,lp

Moje je mišljenje, pošto sam pročitao prijedlog zakona ( e sad je drugo da li sam ga dobro shvatio ), da sam na strani poštovanog CheKirca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, CheKirac je napisao:
  

Sve upučuje  na to da je kolega u pravu,zakon se odnosi  samo na buduće umirovljenike po Zakonu i to večinom za one kategorije koje nemaju nikakva primanja a mogu ostvariti najnižu braniteljsku mirovinu te one koji su u postupku ostvarenja prava po osnovi bolesti PTSP i to mi se čini sa odgodom od nekoliko godina.

Vrlo zanimljivo. Dakle, moguće će biti ostvariti HRVI na temelju psihičkog oboljenja, a ukida se kategorija smrtno stradalog branitelja temeljem psihičkog oboljenja koji počini suicid stupanjem na snagu novog Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa sasvim jasno-Zakon se odnosi na one koji će steći određena prava kad se Zakon donese. To se odnosi na branitelje bez primanja-njih par tisuća dobit će nešto kikirikija....par stotina branitelja ostvarit će status HRVI na osnovu oboljenja-samo ako su se doista kontinuirano lječili.....i rješiti će možda do tisuću HRVI / HVO....

To je novina po ovom prijedlogu Zakona. Ostalo,ništa se bitnije ne minja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, CheKirac je napisao:

Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja, ako ste pratili raspravu mogli ste zaključiti da se radi samo o objedinjavanju određenih prava za one skupine branitelja za koje do sada nisu bile obuhvačene niti jednim zakonom.Ako bi se zakon odnosio na sve branitelje i postojeće RVI masa sredstava za mirovine bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.

Ako nisam u pravu Vi mi pokušajte  objasniti suprotno.Ja bih volio da sam u krivu jer bi mi se mirovina povečala za nekih par tisuća kuna,šta kažete na to.:klanja:

 

 

prije 23 sati , buda2 je napisao:

Moje je mišljenje, pošto sam pročitao prijedlog zakona ( e sad je drugo da li sam ga dobro shvatio ), da sam na strani poštovanog CheKirca.

 

Prije 21 minuta, crny46 je napisao:

pa sasvim jasno-Zakon se odnosi na one koji će steći određena prava kad se Zakon donese. To se odnosi na branitelje bez primanja-njih par tisuća dobit će nešto kikirikija....par stotina branitelja ostvarit će status HRVI na osnovu oboljenja-samo ako su se doista kontinuirano lječili.....i rješiti će možda do tisuću HRVI / HVO....

To je novina po ovom prijedlogu Zakona. Ostalo,ništa se bitnije ne minja.

I moje je misljenje slicno kao kod navedenih kolega nakon sto sam nekoliko puta procitao novi zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, CheKirac je napisao:

Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja, ako ste pratili raspravu mogli ste zaključiti da se radi samo o objedinjavanju određenih prava za one skupine branitelja za koje do sada nisu bile obuhvačene niti jednim zakonom.Ako bi se zakon odnosio na sve branitelje i postojeće RVI masa sredstava za mirovine bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.

Ako nisam u pravu Vi mi pokušajte  objasniti suprotno.Ja bih volio da sam u krivu jer bi mi se mirovina povečala za nekih par tisuća kuna,šta kažete na to.:klanja:

 

Sukladno Vašoj uvodnoj rečenici , molio bih ako nije problem , odgovor , na dio ...... bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.......

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zelenaberetka je napisao:

Sukladno Vašoj uvodnoj rečenici , molio bih ako nije problem , odgovor , na dio ...... bi se enormno povećala što mirovinski sustav pa tako i proračun za 2018. god. na stavci Ministarstva branitelja nije predvidio.......

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Članak 34. (1) Utvrđivanje vrijednosnog boda za određivanje invalidske mirovine iz članka 31. ovoga Zakona određuje se prema ustrojbenom mjestu odnosno zvanju HRVI iz Domovinskog rata ili osobnom činu u godini koja prethodi godini u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu, i to prema sljedećim osnovicama: Činovi i ustrojbena mjesta Osnovice Vojnik 93.830,24 Pozornik 99.706,06 Razvodnik (zastavnik HRM) 106.738,44 Skupnik 94.860,67 Zapovjednik desetine 112.654.87 Zapovjednik voda 119.633,79 Zapovjednik satnije 143.565,69 Zamjenik zapovjednika bojne 157.526,74 Zapovjednik bojne 173.474,93 Zamjenik zapovjednika brigade 189.422,05 Zapovjednik brigade 189.422,05 Desetnik 108.524.58 Vodnik 116.321,23 Stožerni vodnik 117.118,65 Narednik 117.118,65 Nadnarednik 117.785,65 Stožerni narednik 121.621,96 16 Časnički namjesnik 135.658,93 Zastavnik 115436,17 Poručnik (poručnik korvete) 119.633,79 Natporučnik (poručnik fregate) 129.604,61 Satnik (poručnik bojnog broda) 143.576,03 Bojnik (kapetan korvete) 157.526,74 Pukovnik (kapetan fregate) 173.474,93 Brigadir (kapetan bojnog broda) 189.422,05 Stožerni brigadir (komodor) 205.369,15 Brigadni general (komodor) 205.369,15 Zapovjednik zbornog mjesta 173.474,93 Zapovjednik zbornog područja 221.335,51 General bojnik (kontraadmiral) 221.335,51 General pukovnik (viceadmiral) 227.313,93 General zbora (admiral) 233.292,38 Zapovjednik obrane grada 173.474,93 Stožerni general (stožerni admiral) 239.270,80 (2) Osnovica za utvrđivanje vrijednosnog boda za određivanje mirovine iz članka 31. ovoga Zakona, u slučaju kada ustrojbeno mjesto nije navedeno u stavku 1. ovoga članka određuje se prema plaći koju je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, odnosno HRVI iz Domovinskog rata primao prema osobnom činu, zvanju, odnosno ustrojbenoj dužnosti u trenutku razvojačenja, odnosno stradavanja, ovisno o tome što je za njega povoljnije. (3) Osnovice iz stavka 1. ovoga članka usklađuju se početkom svake kalendarske godine s rastom prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini. (4) Odnos policijskih zvanja prema činovima i ustrojbenim mjestima iz stavka 1. ovoga članka propisuje pravilnikom ministar nadležan za unutarnje poslove uz prethodno mišljenje ministra. Članak 35. Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, i to: hrvatskom branitelju do 30 dana 0,5% hrvatskom branitelju od 31 do 60 dana 1% hrvatskom branitelju od 61 do 90 dana 1,5% hrvatskom branitelju od 91 do 120 dana 2% hrvatskom branitelju od 121 do 150 dana 3% 17 hrvatskom branitelju od 151 do 180 dana 4% hrvatskom branitelju od 181 do 210 dana 5% hrvatskom branitelju od 211 do 240 dana 6% hrvatskom branitelju od 241 do 270 dana 7% hrvatskom branitelju od 271 do 300 dana 8% hrvatskom branitelju od 301 do 330 dana 9% hrvatskom branitelju od 331 do 360 dana 10% hrvatskom branitelju od 361 do 480 dana 12% hrvatskom branitelju od 481 do 600 dana 14% hrvatskom branitelju od 601 do 720 dana 16% hrvatskom branitelju od 721 do 840 dana 18% hrvatskom branitelju od 841 do 960 dana 20% hrvatskom branitelju od 961 do 1080 dana 22% hrvatskom branitelju od 1081 do 1200 dana 24% hrvatskom branitelju od 1201 do 1320 dana 26% hrvatskom branitelju od 1321 do1440 dana 28% hrvatskom branitelju od 1441 i više dana 30% hrvatskom branitelju dragovoljcu - ovisno o broju dana sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske na postotak predviđen za određeni broj dana dodaje se 10%

Sad to primjenite retroaktivno na sve branitelje koji su HRVI ,što mislite da li država ima toliki novac u Mirovinskom fondu ili u proračunu za 2018. god. predviđen za ta povečanja.Pogledajte podrobno osnovice za obračun mirovina i još postotke o povećanju za provedeno vrijeme  u borbenom sektoru.Neću više odgovarati, imate zakon i čitajte. lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, CheKirac je napisao:

....Sad to primjenite retroaktivno na sve branitelje koji su HRVI ,što mislite da li država ima toliki novac u Mirovinskom fondu ili u proračunu za 2018. god. predviđen za ta povečanja.Pogledajte podrobno osnovice za obračun mirovina i još postotke o povećanju za provedeno vrijeme  u borbenom sektoru.Neću više odgovarati, imate zakon i čitajte. lp......

Poštovani , kako ste sami napisali ..." Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja  " u postu , meni nije potrebno objašnjenje. Samo me zanimalo da li i sami radite na isti način.

 

Ja sam prijedlog zakona pročitao i pazite sad u njemu stoji  u čl.217. da taj zakon stupa na snagu 8. dana od dana objave u NN osim :

b ) čl. 26-48 , 52,55,56,141,142 i 145-147 stupaju na snagu 1.01.2019.

Dakle prema tome te stavke nisu niti trebale biti predvđene u proračunu za 2018. nego će bit iskazane u proračunu ( bar bi trebale biti ) za 2019. godinu.

Nadam se da Vam je sada malo jasnije . Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemogu pronaći al mislim da sam jučer pročitao da trenutno najniža braniteljska mirovina prestaje 1.03.2018.neznam sada doslovno što piše uglavnom nešto u tom smislu,znači po tome bi najniža braniteljska mirovina trebala porasti od 1-03.2018. e koliko će porasti to je druga priča a nebi me začudilo da i ne poraste jer ima nas koji i sada primamo nižu od najniže,tako ljudi moji ne očekujte ništa dok ne dobijete kune na ruke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zelenaberetka je napisao:

Poštovani , kako ste sami napisali ..." Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja  " u postu , meni nije potrebno objašnjenje. Samo me zanimalo da li i sami radite na isti način.

 

Ja sam prijedlog zakona pročitao i pazite sad u njemu stoji  u čl.217. da taj zakon stupa na snagu 8. dana od dana objave u NN osim :

b ) čl. 26-48 , 52,55,56,141,142 i 145-147 stupaju na snagu 1.01.2019.

Dakle prema tome te stavke nisu niti trebale biti predvđene u proračunu za 2018. nego će bit iskazane u proračunu ( bar bi trebale biti ) za 2019. godinu.

Nadam se da Vam je sada malo jasnije . Lp

Dragi kolega odite na vlada.hr i ili sabor.hr pa pročitajte amandmane , lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zelenaberetka je napisao:

Poštovani , kako ste sami napisali ..." Kolega nemojmo biti djeca pročitajte zakon redom do kraja  " u postu , meni nije potrebno objašnjenje. Samo me zanimalo da li i sami radite na isti način.

 

Ja sam prijedlog zakona pročitao i pazite sad u njemu stoji  u čl.217. da taj zakon stupa na snagu 8. dana od dana objave u NN osim :

b ) čl. 26-48 , 52,55,56,141,142 i 145-147 stupaju na snagu 1.01.2019.

Dakle prema tome te stavke nisu niti trebale biti predvđene u proračunu za 2018. nego će bit iskazane u proračunu ( bar bi trebale biti ) za 2019. godinu.

Nadam se da Vam je sada malo jasnije . Lp

Članak 202. HRVI iz Domovinskog rata kojima je status priznat po osnovi bolesti nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, pravo na invalidsku mirovinu iz članka 30. ovoga Zakona mogu ostvariti najranije počevši od 1. siječnja 2019. godine.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako vam nije potrebno objašnjenje a nije vam jasno zašto i čemu pojedina odredba zakona glasi baš tako a ne onako kako bi vi željeli ja Vam ne mogu pomoći kao niti onima koji smatraju da će dobtiti povećanja mirovine u popriličnim iznosima.Zato dobro pročitajte članak 202.

Članak 217. Člankom se određuje rok u kojem se odredbe Uredbe o metodologijama vještačenja trebaju uskladiti s odredbama ovoga Zakona. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, CheKirac je napisao:

Članak 202. HRVI iz Domovinskog rata kojima je status priznat po osnovi bolesti nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, pravo na invalidsku mirovinu iz članka 30. ovoga Zakona mogu ostvariti najranije počevši od 1. siječnja 2019. godine.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako vam nije potrebno objašnjenje a nije vam jasno zašto i čemu pojedina odredba zakona glasi baš tako a ne onako kako bi vi željeli ja Vam ne mogu pomoći kao niti onima koji smatraju da će dobtiti povećanja mirovine u popriličnim iznosima.Zato dobro pročitajte članak 202.

Članak 217. Člankom se određuje rok u kojem se odredbe Uredbe o metodologijama vještačenja trebaju uskladiti s odredbama ovoga Zakona. lp

Niti želim niti imam želje da bi nešto glasilo onako kako vi imputirate . Moje poimanje prava je zasigurno drugačije nego Vaše i nema smisla da navodim u koliko sam slučajeva pomogao braniteljima , no to i nije tema ali.... Iako nemam običaj nešto komentirati što bi bilo kad bi bilo , pa tako i prijedlog ovog zakona , evidentno je na linku koji je ostavljen u postovima iznad  i sve stoji što sam napisao. E sada što Vas pogađa što niste u pravu sa "proračunom " e to je baš vaša stvar , a moja želja je bila da i vi ponovno pročitate, budući da to imputirate drugima . Zaista neznam kako vam je to promaklo .

Članak 202 . govori o ...... pravo iz članka 36 ostvaruju i branitelji koji su ostvarili .....

Dajte si pogledajte članak 217. koji je onako kako sam Vam i napisao , a link je stavio Kompa:

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/2017/11 studeni/67 sjednica Vlade Republike Hrvatske//67 - 1.pdf

Da ne bi otišlo off topic , a ja zbog bolesti baš i nemam toliko vremena i mogućnosti , možemo kada Zakon bude izglasan i objavljen u NN. Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , zelenaberetka je napisao:

Niti želim niti imam želje da bi nešto glasilo onako kako vi imputirate . Moje poimanje prava je zasigurno drugačije nego Vaše i nema smisla da navodim u koliko sam slučajeva pomogao braniteljima , no to i nije tema ali.... Iako nemam običaj nešto komentirati što bi bilo kad bi bilo , pa tako i prijedlog ovog zakona , evidentno je na linku koji je ostavljen u postovima iznad  i sve stoji što sam napisao. E sada što Vas pogađa što niste u pravu sa "proračunom " e to je baš vaša stvar , a moja želja je bila da i vi ponovno pročitate, budući da to imputirate drugima . Zaista neznam kako vam je to promaklo .

Članak 202 . govori o ...... pravo iz članka 36 ostvaruju i branitelji koji su ostvarili .....

Dajte si pogledajte članak 217. koji je onako kako sam Vam i napisao , a link je stavio Kompa:

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/2017/11 studeni/67 sjednica Vlade Republike Hrvatske//67 - 1.pdf

Da ne bi otišlo off topic , a ja zbog bolesti baš i nemam toliko vremena i mogućnosti , možemo kada Zakon bude izglasan i objavljen u NN. Lp

 

Članak 202. Ovim člankom omogućuje se hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti da im se to pravo po službenoj dužnosti prevodi na starosnu mirovinu u jednakom iznosu, iako su mirovinu ostvarili prije stupanja na snagu ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Kompa je napisao:

Članak 202. Ovim člankom omogućuje se hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti da im se to pravo po službenoj dužnosti prevodi na starosnu mirovinu u jednakom iznosu, iako su mirovinu ostvarili prije stupanja na snagu ovoga Zakona.

 

Prije 8 minuta, Kompa je napisao:

 

Članak 203. Ovim člankom se omogućuje rad uz mirovinu i za hrvatske branitelje koji su pravo na invalidsku mirovinu ostvarili do stupanja na snagu ovog Zakona. Odredbom se ujednačavaju iste kategorije korisnika koji su pravo ostvarili po ranijem zakonu s onima koji će to pravo tek ostvariti.

 

Vidite da se prava iz ovog zakona ne odnose samo i jedino na NOVE korisnike mirovina a koji će svoje pravo tek ostvariti po ovom zakonu !

O tome sam vam pisao, isti zakon se odnosi i na one već u mirovinama.

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ Kompa ,

meni je to sve jasno no zbog pojedinih stavova nisam niti želio ulaziti u raspravu o tome , jer ako nekome navedeš nešto i uputiš ga na članak taj i taj i nema koristi , koja bi tek korist bila ulaziti u raspravu.
npr.

                                                                                       Članak 217.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, osim:

a) članka 49. stavaka 1. do 4. i 6., članaka 50., 51. i 69. stavaka 2. do 4. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. ožujka 2018. godine,

b) članaka 26. do 48, 52., 55., 56., 141., 142. i 145. do 147. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2019. godine i

c) članka 125. stavaka 1., 2., 3. i 5. ovoga Zakona stupaju na snagu danom početka školske godine 2018./2019. i članka 125. stavka 4. ovoga Zakona koji stupa na snagu danom početka akademske godine 2018./2019

a u obrazloženju vlade istog članka stoji :

Članak 217. Člankom je propisano da Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, osim odredbi koje se odnose na mirovinska prava, dodjelu novčane protuvrijednosti osobnog automobila umjesto dodijele osobnog automobila za HRVI 100% I. skupine i školske udžbenike.

A kolega iz rasprave mi nameće :

Članak 217. Člankom se određuje rok u kojem se odredbe Uredbe o metodologijama vještačenja trebaju uskladiti s odredbama ovoga Zakona. lp

E sada kada je Zakon izglasan u Saboru , na svakome pojedincu je da sam , kada se za to steknu uvjeti , odluči da li će prema HZMO-u podnositi ikakve ili nikakve zahtjeve za novim utvrđivanjem vrijednosti mirovine . Da li ima sve potrebne papire ( ovisno o slučajevima pod kojima je odlazio u mirovinu ) , ili će neki morati prije toga ishoditi kojekakve statuse i tek nakon toga podnositi Zahtjeve , sve su to dalje nijanse. To što su neki dijelovi Zakona " na čekanju " , iako je sami Zakon bio obećan u cijelosti od 2018. godine , ima svoje razloge no tu bi zasigurno ušli u sferu politikantstva tako da ..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neki dijelovi zakona vrijede i za već umirovljene,a neki ne vrijede....da ja ne objašnjavam pročitajte odgovor min.bran. pa će vam sve biti jasno....

 "U pogledu prava iz mirovinskog osiguranja predviđeno je prevođenje najniže mirovine, odnosno i hrvatski branitelji koji su pravo na najnižu mirovinu ostvarili po važećem Zakonu, moći će ostvariti dodatak ovisan o duljini sudjelovanja u borbenom sektoru koji je predviđen novim Zakonom. Prema prijedlogu novog Zakona omogućit će se rad bez obustave mirovine bez obzira je li ona ostvarena po važećem ili novom Zakonu. Ostale odredbe predviđene novim Zakonom koje se odnose na prava iz mirovinskog osiguranja se ne prevode što znači da se ostale izmjene predviđene novim Zakonom neće odnositi na osobe umirovljene prije stupanja na novog Zakona. Trnutačno ne postoje finacijski uvjeti koji bi omogućili prevođenje svih odredbi koje se odnose na mirovinsko osiguranje. "

 

mislim da ne treba uopče analizirati sve točke,njihov odgovor je vrlo nedvosmislen....istina ovaj odgovor je bio prije današnjeg usvajanja,ali ne vjerujem da se išta promjenilo po tom pitanju

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Mister-X je napisao:

neki dijelovi zakona vrijede i za već umirovljene,a neki ne vrijede....da ja ne objašnjavam pročitajte odgovor min.bran. pa će vam sve biti jasno....

 "U pogledu prava iz mirovinskog osiguranja predviđeno je prevođenje najniže mirovine, odnosno i hrvatski branitelji koji su pravo na najnižu mirovinu ostvarili po važećem Zakonu, moći će ostvariti dodatak ovisan o duljini sudjelovanja u borbenom sektoru koji je predviđen novim Zakonom. Prema prijedlogu novog Zakona omogućit će se rad bez obustave mirovine bez obzira je li ona ostvarena po važećem ili novom Zakonu. Ostale odredbe predviđene novim Zakonom koje se odnose na prava iz mirovinskog osiguranja se ne prevode što znači da se ostale izmjene predviđene novim Zakonom neće odnositi na osobe umirovljene prije stupanja na novog Zakona. Trnutačno ne postoje finacijski uvjeti koji bi omogućili prevođenje svih odredbi koje se odnose na mirovinsko osiguranje. "

 

mislim da ne treba uopče analizirati sve točke,njihov odgovor je vrlo nedvosmislen....istina ovaj odgovor je bio prije današnjeg usvajanja,ali ne vjerujem da se išta promjenilo po tom pitanju

Kako nekejednostavne stvari zakomplicirati......

Pa zar vam nisu u odgovoru naveli : " Trnutačno ne postoje finacijski uvjeti koji bi omogućili prevođenje svih odredbi koje se odnose na mirovinsko osiguranje. "

Upravo zbog toga su pojedini članci zakona na čekanju i stupaju na snagu 01.01.2019. godine. Ako ne bude kasnije promjena istoga zakona koji je danas izglasan , u 2018. godini prilikom donošenja proračuna za 2019. godinu trebala bi biti predviđena sredstva za provođenje tih članaka zakona  koji će stupiti na snagu sa 01.01.2019. godine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, zelenaberetka je napisao:

Kako nekejednostavne stvari zakomplicirati......

Pa zar vam nisu u odgovoru naveli : " Trnutačno ne postoje finacijski uvjeti koji bi omogućili prevođenje svih odredbi koje se odnose na mirovinsko osiguranje. "

Upravo zbog toga su pojedini članci zakona na čekanju i stupaju na snagu 01.01.2019. godine. Ako ne bude kasnije promjena istoga zakona koji je danas izglasan , u 2018. godini prilikom donošenja proračuna za 2019. godinu trebala bi biti predviđena sredstva za provođenje tih članaka zakona  koji će stupiti na snagu sa 01.01.2019. godine...

kao prvo,meni bi osobno bilo drago da si u pravu,što zbog mene,što zbog svih koji su u mirovini...

međutim,da je tvoje jednostavno tumačenje točno,onda bi u zakonu bilo da se stare mirovine prevode od tog i tog datuma....takve točke nema ili pokaži koja je.....njihov odgovor je  da prevođenja nema,a ovo kako nema trenutačno sredstava je više kao opravdanje zašto to ne žele omogućiti.....

imate primjer skidanja mirovina i prvo skidanje i drugo skidanje je bilo zbog teškog stanja države i blablabla.....provo smanjenje nema datum kad prestaje,drugo ima....i zašto sad ne vrate prvo smanjenje.....vrlo jednostavno ,jer neće i jer nemoraju jer nije zakonom predviđeno......

da su željeli da stari korisinici imaju korist od mirovinskih promjena (osim najniže) stavili bi datum od kad to počinje....ovako zaboravite to.......

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, zelenaberetka je napisao:

Kako nekejednostavne stvari zakomplicirati......

Pa zar vam nisu u odgovoru naveli : " Trnutačno ne postoje finacijski uvjeti koji bi omogućili prevođenje svih odredbi koje se odnose na mirovinsko osiguranje. "

Upravo zbog toga su pojedini članci zakona na čekanju i stupaju na snagu 01.01.2019. godine. Ako ne bude kasnije promjena istoga zakona koji je danas izglasan , u 2018. godini prilikom donošenja proračuna za 2019. godinu trebala bi biti predviđena sredstva za provođenje tih članaka zakona  koji će stupiti na snagu sa 01.01.2019. godine...

Ništa od toga se neće ostvariti, ovo je samo ispravak u dijelu najniže braniteljske mirovine, dodavanje prava 100% RVI, RVI HVO,i priznavanje prava određenim skupinama koje su bile po nekoj osnovi učesnici u DR-u.Kad dođe 01.01.2019. god. i prva isplata mirovine za taj mjesec budemo se čuli dragi kolega.Do tada uživajte čitajući Zakon i naravno ostale podzakonske akte i uredbe koje će poslije ovoga uslijediti a biti će jako važne za inplementaciju pojedinih prava.Sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Mister-X je napisao:

kao prvo,meni bi osobno bilo drago da si u pravu,što zbog mene,što zbog svih koji su u mirovini...

međutim,da je tvoje jednostavno tumačenje točno,onda bi u zakonu bilo da se stare mirovine prevode od tog i tog datuma....takve točke nema ili pokaži koja je.....njihov odgovor je  da prevođenja nema,a ovo kako nema trenutačno sredstava je više kao opravdanje zašto to ne žele omogućiti.....

imate primjer skidanja mirovina i prvo skidanje i drugo skidanje je bilo zbog teškog stanja države i blablabla.....provo smanjenje nema datum kad prestaje,drugo ima....i zašto sad ne vrate prvo smanjenje.....vrlo jednostavno ,jer neće i jer nemoraju jer nije zakonom predviđeno......

da su željeli da stari korisinici imaju korist od mirovinskih promjena (osim najniže) stavili bi datum od kad to počinje....ovako zaboravite to.......

Ja stvarno nenam dokle sežu vaše misli. Kakve sad veze ima smanjenje mirovina od 10% sa ovim zakonom o braniteljima ??????

A tko je uopće rekao da se stare  mirovine prevode i da to stoji u zakonu ?????

Ako sve ostane kako je onda će svaki korisnik, za sebe , morati predati zahtjev za ostvarivanje određenih prava ako smatra da je to za njega povoljnije ....... Dakako imate pravo na svoje mišljenje i nitko vas ne tera da vjerujete u nešto što niti sami ne želite vidjeti /vjerovati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, CheKirac je napisao:

Ništa od toga se neće ostvariti, ovo je samo ispravak u dijelu najniže braniteljske mirovine, dodavanje prava 100% RVI, RVI HVO,i priznavanje prava određenim skupinama koje su bile po nekoj osnovi učesnici u DR-u.Kad dođe 01.01.2019. god. i prva isplata mirovine za taj mjesec budemo se čuli dragi kolega.Do tada uživajte čitajući Zakon i naravno ostale podzakonske akte i uredbe koje će poslije ovoga uslijediti a biti će jako važne za inplementaciju pojedinih prava.Sretno!!

Kao i u odgovoru gore , dakako i vi imate pravo na svoje mišljenje , no  da završim , neznam što je nejasno u ( što sam već napisao ) :

E sada kada je Zakon izglasan u Saboru , na svakome pojedincu je da sam , kada se za to steknu uvjeti , odluči da li će prema HZMO-u podnositi ikakve ili nikakve zahtjeve za novim utvrđivanjem vrijednosti mirovine . Da li ima sve potrebne papire ( ovisno o slučajevima pod kojima je odlazio u mirovinu ) , ili će neki morati prije toga ishoditi kojekakve statuse i tek nakon toga podnositi Zahtjeve , sve su to dalje nijanse. To što su neki dijelovi Zakona " na čekanju " , iako je sami Zakon bio obećan u cijelosti od 2018. godine , ima svoje razloge no tu bi zasigurno ušli u sferu politikantstva tako da ...

 

Kao i u :

Upravo zbog toga su pojedini članci zakona na čekanju i stupaju na snagu 01.01.2019. godine. Ako ne bude kasnije promjena istoga zakona koji je danas izglasan , u 2018. godini prilikom donošenja proračuna za 2019. godinu trebala bi biti predviđena sredstva za provođenje tih članaka zakona  koji će stupiti na snagu sa 01.01.2019. godine...

A kada bude i prva isplata mirovine nakon po vašemu :

" Kad dođe 01.01.2019. god. i prva isplata mirovine za taj mjesec budemo se čuli dragi kolega " .

Neće biti  ništa ,  jer obratite pažnju označeni tekst crvenom bojom...... a također obratite pažnju na tekst plavom bojom , no o tome ne želim jer je to pravni forum i toga se držim :-).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, zelenaberetka je napisao:

Kao i u odgovoru gore , dakako i vi imate pravo na svoje mišljenje ,

E sada kada je Zakon izglasan u Saboru , na svakome pojedincu je da sam , kada se za to steknu uvjeti , odluči da li će prema HZMO-u podnositi ikakve ili nikakve zahtjeve za novim utvrđivanjem vrijednosti mirovine

A kada bude i prva isplata mirovine nakon po vašemu :

" Kad dođe 01.01.2019. god. i prva isplata mirovine za taj mjesec budemo se čuli dragi kolega " .

Neće biti  ništa ,  jer obratite pažnju označeni tekst crvenom bojom...... a

moram napomenut kolega da  i ti imaš pravo na svoje mišljenje :)...čak bi volio da si u pravu....

ja sam tebi spomenuo oko smanjivanja samo da ukažem kad nešto piše ili ne piše u zakonu...ovdje je isto tako indikativno zašto min.branitelja napominje da će se minimalne mirovine uskladiti za stare korisnike,a za ostale (prevođenjea) neće....nadalje kad bi bilo tako daa bi braniteljima sami trebali podnijeti zahtjev.....to bi bilo po logici da min.branitelja računa da su braitelji glupi pa neznau sami podnijeti zahtjev .....ako bude to točno,ondaa će 50 000 branitelja podnijeti zahtjev ...jeli to bolje ili da oni sami prevode?..ako misle da vrijeid i za stare korisnike.....

po meni jedino možda imaju šanse za ponovne izračune,ako recimo po novom zakonu netko ostvari staatus dragovoljca,a prije nije imao,pa da prave novi obračun.....ali i to nisam siguran kako će i na koji način funkcionirati....ali da netko ima sve utvrđeno i da traži da mu ponovo napraave obračun u skladu novog zakona,mislim da neće ići ....nadam se da griješim

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, zelenaberetka je napisao:

Kao i u odgovoru gore , dakako i vi imate pravo na svoje mišljenje , no  da završim , neznam što je nejasno u ( što sam već napisao ) :

E sada kada je Zakon izglasan u Saboru , na svakome pojedincu je da sam , kada se za to steknu uvjeti , odluči da li će prema HZMO-u podnositi ikakve ili nikakve zahtjeve za novim utvrđivanjem vrijednosti mirovine . Da li ima sve potrebne papire ( ovisno o slučajevima pod kojima je odlazio u mirovinu ) , ili će neki morati prije toga ishoditi kojekakve statuse i tek nakon toga podnositi Zahtjeve , sve su to dalje nijanse. To što su neki dijelovi Zakona " na čekanju " , iako je sami Zakon bio obećan u cijelosti od 2018. godine , ima svoje razloge no tu bi zasigurno ušli u sferu politikantstva tako da ...

 

Kao i u :

Upravo zbog toga su pojedini članci zakona na čekanju i stupaju na snagu 01.01.2019. godine. Ako ne bude kasnije promjena istoga zakona koji je danas izglasan , u 2018. godini prilikom donošenja proračuna za 2019. godinu trebala bi biti predviđena sredstva za provođenje tih članaka zakona  koji će stupiti na snagu sa 01.01.2019. godine...

A kada bude i prva isplata mirovine nakon po vašemu :

" Kad dođe 01.01.2019. god. i prva isplata mirovine za taj mjesec budemo se čuli dragi kolega " .

Neće biti  ništa ,  jer obratite pažnju označeni tekst crvenom bojom...... a također obratite pažnju na tekst plavom bojom , no o tome ne želim jer je to pravni forum i toga se držim :-).

Kolega da ne ulazimo u meritum cijelog zakona ili pojedinog njegovog članka  ovo što ste napisali crvenom bojom to ste mogli učiniti i dosad, jednostavno  sa bolničkog liječenja sa novim dijagnozama otići na komisiju za utvrđivanje  novog postotka invalidnosti ili postotka povećanja mirovine u odnosu rat-mir., dakle ništa novo.Ovo plavom bojom ste u pravu to je politička odluka i tu se nema što dodati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

Naime, precizno je određeno da članak
važećeg Zakona kojim se uređuje pravo na najnižu mirovinu (članak 31. stavci 1. do 3. i 5. do
8.) prestaje važiti 1. ožujka 2018. godine kada stupa na stupa odredba novog zakona kojim se uređuje pravo na najnižu mirovinu (članak 49. stavci 1. do 4. i 6). Nadalje, određeno je da ostale
odredbe važećeg Zakona kojima se reguliraju prava iz mirovinskog osiguranja (članak 13. do
30. i 33. do 33.a) prestaju važiti 1. siječnja 2019. godine kada stupaju na snagu odredbe novog
Zakona kojima se reguliraju prava iz mirovinskog osiguranja (članci 26. do 48, 52., 55., 56.,
141., 142. i 145. do 147.). Dakle, neće doći do situacije da ista materija istovremeno bude
različito regulirana kroz dva zakona

Citiraj

 

Po tome ispada da se od 1.03.2018. mjenja iznos najniže braniteljske mirovine,valjda ispravno zaključujem,blago rečeno je glupo ovaj član zakona stupa na snagu,1.01.,ovaj.1.03.ovaj 2019,pa se ti misli kada što stupa na snagu

 

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, dalmatino-39 je napisao:

 

Dali je Novi Zakon ministra Medveda , uistinu novi. Ako ja ne razumijem Novi Zakon,to nije sramota,ako više kolega na forumu daje oprečna tumačenja istoga onda imamo problem (link Novog Zakona ,na svakom postu).Puno branitelja bi htjelo da se zakon pojednostavi odnosno prevede da ga razumiju,međutim to nije roman,Zakon se tumači upravo onako kako je napisano.Ako ste danas pratili sjednicu Sabora kada je ministar branio Zakon dajući odgovore na predložene amandmane,nije mi promaklo vezano za jedan amandman kada  je" rekao da je isti već sadržan u važećem Zakonu."

uređeno: od ntpr
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pojednostavimo C/P :

U odluci broj: U-I-2510/01 od 6. prosinca 2006. Ustavni sud navodi: ... Opće je pravilo da se u upravnom postupku upravna stvar rješava neposrednom primjenom zakona, drugog propisa ili općeg akta koji je važio u vrijeme pokretanja upravnog postupka, ako zakonom, drugim propisom ili općim aktom nije drugačije određeno.

Dakle zakona koji je važio u vrijeme pokretanja upravnog postupka, može se zaključiti da se za stare umirovljenike ne odnose odredbe novog zakona izuzev u dijelovima gdje to sam zakon navodi ili eventualno neki pravni akt donesen na temelju novog zakona, primjerice uredba ili pravilnik u kojem mora pisati da se za ranije mirovine primjenjuje taj i taj dio zakona (npr mora u podzakonskom aktu decidirano stajati : za umirovljenike sa statusom dragovoljca iz ranijeg zakona primjenjuje se uvećanje osobnih bodova za 10% sukladno članku xyz novog zakona).

Volio bi da griješim ali se bojim da pišem onako kako je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 37.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti, odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno, invalidska mirovina se ne obustavlja.

Članak 203.

Ovim člankom se omogućuje rad uz mirovinu i za hrvatske branitelje koji su pravo na invalidsku mirovinu ostvarili do stupanja na snagu ovog Zakona. Odredbom se ujednačavaju iste kategorije korisnika koji su pravo ostvarili po ranijem zakonu s onima koji će to pravo tek ostvariti.

I sada mi još recite da vam nešto nije jasno !????

Evo, pažljivo sam pročitao zakon i ono što me zanima našao u istom zakonu da se odnosi i na nove i na stare umirovljenike. 

Tako i vi pročitajte pažljivo i naći čete  ono što vas zanima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Kompa je napisao:

Članak 37.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti, odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno, invalidska mirovina se ne obustavlja.

Članak 203.

Ovim člankom se omogućuje rad uz mirovinu i za hrvatske branitelje koji su pravo na invalidsku mirovinu ostvarili do stupanja na snagu ovog Zakona. Odredbom se ujednačavaju iste kategorije korisnika koji su pravo ostvarili po ranijem zakonu s onima koji će to pravo tek ostvariti.

I sada mi još recite da vam nešto nije jasno !????

Evo, pažljivo sam pročitao zakon i ono što me zanima našao u istom zakonu da se odnosi i na nove i na stare umirovljenike. 

Tako i vi pročitajte pažljivo i naći čete  ono što vas zanima. 

To i govorim onaj dio koji zakon obuhvaća mora biti napisan, ali jesi li vidio i ovo : Osobama iz stavka 4. i 5. ovoga članka za vrijeme zaposlenja mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 1,0. 

Sada si pogledaj svoje rješenje o mirovini i vidi koji ti je faktor za umirovljenje, da se ne iznenadiš ako ti smanje mirovinu kad prijaviš rad do 3,5 sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , ntpr je napisao:

Dali je Novi Zakon ministra Medveda , uistinu novi. Ako ja ne razumijem Novi Zakon,to nije sramota,ako više kolega na forumu daje oprečna tumačenja istoga onda imamo problem (link Novog Zakona ,na svakom postu).Puno branitelja bi htjelo da se zakon pojednostavi odnosno prevede da ga razumiju,međutim to nije roman,Zakon se tumači upravo onako kako je napisano.Ako ste danas pratili sjednicu Sabora kada je ministar branio Zakon dajući odgovore na predložene amandmane,nije mi promaklo vezano za jedan amandman kada  je" rekao da je isti već sadržan u važećem Zakonu."

Da bi se došlo do konkretnih odgovora treba usporediti stari i novi zakon te tako ustvrditi nešto što je novo.a došli smo do zaključka da je "novo" : pomaknut datum za ostvarivanje rvi,dozvoljen /dopušten rad uz mirovinu,povečanje najniže braniteljske mirovine (po provedenom danu u DR).

E,sad ovdje se nameće jedno pitanje ( mislim da to zanima sve) da li u zakonu "stoji" da li će se i drugima povećavati mirovina temeljem broja dana u DR.mislim na one koji su već u mirovinu.

Nadalje, primjetili smo ( podebljana slova bojim ) da će se neka prava "ostvariti"/primjeniti ako bude sredstava odnosno viška kuna a druga ako se postojeći zakon (u dogledno vrijeme 2019.) ne promjeni naravno na štetu branitelja. Dali smo vam na papiru i ispunili obečanje.

Kad u N.N. izađe zakon bit će pohoda na pravnike u uredima za branitelje.

I da rezimiramo : nemogu svi ostvariti sve.forma je ispunjena izradom i stupanjem novog zakona na snagu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Kompa je napisao:

Članak 37.

(5) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i HRVI iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona kod kojih je potpuni gubitak radne sposobnosti djelomično prouzročen ranjavanjem, ozljedom, zatočeništvom u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanjem bolesti, odnosno pojavom bolesti zadobivenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a djelomice bolešću, ozljedom izvan rada, ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću izvan tih okolnosti koji se zaposle na manje od 3,5 sati dnevno, invalidska mirovina se ne obustavlja.

Članak 203.

Ovim člankom se omogućuje rad uz mirovinu i za hrvatske branitelje koji su pravo na invalidsku mirovinu ostvarili do stupanja na snagu ovog Zakona. Odredbom se ujednačavaju iste kategorije korisnika koji su pravo ostvarili po ranijem zakonu s onima koji će to pravo tek ostvariti.

I sada mi još recite da vam nešto nije jasno !????

 

e vidiš meni nije jasno zašto je tu navedeno da vrijedi i za stare umirovljenike,a zašto nije navedeno kod zakona kod obračuna mirovina da vrijedi i za stare umirovljenike......i kod minimalnih mirovina je isto navedeno da vrijedi i za stare....samo kod obračuna nije.....zašto?.....u zakonu mora postojati točka koja generalno vrijedi za sva prava iz novog zakona da se primjenjuje i za stare korisnike ili za svaku točku posebno...ovdje točke za cijeli zakon nema,a pojedinim točkama su obuhvaćeni sami dijelovi zakona među kojima nije obračun mirovina za stare korisnike....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , PrEsVeTli je napisao:

To i govorim onaj dio koji zakon obuhvaća mora biti napisan, ali jesi li vidio i ovo : Osobama iz stavka 4. i 5. ovoga članka za vrijeme zaposlenja mirovina se određuje uz primjenu mirovinskog faktora 1,0. 

Sada si pogledaj svoje rješenje o mirovini i vidi koji ti je faktor za umirovljenje, da se ne iznenadiš ako ti smanje mirovinu kad prijaviš rad do 3,5 sati.

Meni, s obzirom da imam opću 50% ZOPHBDR -50% ZOMO   piše ovako :

" Polazni faktor za određivanje ovog dijela invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, prema odredbi članka 17. ZOPHBDR-a, iznosi 1,85 ( to je u vezi rata )."

" Mirovinski faktor za invalidsku mirovinu  zbog opće nesposobnosti za rad , u skladu s člankom 80. stavkom 1. točkom 3. ZOMO-a, iznosi 1,0 ( ovo je civilno )."

I sada pitam ja one koji znaju , što će se mijenjati u mom slučaju i da li će se mijenjati ako se prijavim negdje na do 3,5 sati rada ?

S obzirom da imam dva mirovinska faktora ! ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 50.

Najniža mirovina iz članka 49. ovoga Zakona određuje se uz primjenu mirovinskih faktora koji iznose za:

1) starosnu mirovinu 1,0

2) starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika 1,0 2) prijevremenu starosnu mirovinu 1,0

3) privremenu invalidsku mirovinu koja se isplaćuje za vrijeme nezaposlenosti 0,8

4) invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti 1,0

5) invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti koja se isplaćuje za vrijeme nezaposlenosti 0,8

6) obiteljsku mirovinu u slučaju ako mirovina pripada samo udovici, odnosno udovcu i djeci osiguranika, ili samo roditeljima, ili braći, sestrama i drugoj djeci bez roditelja uzetoj na uzdržavanje, i to ako mirovinu koristi: – jedan član uže i šire obitelji 0,7 – dva člana uže i šire obitelji 0,8 – tri člana uže i šire obitelji 0,9 – četiri i više članova uže i šire obitelji 1,0

Ovo su mirovinski faktori koji se spominju u ovom zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Kompa je napisao:

Meni, s obzirom da imam opću 50% ZOPHBDR -50% ZOMO   piše ovako :

" Polazni faktor za određivanje ovog dijela invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, prema odredbi članka 17. ZOPHBDR-a, iznosi 1,85 ( to je u vezi rata )."

" Mirovinski faktor za invalidsku mirovinu  zbog opće nesposobnosti za rad , u skladu s člankom 80. stavkom 1. točkom 3. ZOMO-a, iznosi 1,0 ( ovo je civilno )."

I sada pitam ja one koji znaju , što će se mijenjati u mom slučaju i da li će se mijenjati ako se prijavim negdje na do 3,5 sati rada ?

S obzirom da imam dva mirovinska faktora ! ?

Mirovina ti ostaje ista/nedirnuta.gazda ti daje plaču za odrađenih 3,5 sati po danu i plača za tebe mirovinsko i socijalno a ti na kraju godine  porez na zaradu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, crny46 je napisao:

ako se plaća mirovinsko-onda sljedi preračun tj novi obračun mirovine! plaćanjem mirovinskog doprinosa,mjenja se "civilni dio" mir.staža.....kako je to regulirano? osim ako se skupi 1 godina staža???

ne računa se....naakon "otkaza" nema kontrolnog pregleda niti ima novog obračunaa mirovine....taaj dodatni staž se neće računaati....kao da nisi ni radio.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dalmatino-39 je napisao:

(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće po
zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima
Državnog zavoda za statistiku.
(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske
osnovice predviđene propisom koji regulira izvršavanje državnog proračuna Republike
Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani
suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

 

Eto pa ko zna neka pretvara u lipe

E to i mene zanima. Slican slucaj. 45odsto od prosjece place. 2000god. I 45 odsto 2018god. Nije isto. Da li ce novim zakonom se obracunavati 45odsto od prosjecne  place u 2018 ?? Ili ce mi se i dalje obracunavati 45odsto godine kad sam umirovljen??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, umjereni je napisao:

E to i mene zanima. Slican slucaj. 45odsto od prosjece place. 2000god. I 45 odsto 2018god. Nije isto. Da li ce novim zakonom se obracunavati 45odsto od prosjecne  place u 2018 ?? Ili ce mi se i dalje obracunavati 45odsto godine kad sam umirovljen??

Trebalo bi 45% od 2016. ima tu puno faktora oni refrenti što rade obračune imaju neke svoje zakone u glavama tako da nemožeš u ništa biti siguran,kada dobiješ obračun to je to

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Novi sam na forumu, pa ako netko može odgovoriti na par pitanja vezano za ovu temu mislim da bi pomogao meni i drugim braniteljima koji su u sličnoj situaciji, a vezano za dileme sa novim zakonom:

1.Branitelj sam dragovoljac sa 340 dana borbenog sektora; zaposlen sam i početkom rujna 2018 stječem pravo na prijevremenu starosnu mirovinu i računajući provedeno vrijeme u domovinskom ratu imati ću ukupno nešto više od 37 godina mirovinskog staža.

2.Prema članku 27 stavka 1, povećanje osobnog boda mi iznosi 20%, a prema tom istom članku, stavak 2, tako određena mirovina povećava se za (isto tako) 20%.

3.Da li to znači da nakon penalizacije ( sa uvećanim osobnim bodom 20%) tako određena mirovina se povećava 20% ?

4.Ovoga prije nije bilo u starom zakonu, pa nisam siguran da li sam u pravu ?

Prateći ovaj forum i mnogo ranije, mislim da bi netko mogao odgovoriti ( prof ) i mislim da će se o sličnim stvarima za buduće umirovljenike, hrvatske branitelje, na ovom forumu još puno raspravljati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tome ispada da prema clanku 26 stavak 3. novog braniteljskog zakona, polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru odredjuje se tako da polazni faktor za starosnu mirovinu iz clanka 85. stavka 1. tocke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a za vasih navrsenih 37 godina mirovinskog staza penalizacija iznosi 0,30% po mjesecu.

Ako idete u prijevremenu starosnu mirovinu sa navrsenih 60 godina zivota onda ce penalizacija biti (60 mjeseci x 0,30% = 18%), znaci da ce polazni faktor biti umanjen za 18%.

prema clanku 27. stavak 1. novog braniteljskog zakona, osobni bod povecava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, u vasem slucaju za 340 dana to je 10% i kao dragovoljac jos 10%, znaci ukupno se osobni bod uvecava za 20%.

Izracun mirovine:

- Svota mirovine racuna se tako da se osobni bodovi pomnoze s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednoscu mirovine.

- Osobni bodovi ovise o mirovinskom stazu i placama koje je osiguranik ostvario za vrijeme radnog vijeka, a utvrdjuju se tako da se prosjecni vrijednosni bodovi pomnoze s ukupnim mirovinskim stazem i polaznim faktorom

- Prosječni vrijednosni bodovi računaju se kao prosjek vrijednosnih bodova u obračunskom razdoblju (uprosjecen cijeli radni staz).

Polazni faktor za odredjivanje prijevremene starosne mirovine odredjuje se tako da se polazni faktor  1,0 smanjuje, u vasem slucaju bio bi 0,82.

- Mirovinski faktor iznosi 1,0 za starosnu, prijevremenu starosnu

 

NAPOMENA: Jedino sto dvojim dali se u svotu mirovine uracunava, odnosno sastavni je dio mirovine, dodatak na mirovinu, određen na nacin i pod uvjetima propisanim Zakonom o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  koji  iznosi 27,0%.
 

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Po tome ispada da prema clanku 26 stavak 3. novog braniteljskog zakona, polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru odredjuje se tako da polazni faktor za starosnu mirovinu iz clanka 85. stavka 1. tocke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a za vasih navrsenih 37 godina mirovinskog staza penalizacija iznosi 0,30% po mjesecu.

Ako idete u prijevremenu starosnu mirovinu sa navrsenih 60 godina zivota onda ce penalizacija biti (60 mjeseci x 0,30% = 18%), znaci da ce polazni faktor biti umanjen za 18%.

prema clanku 27. stavak 1. novog braniteljskog zakona, osobni bod povecava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, u vasem slucaju za 340 dana to je 10% i kao dragovoljac jos 10%, znaci ukupno se osobni bod uvecava za 20%.

Izracun mirovine:

- Svota mirovine racuna se tako da se osobni bodovi pomnoze s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednoscu mirovine.

- Osobni bodovi ovise o mirovinskom stazu i placama koje je osiguranik ostvario za vrijeme radnog vijeka, a utvrdjuju se tako da se prosjecni vrijednosni bodovi pomnoze s ukupnim mirovinskim stazem i polaznim faktorom

- Prosječni vrijednosni bodovi računaju se kao prosjek vrijednosnih bodova u obračunskom razdoblju (uprosjecen cijeli radni staz).

Polazni faktor za odredjivanje prijevremene starosne mirovine odredjuje se tako da se polazni faktor  1,0 smanjuje, u vasem slucaju bio bi 0,82.

- Mirovinski faktor iznosi 1,0 za starosnu, prijevremenu starosnu

 

NAPOMENA: Jedino sto dvojim dali se u svotu mirovine uracunava, odnosno sastavni je dio mirovine, dodatak na mirovinu, određen na nacin i pod uvjetima propisanim Zakonom o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  koji  iznosi 27,0%.
 

 

Mene interesira dali ce se najniže mirovine automatizmom preračunavati po novom zakonu od kad stupi na snagu ,odnosno dali se ista od ovog novog zakona  odnosi na vec ranije umirovljene po zakonima  ili ZOPHBDR ili ZOMO.Ja  osobno imam mirovinu po ZOMO invalidsku profesionalnu od 2029 kn, tri godine borbenog sektora , dragovoljac, PTSP , 32 godine radnog staža do 2011, zadnjih 8 god bez plačenih doprinosa,bez uplata za 2 stup, 2008 do 2011 b0lovanje 100% priznato od socijalnog kao posljedice DR.  Od siječnja  2011 mirovina inv. profesionalna od 1936 kn.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem malom čovjeku na objašnjenju izračuna mirovine,tu nisam imao dvojbi, jedina mi je dvojba stavak 2 članka 27, novog  zakona u kojoj stoji..."tako određena mirovina povećava se za određeni postotak iz stavka 1 ovog članka"... što po meni ispada da, pošto se u stavku 1 istog članka spominje povećanje osobnog boda za određeni postotak ( za mene je to 20% ) je ustvari to dodatak , znači konkretno za mene ide ovako: 20% povećanje osobnog boda i famozni izračun sa penalizacijom i tako određena mirovina bi se povećala 20%. Inače po meni stavak 2 , članak 27 nema smisla.Da li sam u pravu?

Iz odgovora na e-raspravi sam shvatio da nema povećanja 27% po zomo-u.

Postavljam ova krucijalna pitanja jer stari zakon je bio na štetu nas branitelja koji imamo radnog staža, a trebamo poći u mirovinu, pa se bojim da nije i sada ovo zamka vezano za članak 27.

Molim Vas koji imate iskustva sa tumačenjima zakona da se uključite u raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Po tome ispada da prema clanku 26 stavak 3. novog braniteljskog zakona, polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru odredjuje se tako da polazni faktor za starosnu mirovinu iz clanka 85. stavka 1. tocke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a za vasih navrsenih 37 godina mirovinskog staza penalizacija iznosi 0,30% po mjesecu.

Ako idete u prijevremenu starosnu mirovinu sa navrsenih 60 godina zivota onda ce penalizacija biti (60 mjeseci x 0,30% = 18%), znaci da ce polazni faktor biti umanjen za 18%.

prema clanku 27. stavak 1. novog braniteljskog zakona, osobni bod povecava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, u vasem slucaju za 340 dana to je 10% i kao dragovoljac jos 10%, znaci ukupno se osobni bod uvecava za 20%.

Izracun mirovine:

- Svota mirovine racuna se tako da se osobni bodovi pomnoze s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednoscu mirovine.

- Osobni bodovi ovise o mirovinskom stazu i placama koje je osiguranik ostvario za vrijeme radnog vijeka, a utvrdjuju se tako da se prosjecni vrijednosni bodovi pomnoze s ukupnim mirovinskim stazem i polaznim faktorom

- Prosječni vrijednosni bodovi računaju se kao prosjek vrijednosnih bodova u obračunskom razdoblju (uprosjecen cijeli radni staz).

Polazni faktor za odredjivanje prijevremene starosne mirovine odredjuje se tako da se polazni faktor  1,0 smanjuje, u vasem slucaju bio bi 0,82.

- Mirovinski faktor iznosi 1,0 za starosnu, prijevremenu starosnu

 

NAPOMENA: Jedino sto dvojim dali se u svotu mirovine uracunava, odnosno sastavni je dio mirovine, dodatak na mirovinu, određen na nacin i pod uvjetima propisanim Zakonom o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju,  koji  iznosi 27,0%.
 

 

Ako dobro shvaćam , a maličovjek je dao zorni prikaz što sve čini izračun/visinu mirovine, u zakonu se navodi povećanje od 20% osobnog boda (jedan segment u izračunu) što po meni ne daje povečanje cjelokupne mirovine za 20%.( kako neki navode).e sad, da li sam ja u pravu ?

Bradat navodi povečanje 20% a ima "penalizaciju" zbog malo godina mirovinskog staža 18%.razlika bi bila 2% uvećanja.da ili ne ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem malom čovjeku na objašnjenju izračuna mirovine,tu nisam imao dvojbi, jedina mi je dvojba stavak 2 članka 27, novog  zakona u kojoj stoji..."tako određena mirovina povećava se za određeni postotak iz stavka 1 ovog članka"... što po meni ispada da, pošto se u stavku 1 istog članka spominje povećanje osobnog boda za određeni postotak ( za mene je to 20% ) je ustvari to dodatak , znači konkretno za mene ide ovako: 20% povećanje osobnog boda i famozni izračun sa penalizacijom i tako određena mirovina bi se povećala 20%. Inače po meni stavak 2 , članak 27 nema smisla.Da li sam u pravu?

Iz odgovora na e-raspravi sam shvatio da nema povećanja 27% po zomo-u.

Postavljam ova krucijalna pitanja jer stari zakon je bio na štetu nas branitelja koji imamo radnog staža, a trebamo poći u mirovinu, pa se bojim da nije i sada ovo zamka vezano za članak 27.

Molim Vas koji imate iskustva sa tumačenjima zakona da se uključite u raspravu.

...................................................................................................................................................................................................                                              

Nešto me zafrkava jer hoću odgovoriti na budin post; vratilo mi prethodnu objavu.

Hoću reći budi da ja znam, da u konačnici kada se penalizira to nije 20%, ali opet se vraćam na famoznu stavku 2, članka 27 zakona gdje piše da tako određena ( penalizirana mirovina ) se povećava ( konkretno za mene-prijevremena mirovina ) za 20%.

To je ono kako ja tumačim, a da li sam u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Bradat je napisao:

Zahvaljujem malom čovjeku na objašnjenju izračuna mirovine,tu nisam imao dvojbi, jedina mi je dvojba stavak 2 članka 27, novog  zakona u kojoj stoji..."tako određena mirovina povećava se za određeni postotak iz stavka 1 ovog članka"... što po meni ispada da, pošto se u stavku 1 istog članka spominje povećanje osobnog boda za određeni postotak ( za mene je to 20% ) je ustvari to dodatak , znači konkretno za mene ide ovako: 20% povećanje osobnog boda i famozni izračun sa penalizacijom i tako određena mirovina bi se povećala 20%. Inače po meni stavak 2 , članak 27 nema smisla.Da li sam u pravu?

Iz odgovora na e-raspravi sam shvatio da nema povećanja 27% po zomo-u.

Postavljam ova krucijalna pitanja jer stari zakon je bio na štetu nas branitelja koji imamo radnog staža, a trebamo poći u mirovinu, pa se bojim da nije i sada ovo zamka vezano za članak 27.

Molim Vas koji imate iskustva sa tumačenjima zakona da se uključite u raspravu.

Procitao sam sad clanak 27. stavak 1 i 2 barem deset puta, i gledajuci taj stavak 2, i citajuci OBRZLOZENJE predlozenog zakona (kojeg ispod navodim) ne vidim mu svrhu, zakljucite sami:

"Članak 27.
Ovaj članak predviđa novi sustav obračuna povećanja vrijednosti osobnog boda koji se koristi
za obračun visine starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika i
prijevremene starosne mirovine hrvatskih branitelja, pripadnika borbenog sektora i isto je
predloženo u manjim vremenskim razmacima sudjelovanja u odnosu na sadašnje stanje, što je
u sukladno načelu jačeg prava za dulje sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike
Hrvatske. Obračun za dragovoljce Domovinskog rata je također ovisan o vremenu
sudjelovanja u Domovinskom ratu, no osobni bod se povećava za još 10% u odnosu na ostale
pripadnike braniteljske populacije, kao poseban način vrednovanja njihovog doprinosa (što bi
u najvećem mogućem ostvarenom iznosu, za najviše dana sudjelovanja u Domovinskom ratu
bilo 40% povećanja). Novim načinom povećanja osobnih bodova, napravljena je veća razlika
između branitelja s jednim danom provedenim u Domovinskom ratu od onih s maksimalnim
brojem dana odnosno dragovoljaca, koje prati najviše povećanje.
Za razliku od važećeg Zakona, za povećanje osobnog boda po ovom Zakonu uzimaju se u
obzir samo dani provedeni u borbenom sektoru. Naime, i ova promjena je u skladu s ciljem da
se napravi razlika u ostvarivanju prava između pripadnika borbenog sektora i pripadnika
neborbenog sektora. Naime, oni hrvatski branitelji koji su kao pripadnici borbenog sektora
bili izravno uključeni u borbena djelovanja bili su izloženi većoj opasnosti i to se kroz ovaj
Zakon želi posebno vrednovati."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija